Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Zaman yolculuğu mümkün mü?

Konu, 'Konu Dışı' kısmında Eylem tarafından paylaşıldı.

1. Eylem

Eylem Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Ögrenci & Webdesigner
    www.ceviz.net ana sayfada konu hakkinda uzun bir yazi var, okumanizi tavsiye ederim. ne dersiniz sizce bu mumkun mu?

2. ab

ab Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Oğrenci
    Aslında üzerinde çok değinilmesi gereken bir konu insanın gelecege yada gecmişe gitmesi. Acaba elimizde gelecege gitme imkanı olsa yada gecmise onu nasıl hangi sekilde ve ne amacla kullanacagımız daha onemli bence insan gecmise donup yapmıs oldugu hataları duzeltebilir. Yada gelecekte yapacak olduklarına tanıklık edebilir. Tabii herkesin amacları farklı olabilir kimi gelecekteki cok guclu bir silahı elinde bulundurup dunyanın hakimi olmakta isteyebilir. :)

Fakat bundanda onemlisi omrumuzun hic bir zaman yetmeyecegi zamanlara yolculuk etmek cok buyuk bir deneyim olurdu. evrenin baslangıcını gormek nasıl olurdu. yada gelecekte nerede yasayacagız icinde bulundugumuz galaksiyi asıp daha uzaklara gidebilecekmiyiz. Herkes sabit iken senin daima hareket halinde olman gibi birsey olurdu buyuk ihtimalle.

3. ee++

ee++ Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Geleceğe gitmek gibi bir olay söz konusu değildir. Görelilik kuramının sonucunda ortaya çıkan durum ise, sadece teoriktir ve ancak cisimlerin 'kendi gözlem çerçevelerinde' etkilidir. Sizin bunu yaşama şansınız yoktur; yani yaşayarak test etme imkanı yoktur.

Geçmişe gitmek ise daha önce yaşanmış olayların yansımalarını yakalamak biçiminde olabilir. Tabi ki burada ışık hızını geçmek gereği söz konusu ve bu da imkansız.. Gözleyemezsiniz.. :)

Hele hele öyle filmlerdeki gibi olaya katılmak filan.. mümkün değil.. :)

4. Sahin

Sahin Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Valla sevgili ee++ bir zamanlar bilimkurgu olan herşey birgün geliyor gerçek oluyor. Bundan 30-40 yıl önceki filmlerde Ay'dan ya da Mars'tan gelen varlıklar konu ediliyordu hep ama birgün oralara gidilip boş olduğu görülünce hedef büyütüldü başka galaksilere gözler çevrildi. Bugün için oralara gitmek hayal gibi ama unutmaki dünde aya gitmek sadece fantazi idi. Ana sayfada bir haber daha var Lazer silahları, dındurucu, bayıltıcı silahlar, bugün bunlarda gerçek oldu yarın ne olacağı belli olmaz.

Belki ışık hızıda aşılabilir ama zamanda yolculuk mümkün olsada olaylara müdahele etmenin tarihin akışını değiştireceği için bana pek mantıklı gelmiyor zamanda yolculuk. Belki geçmişteki ses ve görüntüler yakalanabilir ama yolculuk sanmıyorum.
    :dahi:

5. ee++

ee++ Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Olayın, benim 'dar kafalılığım' ile ilgisi yok. Teorik bir kısıtlama. Bir de ben, Einstein ne derse altına imza atarım, yüz yıl sonra da..

Ama mesela 'Işınlanma' gerçekleşemez demiyorum, o olur, olacak da.. :) (Aslına bakarsanız, oluyor da.. Neyse buraya girmeyelim...)

