Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Zaman hayattır

Konu, 'Konu Dışı' kısmında Sahin tarafından paylaşıldı.

 1. Sahin

  Sahin Daimi Üye

  Kayıt:
  28 Mayıs 2002
  Mesajlar:
  8,943
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Yazar: Alan LAKEIN
  Yayinevi: Rota Yayincilik


  1-ZAMANINIZ NIÇIN SIZIN IÇIN ÖNEMLI OLMALI ?

  Zaman hayattir. Hiç bir saniye geri gelmez. Zamani, harcanan para gibi görmek lazimdir. Bu kitap da zaten bunu anlatmaya çalismaktadir. Bu kitabin yazari olarak ben size olan zamaninizdan fazlasini veremem. Hepimiz haftada 168 saat ile yasamak zorundayiz. Ama olan zamaninizi daha etkili kullanmaniza yardimci olabilirim. Haydi baslayalim o zaman!

  2-KAZANCINIZ: HAYATINIZIN KONTROLÜ
  Zamaninizi kontrolden kastettigim sey, ne çok siki ne de çok gevsek olmalidir. Bunu çok sikilmis elle serbest kalmis ele benzetebilirsiniz. Iki durum da zararlidir. Önemli olan hareketlerin yavasça yapilmasidir. Hedef dengeli kontroldür. Fazla organize kisi, is bitirici ve saat kurdu; alin size üç tane asiri tip. Fakat bunlardan hiç biri hos degildir. Çünkü insan her zaman ayni kalamaz. Sartlara göre davranislari da degisir. Bu kitapta sunulan önerilerin uygulanmasinda son karari siz vereceksiniz. Size uygun
  gelenleri seçebilirsiniz. Bu kitabin gayesi nasil daha çok degilde daha akilli çalisabilecegini ve sonunda kendiniz, aileniz ve ev rkadasiniz için; ya da "zamaniniz olmadigi için" sürekli ertelediginiz rüyaniz için daha fazla zamana sahip oldugunuzu gösterecektir.

  3-KENDINIZI KOYVERIN; KAÇIN AMA YA DA KARAR VERIN
  Çok yakin bir geçmise kadar insanlarin hayatlarini gereksinimleri
  yönlendiriyordu. Bugün insanlar daha çok seçeneklerle arsilasmaktadir. Önümüzde yapmamiz istenen çok seyler vardir. Yani herkes zamanimizin bir kismini istiyor. Fakat tabii ki kabul etmek gerekir ki, bazen baskalarinin yapmanizi istedigi seyleri yapmaniz gerekir. Ama her zaman degil. Siz bunlardan yapmak istediklerinizi yapin. Hayatinizda konumlariniz devamli surette degismektedir. Öyleyse kendinizi yeni sartlara karsi hazirlamalisiniz. Geçmis konumunuzdan çok simdiki konumunuz çin zaman seçimleri yaptiginizda anin olmak istemelisiniz. Bazen istekleriniz çatistiginizda insana karar verme isi zor gelmektedir. Bu durumlarda ne olursa olsun insan karar verebilmeyi ögrenmesi gereklidir.
  Belirli sosyal kararlari niçin verdiginizin farkinda misiniz ? Iste size
  olasiliklardan birkaçi: Aliskanlik, Baskalarinin talepleri, Kaçisçilik,
  Anlik durum, Ihmal ve Bilinçli karar. Bu kararlardan hoslanabilirsiniz. Fakat bu kararlarin sonuçlarindan memnun degilseniz daha fazla bilinçli çaba gerekli demektir. Zor durumlarda kendinizi koyuvermek hayale dalmak ya da kaçmak ne kadar da çekici gelir insana. Ama gerçekten yapmak istediginiz bu
  mu ? Bir alternatif var. Kendinizi koyuverebilir ya da kaçabilirsiniz; ama karar da verebilirsiniz.

  4-KONTROL PLANLAMAYLA BASLAR
  Kontrol planlama ile baslar. Planlama bir konuda simdiden birseyler yapabilmeniz için gelecegi bugüne tasimaktir. Planlama yaparken profesyonellerden ders almak lazimdir. tipki bir profesyonel bir fotografçi gibi. Planlamayi düsünmekten ziyade yazarak listeler olusturmak gerekir.
  Planlamada ABC öncelik sistemini kullanin isleri önceliklerine göre ABC harfleri olarak harflendirin. Tahmin ederim ki çok istifadeli olacaktir.

  5-HAYATTAN GERÇEKTEN NELER ISTIYORSUNUZ ?
  Yazili bir hayattaki hedefler saptamasi, gerçekte ne yapmak istediginizi kesfetmenize bunu gerçeklestirmek için motive olmaniza yardimci olacak ve harcadiginiz zamanlara bir anlam kazandiracaktir. yazilmayan hedefler çogunlukla "seyahat"ya da"milyoner olmak" gibi net olmayan ve ütopik hayaller olarak kalirlar. Hayattaki hedeflerimiz hakkinda alistirmalar yapmaliyiz. Hedeflerinizi kisa süreli olarak belirleyiniz. Daha sonra hayatinizi belli süreyle sinirlayip ona göre hedeflerinizi belirleyin. Bu planlamalar üzerinde çalisin Önemli olan sudur; düzgün bir zaman yönetimiyle tercih ettikleri etkinliklerin çogunu bugünden yapmaya baslamamalari için dise dokunur hiçbir neden yoktur. Hedeflerimizde çatismalar olabilir. Hedef çatismalari öncelikler belirlenerek çözümlenebilir. Hayattaki öncelikleri saptamamiz gerekir.

