Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

XenForo ve PHP 7

Konu, 'XenForo' kısmında Eagle tarafından paylaşıldı.

 1. Eagle

  Eagle Üye

  Kayıt:
  26 Mart 2016
  Mesajlar:
  70
  Beğenilen Mesajlar:
  27
  Şehir:
  İstanbul
  Herkese merhaba arkadaşlar. Sizlere kısaca PHP 7 sürümünü anlatacağım. İşbu konu yalnızca XenForo içindir bilginiz olsun. Öncelikle, her ne kadar PHP uzmanları ve yazılımcıları "PHP 7'ye geçmek için daha en az 2 senesi var." dese de, ben bu geçişi (test dahil) yaptım. PHP 7 son derece güzel. Geçmiş sürümlere göre birçok hatalardan arındırılmış, optimize edilmiş ve yenilikler gelmiştir. Sunucunuzdaki PHP sürümü genelde PHP 5.3 veya PHP 5.4 sürümlerde olur ya da az daha üst sürümleri. Ancak mevcut sunucunuzdaki PHP sürümünü PHP 7'ye geçirdiğinizde, performans %50 artacaktır. Benim en çok hoşuma giden performans konusu oldu. Şimdi konumuz XenForo ama yine de belirteyim dedim. Bilhassa büyük foruma sahip olan kullanıcılara ciddi ciddi PHP 7 sürümüne geçmelerini öneriyorum.

  Evet uzmanlar bekleyin vakti var diyorlar (benim tanıdıklarım böyle söyleyip önerdi) fakat ben bekleyemedim ve geçişi sağladım. Hem daha güvenli hem performans ciddi derecede artıyor. PHP 7 artıları bu şekilde. Peki eksileri nelerdir? Aslında eksilerden kasıt, bazı yazılımların hâlâ PHP 7 uyumlu olmamasıdır. Mesela Joomla! 2 ve 3 sürümleri PHP 7'de çalışmıyor ama Wordpress çalışıyor. Tecrübelerim şu ana kadar 3 yazılımda oldu. Eğer sunucunuzda farklı yazılımlar varsa, resmî internet sitelerine bakıp, PHP 7 ile uyumlu olup olmadığını inceleyebilirsiniz. Eğer incelemeden sunucu PHP sürümünü değiştirirseniz, yazılımlar çalışmayabilir. Mesela bazı e-ticaret yazılımları çalışmayabiliyor. Ama sunucunuzdaki tüm yazılımlar PHP 7 uyumluysa, hiç beklemeden geçiş yapabilirsiniz.

  Güvenlik yüksek oranda olacak, performans artışı %50 fark edecektir. Bir de üstüne OpCache eklerseniz, ortaya çıkacak olan performans sizi şaşırtacaktır. Ama unutmayın, xCache de PHP 7 için hâlâ uyumlu değil. Benim gibi xCache çok seven biriyseniz, PHP 7 için beklemeniz gerekecek ama ben beklemedim. PHP 7 sürüme geçtim ve xCache yerine başka alternatiflere yöneldim bellekleme konusunda. Büyük XenForo yazılımı forum sahiplerine PHP 7 konusunda mutlaka geçiş yapmalarını öneriyorum. Gerçi forumun büyük olmasına da gerek yok. Size özel bir sunucunuz varsa PHP 7 süper bir yenilik olacaktır. Yine unutmayınız ki, sunucu performansı ne kadar iyi olursa, SEO için de o kadar iyi olacaktır.
   
  sedirAğacı ve KrsN bunu beğendi.