Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Zend Framework 2

Konu, 'Framework / MVC' kısmında Sancar Saran tarafından paylaşıldı.

1. Sancar Saran

Sancar Saran Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Meslek:
    Bilgi Islem
    Dün itibari ilen release olmuş...

Eskisine rahmet okutacak kadar derin olmuş bakalım yavaşlık konusunda ne yapacaklar....

2. deathisonitsway

deathisonitsway x-coder

Beğenilen Mesajlar:
    6
    Meslek:
    php-coder
    ortalık çatı kaynıyor sancar hocam yaa...hangi birine alışalım :) release ettiler biz nat hiır :)

3. MyProgramming

MyProgramming Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Artıları nedir? Ne gibi özellikler vs. eklenmiş acaba?

4. Sancar Saran

Sancar Saran Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Meslek:
    Bilgi Islem
    Valla ben birincisinden memnunum.

Zend Framework racon itibari ile dibine vurmakla kafayı bozduğu için, her şeyi köküne kadar resmi yapmakla kafayı bozmuş bu yüzden bazı şeyler aşırı.

mesela, config için ini veya xml kullanmak gibi. Ayrıca, zend çok fazla dosya yükler, yani iki buçuk şey için bakmışın dünyayı yüklemişsin.

ZF2 de NameSpace var.. Daha var oğlu var, bakmak lazım.

Yinede ZF2 den sonra PHP den soğudum gibi. Yani en babası böyle oluyorsa, hakkaten php bu işere uygun değil gibi sanki...

Javascript her geçen gün gözüme daha hoş geliyor...

5. deathisonitsway

deathisonitsway x-coder

Beğenilen Mesajlar:
    6
    Meslek:
    php-coder
    saf php kullansak bu seferde angaryacı oluyoruz...yada işi bilmeyen...zend kullanan profesyonel mi oluyor acaba..yani bir ton dosyayı yukleyerek elimize ne geciyor..daha mı kolay site yazıyoruz..alt tarafı site yapıcaz yaa...

6. che

che Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Günümüzde ücretsiz lisans adı altında yapılmış uygulamaların çoğunluğu Framework kullanıyor. Ya, var olanı yada kendisi için özel olanı kullanıyor. Haliyle Framework öğrenmek kaçınılmaz oluyor.
    Evet, hiçbir oluşumu kullnmadan da uygulama yapmak gayet basittir, ama dediğimiz gibi işin kolayını her zaman ikinci parti kütüphanelerde ararız.
    Bir de ne hikmetse MVC kavramını ilk kez öğrenen ve ilk adımlarını atan, hemen bir Framework yapı veriyor :))
    Nasıl olsa boş vakit çok :)

7. deathisonitsway

deathisonitsway x-coder

Beğenilen Mesajlar:
    6
    Meslek:
    php-coder
    ama kendi yapılarını kullanıyolar bildiğim kadarıyla..mesela mybb forum open source in kaynagında ci yada kohana yada ne bilim zende rastlayamıyoruz...yani kendi çatısını kullananlar bu işi bilenler oluyor bence...yoksa haldır huldur ci ogrencem ci kasıcam deyipte işin salatasını cıkaran çok..iki kod yazamaz..fw öğrencem der.

eskiden çatı mı varmış yaa :)

8. oguzweb

oguzweb Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    2
    incelemek lazım indirelim bakalım, bu zend bana çok kasıntı geliyor sanki framework olayından uzak faklı bir şey

9. Raiden

Raiden self.life.start()

Beğenilen Mesajlar:
    0
    birakin php yi gelin django ya :)

10. ersink

ersink Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    5
    Meslek:
    Med Student
    Ruby on Rails? :)

11. Raiden

Raiden self.life.start()

Beğenilen Mesajlar:
    0
    ruby de olur ama django iyidir :)

12. nightwish

nightwish Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    php yi bırakıp en sonunda asp.net de webformlarla yapacağım siteyi. sürükleyip bırakacağım data grid'i oh mis, çok özeniyorum kerataya. son sürümde kodlar validasyondan da geçiyormuş :)

13. ersink

ersink Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    5
    Meslek:
    Med Student
    Ah o sürükle-bırak coderlar... :)

14. Sancar Saran

Sancar Saran Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Meslek:
    Bilgi Islem
    Çık artık şu pozisyondan. Hep aynı tepki, yazarsın yazmassın ayrı mevzu. Lakin bu şekilde, takunyacı gibi görünüyorsun.