  6.HEMEN SIMDI BASLAYIN.
  Daha henüz fikirlerinizi degerlendirmek ya da sansürlemek çabasina girmeyin. Ayrica bir isi yapamayabileceginiz düsüncesiyle kendinizi kelepçelemeyiniz. Birseyi listenize yazdiginizda onu yapmak zorunda kalacaginiz korkusunun sizi rahatsiz etmesine izin vermeyin. Ama imkansiz rüyalar bile gelecek için bir takim yaralar içerebilir. Hedefleri yapilacak islerle karistirmayin. Unutmayin; is yapilabilen bir seydir. Hedefiniz daha saglikli yasamak olabilir. Bu amaca ulasmanizi saglayacak isler, bu aksam tatli yememek, bu hafta içinde üç kez antrenman yapmak ve yirmidört saat için sigarayi birakmak olabilir. Bir sürü olasi is siralamakta dürüst davrandiysaniz su anda elinizde çok fazla is ve hepsini yapmaya yetmesi imkansiz bir süre olmali. Öncelik belirleme zamaniniz gelmistir; simdi yaratici ve hayalci olmak yerine pratik ve gerçekçi düsünmemiz gerekli. Bu ise baslamanin yolu, az öncelikli maddeleri bulup defterden silmektir.
  Simdi yapacaklarimizi tekrar gözden geçirelim.
  1-Olasi uzun vadeli hedeflerinizi siralayin.
  2-Suan için geçerli öncelikler belirleyip A'lik hedefler tanimlayin.
  3-A'lik islerin programini yapin.
  4-Bu programlari uygulayin

  7-PROGRAM YAPMANIN YARARLARI
  Hayattaki önemli hedeflerinizi gerçeklestirme olasiliginizi artirmak için her gün zamaninizi yeniden planlamalisiniz. Ne kadar mesgul olursaniz olun hep plan yapmaya zaman ayirmalisiniz. Plan yapmak için günün basinda ya da sonunda on dakika ayirin, çabalarinizin karsiligini bin katildiginizi göreceksiniz. Planlamanin genellikle sabah ilk is olarak ya da gün sonunda yapilmasi iyidir. Sabah saat beste, evdeki herkesten önce kalkilmali ve bu sessiz zamani en önemli ise, plan yapmaya ayrilmalidir.
  Size gereken sey zamaninizin her anini kaydetmek degil zamaninizi programlamak çünkü önemli zaman ayarlamalariyla gerçekten yapmak istedikleriniz için çok zaman yaratabilirsiniz. Unutmayin, önemli isler için hep yeterli zaman bulunur. En mesgul kisiler yapmak istedikleri seyler için zaman buluyorlar. Bunun nedeni de baskalarindan çok zamanlari olmasi degil, bu olayi özenli planlamalar yaparak zaman yaratmak olarak görebilmeleridir.
  Insanlarin iyi çalistiklari zamanlari vardir. Biz bunlara birincil zamanlar diyoruz. Birincil zamanlar, iç ve dis olmak üzere ikiye ayrilir. Tüm iç birincil zamaninizi birincil projelere ayrin Dis birincil zamanda dis kaynaklara (genellikle insanlara)kararlar, sorular ve bilgi alisverisi için en rahat ulasilabilecek zamandir. Etkili zaman programi yapabilmek için gevsek olun. Ortaya çikabilecek beklenmedik durumlarla basedebilmek için esnek olmaniz gereklidir.

