Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yeni basliycam

Konu, 'C / C++' kısmında Fobus tarafından paylaşıldı.

1. Fobus

Fobus .

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ben daha onceden Delphi pascal ve qbasic te program yazdim. simid C ye basliyacam ama c hakkinda hic bir bilgim yok hangi versiyonu ile basliyayim hangi kitabı alayım lutfen yardim.bide c/c++ ve c# arasındaki fark nedir.c hakkıdna hiç bilgim yok lutfen ona gore açıklayın .saygışarımla.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 7 Şubat 2003
  2. mkarabulut

mkarabulut Misafir

Burada konunun uzmanı arkadaşlar sana önerilerde ve açıklamalarda bulunacaklardır..
    Ama ben C çalıştığım sıralar kullandığım kitabı ö*ermek isterim..

Pusula Yayıncılık , Kaan Aslan A'dan Z'ye C kılavuzu

Kitap sadece C içeriyor, C++ yok.. Başlangıç seviyesindeki okuyucular için... İşine yarayacaktır..

Ben bir ara çok faydalanmıştım...

3. Fobus

Fobus .

Beğenilen Mesajlar:
    0
    yanlış anlamadi isem C ve C++ arasındaki ilişki Pascal ve Delphi arasındaki ilişki gibi c++ nesne yönelimli. ama c# nedir bunu hala anlamadım.saygılarımla.

4. Volkan Uzun

Volkan Uzun Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Software Developer @ DELL
    aslinda en guzeli, c ve c++ tamamen farkli 2 dil olarak dusunup oyle ogrenmen yoksa c++ kodu yazayim derken c kodu araya bulasiyor.
    c# biraz javaya rakip ama desktop alanında değil, application services alanında.

5. RaiST

RaiST Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    linuxrocker
    sanal_programci , c/c++ ayrımı hakkında haklı ama c# tamamen application services amaclı oldugu gorusune katılmıyorum....
    desktop alaınında sıkca kullanılıyor

6. Volkan Uzun

Volkan Uzun Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    evet desktop alanında sıkca kullanılabilir ama asıl hedef kitlesi, .Net server ailesi, web services ve application services alanında çalışmalar için.

7. RaiST

RaiST Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    linuxrocker
    üzerinde konuştuğumuz göreceli bir kavram... herkesin başka bir şekilde yorumlaması normal...

8. Volkan Uzun

Volkan Uzun Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    göreceli derken c#'ın kullanım alanı ise, bir ara biizm şirkete, c#'ı yazan ekibin videosu gelmişti, oradaki ekip boyle soyluyordu.

9. RaiST

RaiST Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    linuxrocker
    şimdi korktuğum şey şu:
    insanlar forumlarda genelde çok basit konularda basit anlaşmazlıklar yüzünden zıtlaşıyor. amaç birşeyler kanıtlamak.
    bunun gibi olaylara girmek istemediğimden dolayı sadece görecili bir kavram diyorum. (senin savundugun fikir doğru ama anlatmak istediğim tek amacının o olmadığı bu dilin)

10. Fobus

Fobus .

Beğenilen Mesajlar:
    0
    yav iyi ama c ile c++arasındaki fark ne hangisi daha guclu hangisinden başliyim ne yapiim .saygilar.

11. acemi

acemi Misafir

En onemli fark C++'in nesne yonelimli programlama dili olmasi.

Nesne yonelimli programlama yapmak istiyorsan C++'a, yapmayacaksan C'ye baslayabilirsin.

Eger C++ ogrenmeye karar verdiysen, C'ye hic takilmadan dogrudan C++'a baslaman bence daha iyi olur.

12. Fobus

Fobus .

Beğenilen Mesajlar:
    0
    eyvallah.

13. hmustak

hmustak PersianBulls

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    BT/QA
    Ne öğrenmek istiyorsan, onun yakasını asla bırakma...
    Borçlu gibi yakasına yapış, ve alana kadar da bırakma..

14. csharpnedir.com

csharpnedir.com Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Önceleri sadece C vardı.. Onunla herşey yapılıyordu.. İşletim sisteminden büyük çaplı kurumsal uygulmalara kadar...

Sonra Simula ve Smaltalk çıktı. Bu diller (haslaten simlulasyon yapmak için -> simula) nesne yönelimli programlamayı programlama dünyasına kattılar..

Diğer taraftan piyasada bir çok kaliteli, deneyimli ve C'ye aşık C programcıları vardı. Bu drumda 80'li yılların başında C++ (C'nin sözdizimi + nesne yönelimli) doğdu.. Artık hemen hemen tüm ciddi projler C++ ile yapılmaya başlandı.. Yalnız işletim sistemleri (dolayısı ile sistem programlama) hariç. Bu alanada C programcıları devam etti..

Linux, UNix (ve türevleri..) hep C ile prgramlanan işletim sistemleri oldular. Bu geleneği MS bozdu ve NT'yi nesne yönelimli yaklaışım ile geliştirdi.

Diğer taraftan Visual C++ ile programlama yapmak gerçekten zor. Çünkü MFC gereğinden fazla karışık.. Bu durumda ortalık çabucak (fakat yetenekleri az) VB ve Delphi'ye kaldı gibi...

Doksanlı yılların ortasında çıkan Java gerçekten herkesi şaşırttı.. Hem internet ve Web programlama yapılııyor hemde platform bağımsız.. Yani büyük şirketlerin tüm işlerini yönetebilmek için Java ile program geliştirmek çook etkili hale geldi..

Öte yandan MS Java karşısında ben en iyisiyim dedi ve internete tam olarak entegre olan .NET'i çıkardı... .NET Java'ya cevap olarak görülse de .NET'te dil bağımsızlığı var.. İster C# ister VB.NET ister Delphi.NET veya herhangi bir .NEt uyumlu dili kullan.. Çünkü hepsi aynı sınıf kitaplıklarını kullanıyor ve aynı kurallara göre derlenip çalıştırılıyor...

Artık (maalesef :uff: ) .NET ile diller arasında güç farklılıkları kalmadı gibi. Ama bir kaç nokta var ki onlar da aşılabilir..

Sonuç olarak .NET'i platformunda programla.. (hem windows hem Web hem de Mobile programlama yapabilirsin.) Hangi dil ile rahat edeceğini düşünüyorsan onunla programla ama illa da C veya türevi diyorsan tabiki C# :D

15. Fobus

Fobus .

Beğenilen Mesajlar:
    0
    hmustak a: yakasına yapoşmayacak olsam burda olmazdım.oturur bi kitap alır kendi kendime bakardim.burda benden daha bilgili insanlardan ders alıyor sayılırım:).saygılarımla.