Konu kimin ne kadar php yazdığı değil. Neyi ne kadar hızlı yapabildiğin. Düşen donanım maliyetleri yüzünden cluster almayanı kurmayanı dövüyorlar. Eski racon sinekten yağ çıkarmanın anlamı kalmadı ki. Kimse bana site yavaş demiyor, ama herkez kapıya gelip abi bize şöyle bişi dün lazımdı ne zaman bitecek diye başımın etini yiyor.

Eskiden çatı vardı, Adı da phpLib di. Şimdi bir sürü oldular. Konsept teğişti falan oldu filan oldu.

Çinlinin biri PHP frameworkü yazmış C de, compile edip öyle kullanıyorsun... Hemen hemen plain php kadar hızlı. Zaten anlamı yok artık. Nerde tıkanıyorsan dayıyorsun cache i oldu bitti.

Autocomplete olan bir editör kullan (php designer 8 mesela). Bırak frameworkü, kafadan yaz OO bak bakalım nasıl oluyor bir daha arkana dönüp bakıyormusun.

Illa zend hede hödö kullanman şart değil. Zend 2 kullanman hiç şart değil. namespace desteğine ihtiyaç duyacak kadar karışık bir proje neden php de yazılır onuda anlamam.

Lakin MVC şart.

Fat Model + Spagetti View + Skinny Controller direkt farz.

Aha o kadar.

15. che

che Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    @deathisonitsway frameworklerle arası pek iyi değil, kavgalı yani. Lakin bu kavga sonra büyük bir aşka dönüşecek ve bir birlerini çok sevecekler.

16. deathisonitsway

deathisonitsway x-coder

Beğenilen Mesajlar:
    6
    Meslek:
    php-coder
    @sancar usta

tmm kızma ya..:) bir şey demedik...seni kızdıracak bir şey yapmadım,yorum yapıyorum sadece.kaldı ki hızlılığa herkesin ihtiyacı var ona bir itirazım yok ama bende zaten hızlı olabilmek icin kendime ait kütüphanemi kullanıyorum.yani illa onun bunun fw si değil olay....php de senin kadar iyi olamasakta..neyi nasıl yapacağımı kullanacak kadar bir çatı kendimde de var...ve ben hep onu kullanıyorum...yani gerçekten işe yarıyor.sunu da class yapıp daha sonra kullansam hic fena olmadıgım bir suru classım var...

ben burda ci nin yazılımına muhalefet olmuyorum farkındaysanız...illa ci diye bir şey yok..spagetti elbette yazma ama...ne bilim yani...bir sliderı da oturup tekrar tekrar yazma....ne bilim beğendiğin bir jquery plugin neredeydi deme...topla bir yerde ve çağırmasını bil..

yanılıyor muyum ustadım..

@che aynen oyle...kavgalı degilim aslında da...biraz muhalefetin ucunu kaçırıyorum sanırım

17. Sancar Saran

Sancar Saran Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Meslek:
    Bilgi Islem
    Bende farklı birşey yapmıyorumki.

Mevcut projemin alt yapısı zend lakin onu k5 gibi (yani bildiğim gibi) ayarladım. Ben nasıl istiyorsam öyle. Şimdi IBAN validasyonu gerekiyor, oturup kendim yazıp uğraşayımmı ?, yoksa direkt zend içinden kullanayım 15 dk içinde bitsin mi ?

Kendine özel bir şey yazarsın, mesela oyun veya ne bileyim ne, kas istediğin kadar. Ama muhasebe programı yazarken ne gibi bir kendinden katma gerçekleştirebilirsin ki.

öyleyken böyle, arkadaş ci kullanıyorsa kullansın. Ha gendi mvc routingi yapamıyordur, imkan o kadardır o başka, bırak bari ci kullansın.

Ha bununla profesyonelim diyorsa ve bunu yiyen amir memur proje müdürü falan da varsa artık oda onların sorunu...

