Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yazılımın Neden Sahibi Olmamalıdır?

Konu, 'Linux' kısmında ArkHe tarafından paylaşıldı.

1. ArkHe

ArkHe Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Metnin tamamini okumak icin:
    http://ozguryazilim.org/e107_v5.2/index.php?extend.11

Kolay Gelsin...

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 14 Şubat 2003
  2. Ansugo

Ansugo Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Cunku..

Bunun bir de degisik bir gorus demeti halinde soyleyenler var :

"Yazilim ozgur olmazsa, buyuk gobekli patronlar elin zehir gibi cocuklarinin urettigi kodlar icin para odemek zorunda kalir. Ama bir sekilde bunlarin gozu "Open Zors" gibi birsey ile boyanirsa, milyonlarca satir kodu belese almis olurlar. Boylelikle yeni nesil programlarinda, tiri virilarinda... lisans derdi olmadan caldiklari bu kodlari rahatca kullanirlar. Boylelikle 1000$ a 1 isci calistirabilecekken sagladiklari 5-10 server ile 30-40 bin isci calistirabilirler. Ama buradaki fark yeni isciler sizden kolay kolay hesap sormazlar"...

Tabii ki ben bu gorusleri biraz da kendi yorumum ile toparladim.

Bir de isin demogoji kismi var : Bir yazilim bir lisansa dayandiktan sonra nasil ozgur olabilir? Misalen GPL'de bir lisans. Ozgur olma lisansi. Bana cok sacma geliyor. Parali lisansla ugrasmamak icin ozgur lisans.

Hatta isi abartip "Ozgurluk ama nereye kadar?" gibi felsefik tartismalar yapanlarda var :p

Sevgiler...

3. RaiST

RaiST Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    linuxrocker
    gpl bir lisans ama ozgurluk icin ozgurlugu kisitlayan bir lisans.
    bir paradox olarak nitelendirilebilir belkide ama buna benzer paradoxlar heryerde var..

4. acemi

acemi Misafir

Gobekli patronlar, zehir gibi cocuklarin yazdigi kodlar icin para odemiyorlar. Yazilim paketleri icin para oduyorlar. Bu paranin cok cok kucuk bir kismi yazilimcinin eline geciyor. En buyuk payi ise pazarlamacilar ve idari kadro aliyor.

Acik kaynak kodla birlikte tekellere kapagi atamamis yazilimcilar icin de yasam alani acildi. Is yapis bicimi acik kaynak kodla birlikte hizla degisiyor. Eskiden fazla yasam sansi olmayan ve isin buyuk kismini yapip kardan cok az pay alan yerel servis firmalari onem kazanmaya basliyor. Hem de hicbir tekelin baskisinda yasamasina gerek kalmadan...

GPL lisansinin amaci cok acik... Utopik bir "ozgurluk" anlayisi yok. Yazilimdan tam anlamiyla yararlanilabilmesi icin nelerin yapilmasi gerektigini belirliyor.

Ayrica artik acik kaynak kodun, sadece bilisim dunyasi ile sinirli bir felsefe/gorus olmadigi, farkli alanlari da etkileyen cok guclu yeni bir anlayis oldugu gun gectikce daha da cok anlasiliyor. Yani bugun open source'un arkasinda olan gobekli patronlar, ayni zamanda kendi kuyularini da kaziyorlar.

Zaten open source'a gucunu veren onlar da degil. Open source'un onlara ihtiyaci yok. Su anki stratejileri geregi open source'un arkasinda olmalari, open source'u baglamaz.

5. Mingitau

Mingitau Misafir

Özgürlük ün ne demek olduğunu iyi bilen isanlar böyle bişi dememeli bence :).

Evet özgürlüğün de sınırı vardır.Bu sınır benim yazdığım kodu bi başkasının satmaması olabilir. Ya da benim izin verdiğim alanlar dışında kullanmaması olabilir. Ama bu ona kodu inceleyip kendini geliştirme fırsatı vermiecem anlamına gelmez.

<kişisel>
    Nedense bu tip düşünceler GELECEK LINUX' tan sonra çıktı gibi... :)
    </kişisel>

Ama bence hala o koca göbekli patronların ödemesi gereken çok para var. Adamlar annamaz ki o kadar aleti bi arada kullanmaktan. Bana sorarsanız bu aylak aylak dolaşmak isteyen BİM lerin işine yarar. :) (Misal: Bolca örneği görülür çevrede)
    Tabeee BİM patronu kafalayıp K lerce $ harcatıyosa olay farklı...
    Merak ettimde Şu bu bu yazılımları heç kopyalanmaz yapamaz mıydı? Yapardı. Amaç Crazy Hocamında bu forumda belirttiği gibi piyasada yayılmak için galiba en iyi yol da bu....

