Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Wordpress'ten, XenForo'ya nasıl geçiş yapılır?

Konu, 'XenForo' kısmında Eagle tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
 1. Eagle

  Eagle Üye

  Kayıt:
  26 Mart 2016
  Mesajlar:
  70
  Beğenilen Mesajlar:
  27
  Şehir:
  İstanbul
  Selam sevgili Ceviz.net üyeleri, XenForo yazılımı kullanıcıları. Bu makalemizde Wordpress'ten, XenForo'ya geçiş sürecini ve tamamlanmasını sizlere detaylı olarak anlatamaya çalışacağım. Öncelikle, konu size ilginç gelebilir. Çünkü Wordpress gibi bir yazılımdan, XenForo gibi bir forum yazılımına geçişten söz ediyoruz. Bu tür işlemler bugüne kadar ya sıkıntılı olmuştur ya da başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Tabii hiç sorun yaşamadan bir tek kayıp bile olmadan geçiş yapanlar da mutlaka vardır. Fakat normal bir CMS sisteminden FORUM sistemine geçiş sürecinde az da olsa mutlaka sorunlar da olabilir. Wordpress'ten XenForo'ya geçiş sürecinde aracı olarak vBulletin scriptini kullanacağız. Sebeplerini yazımın ilerleyen bölümlerinde anlatacağım.

  Şunu da ön hatırlatma olarak belirtmeliyim ki; XenForo'da, Wordpress için URL yönlendirme henüz icra edilmedi. Yani geçiş sonrası Google'da indexlenen Wordpress linklerini kurtarmak için bir eklenti yapılmadı fakat benim nezdimde bir çözüm yöntemi var. Bu yöntemi anlatması biraz uzun ve karmaşık olduğundan, yazımın sonunda bunu anlatmaya çalışacağım.

  İlk olarak sitenizin tam yedeğini alın (FTP + Veritabanı) ve uygun bir yerde saklayın[/U]. Ama tekrar söylüyorum Wordpress site yedeğinizi düzgün ve tam aldığınızdan emin olun ki, daha sonra problem olmasın. Çok temiz ve güvenli geçiş için, haydi başlayalım!

  Giriş Notu: Karakter problemi yaşamamanız için, Wordpress karakter setini utf-8 şeklinde (utf8 turkish olabilir) değiştirin. Aynı şekilde karşı tabloları da o setten belirleyin.

  1- Aynı sunucuda/hostingte herhangi bir FTP ve MySQL yönetiminden yeni bir veritabanı oluşturalım. Hatta FTP oluşturmaya bile gerek yok. Mevcut FTP düzenine vb veya vbulletin diye bir klasör oluşturup orada vBulletin 4 forum kuralım. Tabii unutmadan, vBulletin CMS ile birlikte kurmamız gerekecek. vBulletin forum kurulumunu sizlere anlatmama gerek yok sanırım. Her zaman nasıl kuruyorsanız, aynen o şekilde vBulletin forum kurulumunu vbulletin klasöründe yapmalısınız. Kurulum bitince vBulletin forumunuz hazır hale geldi.

  2- Şimdi ImpEx kurmamız gerekecek. vBulletin ImpEx nedir bunu da bilirsiniz ve kurulumunu da bilirsiniz. ImpEx klasörünü vbulletin klasörüne (ROOT) yükleyin. Ancak, ImpEx ayarlarını yapmanız gerekecek. ImpEx'in config dosyasında normal ve target pozisyonu var config dosyasına girdiğinizde zaten göreceksiniz. Normal olan Wordpress veritabanı, target ise vBulletin forumdur. Normal olana Wordpress veritabanı bilgilerini, Target olana da vBulletin forumunuzun veritabanı bilgilerinizi girip kaydedin ve çıkın.

  3- Şimdi vBulletin admin paneline girerek, ImpEx bölümünü açın. Çıkan listede Wordpress CMS seçip, hedef olarak da vBulletin CMS belirtin ve devam edin.

  Not: Wordpress tablo ön eki wp_ olduğu için, bu ön ekleri kaldırın yani tablo isimleri ön eksiz olsun.

  4- Check / Update tables seçeneğini doğrulayın fakat sorun yaşadığınızda veya uyguladıktan sonra şu sorguları çalıştırın;

  Kod:
  ALTER TABLE cms_article ADD importcmscontentid INT UNSIGNED NOT NULL DEFAULT '0';
  Kod:
  ALTER TABLE cms_node ADD importcmsnodeid INT UNSIGNED NOT NULL DEFAULT '0';
  Kod:
  ALTER TABLE cms_nodeinfo ADD importid INT UNSIGNED NOT NULL DEFAULT '0';
  Evet bu sorguları da çalıştırdık. Şimdi Wordpress'e kayıtlı olan üyeleri aktaracağız.

  5- import the users yaparak Wordpress üyelerinizi vBulletin forumunuza aktarın. Aktarma bittikten sonra kesinlikle başka bir şeyi ellemeyin, herhangi bir ayarla oynamayın.

