Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Web'de Oyun geliştirmek için html5 mi? Flash mı?

Konu, 'PHP' kısmında sevketk tarafından paylaşıldı.

1. sevketk

sevketk Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Meslek:
    serbest çalışıyorum.
    Webde oyun geliştirmek istiyorum. Bu işler için geçmişte flash kullanılırdı. Ancak, yine o zamanlar, indirilip decompile edildiğini biliyorum. Fazla uzatmadan konuya geleyim. Web te oyun yazmak için html5 mi kullanılmalı, flash mı kullanılmalı? Tabiki aradığım özellikler; oyunun adil olmasını sağlamak için hacklenmemesi, başka bir siteye kopyalanmaması (emeklerin çalınmaması) gibi etmenler. Bunu bana en iyi sağlayacak platform nedir?

2. snn7

snn7 Üye

Beğenilen Mesajlar:
    22
    Meslek:
    Bilgisayar Mühendisi
    Aradığın şey html5+js. Şuan bir çok js oyun kütüphanesi mevcut. Onları incelemende fayda var. Aşağıdaki linkte liste mevcut.
    Kod:
    https://www.javascripting.com/games/

3. sevketk

sevketk Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Meslek:
    serbest çalışıyorum.
    Yanlış bi anlaşılma olmuş olabilir. Nereden bilgi bulayım? nereden başlayayım?, nasıl yazarım? tarzı bir soru DEĞİLDİ benimkisi.
    Görünen o ki sizin tavsiyeniz Html5, zaten bende sorumda böyle bir seçenek olduğunu yazmıştım. Ancak benim sorum daha çok ->NEDEN HTML5 , size göre flasha karşı avantajları dezavantajları olarak açıklarsanız daha net olacak. Yada Html5 in güvenliğinden bahseden bi makale de olabilirdi atacağınız link.

4. timemrah

timemrah Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    12
    Meslek:
    Web Geliştirici
    Hiç bir teknik bilginiz olmasa bile flash hakkında olumsuz fikirler edinmek zor değil. Flash uzun bir zamandan beri popülerliğini kaybeden bir alan. Bunun en büyük nedeni ek bir eklentiyle çalışabiliyor oluşu. Tarayıcı zaten arada bir katmanken birde flash 3. bir katman oluşuyor ve işlemciden, ekran kartından verimli faydalanabilmesi daha da zorlaşıyor.

HTML5 en azından tarayıcının direk kendisi denebilir. Javascript'te keza öyle. Direk tarayıcı içersinde kodlamaya başlayabiliyor olmak ta bana hep çekici gelmiştir.

Ayrıca günümüzde grafik motorlarının bile javascript ile yazılabiliyor oluşu ve bizlere sunulabiliyor oluşu sanırım gayet iyi bir durum.

Bu alanda çok bilgili değilim ancak javascript ile aram fena değildir. Esneklik ve yeni nesil yazılım ile oyun oluşturmak kesinlikle HTML5 ve Javascript ikilisinden oluşur...

Adobe Flash kim bilir belkide 10 sene sonra tamamen kullanımdan kalkabilir bazı tarayıcılar tarafından destek verilmeyebilir...

sevketk bunu beğendi.
  5. snn7

snn7 Üye

Beğenilen Mesajlar:
    22
    Meslek:
    Bilgisayar Mühendisi
    HTML5, javascript ile çok güçlü. Artık tüm geliştirmeler js'ye doğru kayıyor. Bunu görmezden gelmemek lazım. Bu yüzden html5+js ;)

6. sedirAğacı

sedirAğacı Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    182
    Meslek:
    Bilgisayar programcısı.
    flash seçenek olmaktan çıktı.?

browserlar ya flash desteklerini kaldırdılar yada kaldırmak üzereler diye biliyorum.
    1 yıl öncenin haberi idi bu, şu an kaçı desteği kaldırdı bilmiyorum.
    Tarayıcılardan Flash desteği kalkıyor! Adobe Flash tarihe karışacak...