6. Sahin

Sahin Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Einstein bile inançları uğruna çoğu şeyi gizlemiş ya da değişik şekilde yansıtmıştır bunu bir makalede okumuştum. Gerçi aynı şeyi söylüyoruz farkındaysan :)

Işınlama nerden çıktı ya ben lazer silah demiştim :D

7. ee++

ee++ Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Senin söylediğin ile ilgisi yok. Sadece zaman yolculuğu kadar ütopik bir konu oldugu icin ortaya getirdim. İnsanlık icin daha faydalı bir konu.. :)

8. Highlander

Highlander Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    ogrenci
    Kah çıkarım gökyüzüne seyrederim alemi, kah inerim yeryüzüne seyreder alem beni :D

9. redial

redial Misafir

Mevcut bilgi dagarcigimizin zavalliligi nedeni ile cozemedigimiz, henuz cok kucuk bir kismini kullandigimiz beynimiz ile anlamlandiramadigimiz kavramlari "olmaz" diye kestirip atmanin pek mantikli olmadigini dusunuyorum.

Ornegin isik hizi konusu, gecmek belki imkansiz ama simdilik, farkinda iseniz, uzun zamandir, matamatiksel olarak ifade edebiliyoruz bu hizi, eh insaoglu coook cook eskilerde bunuda yapamiyordu...

"Dunya donuyor" diyenleri ipte sallandirmis insanoglu
    Ama dunya hep donuyordu... ;)

10. yemre

yemre Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Uygulama Geliştirme
    bence mümkün değil eğer mümkün olsaydı şimdi gelecekten dostlarımız olması gerekmez miydi?

yada olsa bile sadece read-only olurdu derim ben........

11. LoS.ToF

LoS.ToF Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    PHP Developer
    Herkez kendi zamanında yaşasın kimse kimseyi üzmesin :)

12. HunTER

HunTER ...

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Web Programlama
    hersey yanılsama ve aslında bır kasık yoksa neden olmasınkı :)

13. ee++

ee++ Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Anlatamadık galiba.. :) Neyse..

14. muharrem_tac

muharrem_tac Bilgisayarcý

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Yazılım Geliştirici
    Zamanda Yoculuk mümkündür.

Evet kesinlikle zamanda yolculuk mümkündür.Bakınız nasıl:Entropiyi geri getirebilirsek geriye dönüş mümkün olur.Hep verilen kırılan bardak örneğini verelim.Bardağın yere düşmesinden yere düşüp kırılmasına ve kırılıp parçalarının dağlımasına kadar geçen zamanda cisme etkiyen kuvvetleri yine aynı cismin aynı noktalarına bu kez ters yönde uygulayabilirsek bardağı ilk durmuna geri getirebiliriz.Bu da bardak için bir zamanda geri gitme durumu olur.

Fakat şu var:"Başlangıç durumuna hassas bağlılık " nedeniyle bu esnadaki olayları tam ve kesin olarak tespit etmek çok zordur.Olasılıklar ve kaos teorilerine göre bizim rastlantısal olayları tam ve kesin olarak değil ancak belli bir yüzde ile kontrol etme imkanımız var.Fakat buradaki ve kuantum mekanikteki belirsizlik ilkelerinde anlaşılamayan olgu bir bakıma fiziğin neden metafiziğe kaydığı ve saptanamayan,doğruluğu sınanamayan olguların neden ortaya çıktığıdır.

Özetle olasılık hesaplarını kesin sonuçlara ulaştıran bir "ütopik bilgisayar" ile belli uzay-zaman bölgelerine zaman kaymaları oluşturmak mümkündür.

15. Highlander

Highlander Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    ogrenci
    Zamanda yolculuk edip geçmişe mudahelede bulunmanın sonuçları utopik olarak Geleceğe Dönüş filmlerinde işlenmişti, Geçmişte bir sineği dahi öldürseniz zamanda inanılmaz kaymalar ve insanlık tarihinde büyük değişimler olacaktır. Gerçi biz bunun farkına büyük ihtimalle varamayız. hatta oluyorda varmıyormuyuz ne. Ben kral degilmiydim ya ne arıyorum burada burası neresi :D

16. ee++

ee++ Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Söylediğin çok sığ bir örnek. İnsanların zamandan yolculuktan anladığı gemiye binip geçmişe gitmek, vs.. Yoksa Görelilik Kuramına göre ışık hızına yaklaşıldığında cizimlerde değişik haller hasıl oluyor. Örneğin klasik şu birisi uzaya giden kardeşlerin yaşlanma meselesi var. Bunlar hep deneysel, teorik ama gözlemek imkansız. Şimdi İstanbul'un fethi'ni belirli bir kuvvet uygulayarak geri mi alacaz ve izlicez veya kayma oluşturacaz...

