Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yaptığımız programı nasıl satabiliriz?

Konu, 'Pascal / Delphi / Delphi.NET' kısmında aliye6 tarafından paylaşıldı.

1. aliye6

aliye6 Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Arkadaşlar yaptığımız programların satışını nasıl yapabiliriz?
    Yani şartlar nelerdir.
    bu işten para kazanılacağına göre vergi vermek gerekir mi?

Yani bir site açıp yaptığımız programları direk satışa sunabilir miyiz? Bunun için neler gereklidir?

Yaptığımız bir programı nasıl lisanslarız?(lisans sözleşmesi yapılıyorya)
    Yani kısacası bu işten para kazanmak istiyorsak nelere dikkat etmeliyiz?
    Yasal prosedürler nelerdir?

Rica etsem biraz bilgilendirir misiniz?

2. mrsun

mrsun Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Software architect
    Malum programları satışa sunmadan basit de olsa bir koruma mekanizması koymalısın
    Web üzerinden satış yapacaksan demolarını hazırlamalısın
    Download sitelerine koyabilirsin
    Vergi konusunda serbest programcılar için muafiyet var vergi dairesinde kayıt açmak gerektiğini düşünüyorum fatura da kesebilirsin o zaman
    Örnek bir lisans sözleşmesini aşağıdaki adreste bulabilirsin. Sen kendi programına göre değişiklikler yapabilirsin

http://www.ampyazilim.com.tr/docs/lisans.htm

3. Meteryus

Meteryus Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Gönderdiğiniz link lisans değil sadece satış sözleşmesi , üretici firma tarafından hazırlanmış. Ama lisans olayı nedir nasıldır ben de tam bilmiyorum :)

Program satma olayına gelince , herhangi bir ticari kuruluş kdv ve gelir vergisini ödeyerek yazılım için fatura keserek satabilir, ayrıca birşeye gerek yok.

4. mrsun

mrsun Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Software architect
    Bu konuda bildiklerim :

Lisans bir sözleşmedir, alıcının yazılımı veya ürünü hangi çerçevede kullanacağınızı belirler, kullanım hakkı, değiştirme hakkı, çoğaltma hakkı gibi haklar içerebilir.

Fatura konusunu anlamadım, programı ben satıcam faturayı kim kesecek ? veya alan firma bana ödediği parayı nasıl muhasebeleştirecek ?

5. macerron

macerron Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Başka bir konu;
    Benim bildiğim, eğer bir programlama dili ile bir program yazıp da bundan ticari kazanç sağlayacaksanız, o programlama dilinin orjinal lisanslı sürümünü kullanıyor olmanız gerekiyor. Diyelim ki Delphi ile yazdınız, satabilmeniz için Delphi lisansınızın olması gerekli.
    Bu konuda bilgisi olan bir arkadaşımdan öğrenmiştim, ama araştırmadım yani doğruluğundan emin değilim, eğer ticari kazanç düşünüyorsanız, araştırın bu konuyu.

Belki yönetici arkadaşların bilgisi vardır ??

6. ajnglagla

ajnglagla Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    iyi ama evde kullandığın delphi nin lisansı varmıydı diye kim sorar ki? :utangac:

7. SrcnCkr

SrcnCkr Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Web Programlama
    Senin yazdığın bir programıda benim bir yakınım buldu diyelim ve lisanslı. Bende o programı ticari bir amaç güderek kullanmam hoş olur mu, yasal mı?

Ticari amaca, ticari ahlak yakışır.

8. Ansugo

Ansugo Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Konu ahlaksa evde kacak yazilim kullanmak da kabul edilebilir birsey degil. Yazilim ureticisi icin amac onemli degil sonucta.

9. macerron

macerron Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Aslında benim demek istediğim, tabii ki lisanssız kullandığın Delphi ile yaptığın programı da satarsın, ama ilerde işlerin çok açılır ve büyürsen, o zaman Borland'dan yada artık Microsoft'tan adamlar gelir bakar lisansına. Yani ufak çaplı takılcaksan, aile, arkadaş arasında satarım diyosan sorun yok ama, şirket kurcam, ticari program yazcam diyosan, o zaman lisans gerekecektir.

10. aliye6

aliye6 Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    arkadaşlar cevaplarınız için teşekkür ederim.
    Şirket olarak değilde amatörce hazırladığım programları örneğin market otomasyonu hasta takip, stok kontrol vb. programları sembolik rakamlarla satabilir miyim diye sormuştum yani şirket kurmadıktan sonra vergi olayı sanırım yok. (programcılık sertifikam var ) programları satmak için bu yeterli heralde.

11. Ansugo

Ansugo Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Sirket olmana gerek yok ama en azindan esnaf olsan iyi olur. Sonucta bazi kisiler senden fatura isteyecektir.

12. torusoft

torusoft Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ticari Program Satışı.

Ticari program üretmek için Kültür Bakanlığından Bil-Kod numarası almanız gerekmektedir. Satışını yaptığınız programlara da fatura kesmelisiniz. Tabi fatura kesebilmek içinde Firmanız olmalı.

İyi çalışmalar
    ToruSoft