Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

yazılım kursları hakkında bilgi herkes için...

Konu, 'Yazılım Geliştirme' kısmında enfyti tarafından paylaşıldı.

1. enfyti

enfyti Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    herkese merhaba,

ben ekonometri mezunuyum. istatistikçi olarak çalışıyorum ama yazılım kursu alarak kariyer değişikliğine gitmeyi planlıyorum. şu anda bazı kurslarla görüştüm. görüşmelerimin sonuçlarını aşağıda yazıyorum;

Bİlge adam;
    http://bireysel.bilgeadam.com/bireysel/egitim-programlarimiz/yazilim-ve-veritabani-uzmanligi

ücret=7900 küsür (net hatırlamıyorum ama bu civarda) ancak 3950'ye indirdiler ama peşinde. eğer vade farkı olursa ki var peşin fiyatına 24 aya kadar taksit oluor ve 2000 peşin ödesenizde kalan 2000 lik kısım 6000 gibi birşey oluyor:(

network akademi;

inetnet adresi şu an çalışmıyor o yüzden linki veremeyeceğim. 2500 (kampanyalı peşin fiyatına 10 taksit fiyatı) en son böyleydi oynamıştır tabii ki.

birsürü kurs var yazılım ile alakalı ve kafam bu konuda çok karıştı:S

ben hiçbir kursa gitmedim daha ama amacım elimdeki bilgileri hem sizle paylaşmış olmak ve bundan sonra kurs arayan arkadaşlara da yol göstyerici birşey olması hem de kendim için en uygun kursu bulmak.

bu konuyu çok ciddiye alıyorum ve bu nedenle o paraya değmeyecek (örneğin bilge adam) bir kursa kayıt olup pişman olmak istemiyorum. Aynı eğitimi başka bir yerde 1000 veya 2000 tl gibi bir fiyata alabilecekken gidip 4000 TL vermek istemiyorum.

sizlerden ricam lütfen hem fiyat hemde alınan eğitim ile ilgili hangi dönemlerde nasıl bir eğitim aldığınızı olumlu olumsuz tüm tecrübelerinizi burda paylaşmanız. böylece kursların bizi enayi yerine koymasına (bir kere başıma geldi bu nedenle kimsenin başına gelsin istemem!) izin vermeyelim.

Şimdiden yardımı dokunan herkese teşekkürler...

2. ceycey60

ceycey60 Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    bir insanın birden fazla alanda uzmanlaşması bana saçma geliyor

hiç bilmeyen bir insanın .net ve java gibi iki ayrı devasa platformu (deryayı diyelim) aynı anda yada yakın zamanlarda öğrenmeye başlaması, hatta bu iki teknolojiyi aynı anda öğrenmesi bana oldukça saçma geliyor

bilge adam konusunda şu adreste epey fazla tartışma yapılmıştı bir bakın isterseniz

3. enfyti

enfyti Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    açıkçası amacım birden fazla alanda mükemmel olmak değil. İstatistikçi olarak veri tabanı konusunu ve programlama dilini daha detaylı öğrenmem gerekiyor işim gereği. Ama kurslar yazılım adı altında bu eğitimi verirlerken bunun yanı sıra bu konuya bağlı birçok eğitimi daha veriyor. Bu konuyu açmamın nedenide bu konuda tecrübeli insanların bana ve benim gibi bir ikilemde kalmış kişilere kurslarla alakalı tecrübelerini paylaşma çağrısıydı sadece...

Eğer eğitimi alırken bu konuya ilgimden emin olursam ve iyi bir noktaya gelebileceğime de inanırsam neden olmasın.

sonuçta insan nerede ve ne yaparken mutlu ise onu yapmalı. geçmişi ne ise onunla devam etmek zorundaymış gibi hissettirilmesinin kişileri sadece yapabilecekleri konusunda sınırlandırmaktan başka birşey olmadığını düşünüyorum.

link için teşekkürler....

4. ceycey60

ceycey60 Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    yo siz beni yanlış anlamışınız, geleceğini istediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz, hatta bir istatistikçi olarak yazılım öğrenirseniz ortaya gerçekten güzel şeyler çıkarabilirsiniz, ben insan iki konuda birden uzman olamaz lafını eğitim kurumunda verilen şu eğitim için söylemiştim:

yani iki farklı ve büyük platformu aynı anda öğrenmeye çalışmak gerçekten çok saçma bir çaba olur. Tavsiyem kursları iyi araştırın ve bilenlere sorun. Bu tür laf salatalarıyla kurslar özellikle henüz bu işe yeni başlayan kimseleri çok ciddi biçimde kazıklıyorlar.

