Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Web Server Nasıl Kurulur?

Konu, 'Linux' kısmında HunTER tarafından paylaşıldı.

1. HunTER

HunTER ...

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Web Programlama
    Bugun patron benım yanına cagırdı ve "bızım sabıt bır ıp mız var pekı neden bır web server kurmuyoruz?" dıye sordu bende dogal olarak "evet neden kurmuyoruz?" seklınde cevap verdım..

Anlıycagınız ısler bıraz karıstı.. Tamam sızden adım adım bır web serverın nasıl kuruldugunu anlatmanızı ıstemıyorum ama en azından nerden baslamam gerektıgını soyleyebılırsınız... Ornegın buraya gelmeden once google da bıraz arama yaptım.. Sonucta Mutasyon dakı yada LınuxFocus takı bazı dokumanlara ulastım.. Ama cogu ustun koru bır anlatım sergılıyor.. (Ornegın httpd ı calsıtır arkasından apache yı kur sonra httpd.conf u duzenle gıbı) Eger bu ıs cıddılesırse (kı oyle gorunuyor) benım daha saglam kaynaklara ıhtıyacım olacak..

Sımdı konu hakkında bana onerebılecegınız kaynaklar varmı? Bırde daha once sordugum gıbı su asamada bı kıtap alacaksam bu hangısı olmalı? Bunun yanında tavsıyeler onerıler vs..

2. Scorpion

Scorpion Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    evet ilginc ve guzel bir soru cevap verebilecek arkadaşları sabırsızlıkla ben de bekliyorum...hatta ayrıntılı ayrıntılı anlatın şöle ballandıra ballandıra..
    Hani adamın hiç kuracağı yoksa bile kuracağı gelsin

3. Mingitau

Mingitau Misafir

www.apache.org :)

4. redial

redial Misafir

Simdi once rahat ol, zira bir veb serveri calisir hale getirmek sandigindan cok kolay :)

Hangi dagitimi, hangi seceneklerle kurdun makinay bilmiyorum. Ama genel olarak soyleyebilecegim, hemen hemen butun dagitimlarda apache birlikte gelir, ve kurum yaprken server vs gibi genel senecekleri kullandi isen kesin kurulur. Hele birde tam kurulum yapti isen zaten calisiyor demektir. Sisteminde bir web serverin calisip calismadigini anlamanin en kolay yolu makinada bir tarayici acip adres cubuguna localhost yazip entere basmaktir. Ag uzerindeki herhangiş bir makinandan acacaginiz tarayiciya server olacak makinanin ip adresini yazarak da test edebilirsiniz. eger sayfa bulunamadi felan diyosa, bu kotu hbaer, web sunucu calismiyor. Ama bu makinada kurulu olmadigi anlamina da gelmez, zira belki de servisi restart edilmemistir. isler bu noktada kullandigin dagitima gore degismekle birlikte, ornegin rh de /etc/rc./init.d altina bir goz atabilirsin, bu dizinde ls yazip entere bastiginda, httpd diye bir dosya goruyorsan httpd start yazarak web sunucunu hemen calistirabilirsin...

Yok mu?
    o zaman yapacak bir sey yok, indirip kuracagiz. (aslinda dagitim cd lerinde de vardir, ama biz hazir kuracakken, yeni bir surum kuralim...

Bu noktada, isin kolayina kicip sistemin icin olusturulmus hazir paketlerden birini kullanman da mumkun iken, ben sana, soyle source leri indirip pisirmesini anlataiyim, ki yapmisken tam olsun...

