Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Win Sux

Konu, 'Sosyal Medya' kısmında gardiyan tarafından paylaşıldı.

1. gardiyan

gardiyan Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Öğrencilik bitmez...
    Buda bir galeri aslında bir bakın bari
    http://winsux.galerisi.com
    penguenler var burada

2. RaiST

RaiST Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    linuxrocker
    helal olsun :)

3. Bozo

Bozo Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Meslek:
    web design
    bu resimlerin fotomontaj olduğunu tahmin ediyorum.işte ms yi sevmeyenlerin bir çalışması daha.adam 46 milyon xp lisansı satar ama yinede olmaz.acaba niye ki ?

4. RaiST

RaiST Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    linuxrocker
    hehe 46 milyon tane satınca 1 numaramı oluyo?

arkadaşlar m$ sadece pazarlama stratejisi mükemmel olan , çok iyi ticari zekaya sahip kişileri çalıştırıan bir şirkettir. bugününe bugün m$ gidip DOS'un yeni bir versiyonunu yazsa piyasaya yine çıkarsa yine satılır...

5. Predator

Predator Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Yannış anlaşılmasın ama...

Bence savunduğunuz olaya objektif bakamıyorsunuz.

Sonuçta adamlar kurulumu,desteği,bulunması,uyumluluğu mükemmel şeyler yapıyolar o yada bu şekilde piyasada adamların elinde.

Herkez kendi işini görmek için pc kullanıyor.Anlamsız sataşmalar manasız bence...

6. gardiyan

gardiyan Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Öğrencilik bitmez...
    uyumlu diyorsunda senin windowsun günde kaç kere hata veriyor? Yok explorer kitlenir yok bu kitlenir

7. RaiST

RaiST Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    linuxrocker
    Re: Yannış anlaşılmasın ama...

Microsoft'un kısa zaman içinde Windows 2000'den desteğini çekeceğini biliyormuydun?

objektif bakmamızı isteyebilmen için seninde objektif bakman gerekir..

8. mkarabulut

mkarabulut Misafir

Burada Windows alternatifi olan OS lar windows'dan daha iyi ve stabil çalışıyor denilmek isteniyorsa, ben bundan emin değilim...

Yani Linux acaba kesinlikle windows'dan daha iyi bir işletim sistemidir demek çok zor. Kaldı ki windows kadar kullanıcı-dostu olmadığı da kesin, neyse...

9. RaiST

RaiST Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    linuxrocker
    kernel seviyesinde calısan tek shell w9x isletim sistemlerinde vardır..

shell yanı explorer.exe goctugunde isletim sistemini restart yapmadan bidaha ayaga kaldıramazsınız.. iste ms tasarımı...

10. mkarabulut

mkarabulut Misafir

Yahu ben burada şu daha iyi bu daha iyi demeye haddim olmadığını biliyorum ama..

Shell ile komutlar arasındaki katmanların sayısını azaltmak bir tercih meselesi değil mi ? Yani tamam bir kere çöktü mü restart gerekiyor ama daha hızlı çalışması için böyle yapmış olamazlar mı ?

Neyse yaw... :)
    HAyat güzel, Linux güzel, windows da güzel, yaşasın AS/400..

Hadi dağılın ,tartışma falan yok...

11. Sahin

Sahin Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ama galiba benim Redhatta bir gariplik var defalarca cöktu ve restart etmeden düzelmedi gariplik bendemi Redhattami?

12. RaiST

RaiST Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    linuxrocker
    1.si bu hızlılık ne ise yarayacak? ne kadar bir hızlanma olacak?
    2.si shell kullanıcıdan sorumlu arabirim olduguna gore dayanıklı olmalaıdır. ama kullanıcılara dayanıklı bir shell yapmak zordur.
    kullanıcı sizin dayanıklılıgınızı astıgında shelliniz kernel seviyesinde oldugu icin sistem bitmis demektir..

yukardaki en basit ornektir..
    windows o kadar kotu tasarımlıdırki anlatılamaz..
    biliyorsunuz , messaging denen bir olay vardır.
    Siz gidersiniz bir pencereye tıklarsanız windows messaging sizin icin o pencere bu adam seni tıkladı der pencere gorevini yapar.

bunun yarattıgı cok kotu bir acık vardır.
    windows oratmında ki pencereler (pencereler derken sadece gercek windows penceresi anlamında degil ekranda gordugunuz herseyi kastediyorum.. command butonlar scroll barlar hersey ama hersey bir penceredir ve kendisine ozel bir hWnd , yani window handleri vardır)
    messaging yoluyla gelen mesajların nerden geldıgını hicbirsekilde kontrol etmezler. bir kontrol mekanızması yoktur. yanı gidip sizin yazdıgınız bir program bir pencereye gidip kendını kapat diyebilir.. bu cok onemli degil diyebilirsiniz ama mesela su yazıdaki ornegi verecegim.

