Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

yetersiz disk alanı

Konu, 'Windows' kısmında Bozo tarafından paylaşıldı.

1. Bozo

Bozo Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Meslek:
    web design
    C de 1 gb boş olması gerekirken xp ikide bir boş alan yok diye hata veriyor.c deki toplam klasör-dosya boyutuna bakarsanız (gizli ve sistem dahil) 1 gb boş olması gerek ama C nin özelliklerinde 50 mb gösteriyor.scandisk,disk birleştirme v.s. işe yaramadı.ve xp kuralı 3 gün oldu.c yi formatlayıp kurmuştum.

2. Volkan Uzun

Volkan Uzun Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Software Developer @ DELL
    himm demimde gonderdim ama sanırım gelmemis .
    kota olabilirmi diskte ?

3. yemre

yemre Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Uygulama Geliştirme
    onu bilmem ama bikere benim de harddiskim 1 gb tın altına düştü o zaman xp hemen uyarı veriyor...

ama neden 50 mb gösterir... onu bilemiyorum

4. Sahin

Sahin Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    1 Gb iken göstermemesi gerekir HDD'in büyüklüğüne bağlı sanırım ama yinede 100-150 ya da 200 MB kaldığında alınmalı bu uyarı. Formatı XP cd si ilemi attın Bozom yoksa eski sürüm disketlerinden biriylemi?

5. SGurel

SGurel Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Bilgi İşlem Sorumlusu
    Selam ile,
    Sanırım xp kullananların yer sorunu hep olacak. Yetersiz bellek hatasının sebebi ilk sorumlusu bildiğim kadarı ile sanal bellek dosyası. Bu dosya C:\ sürücüsüne açılıyor ve gerektiğinde hafızanın yükünü hafifletmekte kullanılıyor. İsterseniz bu dosyanın oluşturulmasını engelleyebilirsiniz. Ya da boyutunu değiştirebilirsiniz. Ancak sanal belleğin boyutunu küçültmenin ya da tamamen kaldırmanın bilgisayarınızı yavaşlatacağından emin olabilirsiniz. En iyisi daha çok boş yer olan başka bir hdd bölümüne aktarmak, böyle bir olanağınız yoksa boyutunu fazla olmamak kaydı ile biraz azaltmak.
    Bilgisayarım linkinizin üzerinde Sağ tuş menüsü-> Özellikler-> Gelişmiş -> Performans ->Ayarlar iconunu tıklayın. çıkan menüde Gelişmiş-> Sanal Bellek bölümünde kayıp hdd kapasitenizi göreceksiniz. Değiştirmek isterseniz Değiştir iconuna tıklayın. Sanal bellek dosyasını istediğiniz hdd bölümünüze, istediğiniz boyutta ayarlayabilirsiniz. Bilgisayarınızı açıp kapattığınızda hala hdd'nizin kapasitesi çok düşükse başka bir durum var demektir.
    Kolay gelsin

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 31 Ocak 2003
  6. Turok

Turok Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Kurucu Ortak, Turkcell ,Vodafone, Avea 3.Party Sof
    XP kullanmiyorum ama bir arkadasima ugradığımda ;
    XPnin dizinde uzerine tıklanan dosya boyutu nu yanlış gösterdiğini görmüstüm.
    Sorun hepsinde varmı yoksa O bilgisayardami sorun vardı bilmiyorum.

Yani dizinde dosyayi şectiginizde sol kösede dosyanin boyutunu gösteriyor ya onunla dosyanin özelliklerine girip baktiginizdaki boyut arasında inanilmaz bir fark vardı.
    Buna bir dikkat edermisiniz ; sizdede varmı böyle birşey?

7. acemi

acemi Misafir

Dosyalar genellikle sabitdiskte, boyutundan fazla yer kaplar. Ornegin 10 byte uzunlugundaki bir dosya, sabitdiskte 4096 byte yer kaplayabilir. Bunun sebebi, sabitdiskte verilerin tutulma yonteminden kaynaklaniyor.

Eger adet olarak cok sayida dosyaniz varsa kayip alaniniz da o kadar fazla olur. Yani dosyalarin toplam uzunlugunu, sabitdiskin kapasitesinden cikardigimizda, elimizde kalacak bos alan miktarini bulamayiz.

Bu da sebeplerden birisi olabilir.

8. Bozo

Bozo Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Meslek:
    web design
    sebeb bu değil.neden her bilgisayarda aynı sorun olmuyor o zaman?
    geçenlerdede arşiv klasörü görünmüyordu.yaklaşık 15 gün kaybolduktan sonra görünmeye başlamıştı.sanırım hdd de bir sorun var.komple format atmak istiyorum ama yedekleme imkanı yok.toplam 40gb. 2/38 olarak ayırmıştık zamanında öyle kaldı.

9. Black_Boyss

Black_Boyss Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    bilgisayar Teknikleri /Donanım/Tekniik destek /sis
    yedekleme olarak powerquest diskimaqe kullanabilirsin crackları mevcut istersen buluruz powerquest diskl img iste ancak bole olur aynı zip yapar gibi image dosyası alıyor xp sorununa gelince NTFS mi yoksa FAT32 Yoksa sade durumdamı Xp Dandik Windows 2000 pro kullanmanızı öneririm kendini kanıtlamış bir sistem :D ben evde server ve advanced server tr kullanıyorum super yanında 98 ve linux ikitane linux mandrake rethat gelecek acayip karmaşık benim sistem allak pullak oldu
    makinede wirus yarmı kontrol ettinmi :sus:

10. nohurge

nohurge Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    ben win98 kullanıyorum ama aynı sorun bende de var ve partition magic birleştiremiyor bölümleri... harddsikim paramparçaaaaaaaaa şarkısını söylüyor :)

11. Cortez88

Cortez88 Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    merhaba arkadaşlar,
    D sürücüsünde 911 mb'lık müzik video falan vardı

ben onları kesip C'ye yapıştırdım

sonra dosyalar aktarılırken bir ara C'de yeterli alan yok dedi

baktım C'de 154 mb yer vardı

dosya aktarımı da devam ediyordu

sonra bi daha baktım C'de 1,5 gb boş yer gösterdi

sonra bi daha baktım 3 gb boş yer gösterdi

dosya aktarımı da sorunsuz tamamlandı

acaba bu C'de niye yer açıldı, kendiliğinden dosyaları silmez de mi?