Bulunan 1 den 10 - Toplam 10
web sayfası boyutları - - Web & Grafik - Ceviz Forum
    Ceviz Üyesi msk1977 Üyenin Avatarı

Varsayılan web sayfası boyutları

web de yeni standart nedir ? yani daha doğrusu en çok tercih edilen çözünürlük. 1024 * 768 mi hala ?

tşkler

Ceviz Üyesi Virtuozzo Üyenin Avatarı
    Nereden
    İstanbul

Webde standartlar her geçen zamanla değişir. Şu an en çok kullanılan çözünürlük 1024*768'dir. Sen de tasarlayacağın siteyi ona göre yaparsan uygun olur. Ama tablo / kutu genişliğini pixel olarak değil de % olarak ayarlayıp sayfanın tamamını dolduracak şekilde yapılan tasarımlar da var tabi. Ancak hangisinin uygun olacağını sitenin kullanım amacı belirler sanırım.

Ceviz Üyesi deggial Üyenin Avatarı

Çözünürlük önemli ve sıkıntılı bir konu..

Internet Explorer 7'nin kendi içindeki Zoom aracı gibi bir araç tüm tarayıcılarda standart olmaya başlasa (yeni bir javascript özelliği şeklinde olabilir mesela), her ne kadar resimler bulanıklaşsa da bir miktar, yine de önüne geçilebilir diye düşünüyorum.. sonuçta 1024*768 için hazırlanan bir sayfa 1400 veya 1600 gibi çok yüksek çözünürlüklerde cidden çok ufak kalıyor.
    Profosyonel tasarımcılar veya internet programcıları bu sorunu çok rahat halledebiliyor olsa da benim gibi yeni başlayanlar için cidden sıkıntı verici..

Ceviz Üyesi Virtuozzo Üyenin Avatarı
    Nereden
    İstanbul

Alıntı deggial Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    sonuçta 1024*768 için hazırlanan bir sayfa 1400 veya 1600 gibi çok yüksek çözünürlüklerde cidden çok ufak kalıyor.
    Profosyonel tasarımcılar veya internet programcıları bu sorunu çok rahat halledebiliyor olsa da benim gibi yeni başlayanlar için cidden sıkıntı verici..
    IE için farklı diğer standart tarayıcılar için farklı css kodları yazmaktan webmaster camiasının canı çıktı. Bir de başımıza çözünürlüğe göre sayfa olayı çıkarsa vay halimize demektir.

Ceviz Üyesi msk1977 Üyenin Avatarı

genelde 17 inc monitör kullanılıyor diye 1280*1024 e göre tasarladım ama 1024*768 kullananlar için hiç esnek olmadı bilmiyorum ne yapacaz.

Ceviz Üyesi deggial Üyenin Avatarı

17inç CRT monitörlerin büyük bir bölümü 1280*1024 çözünürlükte 85Hz frekansına ulaşamadığı için çoğunlukla 1024*768 tercih ediliyor...

Ceviz Üyesi caytuna Üyenin Avatarı

Varsayılan 800*600 hala var bence

800*600 halen kullanılıyor özellikle gözleri konusunda sorun yaşayan kullanıcılar tarafından. 40 yaş üstü için 1024*768 hala küçük ve buğulu. Bence sayfalar %'lik üzerinden tasarlanmalı. Aksi halde altta çıkan kaydırma çubukları sitenin tüm imajını alt üst ediyor.

Ceviz Üyesi

arkadaslar uygun başlığı bulamadım sorum için en uygun başlık buydu onun için buraya yazıyorum..

cellpadding ve cellspacing hakkında bana detaylı bilgi verebilirseniz sevinirim...

Ceviz Üyesi

Cellpadding = Her tablo hücresinin içinde kenarlardan ne kadar boşluk verileceğini pixel cinsinden belirler
    Cellspacing = Hücreler arasında ne kadar boşluk olacağını belirler.

Ceviz Üyesi

slm başlığı görünce konuya bende katılıyım dedim.Şu çözünürlüğe uygun sayfa durumu ile ilgili...Yaptığım tasarım tabloda olucak bir tasarım değil..Bu yüzden başka bir çözüm bulmam gerekiyor ve bulabildiğim şuan için CSS ile halletmek..Eğer bu konuda fikri olan varsa yardımlarınızı bekliyorum..Teşekkürler..

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Yer İmleri

Mesaj Yetkileriniz

• Yeni konu açmaya yetkiniz yok
  • Cevap yazmaya yetkiniz yok
  • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
  • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
  •