  8-VARLIGINDAN BILE HABERSIZ OLDUGUNUZ ZAMANI NASIL BULACAKSINIZ?
  Insanlarin çogu önemsiz islerde vakitlerini harcayarak, asil yapmasi gereken islere vakit ayiramamaktadirlar Bu da islerin birikmesi neticesini dogurmaktadir. Zaten basarisiz yöneticilerin çogunun ailelerine vakit ayiramayip, yogun is mesaileri altinda ezilen insanlar oldugu yapilan arastirmalarda belirlenmisdir. Eger isleri rahatlamaya ve hiçbir sey yapmamaya zaman bulacaginiz biçimde ayarlarsaniz çok seyi basarabilirsiniz ve bunu da büyük zevk alarak yapabilirsiniz diye düsünüyorum. Bir müsterime
  yaptigim telkinlerle; yaptigi etkinlikleri dinlemeyi dengelemesini ögrettim.
  Benim fikrime göre, bazen hiçbir sey yapmamak da dahil hiçbir sey tam bir zaman kaybi degildir. Bazen daha çok bos vakit olusturmanin tek yolu içinizdeki talepleri kendi insiyatifinizle azaltmaya çalismanizdir.
  Ev hanimlarinin en büyük sorunu, islerin yogunlugundan dinlenmeye firsat bulamamalaridir .Ev hanimlari için düzenli biçimde programlarini bir bos zaman çizelgesini özellikle tavsiye ederim. Eger bir ev hanimi zamanini etkileyen dis degisikliklere karsi duyarli olursa, sik sik daha önceden farketmemis oldugu fazladan birkaç saat bulabilir Ben, normal durumlarda iki
  üç ilerisine bakip ufukta nelerin oldugunu sorusturmanin iyi bir fikir
  oldugunu düsünürüm.
  Geçis zamanlarini iyi degerlendirmeniz gerekir. Daha önce de bahsettigim gibi, ben sabah saat beste kalkarim, ve iki saatlik geçis zamanini günümüzün kalaninda hayattaki hedeflerimde ilerleyebilmem için o gün yapilacak isleri planlayarak geçiririm. Is zamanini gerçeklestirmenin baska yolari da vardir.
  Rahmetli Robert Kennedy'nin tiras olurken Sheakspeare oyunlari dinledigi anlatirdi. Aslinda molalar degerlendirilmesi için gerekli bire bir bos vakitlerdir. bu vakitlerde yapmaniz gereken kisa süreli bir isi yapabilirsiniz. Genellikle tam teskilatli bir ögle yemegi müthis zaman kaybidir. Doktorlarin çogu günde üç saglam ögün yemege kesinlikle karsilar.
  Bekleme zamanlarindan da yararlanabilirsiniz.
  Uykunuzun ise yaramasini saglayin. Doktorlarin bulgularina göre birçok insan fiziksel gereksinimleri olmadigi halde birçok insan uykuda geçiriyor.
  Insanlar yapmak üzere ise alindiklari ve kendilerinden istenen isi
  yaptiklari sürece her an mesgul görünmek zorunda olmamalilar gibi geliyor bana. Fazladan dakikalariniz olustukça üzerlerine atlayip bunlari hayattaki hedef A'lik is zamanina çevirmeye hazirsaniz hayattaki hedeflerinize ulasma yolunda bir baslangici araya bir yerlere sikistirabilirsiniz. Bunu yapmanin çok iyi bir yöntemi, benim özel önem tasiyan hedefler dedigim, bir haftayla
  bir kaç ay arasinda degisen süreleri kapsayan hedef programlari
  olusturmaktir. Bu hafta mümkün oldugunca az yemek yapip az bulasik yikamaya çalisan bir ev hanimi mutfagina, üzerinde mutfaktan çikip eglenmeye bak!
  Yazan kocaman bir yazi asmistir.
  Zaman mi yok? Saka yapiyor olmalisiniz!..

  9-ÖNCELIKLERINIZI EN IYI SEKILDE DEGERLENDIRIN
  Hergün daha fazla sey basarmanin temel sirri; hergün yapilacak isler için bir öncelik listesi olusturmak gereklidir. Yalnizca günlük listeler ise yarar. Daha fazla is basarmanin gerçek sirlarindan biri de, hergün bir yapilacaklar listesi hazirlamaktir. Ben listenize siradan maddeleri katmamanizi ama bugün önceligi için olan özel bir dikkat ya da çaba olmadikça yapilmayacak her seyi yapmanizi öneririm. Ne kadar üzerinde dursam azdir; öncelikler belirlemelisiniz.
  Simdi listenizi tarayin ve B'lerden önce A'lari, C' den önce de B'leri
  yerine getirin. Kafanizi listenizi tamamlamaya takmayin. Önemli olan listeyi tamamlamak degil, zamaninizi en iyi sekilde degerlendirmektir. Iyi bir zaman kullanmasinin sürekli ilerleyen bir A'lik listesi vardir ve hangi A'yi yapacagina ya da bunun nasil yapilacagina takilip kalmaz ya da belirli bir A hakkinda mükemmeliyetçi davranmaya çalismaz. Onun yerine, günlük olarak bir takim A'lik isleri yapar ve zamanini en iyi sekilde nasil
  degerlendirebilecegini belirlediginde o isi yapmanin zamaninin hemen o anda gelmis oldugunu unutma!

