Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yemeklerimizde elden gitti

Konu, 'Konu Dışı' kısmında Sahin tarafından paylaşıldı.

1. Sahin

Sahin Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Avrupalılar böyle biliyor.

Yunan yemeği -----Türk yemeği
    Souvlaki-----------> Şiş kebap
    Tzaziki--------------> Bildigin cacık
    Yunan Kahvesi----> Yok yaaa
    Baklavas----------> Neki acaba
    Yunan Rakısı------> Meret aynı Türk rakısı
    Keftedes----------> Bizim köfte
    Gemista-----------> Dolma
    Fasolada----------> Kuru fasulye

Ve daha bir çok yemeğimiz avrupada yunan yemeği olarak biliniyor ve lokantalarda oldukça ragbet görüyor.

Kebap ve döneride çoğu yunan yemeği sanıyorlar.

2. Mingitau

Mingitau Misafir

Aslında buna imkan tanıyan altlarında cadillac konutlarında italyan mobilya bulunanlardan hesap sorulmalı.
    Orta 2 den 3 e geçtiğimiz yıl bir arkadaşım ABD ye geziye gitmişti. Bir tarih müzesinde çektiği fotoğrafları getirdi.
    Ege Bölgesi yörüklerinin giydiği bindallılar, iğne oyaları ve bir çok buram buram Türk kokan örnekler Yunan Geleneksel Kıyafetleri adı altında sunuluyordu. Utanmamışlar Zeybek Kıyafetlerini de koymuşlar. Ben kişisel olarak herhalde Zeybeklere özenen bir kaç göçmenin işi diye düşündüm. Ama hala da kızgınım altlarına Cadillac çekilip binlerce dolar maaşla beslenen tosuncuklara.... Her nasıl oluyorsa, iş yapan diplomatlarımız PKK-Kadek, 17 Eylül, ASALA gibi örgütlerin kurbanı oluyorda bu TOSUNCUKLAR a hiç bişi olmuyor. Durum gerçekten vahim boyutlardadır.
    Ama bu fotoğrafları gördüğümüz Tarih dersinde öğretmenim Ramazan BOZKURT un şu sözünü hiç unutamam. "Bi parça çarfı üstüne sarınıp gezen adamlar ne hakla böyle bişi yapabiliyorlar? Ama adamlar haklı hırsıza dur diyen yoksa Hırsızlık normal bişeydir."
    Bu arada bir anektod da Muğla Üniv. den Şu bizim bilinen çok eski öküz motifli bir halımız vardır. Buna İranlılar bizim kültürün, Mısırlılar bizim Kültürün İtalyanlar bi kaç mağara resmini gösterip bizim kültürün diyorlardı. En garibi ise o zaman bırakın birlik kurmayı adı sanı olmayan Yunanlılar da bizim kültürün diyorlardı. Taaki Mühendislikten gelen bir tarihçi olamayacağını ispat ettikten sonra.... Şimdi de bizim kendi kurumlarımız bu tarihçinin tarihçi sayılamayacağını çünkü bu dalda akademik bilgilerden yoksun olduğunu belirtiyorlar. abakan ın açmış olduğu Türkülerimiz konusunda belirttiğim gibi bu Makam, mevki ve menfaat uğruna yapılan kıyımlar ne zaman duracak merakla beklemekteyim.

3. Mingitau

Mingitau Misafir

Bu arada Şahin yemeklerimiz konusundaki projeye asılacağım artık...(Bu arada bu konuda çok geç kaldığımı biliyorum :aglama: )
    Bu nuda gördükten sonra....
    Evet isim vermek istemiyorum ama Tarih ile ilgilenen arkadaşlar, hadi bi gayret.... Tarihmizi, ekinimizi ve yazınımızı yabancı boyunduruğundan kurtaralım kurtaralım.

4. Volkan Uzun

Volkan Uzun Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Software Developer @ DELL
    selamlar,
    birinicisi yemeklerimiz ortak cunku kulturlerimiz benziyor. be calinti oldugunu duunmuyorum.
    farkliliklar da var ayrıca.
    mesela uzo daha keskin, anason daha fazla hissediliyor
    yunan kahvesi kesinlikle közde pişiriliyor.
    türk döneri almanyada yunan dönerindan daha cok tutuyor.

5. BoraN

BoraN .

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Meslek:
    Ögrenci
    Yunan Kahvesi soguk iciliyor. Bu bakimdan farkli.

Tzaziki (cacik) ise oldukca koyu kivamda (nedereyse mayonez kadar kati) yapiliyor. Bizim caciklar yaninda ayran kaliyor yani. Yunan cacigi benim daha cok hosuma gitti bu yonuyle. :) Tabi bizimkinin yeri de baska. Ozellikle bulgur pilavinin yaninda cok iyi gider turk cacigi... :)

Digerleri ise tamamiyle ayni. Ancak Orta Asya'daki turklerin de zeytinyagli dolma yaptigini pek sanmiyorum acikcasi. Kisacasi karsilikli etkilenme soz konusu.

Biraz biz calmisiz (buna calmak demek de yanlis), biraz da onlar... :)

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 16 Şubat 2003
  6. xXx

xXx Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    BT
    El oğlunda değil kendimizde kabahat arıyalım.
    ----------------------------------------------------------
    Koca antalya da ev yemeği yapan yer sayısı 5 parmaktan fazla değil. Köfte lahmacun ise ganiii...

7. LoS.ToF

LoS.ToF Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    PHP Developer
    sanal a hak veriyorum.
    Açıkcası boranborada haklı biraz biz biraz onlar...
    Neyse şimdi. Açıkcası Axion ben bu konu çok üzgünüm. :(