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 19 Şubat 2003
  6. redial

redial Misafir

Eger dikkatli bakilirsa, ozgur yazilim felsefesi, yazilimin ozgur olmasinin tek tek kimlerin isine yarayacagindan cok, yazilimlarin insanlik adina, olabildigince efektif kullanilmasi noktasina odaklaniyor. Bu durumda yazilimin ozgur olmasinin bugun icin kime cikar sagladigi pek de onemli olmuyor. Zira farkinda iseniz ozgur yazilim camiasinda, koca gobekli patronlarin basari oykulerinden cok, yazilim adina kazanilmis basarilar konusuluyor. Ornegin linux'un clustering uygulamalari konusunda getirdigi bir yenilik, buyuk captaki firmalarin linux u secmesinden daha fazla konusuluyor camiada... Tum bunlarin disinda, ozgur yazilim felsefesinin koca gobekli patronlarla bir alip veremedigi oldugunu da sanmiyorum...

7. RaiST

RaiST Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    linuxrocker
    benn ozgurummmm :D :p

8. Ansugo

Ansugo Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Burada minicik bir duzeltme yapmakta fayda var :

Bu gobekli patronlar, su an edindikleri imkan ve ceplerindeki para ile kendi kuyularini kazacak kadar dar goruslu olamazlar. Cunku adamların :

a) Büyükçe bir göbeği
    b) Bir sürü parası
    c) Birçok danışmanı

var...

İşe bu noktadan baktığımızda, gücü olan tarihe ve geleceğe yön verecek olan olduğundan, zehir gibi gençlerin birşeyler üretmesi bir çeşit oyalama, ve aynı zamanda yararlı bir oyalama işi gibidir.

İleride milyar dolarları cebe indirirecek firmalar, hizmet firmaları olduğu zaman, ben felsefeden saymiyorum ama adina ozgur yazilim felsefesi denen ekolün urunu olan milyonlarca satir kodu yazan binlerce genc gene acikta kalacak. Cunku sektorun gidisati (ki tum sektorlerin gidisati) uretmekten daha ziyade hizmeti adamin evine goturmek olacagindan, su an beles fiyata atilan zeminde gene sermaye sahiplerinin isine gelecek.

Cunku degisik dusunceler ile (ben kod yazayim adim yurusun, program ureteyim memleket faydalansin, open zorscu desinler, yürrü yavrum kim tutar seni, vs..) kod yazan bu genclerin o zaman kocaman hizmet firmalari kuracak paralari olmayacak. Tekelin sahipleri ayni iken kisacik bir sektor kaymasi olacak. Bunun sonucunda ufak is goren firmalar, gene ufak islerini girecek, ama piyasalari kalmadigindan Tekellere bagimli olarak devam edecek...

Mesela en basitinden SF.net'teki binlerce coder, designer, vs.. uc bes kurus biraraya getirip, gene su meshur "TeamWork" esasına dayanarak buyuk sirketler kuramayacagi icin gene pastadan alacaklari pay cok az veya belkide hic olacak.

Ama tabii ki edinilen deneyim, taseron firmalarin olusmasina ve tekel ya da büyükellerin taseronlugunu yapip karin 1000 de 1 ine razi olmaya yetecek düzeye gelecektir. Ve malumdur ki taseron firmalar isin yukunu cekip asla karin %50 sini gececek bir pay alamazlar. Genelde %5-25 arası payları vardır.

Yani toplarsak (görüşlerimi elbette)... Açık Kod tam bir işi kulbuna getirme cabasi. Is kulba geliyor yavas yavas. Ve bir gercek : Ozgur yazilim diye bir felsefe de yok... Aynen demokrasi diye bir sistemin olmamasi gibi.

Bir de internetin derinliklerinde bir arastirma yazisi olmasi lazim : Redhat'in bilmem hangi sene 300 milyon dolar olarak elde ettigi geliri nereden elde ettigi hakkinda. Zannedersem orada Linux Pro satarak bu geliri elde ettigi yazmiyordu.

Sevgiler, Selamlar...

