Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Windows Açık Kaynak Kodlu Oluyor-muş??

Konu, 'Windows' kısmında realmusti tarafından paylaşıldı.

1. realmusti

realmusti Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Grafik Tasarımcı
    Demin Nethaber sitesinden okuduğum habere göre Micro$oft Windows kodlarını hükümetlere vermeye razı olmuş.Ve isteyen hükümet programda istediği değişikliği yapabilecekmiş.
    Ben bu işete bişiler sezinliyorum.Bill Gate$ paralarını boşa çarcur edecek birisi değil.Bakalım ne çıkacak bunun altından.

Haberin devamı:

Ve Microsoft dize geldi!.. Yazılım devi Windows kodlarını hükümetlere vermeye razı oldu..

Microsoft, Windows işletim sisteminin kaynak kodlarını kamu kuruluşlarına vermeyi kararlaştırdı.. Artık isteyen hükümet, programda istediği değişikliği yapabilecek

Financial Times gazetesi, Microsoft`un bu yönde karar alarak sürpriz yaptığını, çünkü Microsoft`un kurucusu Bill Gates`in, daha geçen yıl bu kodları, firmanın en önemli entelektüel mülkiyeti olduğunu söylediğini yazdı.

Wall Street Journal da, herhangi bir programın temeli sayılan kaynak kodlarına sahip olmanın, kullanıcılara Windows`da istedikleri bütün değişiklikleri yapabilme olanağı vereceğini belirtti. Kaynak kodlarına serbest girişi mümkün kılan Linux işletim sisteminin gittikçe yaygınlaşması, Microsoft`un piyasa egemenliğini tehdit etmeye başlamıştı. Birçok hükümet, bu kullanım kolaylığı dolayısıyla Linux`u tercih etmişti.

2. Asosyal

Asosyal Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Administrator
    M$ kamu kuruluslarindaki pazar payini kaybediyordu. A.k.kodlu isletim sistemleri kamu kuruluslarinda daha fazla tercih edilmeye baslanmisti, cunku kamu kuruluşları a.k.kodlu isletim sistmlerini istedikleri gibi modifiye edebiliiyorlardi ve a.k.kodlu isletim sistemleri daha guvenli idi. Ayrica maliyettende tasarruf ettiriyordu.

Bill de, dolarlarindaki azalisi fark ettiginden dolayidir herhalde, bu olayi anliyor ve kamu kuruluslarina windows un kaynak kodunu verecegini duyuruyor..

Tabi bu durumda; dagitilan kaynak kod en kisa zamanda pazara sizacak.. Windowsun gun isigi gormemis aciklari meydana cikacak.

Ayrica bence ms windows bu gidisle tamamen a.k.kodlu bir isletim sistemi haline gelecek. Cunku linux in nefesini ensesinde hissetmeye basladi..

3. realmusti

realmusti Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Grafik Tasarımcı
    Bill Amca tırsmaya başladı galiba :rolleyes:

4. Rapsodi

Rapsodi Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Unix Sys Admin.
    ben de oyle olmayacagini dusunuyorum en azindan m$ un kodlar arasinda cekindigi(kendine ozel kod bolumu )bazi yerleri gostermeyecegini dusunuyorum,tabii bu kodlarin sistemin calismasini etkilemedigini dusunuyoruz()

5. realmusti

realmusti Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Grafik Tasarımcı
    'Microsoft'un açıklaması bir yanılsama' 17.01.2003

Microsoft'un, kaynak kodlarını devletlere açacağını açıklamasından sona karşı kamptan Linux International Başkanı Jon "maddog" Hall haftalık Bilişim Teknolojileri Gazetesi BThaber'e demeç verdi: "Microsoft eşliğinde Windows kaynak kodunu görmek, Saddam rehberliğinde kitle imha silahı aramaya benzer"

"maddog" BTnet'in kardeş yayın organı BThaber'in editörlerinden Özgür Karagöz'e İstanbul'da verdiği demeçte Microsoft'un aldığı kararın bir yanılsama olduğunu iddia ederek

"Microsoft'un kaynak kodlarını açması, kodları tamamen kapamasından daha kötü çünkü bu bir yanılsama. Windows'un kaynak kodunu Microsoft aracılığıyla görmenin Saddam'ın rehberliğinde kitle imha silahı aramaktan bir farkı yok" dedi.

Linux International Başkanı Jon "maddog" Hall'ın BThaber'den Özgür Karagöz'e verdiği demecin ayrıntıları ve Microsoft'un kodlarını açması ile ilgili açıklamasının ayrıntıları Haftalık Bilişim Teknolojileri Gazetesi BThaber'in 20 Ocak Pazartesi günü yayımlanacak olan 404'üncü sayısında ayrıntılı bir şekilde yer alacak.