Size başarılar, umarım hayalleriniz gerçekleşir ;)

5. enfyti

enfyti Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    kafamda bazı şeyler şekillendi aslında gönderdiğiniz link sayesinde ama insanın kafası cidden karışıyo çünkü herkesin bakış açısı farkl2 ve bir ortak nokta bulmak zor:(

bilge adam çok pahalı netron için ise daha ucuz ve iyi deniyor ama o da muallak tabii:S

Ama link çok faydalı oldu teşekkürler....

Netron'un fiyatları hakkında bir bilgisi olan var mı?

Bir de bilişim akademi diye bir yer var bilgi üniversitesi öğrencileri tarafından en iyi kurs seçilmiş diyor. bu kurs hakkında bilgisi olan var mı?

6. xlock

xlock Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Belki işinize yarayabilir düşüncesiyle buraya ekldim sun nın sun academic initiative diye bir sitesi var güzel bir şekilde yeni çıkan teknolojilerini ve var olan teknolojilerini anlatıyolar + olarak bunun yanında yazılıma java ile başlamak isterseniz güzel bir kaynak vede ücretsiz bi bakın derim .
    https://sailearningconnection.skillport.com/skillportfe/custom/login/sun/sai/login.action
    not: tamamen görsel eğitim olarak hazırlamışlar siteyi.

7. enfyti

enfyti Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    teşekkürler....

bu arada en son başarı soft akdemi ile irtibat kurdum. bilgi ünivertesi öğrencileri tarafından en iyi kurs seçilmiş:S

bu kurs hakkında bilgisi olan var mı?

netron bilge adamdan ile pahalı ne yazık ki:(

8. Zee

Zee Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Açıkcası benim şirketim olsa ve birisi bana Boğaziçi, ODTÜ, Harvard bilmem ne artık yazılım mühendisi mezunuyum diye gelse ve iş istese, arkadaş ben seni işe almam derim. Kapıyı gösteririm. Hele ki kurslardan sertifika alıp karşıma gelen birisi, zend sertifikası bile almış olsa yine iyi günler derim.

Üniversitede programlama 2 dersinde bana shift tuşunun yerini soran 21 yaşında bir adam gördükten sonra ve bu adam bugün özel bir üniversitede diploması sayesinde iş bulduktan sonra ben kağıt parçalarına artık inanmıyorum.

Değerli @enfyti, brain hunter kavramı diye bir şey var yurt dışında. Google gibi büyük firmalar ekipler kurup bu ekiplere iş bilenleri buldurtup bizimle çalışır mısın diyorlar. Bunu anlatan bir kişiye örnekte ekşisözlük yapanı ssg'dir. Kendisi böyle iş teklifi almış microsofttan. Ne üniversite mezunu ne bir kurs sertifikası olduğunu sanmıyorum.

Mesele bir şeyler yapmış olmakta. Eğer sen şu ürünü şu kadar sürede şu özelliklerle ortaya koydum diyor ve bu ürün birileri tarafından çözüm üretmede kullanılıyorsa işte o zaman işe alınırsın. Kimsede diploma sormaz.

Ama yok ben bir disiplin, bir eğitim şeklinde yazılım öğrenmek istiyorum vakit kaybetmeyim evde kendi kendime diyorsan onu bilemem. Bu tip durumdaysanda yine sana tavsiyem bir yazılımcının yanında çıraklık etmendir. Neyi nasıl çözdüğünü, neleri nasıl yaptığını, işin mantığını böyle kazanmandır.

Biraz konu dışı ve alelade yazdığım için kusura bakmayın. Uygun değilse moderatör arkadaşlar derhal kaldırabilir.

DeepSoMania bunu beğendi.
  9. Okan Akyüz

Okan Akyüz Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Meslek:
    Makine Yüksek Mühendisi
    Bu durumda şunu da sormak isterim açık kaynaklı şu projelerde yer aldım demek referans olur mu?

10. Zee

Zee Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    @okanakyuz sanırım bana sordunuz. Sormadıysanızda kendi görüşümü yazayım. Evet benim için olur. Fakat hangi modülü, nasıl tasarladın, projeye ne gibi bir etkisi oldu, projedeki globallere kurallara standartlara uydun mu, modülünü soyutladın ve güncellenebilir kıldın mı ? dahası projenin tamamının amaçları neydi, bu amaçlara ulaştımı, ulaştıysa neden, ulaşmadıysa neden ? Bunlara doğru olmasa bile düzgün cevap veren herkes bugün bir yerde iş bulabilir. Ama yarın kapıda bekleyen sayısı arttıkça vasıf beklentiside aratacaktır. Bir projede yer aldım yerine bir projeyi yönettim istenmeye başlayabilir.