( Ha, herkes kod yazsin elbette. Muthis programlar uretsin, bunlari yaysin, yayinlasin. Ama kimse bilmemne hayrati gibi calismasin. Minicik bir emegin bile bir karsiligi olmalidir. Surada bizim dusunce atraksiyonu ile yaptigimizi yapan danisman firmalarin bile bu tur seyler soylemek ile milyonlarca dolar kazandigini dusunursek emegimize deger vermeyi de ogrenebiliriz sanirim. Elbette sevabına ya da Allah rızası icin iste yapilabilir. Ama dua almaniz garanti degildir. Ve ek olarak cebini garantiye almamis bir kisinin milletin hayirini o kadar dusunmesine de gerek yok. Once kendini bir saglama alsinda sonra isteyene yardim etsin. Ama emegini caldirmayarak....)

9. acemi

acemi Misafir

Is dunyasi tarihi, bunlarin yaptigi hatalarla dolu ama acik kaynak koda destek vererek, patronlarin hata yaptigini dusunmuyorum. Belki paylarinin onemli bir kismini kaptirmayi, eskisi kadar guclu olmamayi goze aliyorlar ama en iyi alternatifleri bu...

Acik kaynak kodun, gelecegi sekillendirecegi artik kesinlesti. Bu durum, isimize gelsin ya da gelmesin, bu gercegi bilerek planlarimizi yapmamiz gerekiyor. Patronlarin da yaptigi bu... Degisime karsi durmaya calismaktansa, uyum saglamaya calisiyorlar.

Evet ama artik bilisim dunyasinda paraya sahip olmak, tarihe yon verecek guce sahip olmak anlamina gelmiyor. Gucu olan gelecege yon verecek; dogru... Ama bu guc, artik acik kaynak kodda...

Acik kaynak kod, hizmet sunan kucuk firmalari, bir tekele bagimli olma zorunlulugundan kurtariyor, yerel isletmeler daha kuvvetli hale gelebiliyor. Ayrica boyle bir firma kurmak icin artik sermayeden cok, bilgi sahibi olmak gerekiyor.

Redhat'in 300 milyon dolar kar etmesi, bizim yerel isletmelere hicbir zarar vermeyecegi gibi aksine onlarin yararina da olacak bir gelismedir. Zaten "para kazanmak, zengin olmak kotu birseydir" diye kimse bir laf etmiyor. Onemli olan, bu parayi nasil kazandigin ve varliginin ne gibi yararlari-zararlari oldugu... Redhat'in varligi, acik kaynak kodun getirdigi is yapis modeli nedeniyle hicbir zaman digerlerinin var olmasina engel degildir.

Bu dedigine tamamiyla katiliyorum. Acik kaynak kodlu bir yazilim gelistireceksek, oncelikle bu kendi menfaatimize olacagi icin acik kaynak kodlu yapmaliyiz. Millet alsin yararlansin, dunyaya bir katkimiz olsun diye degil. Zaten basarili acik kaynak kodlu yazilimlar, oncelikle gelistiricelerinin kendi kullanimlari icin yazdigi yazilimlardan olusuyor.

Bir yazilimi acik kaynak kodlu olarak gelistirmenin bircok avantaji var. Gelistirme suresinin kisalmasi, hatalarin hizli tesbiti, daha iyi test edilebilecek olmasi v.s. Eger yazdigimiz yazilimlar icin bu ihtiyaclar anlamli ise acik kaynak kodlu olarak gelistirebiliriz.

10. Mingitau

Mingitau Misafir

Eh bu durumda koca firmalar nasıl oluştu diye bakmak ta gerekir herhalde...

Misal verecek değilim ama bi zamanlar PC dediğimiz şey garajda yapılan bişidi...

Şimdi olay aşırı derecede gelişti. PC denen şeyi garajda yapamıyorsunuz. Ya da yaptıklarınız bi anlam ifade etmiyo. Ama garaj gibi sizin kendi kendinize yapabileceğiniz şeyler var...

11. ee++

ee++ Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    SERBEST DONANIM

Bugun serbest yazılımı destekleyen dünyanın en büyük firmalarının hep donanım firmaları olduguna dikkat ettiniz mi?

-IBM xserver modellerinde RedHat kullanıyor ve Linux'un gelisimine buyuk katkida bulunuyor. http://www.ibm.com/developerworks/linux adresinde zaten bir cok guzel yayın yapılıyor ve bir cok serbest yazılım projesi yürütülüyor. Ama sonucta, hep ne icin? IBM'in sunucu sistemleri icin..
    -SUN yine aynı..
    -Intel yine aynı..