  10-YAPILMADAN KALMASI DAHA IYI OLAN ISLER
  Ne kadar da rutin islere bakip da, daha önemli isleri, yetersiz yapiyorum demekten kurtulmak için yapmadan birakiriz. Evde denenememis besyüz yemek tarifi dururken kulaga çok lezzetli gelen yeni bir tarif alan ev hanimi, muhtesem bir kesif yapmis olmanin kisa vadeli hissine yenik düserken aslinda topladigi tarifleri deneyecek firsati hiç bulamadigi için zamanini harcamis
  oluyor. Ama kendinizi kandirmayin. A'larinizi yapamama nedeniniz zamaniniz olmamasi degil bütün bu C'leri yapmakla ugrasiyor olmanizdir. Size 80/20 kuralini öneririm. 80/20 kurali, 10 maddelik bir listede, bu maddelerden iki tanesini yapmanizin listedeki degerlerin çogunu (%80) saglayacagini belirtir. Bu iki maddeyi bulun, onlari A belirleyin ve yapin. Kalan sekiz tanenin çogu kalsin, çünkü bunlarin saglayacagi deger en yüksek degerli iki maddenin saglayacagindan çok daha azdir. Nixon 1960'daki kampanyasinin son günlerini 50 eyaletin hepsini ziyaret sözünü terine getirmek için Alaska, Hawai ve Wyoming gibi eyaletlere kosturarak geçirirken Kennedy kendisine çogunluk saglayacak eyaletleri geziyordu. Tabi ki bu ona seçimi kazanmak gibi bir rüyanin gerçeklesmesinde yardimci olmustu.
  A'lik isleriniz için zaman yollarindan biri de kendinizi zaman ayirmaya zorunlu hissettiginiz C'lerin sayisini azaltmaktir. Bu da önemsiz C'lerin A'lik isler için tehir edilmesiyle olur. Birçok yönetici, kendilerinde islerinde yararli olabilecek kitaplari okuyabilecek zamanlari olmadigindan sikayetçiler. Öte yandan her ay gazete okumak için yeterli saatler bulabiliyorlar. Belki de bunun nedeni gazetelerin her gün kolayca bulunabiliyor, daha ucuz ve haber kadar eglence için okunuyor olmasi olabilir. Kitaplari almak için genellikle bir çaba göstermeniz gereklidir, daha pahalidirlar ve temel kabul edilip ciddi okunurlar. Sonuç olarak, birçok yönetici yilda yüzlerce gazete yalnizca birkaç kitap okur. Ama bence
  hizli okumaktan çok akillica okumak önemlidir.
  Karimla birbirimize yüksek sesle kitap okumak gibi bir aliskanligimiz
  vardir. Bu sekilde yilda yaklasik yirmi kitap okuyoruz. Eger hedefimiz verimlilik olsaydi yanyana oturup bu kitaplari kendi kendimize simdikinin dörtte biri kadar sürede okuyabilirdik. Bu hikayeyi aktarmamin nedeni, bir sey yapmanin en verimli yolunun her zaman en iyi yol olmak zorunda olmadigina sizi ikna etmektir. Yüksek sesle kitap oldukça verimsizdir, ama birlikte zaman geçirmek için harika bir yoldur.

  11-KENDINIZI VE DIGER INSANLARI IDARE ETMEK IÇIN
  Hiçbir zaman herkesin istedigi herseyleri yapamazsiniz, herseyi birden yetistirmek için yeterli zaman yoktur. Bazen en iyi çözüm daha isin basinda hayir demektir. Derhal uygun bir sekilde ve nezaketle kullanilan bu tek sözcük size çok zaman kazandirabilir. Birileri sizden birsey istediginde dogrudan dogruya hayir diyemiyorsaniz, uzlasmanin yollarini arayin.
  Baskalarinin isteklerini sizi dibe çekmesini önlemek için birçok stratejiden hangisini seçerseniz seçin, düsünceli olmaniz her zaman yararlidir. Baska insanlarla onlarin zamanlari konusunda düsünceli olmak için özel bir çaba harcarsaniz onlarin da size ve zamaniniza saygi duyma olasiligi büyük olur. Sizin de istediginiz bu degil mi? Yapacaklarinizi yapmak için zaman.

  12-KENDINIZ IÇIN SESSIZLIK ZAMANI YARATIN
  Sessizlik zamaninizi meydana getirebilmeniz için birtakim islerinizi
  baskalarina devretmelisiniz. Bu da tabii ki alt birimleri daha yetkili
  kilmaktan geçer. Kendinize ulasilabilirlik saatleri olusturun. Bu zamanlar disinda rahatsiz edilmenizi engellemis olursunuz. Bu durumu sizi arayanlara yumusak bir dille veya etkili sloganlarla anlatabilirsiniz.

  13-LAKEIN IN SORUSUNU SORUN
  Kim günde bin kere plan yapmak için on beser dakikasini ayirabilir?
  Hiçkimse. O zaman hiçbir seyinizi bitiremezsiniz. O zaman Lakein in sorusunu sorun. Lakein in sorusu sudur; su anda zamanini en iyi nasil degerlendirebilirim? Bu soruya ilk cevabi verdiginizde sizi tatmin etmiyorsa, Lakein sorusunu tekrarlayiniz. Ama bu soruyu herzaman sorun tabii bu soruyu anlamak için gözünüzün önüne görebileceginiz yere yerlestirin.
  Mükemmeliyetçi olmak sadece minimum bir deger elde etmek için çok fazla çalistiginiz anlamina gelebilir. Hizli çalisip iyi is çikarmak yetenegi sahibi olmaya çalisin. Çünkü hizli çalisma temposu bir avantajdir.
  Mükemmeliyetçi degeri %80 I çabanin son %20 lik kismina geldigi zaman yaralidir. Mükemmeliyetçilik, bir gömlekteki son kirisikliklari ütülemek ya da düsük öncelikli bir mektupta yazim hatalarini kontrol etme gibi islerde bir zaman kaybidir. Bir seyi yarim saat içinde bitirmemiz gerekliyse saati ona göre kurun.