Hemen apachenin sitesine gidiyoruz ve en guncel surumu cekiyoruz...
    http://apache.bilkent.edu.tr/dist/httpd/apache_1.3.27.tar.gz

simdi konsolu acalim ve dosyayi indirdigimiz klasorun yolunu tutalim ve
    $ tar -zxvf apache_1.3.27.tar.gz
    yazalim...
    $ ls
    yazdigimizda, yeni bir klasor olustugunu gorecegiz...
    hemen cd klasor_ismi diyerek iceri girelim ve sirasi ile,

$ ./configure
    $ make

komutlarini calistiralim,
    ./configure komutu sistem hakkinda bilgileri toplayacak, make ise, bu detaylar isiginda, apache nin kaynak kodlarini en optimum sekilde derleyecektir.
    iste bu kadar, simdi ise sira geldi, tertemiz derlenmis apachemizi install etmeye, once
    $ su
    diyip sorulunca root sifremizi yazalim,
    root olduktan sonra
    # make install
    diyelim ve bu iskence bitsin...

hepsi bu kadar, artik apace miz kullanima hazir. Simdi gidip start edelim...

Bu arada apache eger biz baksini belirtmedi isek (ki bunu yapmadik)
    /usr/local/apache
    klasorune kurar kendini...

simdi biz
    # cd /usr/local/apache/bin
    diyelim sonra da
    # ./apachectl start

evvettt, artik apache calisiyor...
    simdi bir tarayici acip, adres cubuguna http://localhost/ yazarak test edebiliriz...

Bu arada apachenin default root klasoru
    /usr/local/apache/htdocs
    tur, yani apache bu klasor ve alt klasorlerini default olarak kullanir. kendi yaptigin hunter.html dosyasini
    /usr/local/apache/htdocs/ klasorune kopyalayip, tarayicidan
    http://localhost/hunter.html
    seklinde cagirarak gorebilirsin...

Bunun disinda bu dizinde bir hunter dizini acip hunter.html yi bu dizinin icine de kopyalayabilirsin...
    http://localhost/hunter/hunter.html

Simdilik bu kadar, buraya kadar gel, sonra php felanda kuralim ;)

5. HunTER

HunTER ...

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Web Programlama
    Saol ustad.. Pek makbule gectı aslında ama bı eksık var :) Ben ınternet uzerındekı bır webserverdan soz edıyorum.. Yanı bırı www.gazetebogaz.com yazdıgında bulutlarının arasından gecıp bızım makınaya ulasakcak ve dosyaları o makınadan alıcak..

Tamam bılıyorum apache bı webserver onu kurdunmu oluyo ama baska neler gerekıyor? Hanı confıgurasyon olayı.. Ornegın elımdekı statık IP yı nereye gırecem? Ad sunucusuna nasıl kayıt yaptırıcam? Tum bunları http.conf dosyasını duzenlıyerek yapabılırmıyım? Yoksa ıs burda bıtmeyıp bıde ılgılı kuruluslara muracat felanmı yapmak gerekıyor?

Yanı kısacası apacheyı kurdugumu farzedın bır web server olmak ıcın httpd.conf dosyası nasıl duzenlenecek? Ve ınternet bulutlarının arasındakı yerımı nasıl onaylatıcam?

6. redial

redial Misafir

Ustad bak,
    gazetebogaz.com u oarada yayinlamak, biraz daha ciddi bir mevzu,
    static ip yi su anda ne icin kullaniyorsunuz?
    sonra baglanti hiziniz ne kadar?
    eger, 64k felan gibi bir baglantiniz varsa, hic oradan site yayinlamaya kalkismayin...Hele birde o makina interneti paylastirmak, mail almak vermek gibi islere de bakiyorsa, en az 256k olmali hizinizki, insanlar site gorecem diye kanser olmasin...

Ama genel olarak, web sitenizi oradan yayinlayacaksaniz, kesin bir kural olmasa bile, web server olacak makinadan once, firewall olarak calisacak bir makina koymaniz gerekecek...(isin bu kismina girince cok detay var aslinda...)

Neyse, kesin cevap icin, static ip nin linux makinan uzerinde su anda kullanilip kullanilmadigini bilmem gerekiyor. Bun disinda,bu static ip inin ne sekilde saglandigini da bilmemiz gerekiyor.