Neden bu firmalar eşsiz çip mimarilerini açmıyorlar?..

SERBEST ve ESİR YAZILIM BİR KOLTUKTA

Neden IBM madem serbest yazılımı pek bir seviyorsa AIX'i de serbest yazılım dünyasına kazandırmıyor? Neden SUN, Solaris gibi mükemmel bir sistemin, Linux'un belki hic erisemeyecegi bir sistemin kodlarini Linux'a yardimci olmak icin acmiyor? Ben serbest yazilimin cok buyuk bir fanatigi olmayan birisi olarak bu firmalari sadece bu acidan hakli buluyorum ama hem serbest hem "esir" olmuyor boyle.. Akla kotu seyler geliyor..

BANA İİİ BANA İİİ AMA YÖK'ün ABDESTİ KACAR! (Olacak O Kadar'dan)

redial demişti ki: "IBM'in böyle yapmasının sana zararı var mı? Sen bu durumda Linux'a para ödemiyorsun, sadece sisteme ödüyorsun." Belki kısmen haklı, ama peki dürüstçe mi? Benim icin iyi gibi görünse de firmalar arasında hoş olmayan bir durum ve bu rekabete filan da girmiyor..

BILLGATES@MICROSOFT

Bu adamcağızın hoş olmayan uygulamaları, yazılımlarında açıkları da olsa sonuçta şunu bilmek gerekiyor: Bu adam sadece yazılımdan para kazanıyor (son dönem xbox olaylarını es geçiyorum.). Bu adam IBM'in ve diğer firmaların sistemleri için yazılım üretiyor. Nasıl para kazanacak bu adamlar? Destek ile mi? Zaten yamalar ücretsiz, ve bu sistemi kullanmak icin de son kullanıcının cok fazla yardıma ihtiyacı yok. Parayı kazananların kimler olduguna dikkat edin bu işlerden..

SERBEST ÜZERİNDEN GEÇİNEN YAZILIMCILAR

Ya Oracle? Ona ne demeli? Linux için çırpınıyorlar ediyorlar ama şahane sistemlerinin kodu kapalı??? Bunun gibi daha bir çok örnek..

Ne MS taraftarı ne de Serbest Yazılım düşmanıyım ama bazı yapılanları etik açıdan doğru bulmuyorum...

12. Rapsodi

Rapsodi Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Unix Sys Admin.
    peki bu buyuk firmalarin serbest yazilima kendi cikarlari icin bile olsa destek(?)vermesi kotu mu?
    yada vakti zamaninda serbest yazilima uymayip ta sadece kullanmak isteyen firmalarin durumu ney suan?
    bence kimse kimseye babasinin hayrina bir iyilik yapmiyor(buyuk firmalar icin)herkes kendini dusunuyor ama ya yakin gelecekte o buyuk(?)firmalarinda open source'a uymayacaklari ne malum ,vakti zamaninda Cin icinde demislerdi (REDFLAG) ,ama adamlar belli bir zamangecince acacaklarini soylediler kodu...

13. acemi

acemi Misafir

Acik kaynak kod olayini goturenler zaten buyuk firmalar veya devletler degil. Onlarin desteginin tabii ki faydalari var ama motor guc onlar degiller. O nedenle bu firmalarin ileride ne karar alacaklari cok da onemli degil.

Tabii bir de gorunen bir gidisat var. Ihtimal hesaplari ile tersinin de olabilecegini soylemek mumkun ama gelismeler, bu yonde degil.

14. ee++

ee++ Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Sanırım kısır donguye giriyoruz. Ben IBM'in katkısının iyi oldugunu soyledim zaten.. Neyse, tartismicam.. :)

15. acemi

acemi Misafir

Bir ara birileri Acik Donanim uzerine bazi calismalara baslamisti. Ne oldu, durumlari ne bilmiyorum ama ileride bunun da arkasi gelebilir. Su an firmalarin gizledigi mimarileri/teknolojileri acik bir ortamda gelistirmek niyetindelerdi. Sonra da isteyen bu bilgilere gore imalat yapacakti.

16. Ansugo

Ansugo Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Elbette bu gerçeği görerek plan yapmak gerekecek. Çünkü bu firmaların herhangi birşeye uyum sağladığı falan yok. Open Sourcu'u sırtlayıp götüren üç beş üniversite öğrencisi ya da ulusal hayrat şirketleri falan değil. Bariz bir şekilde desteği veren de birşeyler yapmaya iteleyen de emeğin üstüne konmaya çalışan da devasa firmalar. Para milyon dolarlarca akıyor. Bir SF.net in serverları bile dünya paraya mal oluyor. Adamlar birşeyleri ücretsiz verebiliyor ve bunun maliyeti de oldukça yüksek oluyor. Ama sonuçta bunları yaptıkça derenin suyu kesilmiyor.

