Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

XP ne işe yarar?

Konu, 'Windows' kısmında qitted tarafından paylaşıldı.

1. qitted

qitted Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    İnşaat Müh.
    Evimde 1, büroda 3 pc var.
    Bu güne kadar 98 kullanıyorduk, bir sorunumuz da yoktu.
    Denemek için evdekine XP kurdum.
    15 gündür inceliyorum..

Ne işe yarar bu XP?

Ben 98 e göre artısını göremiyorum ama eksisi çok.

Reklamında bol bol ağ güvenliğinden söz ediliyor ama büroda 98 ile aslanlar gibi bir ağım kurulu zaten.
    Çevirmeli ağ güvenliğimi de norton systemwork sağlıyor.
    XP benim için gereksiz, hatta yanlış seçim olabilir gibi görünüyor.

Ne dersiniz?

2. sokrates

sokrates Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Web Programmer
    arayuzlari guzel:)

3. muharrem_tac

muharrem_tac Bilgisayarcý

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Yazılım Geliştirici
    Benim de 98 ile aram bozuk.Apache 2.0 ve Tomcat web sunucuları için 2000 kurulu partisyona dokunmuyorum 98'de halletmeye çalışıyorum.Ama o ne. 384 MB (256+128) ram olduğu için midir nedir bir DW MX bir Photoshop birkaç IE penceresi açayım hemen sorunlar başlıyor.

Şöyle düşünüyorum.Normal konfigürasyonlar için 98,iyi ve iyinin biraz üzerindeki konfigürasyonlar için Win2K,Ar-Ge için Linux.

Fakat ne yazık ki 98 ve Win2K HyperThreading destekli değil.Böyle bir konfigürasyon için mecburen XP.

4. Sahin

Sahin Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    XP bence biraz aceleye getirilmiş bir sistem win2000'in üzerine biraz yama yapılmış ama tam oturtulamamış henüz olgunlaşmamış, sanırım bundan sonraki versiyon daha sağlıklı olacaktır. Birde xp 64 bit var ama sanırım baya güçlü bir konfigürasyon istiyor.

5. Zerzevat Adam

Zerzevat Adam Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    xp= w2k temeline winme'nin yeniden yapılanmış halinin entegresinden çıkan server+desktop os'udur...

ben böyle biliyorum yani ama w2k+me olduğu kesin

me=98'in gelişmişi ama xp'deki gibi tabanında w2k olmadığı için benim gibi birisine az dayandı 1 sene önce o vardı tabiki winme çökünce tekrar 98se şimdide xp pro

6. qitted

qitted Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    İnşaat Müh.
    XP ile beraber IE 6.0 kuruldu tabii.
    Ve java applet kullandığım bazı tasarımlar şimdi çalışmıyor.
    "Tarayıcınızın java desteğini açın"

Biraz araştırdım, XP ile beraber java desteği verilmiyormuş.
    Sun Microsystems sitesinden "Java Virtual Machine" indirdim ve kurdum.
    Sorun gitti ama benim emektar artık yerlerde sürünmeye başladı, mecburen kaldırdım.

Yahu yuh yani. Java'yı yok sayabilecek kadar tadını kaçırmaya başladı bill efendi.

Dur bakalım daha ne eksiklikleri çıkacak bu acube XP nin ?

7. Sahin

Sahin Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    XP'nin java desteklememesi benide sinir ediyor eski sürüm Microsoft JM kurman daha iyi Sun JM'yi hiç sevmedim. İstersen sana yollayayım Microsoft JM'yi.

8. qitted

qitted Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    İnşaat Müh.
  9. Zerzevat Adam

Zerzevat Adam Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
  10. Sahin

Sahin Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
  11. ee++

ee++ Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    XP, NT tabanli sistemlerin mevcut son ve en gelişmiş sürümüdür. 95/9X/Me serisi ile uzaktan yakından teknik düzeyde hiç bir ilgisi yoktur.

Yeni grafik arayüzünün yanında teknik açıdan bir çok yenilik sunar, ki bunlar gerçekten önemlidir.

XP'nin Java destegi olmamasi gibi bir sey soz konusu degildir. Kimsenin birbirine MS JVM filan gondermesine de gerek yoktur. MS'in Update sitesinden indirilebiliyor zaten. Ya da Sun'inki kurulabilir, son Java teknolojilerine destek icin. Zaten bundan sonraki Windows'larda, MS, Sun'in JVM'sini kullanacak adli karar geregi.

Niye kullanmak gerektigine gelince, benim icin üstün görev yönetim özellikleri yeter de artar bile. Makinadan en yüksek kapasiteyi bu işletim sistemi ile alıyorum, özellikle çok sayıda uygulama ile.

XP 64 bit ise güçlü bir konfigürasyondan çok 64 bit mimari ister..