11. Sancar Saran

Sancar Saran Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Meslek:
    Bilgi Islem
    Alacagin sertifika seni en fazla SQL bilen istatistikci yapar...

Isine gercekten merakin varsa, bu zamana kadar kendi basina neden ogrenmedigini merak ederim ben sahsen...

Velhasili, eger ingilizcen varsa, ortam gani. Kitapta var, yazilimda var, forum da var. Kurs neymis ?

Eger icin rahat edecekse, sen takil kafana gore bir yerde... Para senin zaman senin...

Mevzuyu reklamla bitireyim.

Istiyorsan yaparsin.

12. enfyti

enfyti Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Zee çok teşekkürler bence çok güzel yazmışsın alakasız değil kesinlikle.

Sancar sende kesinlikle haklısın aslında benim de korkum birazda bu. çok yoğun çalıştığım için iş dışında başka bir şeye vakit ayırmak için motivasyonum pek kalmıyor benim problemim bu. parayı da bana motivasyon sağlasın diye vereceğim kurslara ne yazık ki...

bu nedenle çok faiş fiyatlı olup bana balık satacak bir yere değil daha uygun fiyatlı bana balık tutmasını öğretecek bir yere ihtiyacım var...

çıraklık olayını da çok düşündüm ama ne yazık ki bu konuda açık konuşacağım umarım sonradan "senden bir halt olmaz!" tribine girmez biri, çünkü herkes gibi para hem ihtiyaç hem tatlı. kaç yıldır ekonometrisyen istatistikçi olarak çalışınca insan kariyer değişikliğine o kadar kolay yanaşamıyor. bir denemek, görmek lazım sevecekmiyim. çok istesem de belki hayalimdeki gibi olmayacak.

bu nedenle hem kariyerime destek amaçlı olsun hem de gelişmeme ışık tutsun gerekirse, geliştirirsem de kariyerimde değişikliğe gidebilirim hem çıraklığa da razıyım:(

bu nedenle herkesin paylaştığı tecrübeler benim şu anda krarımı da şekillendirmemi sağlıyor...

13. yawnlook

yawnlook Misafir

çıraklık olayını da çok düşündüm ama ne yazık ki bu konuda açık konuşacağım umarım sonradan "senden bir halt olmaz!" tribine girmez biri, çünkü herkes gibi para hem ihtiyaç hem tatlı. kaç yıldır ekonometrisyen istatistikçi olarak çalışınca insan kariyer değişikliğine o kadar kolay yanaşamıyor. bir denemek, görmek lazım sevecekmiyim. çok istesem de belki hayalimdeki gibi olmayacak.

ne yapacağını biilmeyen tatminsiz bir haldeysen hiiç kimsenin başını ağrıtma. msndden face booktan kıs biraz. sor goooghle kendin bişeyler yap. yok ben ilgi alaka isterim dersen ana okuluna git.

bu nedenle hem kariyerime destek amaçlı olsun hem de gelişmeme ışık tutsun gerekirse, geliştirirsem de kariyerimde değişikliğe gidebilirim hem çıraklığa da razıyım:(

eğer gerçeken ameleliğe çıraklığa razıysan yukarıdki bahaneleri bi kenara bırak bi yerden başla. be bilgeadam ile başladım fakat matrixteki gibi kafama cd sokup hepsini on saniyede yüklerler bende azman yazılımcı olurum matığıyle ddiil. çıraklığa çok çalılşmaya razıolarak gittim ve istediğimi fazlasıyla aldım..

14. ceycey60

ceycey60 Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    özür dilerim ama bence bilgeadamdan önce bir türkçe kursuna gitmelisiniz
    forumda başkalarının da yazdıklarımızı okuyabileceği ihtimalini düşünerek daha açık yazsak epey güzel olur

15. CCemal

CCemal Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Bilgeadam

Merhaba ben geçenlerde bilgeadam a kayıt oldum, söylediğin rakamlara. Tercih konusunda senin gibi benim de kafam karışıktı. Ama kendimi ikna ettim.

Çünkü internette her yerde bu kurum hakkında iyi ya da kötü bir sürü bilgi dolaşıyor. Ama google da arama sonucu en az 10 linkten 7 si bilge adam dökümanlarını içeriyor. Şayet bu kadar döküman varsa ve hala bu kadar fazla öğrencisi varsa aslında yorumlarıda dikkate almamak gerekiyor.