İyi bir uyutma politikasi. Azgınlaşmış kapitalizm...

Tarihin her devrinde olduğu gibi güç gene altında, yani para da olacaktıre. Gücün X Y Z kuvvetlerine bağımlı olması gibi birşey gerçek değildir. Açık kaynak kod asla altın ile denk değildir. Paraya elinde tutan düdüğü çalar. Bu iş Nasreddin Hoca misali bu kadar kolaydır...

Fakat şu bir gerçek : Open Source ile kücük firmalar daha çok tekel bağımlısı oluyorlar. Çünkü sadece taşeronluk yapıyorlar. Ha denebilir ki evvelden mesela atıyorum adamın Os'ine ek uygulama yazarken şimdi kendisi bir döküman oluşturup saçma sapan bir Linux üretip üzerine adını basabilir (Gelecek'ten bahsetmiyorum). Ama sonuçta satış işini nasıl halledecek?

Bu işler büyük ve hatta devasa sermayeler isteyen işler. Minicik bir şirketin reklam giderleri bile binlerce dolarları geçiyor. Arçelik o kırmızı logosunu ne kadar yaptırmış olabilir? Dev sermaye olmazsa, ya da bir teamwork olmazsa hiçbirşey yapamazsınız. Bu bu kadar basit.

Açık kod nedir Allah aşkına? Herkes kafasına göre bir açıklamasını yapıyor. Ben halen anlayamadım. Künmülatif girişim deniyor, anti kapitalisttir deniyor, gelişimcidir deniyor, Tekelleşme karşıtıdır deniyor, sonra da Redhat doğal karşılanıyor. İlginç...

Ben öyle demedim. Benim dediklerimden bir mana çıkacasa o da kodu saklamamız gerektiği yönündedir. Ben kodu açmak ile herhangibir menfaat edinebileceğini sanmıyorum. Bunun esası da herkesin işi kimsenin işi değildir gibi bir özlü söze bağlanabilir. Velev ki neden menfaatime olacak, bunu da bir açıklasaydık....

Öncelikle geliştirme süresi kısalmıyor. Daha sonra ise bugfix işlemi daha çetrefilli oluyor. Bugfixecem diye program aylarca gelişmeye biliyor. Herkes bir programda en az bir bugla karşılaşıyor, herkes te işin uzmanı, C dehası olmadığı için buglı linux'unu ya da diğer OS'ini kullanmak zorunda kalıyor.

Hatta şöyle bir faydası var Open Source'un : Sürekli olarak günde 750 bin tane mail okumak zorundasınız. Mesela Redhat'ın bir Linux sürümünü kullanıyorsıunuz. Üç CD'yi de tüm programlar ile kurdunuz. Sonra gidip sıra ile tüm programların mailing list, buglistlerine üye oluyorsunuz. Bugları evvelden öğrenmek için. Her program'ın güncel sürümlerini sürekli takip etmelisiniz... Bu sebeple günde en az 15 saat mail okumalısınız. Sürekli make yazmaktan mideniz bulanmalı ki kullandığınız programların kıymetini bilesiniz. Bu mudur hız yani? Bu mudur bugfix te efsane olay?

Bir de bu hız konusunda birşeye daha değinmekte fayda var. Mesela bir program aldınız. Ama kod acik oldugu icin, herkes bir digerinin liblerini kullandıgi için, bu libler her hafta bir kelime değiştirilip update edildiği için, bugün 2.3.0 sürümünü kurduğunuz bir programın, bir hafta sonra iki butonunun rengi değişmiş 2.3.1 sürümünü kurmak için GCC'ninizi, bilmemne dizinindeki otuz beş tane librarinizi, sonra KDE'inizi, sonra bilmemne dizinindeki otuzbeş tane libinizi update etmeniz gerekebilir. Ki bununda garantisi yok, çünkü programınızda yek another derlenme bugı fix edilmek için open source fedaisi bekliyor olabilir.

Bu bir hızsa, aman diyeyim 300$ a gidip bir OS alayım. Ama server olan değil, kullanıcı için yaratılmış olan bir OS...

