Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Wingate ayarları

Konu, 'İçerik Yönetimi' kısmında Sahin tarafından paylaşıldı.

1. Sahin

Sahin Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Arkadaşlar Wingate kurdum bu bilgisayar server diğeri client. Ok şimdi biri bana ayarları anlatırmı pls :D

2. Asil

Asil Voyager

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    web designer
    http://turakine.members.easyspace.com/11.htm

WinGate İnternet Sunucusunun Kurulması ve Ayarları

WinGate genel olarak, kurması ve ayarlanması kolay olan bir program. Programın Windows 9x ve Wındows NT/2000 için hazırlanmış versiyonlarını aşağıdaki linklerden indirebilirsiniz. Bu arada yazının devamını okuyabilirsiniz..

WinGate v3 for Windows9x
    WinGate v3 for WindowsNT/2K

TCP/IP'yi Kurmak

Öncelikle WinGate kullanacağınız bilgisayarlarda TCP/IP protokolü kurulu olmalıdır. TCP/IP zaten kurulu ise, bu bölümü atlıyabilirsiniz. TCP/IP'yi kurmak için aşağıdaki adımları takip edin:

NOT: TCP/IP hem sunucu hem de müşteri bilgisayarlarında kurulu olmalıdır.

Windows 9x:

1. Start - Settings - Control Panel
    2. Network ikonuna çift tıklayarak açın
    3. Protocols tabını seçin
    4. Add'e tıklayın...
    5. Protocol'e çift tıklayıp Microsoft'u seçin
    6. TCP/IP'yi seçip OK'ye tıklayın
    7. Ekranları takib ederek kurulumu bitirin. Daha sonra bilgisayarı tekrar başlatmanız gerekecek.

Windows NT:

3. Protocols tabını seçin
    4. Add'e tıklayın...
    5. TCP/IP Protocol'ü seçip OK'ye tıklayın
    6. Ekranları takib ederek kurulumu bitirin. Daha sonra bilgisayarı tekrar başlatmanız gerekecek.

--------------------------------------------------------------------------------

Wingate Sunucusunda TCP/IP ayarları

İnternete herhangi bir şekilde (telefon, kablo) bağlı bir bilgisayar internet sunucusu olarak kullanılabilir. Wingate sunucusu olarak kullanılacak bilgisayar statik bir IP adresine sahip olmalıdır. Bu statik adres ağa bağlı olan LAN kartına tayin edilmelidir. Mesela, 192.168.0.1 adresini kullanabilirsiniz. LAN kartına statik adres tayin etmek için aşağıdaki adımları takib edin:

Statik adres tayini:

3. Network kartınıza bağlı TCP/IP protokolünü seçin (dial-up adaptörüne bağlı olanı değil) Mesela, ağ kartınızın ismi 'D-Link DE220 PCI LAN Adapter' ise, bu karta bağlı olan protokol şu şekilde olacaktır: TCP/IP -> D-Link DE220 PCI LAN Adapter
    4. Properties'e tıklayın, bir diyalog kutusu açılacaktır
    5. Aşağıda anlatılan ayarları yapın:

Diyalog kutusunda beş veya altı bölüm var.

IP Adresi
    a) Specify an IP Address'i seçin
    b) IP Address kutucuğuna 192.168.0.1, Subnet Mask kutucuğuna da 255.255.255.0 yazın

WINS Ayarları
    Olduğu gibi bırakın

Gateway
    Boş bırakın

Bindings
    Olduğu gibi bırakın. Normalde Client for Microsoft Networks seçili olmalıdır.

Advanced
    Olduğu gibi bırakın

DNS Ayarları
    Olduğu gibi bırakın

İki kere OK'ye tıklayarak diyalog kutularını kapatın, daha sonra bilgisayarı yeniden başlatmanız gerekecek.

Bu aşamadan sonra WinGate programının kurulmasına geçiyoruz. Yukarıda anlatılan basamakları tekrar ederek öğrenci bilgisayarlarına da statik adres tayin etmekde yarar var. Böylece bilgisayarlara birer kimlik vererek WinGate Monitor programıyla herbir bilgisayarı kolayca takib edebilirsiniz. Öğrenci bilgisayarlarının IP adreslerini 192.168.0.2, 192.168.0.3, 192.168.0.4, ... 192.168.0.20 şeklinde tayin edebilirsiniz. (Herhangi iki bilgisayarın adresleri aynı olmamalıdır.) Diğer ayarlar için aşağıdaki gibi olacak:

WINS Ayarları
    Disable WINS Resolution'u seçin

Gateway
    a) New Gateway kutucuğuna 192.168.0.1 yazın. (Sunucunun IP adresi)
    b) Add'e tıklayın.

Bu sitede buldum aşağıdaki yazıyı

Bindings
    Olduğu gibi bırakın. Normalde Client for Microsoft Networks seçili olmalıdır.

Advanced
    Olduğu gibi bırakın

DNS Ayarları
    a) Enable DNS'yi seçin
    b) Host kutucuğuna bilgisayarın ismini yazın, mesela 'Student-1' (Herhangi iki bilgisayarın ismi aynı olmamalıdır.)
    c) DNS server search order kutucuğuna 192.168.0.1 yazın. (Sunucunun IP adresi)
    d) Domain ve Domain suffix search order kutucuklarını boş bırakmalısınız

İki kere OK'ye tıklayarak diyalog kutularını kapatın, daha sonra bilgisayarı yeniden başlatmanız gerekecek.

3. Sahin

Sahin Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Hala çözemedim ona yanarım mutlaka atladığım bir şey var ama ne elli kere format attım elli çeşit program denedim yok ama bu wingate ile olacak başka yolu yok.

İki makineyede kurdum ikiside XP birinde client kurdum birinde server.

Serverde ayarmı ister buna ulaşsınlar diye?

4. Sahin

Sahin Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    The specifed WinGate server Asil is not responding. Make sure bla bla ...

Client error mesajı.