  14-DELIKLI PEYNIR YÖNTEMI
  Her araç gibi bir plan da sadece kullanilirsa degerlidir. Eylemle hayata geçirmedigimiz sürece en iyi planlar bile gündüz düsleri olarak kalirlar.
  Oyalanma! bu hem kisa vadeli hem de uzun vadeli hedeflere ulasmaya çalisan herkesin karsisina çikan temel tökezleme taslarindan biridir. Ama oyalanmanin sizi kontrol etmesine izin vermektense olumlu birseyler yapmaya ne dersiniz?
  Seçiminiz güncel yada geçerli olmadigi için bir plani uygulamazsaniz onun nedeni oyalanma degil, esnek ve uyumlu olma istegidir. Oyalanmak, iyi bir A-1 lik is bulmus, seçiminizin geçerliligini kesinlestirmis ve is üzerinde harcayabileceginiz en azindan birkaç dakika bulmusken hala bu isi yapiyor olmanizdir. Eger her seferinde zor A-1 e baslamak yerine kolay bir C'yle
  ugrasmayi seçerseniz oyalaniyorsunuz, önemli olan seyden kaçiyorsunuz demektir.
  Size delikli peynir metodunu bir misalle anlatayim. Iste size bütçe sorununu halletmek için birkaç delikli peynir atagi, geçen yilin bütçesinin bir kopyasini almak, iletisim kurmaniz gerekecek insanlara karar vermek, bütçeyi tartismak için bir toplanti ayarlamak ya da yaninizda çalisan biriyle yemege gidip isin bir kismini ona devretmek. Olasi anlik islerin listesini yaparken dikkat etmeniz gereken kural sudur; liste, kolayca ve çabucak baslatilabilecek ve bir sekilde Bezdirici A-1'le iliskili olan maddelerle
  sinirlanmalidir. Delikli peynir yaklasiminin altinda yatan sav, 5 akika ya da daha az bir zamanda bir seylere baslamanin gerçekten de mümkün oldugudur.

  15-HEMEN ISE SARILABILMEYI SAGLAYACAK ANLIK ISLERI NASIL BULACAKSINIZ ?
  Eger A-1'lik ise sarilmakta zorlaniyorsaniz; daha ayrintili planlama yapin.
  Birseyle ilgilenmeye baslamak için insanin elinde en azindan biraz bilgi olmasi gerekir. Biraz bilgi, daha fazlasini istemeye yetiyor. Hobi dergilerini kimler okur? Hobi hakkinda zaten birsey bilenler. Daha fazla bilgi edinmekte daha fazla ise sarilmayi saglayan anlik bir istir. Okumak çogu insan için en kolay anlik islerden biridir. Daha fazla bilgi edinmenin baska yolu da insanlarla konusmaktir. A-1'inizle ilgili hiçbirsey yapamayacak durumdaysaniz bir ilerletici is deneyin. Bir rapor hazirlamaya baslamanizi saglayacak belirgin bir anlik is, raporun kapsayacagi noktalar hakkinda notlar almaktir. En etkili ilerletici islerin çogu sadece birkaç saniye sürer.
  Dogru kanali seçmek yararli ilerletici bir istir. Basit fiziksel hareketlerin gerçekten de anlamli bir ise sarilmaya götürdügünü çok yasadim.
  Bazen ruh haliniz birseyle birseyler yapmaya uygun olmasini beklemek en iyisidir. Kendinizi yapmak istemediginiz birseyi yapmaya zorlayarak çok fazla enerji harcamak istemezsiniz. Ama genellikle -özellikle de A-1'iniz olarak belirlediginiz isi oldukça karmasik ve birbirinden farkli bir sok adimdan olusuyorsa - projenin en azindan bir kisminin sizin su andaki ruh halinize uymasi çok muhtemeldir. Sizin isiniz bu zayif noktayi bulmaktir.
  Belki de islere baslayamamanizin nedeni motivasyon eksikliginizdir. Bu durumda motivasyon saglamak için birkaç dakikanizi ayirmak iyi bir yatirimdir. Bir isi gerçeklestirmeyi karar verdiginizde kendinize mecburiyet düsüncesini hakim kilin. Baskalarina vaatte bulunun. Çogunlukla çok sevimsiz de olsalar, teslim tarihleri de insani elime zorlar. Daha sonra yapmak yerine bir teslim tarihi sözü vermek iyi bir is, iyi bir tesviktir. Toplantilar özel bir teslim tarihi türüdür. Çogu toplantilar, birileri A-1'lik bir isi kolayca ya da kendi basina yapamadigi için düzenlenir. Bir toplanti düzenlenmesini istemek ise sarilmayi saglayacak bir anlik is olabilir. Ama bu tür bir toplantiya katilmak kesinlikle öyle degildir. Genellikle isleri kendi kendinize daha iyi becerirsiniz.