Herkesin işi kimsenin işi olmadığı gibi, olmaya devlet cihanda teamwork gibi...

Sevgiler, Selamlar...

Sevgi ve Selam kısmının üstündeki son üç paragraf, genel olayı özele indirgemek gibi birşeydir. Yoksa ne böyle bir olaya Open Sourcu bağlanabilir, ne de Microsoft'un büyük hesapları böyle kolauyca anlatılabilir. Sadece minik bir misaldir...

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 10 Mart 2003
  17. Mingitau

Mingitau Misafir

Peki zaman soralım bay Yuri, yazılımın neden sahibi olmalıdır?
    Bu da saçma bi soru oldu.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 10 Mart 2003
  18. fixman

fixman Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Temel sorun : Markalaşma mı?
    DOS üzerine bilmem kaç yüz kişinin yazdığı Windows 95'i emek veren insanlara saygı duyarak almak, kullanmak ayrı şey mikrozoft'a küfür etmek ayrı şey mi?

GNU projesine katkıda bulunmak...
    Ve de(ya da) RedHat mı kullaniim, yoksa Debian'mı? Yoksa SuSe mi?.. diye sormak
    (Markalar... etiketler...)

Birileri bir program yazsın, kütüphane geliştirsin... Sonra da bilmem kaç sıfır nokta sıfır sıfır tire alfa sürümü diye ortaya atsın... Ben de onu beta yapayım? Bir diğeri de ortaya çıksın ve desin ki : "Önce ben beta yaptım, bana ne!"

Sonra Almanya'dan bir firma çıkar :

"Bakın ey serbest yazılımcı millet, kerneli aldım, alladım pulladım, cilalı da bir paket yaptım : 150 $ GNU lisansı da kutunun içinde ha!"

demez mi? SuSe mi yoksa RedHat mı? Iıhmm, yoksa expi mi?

Ehe he? Bu dar görüşlülük nedir yaaaav??? Bu amaçtan sapma???
    Amacımız "kaos" a hizmet etmek mi? Dalga mı geçiyorsunuz??? Gerçekten Linuz Windoz'u döver mi?

:D :D :D

19. redial

redial Misafir

Tartsitigimiz sey "Serbest Yazilim" ama, tek bir boyutu varmis gibi hep isin para tarafini tartisiyoruz...

Yukarida da soylemistim, serbest yazilim gelistiricilerinin, bu pastadan payi kimin aldigi ile ilgili bir sorunlari yok, onlar uretiyor, basariyor, ve bunun hakli gururunu yasiyorlar... Yasadiklari cografyalarda, yaptiklari isin onemini kavramis birileri varki karinlari da ac degil...

Soz gelimi, biz burada IBM in ve ORACLE in neden linux a destek verdigini tartisirken, kernel ekibi, 2.6 cekirdegi ile x ortaminin nasilda hizlanacagini tartisiyor... (http://slashdot.org/article.pl?sid=03/03/08/162218)

En basit ornek Linus, olan bitenin onu rahatsiz ettigi yok, sanirim paradan baska asklari var...

Ayni sekilde serbest yazilim gelistiren 1000'lerce kiside pek umursamiyor mali kimin goturdugunu, onlarin amaci iyi calisan (kolay kurulan degil belki) programlar ortaya koymak, ve bunu da fazlasi ile yapiyorlar...

Eh bizimki gibi bir ulkede her seye, paranin arkasindan bakmak ta yadirganacak bir sey yok, bu bizim ayibimiz degil...

//yanlis kelime vardi, duzelttim

20. ee++

ee++ Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    @redial, konu basligi malum (Bkz. Konu basligi).

Ayrıca Linus'u para sıkıntısı yok. Bizim dışımızdaki ülkelerde mali sorunlar pek olmadığı için bizim biraz para mevzuuna yonelmemiz normaldir. Bu demek değil ki dini imanı para yapalım..:

Biliyorsun ocal'da ve burada cok dedik teknik tartisalim diye, girisimlerde de bulunduk, konu actik, hemen cividi.. Boyle gelmis boyle gider, bosver..

Bu arada redial'in dedigi sey, artık linux'un daha fazla etkilesimli isleme olanak verecegi ki bu da dogrudan masaustu kullanicisina yansiyacak. Ama bunun son kullaniciya ulasmasi biraz zaman alacak, en azindan saglam bir 2.6 cekirdek cikana kadar..

// Cekirdek surumu 2.6 olacak, 2.4.6. değil. Duzelttim.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 11 Mart 2003