Kolay gelsin.

12. acemi

acemi Misafir

"Java destegi olmamasi" ile kasdedilen XP'nin dagitilan ilk paketlerinde Java Sanal Makinasi'nin yer almamasi herhalde. Bu durum, tekel gucunu kotuye kullanarak rekabet sartlarini zedeledigi gerekcesi ile mahkemeye basvuran Sun'in, davayi kazanmasi sonucu, son buldu. Bundan sonra dagitilan Windows'larda Microsoft, zorunlu olarak Sun'in Java Sanal Makinasi'ni dagitiyor.

Ayrica Microsoft'un Java Sanal Makinasi, Java'nin son cikan ozelliklerini desteklemedigi icin Sun'inkini kullanmakta fayda var. Sun'inkini epeydir kullaniyorum ve gayet memnunum.

13. qitted

qitted Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    İnşaat Müh.
    Acemi, bende sun microsystem'inkini indirip kurdum ama benim pc yi bayağı zorladı. Mecburen kaldırdım.
    JM, xp için servicepack 1 de var. onun türkçesini ara ki bulasın. 137 Mb, indiremiyorum..

Grrrr.....

14. qitted

qitted Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    İnşaat Müh.
    sevgili ee++, ben server teknolojileriyle filan ilgilenmiyorum.
    ilk mesajımda şartlarımı özetledim.

bu şartlarda bana ne önerirsin?
    o kadar para verip XP kurayımmı?
    Benim şartlarıma hitap ediyormu?

Not: Bu bilgileri bütün ziyaretçilerle paylaşmak için icq dan yazmadım.

15. muharrem_tac

muharrem_tac Bilgisayarcý

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Yazılım Geliştirici
    Bence kesinlikle Windows 2000.

Hyper Threading veya 64 bit gibi çok ileri donanımsal konfigürasyonlara geçilmediği sürece hem sistem stabilitesi olarak hem de ileri teknolojileri desteklemesi bakımından Windows 2000 'e alternatif düşünemiyorum.

16. ee++

ee++ Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Benim dediğim alt düzey özelliklerin zaten hepsi üst düzeyde size daha kolay bir kullanım sunar. Zaten iyi görev yönetiminin sadece sunucu ortaminda etkili olacağı söylenemez herhalde. (Ayrıca XP, sunucular için değildir. Sunucular için Windows 2000 Server serisi vardır.) Benim dediğim özelliğin ismi "Preemptive multitasking". Ben bunu Windows 2000 ile karşılaştırınca açıkça hissediyorum. Windows XP'nin gelişmiş özellikleri hakkında güzel bir özellik çizelgesi şurada var:
    http://www.microsoft.com/windowsxp/pro/evaluation/features.asp

Windows 2000 seçmeniz için tek bir neden olabilir, o da kanıtlanmış güvenlik. XP'nin ise güvenlik için 2000'e göre artıları olduğu kesin ama haliyle yeni özellikleri 2000'inkiler kadar denenmedi.

Bir de şu var, 2000 iyi kötü 64Mb ana bellek ile çalışır ancak, Xp çalışmaz. Bu durumda ilk söylediklerim ile tezat oluşturan bir durum var gibi görünür. Ancak, XP, 2000'den biraz daha fazla kaynağa ihtiyac duymasına ragmen bu kaynağı ona verdiğinizde bu kaynağı kesinlikle 2000'den daha iyi kullanır. Örneğin 256Mb ana bellekle kullanım rahatlığı farkını hissedersiniz.

Şu da son kullanıcı için yerinde bir özellik: Windows XP, 2000'den çok daha hızlı açılıp kapanır.

Tüm bunlardan öte, eğer kararsızsanız ikisini de bir süre denemenizde fayda var.

Kolay gelsin.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 8 Mart 2003
  17. qitted

qitted Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    İnşaat Müh.
    Teşekkür ederim :)

Tüm katılımcı arkadaşların aktardığı bilgilerden sonra gerek makinaların yapısı ve gücü, gerek ihtiyaçların işletim sistemiyle örtüşmesi incelemelerini yaptım.

Bu durumda bana Win98 en uygun çözüm görünüyor.

Ancak evdeki pc de XP yi incelemeye devam edeceğim.

Bilginin fazlası olmazmış :))

18. Jam

Jam Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Web Tasarım
    bende 2000 Server kurulu netscape yükledim sonra kaldırdım. ve bendede java virtual machine download etmeniz gerekiyor diye bi uyarı aldım .. umarım www.ceviz.net/msjavx86.zip bu link ile çözücem birazdan sorunu ...

19. Bozo

Bozo Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Meslek:
    web design
    bence xp pro en iyi seçim olacaktır.tabi makine nin konfigürasyonuda önemli. ama en az sorun yaşadığım os xp pro oldu şimdiye kadar.