18. deathisonitsway

deathisonitsway x-coder

Beğenilen Mesajlar:
    6
    Meslek:
    php-coder
    @sancar hocam,sana saygım sonsuz...emin ol bu sitede en kaliteli php bilgisine sen sahipsin...birde raiden tabiki..ikinizin ustalığına hiç bir sözüm yok..dedigim gibi ci muhalefetliğim benim,ilk php ye başlayanlar bile ci kullanmak istiyolar...populer ya..hemen onu da ogreneyim diyolar..ben bunlara muhalefetlik yapıyorum...

aslında cok onemli bir noktaya parmak bastın..bir muhasebe programı yazarken ne ci ne başka bir frameworkun bir halta faydası olmaz classları sayfayı load etmekten başka...cunku oyle bir proje bende yazıyorum hocam...Otel otomasyonunda Elektranın php versiyonunu...inan bana kendi kütüphanemden kullandıgım hiç bir şey yok..ajax form post dışında...oturup paşa paşa matematiksel literatürde ne varsa yazmak zorundasın :) şurda %40 surda P burda kümülatif hesaplama...

Designin hiç bir onemi yok ki..adam hesaplamayı doğru istiyor...ne yapcak burda daha once klasik tanımladıgın fw..site yapmıyorsun ki :)

19. Zee

Zee Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    şahsen geçtim fw yavaş filan fistan dertlerini. hazır ne var, ne kadar var, kütüphaneler ne kadar güzel tamamen onlarla değerlendirir oldum bence. @Sancar hocam çok haklı, hız sorun olduğunda sorun. yoksa sorun falan değil. ama yazılımın teorik tasarımı baştan sona sorun ve her aşamada göz önüne alınmalı. en önemli ikinci sorunda değişmez ama gelişebilir prensibi gibi yazılımlar yapabilmek.

Yalnız neden spagetti view ? onu anlamadım. zira viewler çok karıştı jquery, css fwler falan derken. fat model ok, skinny controller ok ama spagetti view ? bilemedim şimdi neden.

20. SHeeBeK

SHeeBeK Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    öncelikle şuna bakmak gerek, yazılan framework nekadar profesyonel (oop hakimiyeti, helperları validatorları vs) ? sadece koltuk değneğimi yoksa genişletilebilmesi mümkünmü ? açıkçası çok framework değiştirmedim cakephp bakmıştım uzun zaman önce, en son zend 1.10 kullandım. özetle zend 2 php ile java gibi kod yazdırıyor bu konuda çok şikayet var. mvc yapısı hakkaten performans kaybı yaratıyor. zend'e başlayan birisi daha önce php bilmediğini hissedebilir, bununda temelinde zendin oop olayının dibine dibine vurmasıyla alakalı ve zend lifecycle'ı çok zor kavrıyorsunuz. ama php 5.3 ve 5.4 ün tüm fonksiyonlarını deli gibi kullanıyor bu yönden profesyonel ve güncel php yazdırıyor. üstelik mvc kullanmasanız bile zendi projelerinize rahatlıkla entegre edebilmenizde cabası. sadece validator kullanacaksanız veya web servis yazacaksanız zendi kütüphane gibi kullanabilirsiniz. eski versiyonlarında classlara underscore ile erişirken artık namespace ve use kelimeleriyle erişiyoruz. buda php'nin bilmediğimiz yönerlini tanıtıyor. şuan işim gereği codeigniter kullanıyorum, açıkçası küfür etmemek için kendimi zor tutuyorum. tek instance olması ve php4 desteğini hala üzerinde barındırması bazen amelelik yaptığımı hissettiriyor (new kelimesini yazmayı özledim :((( , her bok $this $this nereye kadar gidicek merak ediyorum açıkçası). ha seviyormuyum seviyorum yinede ne yalan söyliym. ortak projelerde paralel gitmemizi sağlıyor, benim yazdığım kodu bir başka developer devam ettirebiliyor, en basiti php'de harala gürele kod yazmaktansa düzenli kod yazıyoruz. ama kendi classlarımı kullanamıyorum, kod tamamlama çalışmıyor, tüm parametreler array, ve dönüp dönüp arraye ne key verdim hep bakmak zorunda kalıyorum bi süre sonra işkenceye dönüyor.
    bide bir frameworkün piyasadaki geçerliliğine bakmak gerek, zend ve symfony i çok sevmeme rağmen piyasadaki geçerliliğinden dolayı kullanamıyorum. hard coderlar kendi fwlerini yazar vb. gibi şeylerden zaten bıktık herkes farkında :) ama zend güzel, hiç yoksa programcılık deneyiminize vizyon katıyor.