http://security.tombom.co.uk/shatter.html

Diyelimki w2k bir sistem mevcut. sizde orda basit bir guest accounta sahipsiniz.. yoo hayır yanıldınız! siz rootsunuz!
    nasılmı cok basit.

yapmanız gereken sistemde calısan root seviyesinde bir program bulmak.. bir virusscanner olabilir mesela..
    yazıda Network Associates VirusScan v4.5.1, hedef alınyıor. bu programda bir text box bulmanız lazım (ki cogu programda var!)
    bunun hwndsi bize lazım. yazıda belirtilen kucuk bir programla hwndyi buluyoruz.
    bir kac messaging rutini ile bu textbox'un limit boyutunu arttırıyoruz..
    (dikkat text boxlar 65kdan fazla data alabilir.. normalde ram kalmadı diye bir mesaj cıkar ama bu microsoftun bi kandırmasıdır. adamlar textbox onceden belirtilen limiti gectiginde , ram bitti mesajı cıkartıyorlar.. allahım ya! )
    bunu iyice buyutuyoruz limit olarak
    daha sonra yazı ile verilen bir exploit kodunu veyada sizin yazacagınız bir calistirilabilir exploit kodunu textboxa yapıstıyoruz.
    sonra da sistemin belli bir sure sonra textboxta kodu calıstırmaya zorluyoruz..!

yukardaki seylerin yapılması hepsi ama hepsi yukarda yazıda var..
    yazıda belirtilen exploit kodu , sistemde root haklara sahip bir konsol acılmasını sagliyor..
    evet artık rootsunuz!

---
    işte görüyoruz arkadaşlar nasıl kötü bir tasarım.
    bunun önlemesi gerekirdi. messaging sistemi gelen mesajın nerden geldiğini kontrol etmeliyid.. guest accounttan gelen bir messageın root bir pencereyi etkielemsi inanılmaz mantıksız..

bu olay microsofta gonderildi ve adamların verdigi cevap hayır bu bir acık degil cunki sistem erisim lazım diyorlar..
    ewt guest acount erisimi lazım..! (terminal server rulz...) bu guest olayında microsofta iishack.dll olayını hatırlatmak gerek galiba..
    !

peki microsoft neden böyle davranıyor.. çünki çözümü yok! var ama herşeyin değişmesi demek.. microsoftun çok övündüğü geri uyumluluğun tamamen bitmesi demek!
    Bu tasarım hatası 1993 yılındandan beri çıkan bütün işletim sistemlerinde var..

peki diğer sistemlerde nasıl?
    x pencere sistemini ineleyelim:

x pencere sisteminin 2 onemli farkı vardır:
    x pencere sisteminde , sadece gercek pencereler windowdur. icindeki kontroller sadece grafikten olusan nesnelerdir.. (mantıklı olandu bu zaten)

2.si x pencere sisteminde mesajlar sadece uyarı mesajlarıdır.. komut degil.. windows ta mesajlar komuttur ve bir pencere o komutu aldıgında yapmak zorundadır!!!
    ama x pencere sisteminde hayır bunlar sadece pencereye gelen uyarılardır ve isterlerse gerceklestirirler...
    x pencere sisteminde gidip pencereye dısardan bir text yapıstıramaz, buyukluk limitini buyutemez ve windows taki gibi hafızadaki bir koda jump etmesini soyleyemezsiniz..
    yapmaya calıssanız bile reddeder...

-------------

arkadaslar konu acılmısken windowsun hatalarından bahsettim bazılarından. eger buraya kadar okuduysanız tesekkur ederim..

don't be (cencored)! unleash your power!

13. RaiST

RaiST Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    linuxrocker
    jerry pournelle bu aykı byte yazısında yukarda bahsettim shatter atagından bahsetmis

14. Rapsodi

Rapsodi Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Unix Sys Admin.
    hehe:)linux/unix sistemlerde normal kullanıcının root olmasını saglıcak binbir exploit var,nbunları da hesaba katmak lazım.:sus:

15. Predator

Predator Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Bende Redhat7.0 kurdum denedim,Sonra derginin biri güzel bi olay yaptı suse8.0 kurdum uğraştım baya...

Yani görmeden karşılaştırmadan karar vermedim.İşimi görmedi ikide birde tekrar boot et onda işini yap buna geç brynn diorum...