  16-ISLERLE ILGILI KALMAK IÇIN UYARI DEGISIKLIKLERI YARATMAYI DENEYIN.
  Her zaman bir sonraki adimi deneyin, sikilmaya gerek yok. Hareketlerinizi kontrol altina alacaksaniz tek sansiniz dogru uyarici degisikligini bulmaktir. Genellikle ara vermek size yetecektir. En çok ise yarayan yöntem, isi yapma biçiminizi degistirmektir. Bilgi ya da fikir toplamaktan yorulduysaniz, elinizdekileri isleyin. Hazirlik asamalarina o kadar dalabilirsiniz ki bu sekilde her projeyi ölüme götürebilirsiniz.

  17-BAZEN YAVASLAMAK ISINIZE YARAR.
  A-1'den kaçip baska bir sey yapmak üzere oldugunuzu hissederseniz, kendinize hararetle karar zamaninda oldugunuzu söyleyin. Bunun ne kadar önemli bir zaman oldugunu kendi kendinize hatirlatin. Yavaslamak için kendinizi uyarin. Ve A-1'e olan nefretinizi yenmeye yardimci olmak için su üç yolu kollayin.
  1-Sevimsizlikle dogrudan yüzlesin.
  2-Gecikmeden kaynaklanacak daha büyük sevimsizlikleri farkedin.
  3-Sevimsizligi dengeleyecek bir sevk yaratin.

  18-KORKUNUN YOLUNUZA ÇIKMASINA IZIN VERMEYIN
  Psikolog ve psikiyatristlerle olan sohbetlerim sirasinda her türlü kaçisin altinda korkunun yattigina ikna oldugum için öncelikle korkuya deginecegim. Korkunuzu yenebilirsiniz, o sevimsiz A-1' ide yapabilirsiniz. Duygularinizin sizi yildirmasina izin vermeyin. Sizin de yillardir beslediginiz korkularinizi ilk defa yenmeye çalistiginizda her seyin bu kadar iyi gidecegini pek tahmin etmiyorum. Ama bir daha ki sefere herhangi korku yüzünden A-1' lik isinizle de, oyalandiginizdan süphelendiginizde, artik ortaya çikmaya korkacak duruma gelene kadar bu korkunuzu yok etmeyi,
  sinirlamayi, judolamayi ve sisirmeyi deneyin.

  19- GECIKMENIN GERÇEK BEDELI
  Karar zamanina geldiginizde ve sevimsiz A-1'i yapmak yerine oyalanmak üzere oldugunuzda, süphelendiginizde gecikmenin sonuçlarini düsünmek için birkaç dakika ayirmak sizi çogunlukla hemen hizaya sokar. Bir is zamaninda yapilmadigi müddetçe o isi gerçeklestirme imkani azalir. Iste size oyalanmanin sorun ve fazladan is yarattigi bir örnek: Arabanizin yagini degistirmeyi çok ihmal ederseniz üreticinin garanti süresinin dolmasindan iki ay sonra yaklasik 375 dolarlik bir motor tamir masrafi vermek zorunda
  kalabilirsiniz. Riskleri gözönünde bulundurun. Teslim tarihi deliligini
  önleyebilmenin bir yolu; islere sarilmadan önce o kadar çok beklemeyin, kendinize teslim tarihinden önce biraz daha fazla zaman taniyin. Baski tam olarak olusmamis olsa da biraz daha erken baslamayi deneyin. Bence, iyi çalismak için gerekli baski düzeyini azaltmayi ögrendikçe iradenizi kuvvetlendirdiginizi de göreceksiniz. Kendinizi daha rahat hissedecek ve zamaninizi daha iyi kontrol edebildiginizi kesfedeceksiniz.

  20-YARARLARI VURGULAMAYI ÖGRENIN
  Bir ise baslamadan önce o isin kazandiracagi arti puanlarla ile eksileri tespit edin. Uzun ya da karmasik bir isi yaparken yararlari vurgulamak özellikle faydalidir. Isi tamamen bitirdiginizde alinacak ödüllerde önemlidir. Bu kitabi yazmayi bitirdikten sonra bir tatil yapacagim. Hemen eriseceginiz bir ödülü hayattaki hedeflerinize baglamak faydali olur. Isin degerini gözünüzün önünde tutmanin bir yolu da A-1' de çalismaya devam ederseniz olacaklari kendinize önceden biraz tattirmanizdir Sevimsiz A-1'i yapmanizi saglamanin bir baska yolu da, bu isi bir oyuna çevirmektir. Sik sik belirli bir raporu hazirlamasi gereken bir sekreterseniz bu kez hiç daktilo hatasi yapmadan yazmayi deneyin. Bir önceki sefer kaç hata yapmis oldugunuzu bir kagit parçasina not edin ve bu sefer bu skoru geçip geçemeyeceginize bakin. Yararlari vurgulayin ve A-1'i. bitirmeye daha yaklasin.

