Sayfa 1 - Toplam 2 12 SonSon
Bulunan 1 den 10 - Toplam 13
win xp de internet paylaşımı - - Sistem - Ceviz Forum
    Ceviz Üyesi

Varsayılan win xp de internet paylaşımı

Merhaba,

bir makinam xp pro diğerleri 98 xp de ev ağı kur sihirbazı ile makinelerin bir birini görmesini sağladıktan sonra xp sisteminde takılı olana modem ve internek bağlantısını paylaştırabiliyorum.
    Ancak başka makineler internet bağlantısını internet exlorer çalıştırarak kuruyor ve kullanıyorlar buraya kadar sorun yok sayılır.

Fakat işini bitirdiğinde internet bağlantısını kessin istiyorum.

Yani kısacası en son interneti kullananan kullanıcı kapattığında bağlantıyı kessin istiyorum.

Bunu nereden, nasıl yapabilirim.
    www.kullaniciyorumlari.com KULLANICI YORUMLARI, TARAFSIZ TÜKETİCİ GÖRÜŞ VE ELEŞTRİLERİ

Ceviz Üyesi Zerzevat Adam Üyenin Avatarı

nasıl anlayamadım ama şöyle birşey var beni çok uğraştırdı;

bağlantı oluşturup özellikler>>gelişmiş burası olması lazım ordaki ilk2 şey seçili olcak diğerlerinden biri yada iksiki nden birinde ise diğer kişiler interneti istediği gibi kullansın kessin düzsün var

ayrıca sen diğer pc'de 98'de bir bağlantı oluştur orda ağımda olan bağlantıyı kullan deyip oluştur öyle oluyor...

Ceviz Üyesi

Merhaba,

Ağımda olan bağlantıyı kullan nerede diyeceğiz orasını bilmiyorum. Yani yeni bir çevirmeli bağlantı oluştur komutunu verdiğimde (98'de) hemen modem falan soruyor. Ama ağ için bir seçim yapmamı sağlayacak seçenekler göremiyorum sihirbazda.

Bu arada xp yüklü makinada (internete modemle bağlanan ve bağlantıyı diğer kullanıcılara paylaştıran ) çevirmeli bağlantıyı ağ da göremiyorum. Paylaşılan İnternet bağlantıları diye bi şey olması gerekmiyor mu ağ komşularında.

Benim yapmak istediğim ben odamda bilgisayarımın başında yoksam ve birisi internete bağlandıysa o bu bağlantıyı kendi makinasından sonlandırabilsin,yada o bütün internet explorer pencerelerini kapattığında internet bağlantısı otomatik olarak kesilsin. Aksi halde kullanıcı 10-15 dk. lık bi iş için bağlanıyor. Ama işi bitince bağlantıyı kendi makinesinden kapatamıyor. Ve bazen bu yüzden (ben odamda yoksam) bi kaç saatlik gereksiz bağlantı oluşuyor.
    www.kullaniciyorumlari.com KULLANICI YORUMLARI, TARAFSIZ TÜKETİCİ GÖRÜŞ VE ELEŞTRİLERİ

Ceviz Üyesi Black_Boyss Üyenin Avatarı
    Nereden
    /etc/YOZGAT

yaw böle bişi anlatması baya uzun bir teknik servis elemanına danışmanı tavsiye ederim
    ----- Bilgi İşlemciler İçin -------
    ----- www.bimbilgi.com -------
    ----- Paylamak Sanattır.--------

Ceviz Üyesi

nası yani yaa çok mu karmaşık !!!

ben ise hep çok basit olduğunu ama benim gözden kaçırdığım bi nokta yüzünden yapamadığımı falan düşünmüştüm. Yani şimdi forumdan iki cümlelik bir cevap gelir bende görmediğim ayrıntıyı görüveririm falan die düşünmüştüm.
    xp nin help ini okuyorum ama orada da açıklayıcı bi şey bulamadım.

Yazan olursa ben uzun yazıları okumayı çok severim

acemi
    misafir

Belli bir sure kullanilmayinca baglantiyi kopartmasini soyleyebilirsin. Modemin bagli oldugu makinede, dial-up connection'in ozelliklerine gir. Orada bir yerlerde "Disconnect if idle xx minute" (su kadar dakika aktif degilse baglantiyi kes) gibi bir secenek olmasi lazim.

O bolumden, Internet baglantisi ne kadar sure kullanilmazsa, baglantinin kesilebilecegini ayarlayabilirsin. 15 dk olabilir mesela.

Su an bu bolume bakamadigim icin detayli tarif yapamadim.

Ceviz Üyesi BerkH Üyenin Avatarı
    Nereden
    Strasbourg

Baglantıyı paylastırmada bi problemin varmı tam anlayamadım.
    Varsa acık yazarsan yardımcı olabilirim.
    Baglantı kesme olayında acemi'nin soyledigi cok mantıklı. Dedigi gibi kullanılmadıgında kac dakika sonra kesilmesi gerektigini ayarlayabiliyosun.

Ceviz Üyesi

Bağlantıyı paylaştırmada hiç bi sorunum yok, zaten sihirbaz ne yapıyosa yapıyo ben hiç bi şeye karışmıyorum. Sadece başlatmayı veya bitirmeyi daha somut bi hale getiriyorum. Bağlanmak isteyen normal kendi bilgisayarındaki çevirmeli ağı başlatıyormuş gibi görerek yapsın bağlantısını işi bitince de tıklayıp kapatsın.

Acemi 'nin dediği yöntemde
    1-ben makinamda interneti kullanmıyorsam ama başka makine kullanıyorsa 15 dk sonra daha diğer kullanıcının işi bitmemişken benim makineme bakarak kullanılmıyor diyerek bağlantıyı kesecektir diye düşünüyorum.
    2- bi de internet bağlantısının boş bi şekilde kullanılmama şansı çok az, otomatik posta kontrolü, kendiliğinden çalışan update işlemleri vb. bu gibi durumlarda ne olur acaba

Bi de anlayamadığım şey,
    Diğer ağ kullanıcıları, paylaşılan internet bağlantısını denetlesin ve devre dışı bırakabilsin
    diye bi seçenek koymuşlar peki ya bu seçenek ne işe yarıyor ????

Ceviz Üyesi

hani nasıl ağ komşularımda benim makinemi ve paylaşım verdiğim klasörleri, sürcüleri, yazıcıları görüyorsa ve bu yazıcıları istediğinde ağ yazıcısı olarak kendi bilgisayarına kurabiliyorsa, internet bağlantısınıda buradan görüp kendi bilgisayarına kuracak diye hayal etmiştim hep.
    (

acemi
    misafir

1-ben makinamda interneti kullanmıyorsam ama başka makine kullanıyorsa 15 dk sonra daha diğer kullanıcının işi bitmemişken benim makineme bakarak kullanılmıyor diyerek bağlantıyı kesecektir diye düşünüyorum.
    Yani, denemeyecek misin? Eger dedigin gibi baglanti kesiliyorsa, "istek oldugunda baglan" secenegi ile yine sorunu halledebilirsin.

2- bi de internet bağlantısının boş bi şekilde kullanılmama şansı çok az, otomatik posta kontrolü, kendiliğinden çalışan update işlemleri vb. bu gibi durumlarda ne olur acaba
    Baglanti kullaniliyor gozukur tabii ki... O tip seyleri ya iptal et ya da surelerini uzat.

Sayfa 1 - Toplam 2 12 SonSon

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Yer İmleri

Mesaj Yetkileriniz

• Yeni konu açmaya yetkiniz yok
  • Cevap yazmaya yetkiniz yok
  • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
  • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
  •