  6- Üst kısımda "database cleanup" linkine tıklayın ve "delete the session" tıklayın. Bunu yaparak Wordpress geçiş sürecindeki üyeleri sorunsuzca aktarmış, tabloları analiz etmiş olacağız.

  Not: Wordpress veritabanında tablo ön eklerini kaldırmıştık. Şimdi o ön ekleri yeniden ekleyelim[/U] wp_ şeklinde.

  7- Aşağıdaki tabloları indirin;

  Kod:
  wp_posts
  wp_comments
  
  Bu tabloları indirdikten sonra, vBulletin veritabanınıza yükleyin.

  8- Şimdi konuları ve yorumları manuel olarak aktaracağız. Eğer çok büyük bir Wordpress siteniz varsa, sunucu biraz zorlanabilir. Sabırla bekleyiniz. Bitiminde göreceksiniz. Şimdi aşağıdaki sorguyu, vBulletin veritabanınızda çalıştırın;

  Kod:
  INSERT INTO thread (threadid, title, forumid, open, postuserid, dateline, visible)
    SELECT ID, post_title, 2, 1, (SELECT userid FROM user WHERE importuserid = wp_posts.post_author AND wp_posts.post_author > 0), UNIX_TIMESTAMP(post_date), 1
    FROM wp_posts
    WHERE post_type = 'post';
  
  INSERT INTO post (postid, threadid, username, userid, dateline, pagetext, visible)
    SELECT comment_ID, comment_post_ID, comment_author, (SELECT userid FROM user WHERE importuserid = wp_comments.user_id AND wp_comments.user_id > 0), UNIX_TIMESTAMP(comment_date), comment_content, 1
    FROM wp_comments;
  
  INSERT INTO post (threadid, username, userid, dateline, pagetext, visible)
    SELECT ID, '', (SELECT userid FROM user WHERE importuserid = wp_posts.post_author AND wp_posts.post_author > 0), UNIX_TIMESTAMP(post_date), post_content, 1
    FROM wp_posts
    WHERE post_type = 'post';
  
  Evet, Wordpress'teki tüm konuları ve yorumları da aktarmış olduk. Şimdi vBulletin admin panele girerek sayaçları tek tek güncelleyin.

  9- Wordpress'ten aktarılan üyeler, vBulletin'de "Imported Users" şeklinde bir gruba aktarılırlar. Bu üyelerin hepsini Registered Users yani kayıtlı üyeler grubuna taşıyın. Imported Admin hesabını da, 1 numaraları ID'li olan admin hesabı ile birleştirin ve tüm sayaçları yeniden güncelleyin.

  Evet, şimdi Wordpress sitemizi vBulletin foruma komple taşımış olduk. Eğer karakter sorunu yaşadıysanız bu başlık altında yazarsanız düzeltebiliriz. Peki şimdi ne yapacağız? Tabii ki XenForo'ya geçeceğiz. Peki vBulletin'den XenForo'ya nasıl geçilir? Buraya tıklayarak tüm işlemleri uygulayıp XenForo'ya geçiş yapabilirsiniz. Konunun devamı bu konuda yani.

  Evet işlemlerimiz (konunun devamı olan konu dışında), buraya kadardır. Sorusu olan varsa cevaplayabilirim. Şimdi normal açıklamalara gelelim.

  Suâl; Wordpress'ten XenForo'ya neden direkt olarak geçiş yok?

  Cevap: Aslında var fakat sadece üyeleri aktarma olarak var şu an için. Ama ileride daha fazlasının icra edileceğini düşünüyorum.

  Suâl: XenForo'ya geçtik diyelim. Peki Google'a kayıt olan linkler ne olacak? Onlar için neden url redirect yapılmadı?

  Cevap: Neden url redirect yapılmadığı konusunda bilgim yok. Bu yüzden bir şey diyemem fakat Google'a kayıt edilmiş olan tüm linkleri olmasa da %90'ının kurtarabiliyoruz. Bu durum biraz karmaşık ve sizin Wordpress'te belirlediğiniz link yapısına göre değişeceği için, birebir konuşursak ve yahut bu konuya yazarsanız daha iyi izah edebilirim konuyu.

  Suâl: Wordpress'ten, XenForo'ya geçtikten sonra hit durumu nedir? + ve - olarak getirisi nedir?

  Cevap: Herhangi bir hit kaybınız olmayacaktır sanmam bunu. Bir tane site geçirdim ve sorun yaşanmadı şu ana kadar. Hit kaybı da olmadı. Wordpress çok güzel bir yazılım ve Google dostu bir yazılımdır fakat XenForo'nun da ondan aşağı kalır bir yanı yoktur. Yani kalite olarak bir kaybınız olmayacak. Hatta kazançlı çıkacaksınız şayet artık Wordpress istemiyorsanız tabii ki. Bu konudaki amaç aynı zamanda da Wordpress'ten sıkılan veya artık foruma yönelmek isteyen siteciler içindir.

  Evet anlatım buraya kadardır fakat geçmek isteyenler bu konuya bakarak geçişi sağlayabilirler. Takıldığınız konuda bu konu altında sorabilirsiniz.

  Herkese iyi mesailer dilerim.