Ben daha önce de yazılım eğitimi aldım. Ama iş dolayısıyla takip edemedim. Çünkü 3 kuruştu, piyasadaki rakiplerine göre. Gitmedim gidemedim... Ufak tefek sorunlar da oldu gerçi ama bunlar öndemli değil.

Bilgeadam da arada -ders aralarında- diğer öğrencilerle -ki bunlar farklı eitimler de almaya gelmiş- görüştüğümde hiç birinin hocasından ya da ders içeriğinden şikayet ettiği yok.

Java konusu benim kafamı karıştırdı sadece. Ama hocayla görüştüğümde java nın temle kütüphanelerini, basit veritabanı ve jps ye değinieceklerini, c# eğitimi yanında intro bir eğitim kalacağını söyledi.

16. serkanince444

serkanince444 Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
  17. Tomar

Tomar Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
  18. kardelen987

kardelen987 Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Meslek:
    Tekniker
    Arkadaşlar merhaba şuan online eğitimde Coder Bilişim Akademisine başvurdum.

C# Programlama

Hem canlı eğitim hem canlı eğitimin video kayıtlarını sunuyorlar ayrıca bir yıl eğitmen desteği.
    Eğitime yeni başladım beni cezbeden tarafı aldıgım eğitimi ertesi gün tekrar ediyor olabilmem ve bir platform hazırlamışlar o yoldan hocalara istediğim zaman soru sorabiliyorum.Buda beni zorlayan tüm etmenleri ortadan kaldırdı.Henüz eğitim bitmedi ama bu şekilde tekrar şansımın ve hocalara kolay ulaşabilmemin ve sürekli sorabilmemin beni hızlı ilerleteceğini düşünüyorum.
    İnternetten araştırarak öğrenmem yıllarımı alacak diye düşünüyorum bilen biriyle sora sora öğrenmek en mantıklısı sanırım.
    Tavsiye ederim.

19. DeepSoMania

DeepSoMania Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    6
    Meslek:
    Senior Developer
    Merhaba,

bende Bilge Adam kurslarına katılmıştım. Bunu söylememdeki amaç firmanın ismini tekrarlamak değil, bulunduğum şehirde eğitimi para karşılığı veren en iyi firmaydı (Tabii ki şahsi düşüncemdir). Firmayla ilk olarak telefon irtibatı kurup randevu aldım. Ardından eğitmenlerinin isimlerini ve haftalık programlarının bilgilerini, eğitmenlerin hangi programlama diline sahip oldukları ve vs. gibi bilgileri öğrenmek için müşteri temsilcileriyle konuştum. Müşteri temsilcileri ancak yüzeysel bilgiler verdiklerinden eğitimi verecek öğretmenler ile görüşme talebinde bulundum. Kabul ettiler.

Yaklaşık 1 saatin üzerinde iki eğitmen ile görüştüm. İşini iyi yapan ve disiplinli insanlardı. Ayrıca eğitimden sonra etüt desteği istedim. Ücretsiz olarak belirli bir saat içinde derslikte kalıp aynı zamanda sorduklarıma yanıt alabildim. Tabii ki eğitmeninde kişisel desteği vardı ve başından savmadı. Para konusuna gelince benden de yüklü miktar istemelerine karşın çok güzel bir indirimle (Neredeyse yarısı kadar) başladım.

Yukarıda yazılanları daha da açıklayacak olursam; gidin kursu görün, eğitim verecek kişiyi bulun, haftada kaç saat ve ne derece destek verdiklerini veya verebileceklerini sorun. Ders bitiminden sonra etüt ve tekrar yapıalacak mı sorun. Ben bir eğitmenle hergün olmasa da etüt yapıyordum mesela. Eğitimci de bitiyor iş. Telefonunu bile almıştım. Akşam belirli bir saate kadar arayabiliyordum. Kurs esnasında aklıma takılan herşeyi sordum ve hiçbir şekilde anlamadan geçmedim ve geçilmesine de müsaade etmedim. Daha fazla birşeyler öğrenmek için ders saatimden erken gider ve sonraları da kalırdım, eğitimcilerden daha fazlasınıa öğrenmek veya sorularımın cevabını alabilmek için.