  21-KAÇTIKTAN SONRA NASIL GERI DÖNECEKSINIZ?
  A-1'i yapmiyorsaniz onun yerine baska bir sey yapiyorsunuz demektir. Aslinda degeri ne olursa olsun bu baska bir sey, kismen A-1'i yapmaktan ya da düsünmekten bir kaçis oldugu için çekici gelir. Iste size sik sik kullanilan yedi kaçis:
  1-Kendini ise gömme: Golf oynamak için gününün geri kalanini tatil etmek. Bu kitabin hülasa edicisi olarak bir misal de ben vereyim. Aksam istisare var diye günü dolu saymak.
  2-Sosyal olmak: Telefonda oyalanmak.
  3-Okumak. Daha önce okunmaya deger olmadigi gerekçesiyle alt çekmeceye kaldirmak.
  4-Kendiniz yapmak: Bir referans kitabinin üç temel sayfasinin fotokopisini çektirmek yerine bir saat boyunca not almakla ugrasmak.
  5- Abartmak: Tam bir tertip ve verimlik örnegi olmak için masanizin içini ve disini piril piril yapmak.
  6-Kaçmak: Kolaylastirmasi gerekmeyen bir seyleri kolaylastirmak; ögle yemegi saatini uzatmak.
  7-Hayal kurmak: Beklediginiz terfinizden gelecek fazla paralari nasil harcayacaginizi düsünmek Bir önceki gün partide ne kadar da komik bir espri yaptiginizi hatirlamak.
  Bu kaçislardaki sorun, A-1'i yapiyor olmaniz gerekirken bunlari kaçis olarak kullanmaya alismis olmanizdir. Bir de duygusal kaçislar vardir: Kendini suçlu hissetme, sinirlenme, kafaya takma. Bu tür duygulara dalmak, A-1'le ugrasmaktan kaçmak için sik sik kullanilan bir yoldur. Zamaninizi en iyi degerlendirme sekli A-1' i yapmaktir. Bununla karsilastirinca her seye nisbeten zaman kaybidir. Karar zamaninda A-1'i seçeceginizden emin olmanin
  bir baska yolu da tüm kaçis yollarinizi tikamaktir. Bu kaçis yollari
  muhteliftir. Hemen hemen herkes için büyük kaçis televizyondur. Kendinizi azad edin! Televizyonunuzu birilerine verin ve A-1'inizi kovalayin.
  Bazen oyalanmayi olumlu olarak kullanabilirsiniz.

  22- GELECEK SEFERE NASIL BASARILI OLACAKSINIZ?
  Asagidaki noktalarda iradeye ihtiyaciniz olacak.
  1-Kendinizi bezgin ve telasli hissederken plan yapmak.
  2-Denediginiz anlik islerin bazilarinin sonucunda birsey çikmasa da bir projeye devam etmek.
  3-Yapilacak önemli ama sevimsiz bir A-1'iniz varken en sevgili kaçislarinizi kullanmamak.
  4-Daha önceki basarisizliklara ragmen olumlu bir yaklasimi koruyabilmek.
  5-Hergün hayattaki hedefleriniz için birsey yapmak.
  6-Gerçek ya da hayali korkularin üstesinden gelmek.
  7-Tam önünüzde duran kolay (ama önemsiz) birseyi yapmak için direnmek. Çogu insanlarin iradelerini gelistirmeye çalisirken yaptiklari hata kendilerini çok fazla zorlamalaridir.
  Ilk çabalarin basarili olmasini sanayide yeni bir yetenegi ögrenmeyi oldukça kolaylastirdigini arastirmalar belirlemistir. Kanada Kraliyet Hava Kuvvetlerinin alistirmalari alistirmayi yapanlarin bir sonraki gün daha fazla çaba gerektiginin neredeyse hiç farkina varamayacagi biçimde günden güne artan ama birkaç aya yayilan toplam etkisi kendisini çok iyi belli eder.
  Normalde insanlarin iradelerini bilinçli olarak kullandiklari yer zaman ona gereksinimleri oldugu zamandir. Ama bunu sadece is zorken ve sizin de olabilecek her yardima ihtiyaciniz varken uygularsaniz sık sık basarisiz olmaniz hiç de sasilacak bir durum degildir.
  Irade vahsi bir at gibidir. Vahsi bir ati üretici isler için yapmasi için
  egitmek istiyorsaniz bunu ondan kaçarak basaramayacaginiz kesindir. Burada anafikir, at yanlis yönde gidiyor da olsa onunla birlikte kalmaktir.
  Iradenizi gelistirmeye karar verirseniz sunu unutmayin; kendinizi çok fazla zorlamayin. Dayanma sinirlarinizin ötesine uzanmaya çalismayin. Kendinizi kopma noktasina kadar germek yerine kapasitenizi yavas yavas arttirma yoluna gidin. Unutmayin, biraz daha iradeli olmaniz zamanla iradenizi çok daha fazla gelistirmenizi saglayacaktir.