Hall, Microsoft açısından bunu bir gelişme olarak değil bazı noktaları kabullenme ve taviz verme olarak gördüğünü söyleyerek, Microsoft'un yeni başlatmış olduğu Hükümet Güvenlik Programı'nın (Government Security Program-GSP) sadece belli ülkelerde uygulanmasıyla, devletler arasında eşitsizlik yaratacağını öne sürdü.
    Hall, "Microsoft'un 2001'de şirketlere, araştırma ve eğitim kurumlarına yönelik olarak başlatmış olduğu "Paylaşılan Kaynak İnsiyatifi"ni de inceledim. Bu programı uyguladığı ülkelerin listesinde Türkiye yok. Bu insiyatif ABD, İngiltere'de ve daha birçok ülkede var ama Türkiye bu programa katılmadı. Örneğin Irak'ta da bu kodu açmazlar. Ama Küba'da açtılar. Bu da işletim sisteminin sadece belirli ülkeler tarafından kontrol edilmesini sağlayan büyük bir sorun" dedi.
    Hall sözlerine şöyle devam etti: "Farzedelim ki ABD bu koda bakmak ve Türkiye ile işbirliği yapmak istiyor. Ama bunu yapamaz çünkü Türkiye "Paylaşılan Kaynak İnsiyatifi" programında yer almıyor. Örneğin ABD'de bir üniversite bir araştırma yapıyor ve Türkiye'den bir üniversiteyi de buna katmak istiyor ama yapamaz. Yani kodlarını tamamen herkese açmış olduklarını söylemeleri, kodları tamamen kapatmalarından daha kötü. Çünkü o zaman kodların kapalı olduğunu bilirsin ve diğer hükümetlerle eşit durumda olduğunu da bilirsin. Ama sadece bazı ülkelerde ve belli taraflarının açık olduğunu bilerek hiçbir şey yapamazsın."

Linux ciddi bir tehdit
    Microsoft için Linux'un uzun zamandır çok ciddi bir tehdit olduğuna dikkat çeken Jon "maddog" Hall, GSP programıyla ilgili olarak şu eleştirileri getirdi: "Bu yeni program ile devletleri Microsoft ürünleri kullanma konusunda ikna etmeye çalışacaklar. Aslında bu kötü birşey değil. Bunu istemeleri gayet doğal. Çünkü devletler de kullandıkları ürünlere sonsuz güvenmek istiyorlar. Ama burada gördüğüm problem şu; Bazı yazılımlara baktım ve Microsoft'un kodunu görüntüledim. Ama bu kodun benim işletim sistemimi oluşturmak için kullanılan bir kod olduğu garanti değil. Öyle olsa bile başka bir kişinin bu koda erişemeyeceğini garanti etmiyor. Bu konuda Microsoft başarısız. Kaynak koduna bakarsanız, görürsünüz ki bu kaynak kodu acaba sizin işletim sisteminizin oluşturulduğu kod mu? Buna güvenebilir misiniz? Ben güvenemem. Hele de bütün kodlarını görebildiğim başka bir alternatif program varken."
    Hall, Türkiye'de Linux'la ilgili kodlara bakmak için kullanıcıların ya da devletin kimseden izin alması gerekmediğini vurgulayarak, ayrıca sadece kodu görüntülemeleri değil kodu değiştirmeleri ve değiştirdikleri kodla çalışmalarının da mümkün olduğunu kaydetti. Hall, "Bence burada Microsoft'un politikası, insanları açık kaynak kodlu yazılımlarla aynı kapasitelere ve yeteneklere sahip olduklarına inandırmak" dedi.

Kaynak : http://www.btnet.com.tr

6. RaiST

RaiST Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    linuxrocker
    hükümetlere verilmesiyle kodların, o program açık kaynak -open source - olmaz...

7. realmusti

realmusti Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Grafik Tasarımcı
    +1 :super:

8. acemi

acemi Misafir

GPL tarzi lisansi olmayan acik kod ne ise yarar ki..? Acik kaynak kod, "insanlar bunlari incelesin, duzeltsin, gelistirsin ve sonucu paylassin, uretilen bilgi insanligin ortak mali olsun" denirse anlamli, yoksa bi ise yaramaz.

Kullananlar paranoyak olmasin diye kontrollu bir sekilde yazilimlarin kodunu gostermek ve bunu da acik kaynak kodlu yazilimlarla rekabet edebilmek icin yapmak, acik kaynak kodun ne anlama geldigini Microsoft'un henuz anlamadigini veya milleti fazlasi ile salak yerine koydugunu gosterir.