Herşeyden önce kendi çalışma sistemimi anlatayim. Eğitim esnasında Tv, dışarıda boş işler peşinde koşma, "yok bugün değil yarın yaparım zaten zamanım var.." gibi bahanerle kendi kişisel gelişimimi aksatma ve buna benzer şeyler yapmadım. Sabahlara kadar aylarca disiplinli, düzenli bir şekilde çalıştım. Hiçbir detayı atlamadım. İnternet üzerinde bu işe gönül vermiş değerli yazılımcılarımızın her yazdığını neredeyse okudum. Hatta bu sitenin çok eski tasarımını bile hatırlarım ki buradan da çok faydalandım. Bu işi ilk başta ciddiye aldım ve meslek olarak kendime yakıştırdım, sevdim.. Ezber yapmadan öğrendim, videolar, makaleler, kitaplar ve aynı zamanda yabancı dilimi de ileri seviye de geliştirdim. Sizde buna mecbursunuz eğer bunu bir meslek olarak edinmek istiyorsanız.

Kurs size giriş yapmanızı sağlar ve okuldan yeni mezun olan birinin bilgisini ilerletirken size ilk adımı attıracaktır. "Kursta öğrenirim zaten" diyerek gidecekseniz lütfen şimdiden vazgeçin. Ne paranızı ne de zamanınızı boşa harcayın. Herşey sizde bitiyor. Kurs size destek olur, sizi programcı yapmaz. Bu mantıkla giderseniz, kurstan sonra dışarıda veya bu alandaki iş hayatında çok büyük hayal kırıklıkları yaşarsınız. Ya ilk olarak siz, ya da kursunuzun başladığı ilk günden itibaren sıkı bir çalışmayla birlikte; internet üzerinden video desteği, kitap desteği, yine internet üzerinden makaleler ve aynı zamanda ingilizce eğitimi sizi daha da ilerletecektir.

Sitemizdeki bilgili, değerli ve bu işe gönül koymuş kişilerin her sorduğunuza doğru ve anında cevap vermesi gibi destekler, özellikle sizin bu işe meraklı olmanız gibi etkenlerle birlikte ortaya çıkacak sonuç sizin istediğiniz gibi değil, istediğinizden çok daha fazlasını size sunacaktır. Çünkü ciddi şekilde verilen emeklerin hiçbir zaman boşa gitmeyeceğine inanıyorum. Mutlaka mükafaatını alırsınız.

NOT : Lütfen, Bilge Adam adlı firmayı övdüğümü düşünmeyin. Başka bir firma da olabilirdi. Ben aradığım eğitimciyi o firmada buldum çünkü. Siz lütfen kendi belirlediğiniz ve eğitimini, desteğini iyi bulduğunuz bir firma ile anlaşmayı düşünün.

Aldığım eğitim C# (Wpf/xaml, Wcf, Microsoft Mobil Programlama dahil), Database (MS SQL Server), Asp .NET (Mvc tasarım kalıbı ile birlikte) daha birkaç datay daha vardı ama bu benim kararımdı. Umarım siz kendiniz için engüzel kararı alacaksınızdır.

Çalışma konusuna gelince. Eğer bir iş yerinde çalışıyorsanız, hafta arası 9 ay gibi bir sürede bitireceğiniz kursu, hafta sonu kursu ile 1 yıl da bitirebilirsiniz (tarihler değişebilir). Ama bu sorun değil. Bir hedefiniz var ve amacınıza ulaşmak istiyorsunuz. Sorun sadece sizin bu işe ne kadar vakit ayırıp ne kadar üzerine düşebileceğiniz. Eğer bu sorun değilse şimdiden hayırlı olsun :)

Yazılım dünyasına emin adımlarla girmeniz tavsiyesiyle.

Saygılarımla.

20. sedirAğacı

sedirAğacı Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    185
    Meslek:
    Bilgisayar programcısı.
    deepSoMania ne kadar da güzel özetlemiş...

Bu işten emekli biri olarak tecrübemi aktarayım.. Ki ben TR çapında epey önemli işler üretmiş yerli yabancı ekiplerde çalışmış biriyim...

10 kişi programcı olmak için adım atıyor. 2 tanesi başarıyor. o 2 taneside en çok çalışmış olanlar. diğer 8 tane daha az çalışanlar eleniyor...

O kadar çok çalışınca insanlıktan çıkıyorsun tabi... o zamanda yaw boşa yaşıyorum diyorsun...

Şu anki aklım olsa bu işi seçmezdim... şaka yapmıyorum... :p:p

sosyal olanlar çok çalışmasada işi götürüyor... çok çalışınca sosyallıktan çıkıyorsun...

Son düzenleme: 11 Ocak 2017
    DeepSoMania bunu beğendi.