  23-ELINIZDEN GELENIN EN IYISINI YAPIP BUNU BASARI OLARAK DEGERLENDIRIN
  Hatalar yüzünden umutsuzluga kapilmayin. Deneme yanilma, insan olmanin bir parçasidir. Her hatanin sizin ilerideki basarilariniza biraz daha yakinlastirdigini düsünün. Hata sürekli olmamalidir. Bu deneyi yasamis biri olarak sürekli hata yapmak (ve basarili olmak) için yeni alanlar ararim.
  Bilimsel arastirmalarda yapilan çok sayida hata genellikle basariya götürür.
  Isini kaybetti,(1832); yasama meclisine seçilemedi,(1832); is hayatinda basarisiz oldu, (1833);yasama meclisine seçildi,(1834);sevgilisi öldü,(1835);duygusal bunalim geçirdi,(1836); temsilciler meclisi baskanligina seçilemedi,(1838); kongreye aday olmayi basaramadi,(1843);kongreye seçildi,(1846);yeniden seçilemedi,(1849); senatoya giremedi,(1854);Baskan yardimciligina aday olmayi basaramadi,(1856); senatoya yine giremedi,(1858);ama(1860) yilinda Abraham Lincoln A. B. D Baskani seçildi. Hayat yalnizca en iyi çabalar bazinda yasanabilir Basarisizligin size denemekten vazgeçirmesine izin vermeyin.
  Sonuç olarak, siz de her dakikadan daha fazla zevk alabilir, mesleginizde ve kisisel yasantinizda daha basarili olabilir ve çok daha az çabayla çok daha fazla sey basarabilirsiniz. Bugün sizin için gerçekten de bir dönüm noktasi olabilir. Hayatinizdan daha fazla zaman alabilirsiniz. Bu durumda su anda zamaninizi en iyi nasil degerlendirebilirsiniz?
   
 2. Predator

  Predator Daimi Üye

  Kayıt:
  30 Ağustos 2002
  Mesajlar:
  1,509
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Wowww kimse okumaya cesaret edemedi herhalde...

  Burda okuduğum uzun tek makale birinin bir hipermarketi dolandırmasıyla ilgiliydi :)
   
 3. shibumi

  shibumi Yeni Üye

  Kayıt:
  9 Kasım 2002
  Mesajlar:
  3
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  hayatı o kadar hafif yaşamaya yetiyor mu gücünüz?

  konu ilgi çekici ama önemli olan okuyacak zaman ve mekan.. Buaralar hayata dair çok şey çıkıyor karşıma.Herkes de bir hayat mücadelesi işte.. Ya birileri kendini özgür ya da hayatı özgür bırakmalı.. Ya da mutluluğu küçük ayrıntılarda aramayı bilmeli...
   
 4. Sahin

  Sahin Daimi Üye

  Kayıt:
  28 Mayıs 2002
  Mesajlar:
  8,943
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Aslında bu tür yazı ve kitaplar çok ama ben bugüne kadar okudum uyguladım çok başarılı oldum diyenede rastlamadım, belki bu kadar sözden biri insanın aklında yer ediyor ve prensip ediniyor o cümleyi ama tamamını okuyup uygulamak biraz zor. Bence yazar bile yazdıklarını yapmıyordur :)
   
 5. Sahin

  Sahin Daimi Üye

  Kayıt:
  28 Mayıs 2002
  Mesajlar:
  8,943
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Uzun muzun okuyun beğeneceksiniz :p
   
 6. lastguard

  lastguard Yeni Üye

  Kayıt:
  14 Eylül 2004
  Mesajlar:
  5
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  :p iyi güzel de benim bildiğim kadarıyla bilgisayarlar elektrik yakıyor su değil... Yahu bunu okumaya kalksam "kol" gibi bir fatura beni bekliyor, üç kuruş gelirim de kanatlanmış bir biçimde uçup gidiyor olurdu. evet itiraf da ettik okumadım, okuyamadım. Ne yapayım birader. Ama emeğine eyvallah; saygı duyuyorum da... Bir de yorumlardan biri dikkatimi çekti sonda bir cümle var "Memleket mi, yıldızlar mı, gençliğim mi daha uzak? deyu. Yapmayın arkadaşlar her devrin bir güzelliği vardır be. Hem hayat 40 ından sonra başlamaz mı?

  Lafın iyisi kısasıdır. Eyvallah
   
 7. Volkan Uzun

  Volkan Uzun Daimi Üye

  Kayıt:
  14 Kasım 2002
  Mesajlar:
  3,312
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Meslek:
  Software Developer @ DELL
  Şehir:
  Skype
  @sahin, memleket uzak
   
 8. eGeMx

  eGeMx Aktif Üye

  Kayıt:
  25 Kasım 2005
  Mesajlar:
  271
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Meslek:
  Saçma kodlar üretmek
  Şehir:
  İzmir
  İnanamayacaksın ama bu dediklerini kendim öğrenmem yaklaşık 5 yılımı aldı.. Kendim öğrendiğim içinde uyguluyorum. Sonuç mükemmel hatta iktisat gibi bazı kavramları olan derslerimde bile karşıma çıkıyorlar..
   
 9. Go

  Go Aktif Üye

  Kayıt:
  16 Ağustos 2002
  Mesajlar:
  269
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  14 'e kadar geldim gerisini hızlı gözden geçirdim.Hayatta herkes plansızsında ondan yetiştiremiyorsun birşeyi dediği için bakalım bu şifa olur mu dedim ama yok huylu huyundan vazgeçmez öyle kolay özelliklede özgür ruhlar kurgulanmış hayata (kendisi tarafından bile olsa) gelemez. neyse benim asıl demek istediğim zamnı olupta okuyamayanlar için ben 11. madddeyi okuyun ve zamanını çalan ve çaldıran olarak aklımda deyin :)