Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Windows'un font klasörü

Konu, 'Windows' kısmında kursad tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. kursad

kursad Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Soru işletim sistemiyle alakalı olduğu için buraya yazmayı daha uygun buldum.
    Bildiğiniz gibi windowsun font klasörü bir sistem klasörüdür ve kendine has özellikleri vardır. Örneğin yeni yazı tipi yükle diye bir komutu vardır ve en önemlisi fontları içsel isimleriyle (tag da olabilir, uygun kelime bulamadım) gösterir. Hatta fontları benzerliklerine göre gösterir falan filan...

Sisteme 3-4 gün önce format attım ve ve win98 SE yükledim. Şimdi font klasörüm diğer klasörler gibi sıradan bir klasör gibi gözüküyor.

Bir font navigasyon programıyla yüklediğim fontlar bu klasörde de gözükmüyor fakat sistemde düzgün çalışıyor, tüm programlarda sorunsuz kullanılıyor.

Bunun sebebi ne oalbilir? Bilgisi olan varsa ve yazarsa şimdiden teşekkürler.

2. Sahin

Sahin Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Aslında Kursadcığım en nefret ettiğim beni en çok uğraştıran windowsun font klasörü :)

Geçenlerde bende çok tuhaf bir durumla karşılaştım, font klasörüne toplu olarak 100 den fazla fontu winzip ile açtım ama her biri ayrı klasörde açıldı tabi klasörde açıldığı için görünmüyor font klasörünün altında ama aynı dosyayı yeniden açmak istediğinde bu dosyadan var diye uyarı geliyor. Tuhaf bir durum şimdi silemiyorumda göremiyorumda.

Font klasörü tuhaf bir klasör vesselam.

Ama seninki farklı sen düzgün install etmissin anladığım kadarıyle. Tuhaf bir durum. Araştırıyorum hala.

3. kursad

kursad Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Silmek istediğin dosyaları DOS altından silmeyi bir dene tahminimce işe yarar...

Ben de bir türlü anlamıyorum şu windowsun font klasörünü...
    Macintosh işletim sistemi (MacOs - OSx) font yönetimi bakımından çok basit. İçinde herhangi fontların bulunduğu bir klasörü alıp sistemdeki font klasörüyle değiştiriyorsun ve sistemi yeniden başlattığında yeni fontlarınla çalışıyorsun. Tamamen sorunsuz. Zannederim işlemin sisteminin kullandığı sistem fontları başka biryerlerde saklanıyor. Fakat windowsta font klasörü zarar gördüğünde ya da sistem fontlarından birisi bozulduğunda işletim sisteminin çökmesine kadar varabilen hatalar oluşuyor.

Ben de hiç birşey anlamıyorum, sıyırmak üzereyim :)

Allah kolaylık versin...

4. Sahin

Sahin Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Amin :p

Ben 300 civarı dosya açmışım :D Silmek çok zor oluyor tek tek, başka bir çözüm :rolleyes:

5. Sahin

Sahin Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ok ben sorunumu Fontlister ile hallettim kardeş :) Zor oldu tek tek seç sil ama Command prompttan daha kolaydı en azından :)

6. kursad

kursad Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    İlginç birşey keşfettim:

Windows, sisteme yüklenen tüm font dosyalarını Registry içinde barındırıyor. HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Fonts anahtarında fontun kendi ismini ve dword değeri olark da sabitdiskte bulundu yeri katdediyor.

Şu anda sistemime yüklü olan fontlar font klasöründe olmadıkları halde registryde kayıtlı oldukları için sistemde gözüküyorlar.

Öyle ise windowsun font klasörüne gerek duymadan Fontları install etmek istediğimde sadece registirye bu fontun görünmesi gereken adını ve de yolunu kaydederim.

Şimdi bu durumda windowsun font klasörü anlamsız kalmıyor mu?

7. kursad

kursad Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Font klasörünün standart bir klasör gibi gözükmesinin sebebi "sistem klasörü" özelliğini kaybetmiş olmasından kaynaklanıyor.

Windows\Fonts klasörünün Attrib'ini Sistem klasörü yapınca eski haline geri döndü.

Bunu da command promta şu komutu yaptım;
    attrib c:\windows\fonts +s

8. Sahin

Sahin Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Microdoft Türkiye'ye çağrı,

Alın Kursad'la beni işe Türkiye'de en azından font sorunu olmayan bir sistem sunarsınız :p

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.