Sebebi, çok fazla güvenlik açığının olması.
    web sitende oynatacaksan, html zaten seçenek değil, temel html.

Aslında, ne tür bir oyun yazmak istiyorsun ve hedef platformun nedir.? önce buna karar vermek gerekir.
    Basit animasyonlarmıi yoksa daha gelişmiş bişeylermi yada mantık zeka oyunlarımı yoksa insanlar hazinemi kovalayacak, puan avcılığımı, kavgamı edecek kızmı tavlayacak, oyuncular etkileşecekmi mesajlaşacakmı. vs....

Bunlar, kullanacağın dili yada oyun paketini belirler.

Öneğin. ilk yazdığım oyun, girilen rakamların toplanıp bir hedefe ulaşılmasını sağlayan bilgisayara karşı oynanan oyundu. Herhangi bir dille yazabilirdin.!!! O dönem en iyi bildiğim dil olan cobol ile yazdım.

Sonraki yine bilgisayara karşı oynanan yapay zekâlı çin damasıydı. Bak bunda grafik desteği gerekiyordu o sebeple pascal öğrendim yazdım.

daha sonraki oyunum yine matematik üzerineydi ama herhangi bir dil olmazdı. Çünki mainframede LAN üzerinde çalışması gerekiyordu. O sebeple RPG dili ile yazdım. En ses getiren oyunumdu. :)

Daha sonra 3D, oyuncular arası grafik etkileşimli bir oyun yazmaya karar verdim. c++ dili ve yanlış hatırlamıyorsam openGL kullanmam gerektiğine karar vermiştim. 6 ay yazdıktan sonra yarım bıraktım çünki 6 tane benzerinin olduğunu geçte olsa arkadaşlarım söylediler, ve sahipleri büyük şirketlerdi.

En son yazdığım ise html üzerinde basit animasyon gerektiriyordu. css ve javascript yeterli oldu. ha birde resim kontrolu ekleyeceğim o sebeple C# ve emguCV(openCV) kütüphanesi eklemem gerekiyor.

Sonuç. Yazmayı düşündüğün oyun, kullanacağın dil ve kütüphaneyi belirler... en azından işi profesyonelce yapacaksan bu böyle...

Son düzenleme: 14 Temmuz 2017
    sevketk bunu beğendi.
  7. sedirAğacı

sedirAğacı Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    182
    Meslek:
    Bilgisayar programcısı.
    tabi ben epey dinazorlaştım, geçmişte kaldım.

şu an bir oyun paketi indirip, bir kaç günde bir kaç tıklama ile, cep telefonları için süper oyunlar yazanlar var.
    oyun olayı ayrı dünya.

asyalı biri flapy bird isimli oyunu 2 günde bir oyun paketi ile (yada oyun motoru mu demeliyim), yazmış.
    ayda 50bin dolar kazanmaya başlamış. sonra oyun bağımlılık yapıyor diye kaldırmış.

Son düzenleme: 14 Temmuz 2017
  8. sevketk

sevketk Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Meslek:
    serbest çalışıyorum.
    Hocam aynen bende dinazor kaldım baya, o sebeple genelin fikrini merak ettim, çünkü yaşanmışlıklar, makalelerden daha öte benim için.
    Öncelikle detaylı yazın için teşekkür ederim. İşe başlarken platform seçimi önemli. Açıkçası beni etkileyecek kavram, grafik, hoplama zıplamadan ziyade güvenlik... html5 oyun yeni bir konu sayılır. Güvenlik ne durumda, oyun çalınabilir mi? Misal? Yazdıktan bir gün sonra başka bir sitede görür müyüm?
    Tabi server açıkları ve kod açıklarını bu işin dışında tutuyorum. Tamemen html ten kaynaklı zaafiyetlerden bahsedersek. Thanks

sedirAğacı bunu beğendi.