17. muharrem_tac

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Yazılım Geliştirici
    Tansiyonu yükseltmenin anlamı yok.Şurada güzel güzel konuşuyoruz.

Ne diyoruz yok karadelikten girip çıkarak yok bilmem ışık hızını geçerek filan demiyoruz.Basit bir örnek verdik.Olanaklı olan da budur.Ondan ötesi sizin Einsein'inizin dediği gibi olanaksızdır.

18. ee++

ee++ Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Tansiyon niye yukselsin kardesim yahu :) Konusuyoruz sadece, alinmayin hemen..

19. muharrem_tac

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Yazılım Geliştirici
    Ben de bana kızdınız sanmıştım."sığ bir örnek" tabirini görünce...

Neyse önemi yok.Şimdi bu kuvvetlerin geri iadesi bahsine dönelim:

Burada benim ulaşmaya çalıştığım nokta şuna benziyor:Evrende kısıtlı bir uzay-zamanda bu şekil bir "filmi geri alma" veya zamanı geri sarma olurluğu kanıtlanırsa,bir gün gelip de herkesin geri iade edileceği yani kuvvetlerin geri döneceği fikrine güçlü bir delil teşkil eder.Neticede hemen herkesin inandığı ahiret veya kıyamet tabir edilen,bütün insanların bu bedenleriyle ve bu ruhları ile dirileceğine dair inançlarına da bilimsel bir açıklık getirlmiş olur.

Apaçıktır ki zamanda ileri-geri gidebilmek bilim-kurgu filmlerindeki gibi tümel zamandan bağımsız bir biçimde olanaklı olsaydı şimdiye dek insanlık tarihinde "gelecekten gelenlerin" varlığına dair kanıtlar olurdu.Bir deney önerisi:Gelecekteki araştırmacılara sunulmak üzere herkes birer mektup yazssın.Mektubun konusu da şu olsun:"Gelecekte zamanda yolculuk olanaklı ise geri dönüp bizimle temasa geçiniz." Bu mektuptan bir yanıt gelebilir mi?İmkan olsaydı zaten gelecekteki araştırmacılar gelip bize geleceği anlatırlardı.

Bilim-Kurgu filmlerindeki gibi bir zamanda yolculuğun taşıdığı sorun fiziksel bir sorun olmaktan ziyade mantıksal paradokslara neden olması sorunudur.Böyle bir yaklaşım geçmiş ile geleceğin aynı anda varolması gibi bir paradoksa neden olmaktadır.Zaman tünelinden geçen zevatın bir anda birkaç saniye önceki kendisiyle karşılaşması gibi bir saçmalık oluşmaktadır.

Her şeye karşın "zamanda yolculuk" üzerinde durulması ve düşünlülmesi gereken,insanlara yeni ufuklar açmış ve açacak olan derin bir konudur.

"Geçmişte olanları ve gelecekte olacakları en iyi bilen O'dur"

20. spider

spider Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ben olayın 3-4 farklı boyutunun oldugunu düşünüyorum.

1. Fizik kanunlarına ve kuantum kuramına göre teorikte olsa olabilrliği söylenebiliyorsa olabilir.
    2. Mantık kurallarına göre olamayacağı düşünülüyor çünkü tarihin jer an akışının değişmesi gerekirdiki bu evrenin en büyük paradoxu demek bunu akıl almıyor.
    3. Mistik boyutu buna ben karışmam :D

Bunlar dışında ne kazandırıp ne kaybettireceğide tartışılır. Bu konuda okuduğum bir kitapta gittikçe daha geriye giderek doğum kontrolü için geçmişten insanlar öldürülüyordu. kendi atalarından birini vuran anında yaşamdan siliniyorduı.Tabi biraz fazla geriye gidip adem babayı oldürünce... :p