(Not: bu arada su sabit ip no sunu , internete bagli herhangi bir makinada tarayicinin adres cubuguna yazip bi bak bakalim ne geliyo?)

7. HunTER

HunTER ...

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Web Programlama
    Saol ustad.. Suan herhangı bır makınede linux kurulu degıl.. Ve 128k ADSL bır baglantımız var.. Ve varolan static IP nın ne oldugunu kımse bılmıyor.. Bende bu nedenle bıze bu hızmetı veren canakkale telekomla gorusme ayarladım.. Detayları alıcam yanı.. Hem onlarında kendılerıne aıt bır serverları var (ama Linux deıl NT kullanıyorlar).. Bu konuda deneyımlıler yanı.. Onlar dısında deneyım sahıbı (hatta linux uzerınde bır makınadan hosting hızmetı veren) biri daha var.. Onunlada gorusecem.. Yınede tum bu gorusmeler oncesı bır on bılgı almak ıyı oluyor..

Ozetlersem 128k ADSL bır baglantımız ne oldugunu bılmedıgım bır satatic IP miz Celeron 900 256 MB RAM lı makınelerımız ve WinXP/Redhat 8.0 ısletım sıstemlerımız var.. Tum bunlar bır webserver kurmak ıcın yeterlımı?

Eger 128k yetmezse bunu 256 ya yukseltmek ıcınde bugun konusabılırım.. Ayrıca 256k ISDN bır baglantıya daha sahıbız ama malıyetı yuksek oldugu ıcın kullanmıyoruz..

Ayrıca bızım internet baglantı paylasımı sırasında bazı portları tıkayamamak gıbı bır problemımız var.. Yanı 80. port dısında hıc bır portun acık olmasını ıstemıyoruz.. (ICQ ve Kazaa belasından kurtulmak ıcın).. Tavsıye edebılecegın bır program varmı?

8. HunTER

HunTER ...

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Web Programlama
    Evet :) Buyrun web serverımıza http://212.174.59.50

Bugun telekomla gorustuk ve IP mızı aldık.. Ve bı kac deneme yapalım dedık.. Hemen gırdık IP yı cevırmelı aga ve apacheyı kurduk sısteme.. Sonuc lınkte goruldugu gıbı :)

Ama sanırım hepsı burda bıtmıyor.. Ilkı www.gazetebogaz.com adresını bu adrese nasıl baglıycaz? Ikıncısı bız hostıng hızmetı vermek ıstesek bır tek IP ıle bunu nasıl gerceklestırecez? Ucuncusu firewall kuracak ıse bu hangısı olmalı? Dorduncusu ftp mail gıbı hızmetler nasıl saglanıyor? Besıncısı cok mutluyum aklıma baska bısey gelmıyor :)

Ayrıca bız bu ısı lınux ıle dııl wın98 ıle yapıyoruz.. Sanırım yarın Redhat 8.0 ıle denıycez.. Altında kalkabılırmıyız bılmıyorum ama denıycez.. Sanırım tek sorun ADSL kurarken internet baglantı paylasımında yasıycaz.. 98 dahı oldukca zahmetlıydı bakalım lınux nasıl olucak..

Yerı gelmısken hangı lınux surmunun web hostıung ıcın uygun oldugunuda soyleyebılırsınız.. Boylece ısın basında hata yapmıs olmayız.. (Yoksa WinXP mı kullansak?)

Sımdılık bu kadar hepınız cok saolun :)

9. Sahin

Sahin Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Hayırlı olsun Hunter valla bende heveslendim :D PIII 900 makina, 512 ram, 20 GB HDD hepsinden önemlisi Lan T3 bir bağlantım var ama IP sabit değil :) Buraya kadar geldiyse olay gerisi kolay ben kesin Linux tavsiye ederim sürüm çokta farketmez zamanla sistem işlerinde uzmanlaşıp sende burada tavsiyelerde bulunacaksın eminim ;)

10. HunTER

HunTER ...

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Web Programlama
    Selamlar :) Bu linux uzerınden gonderdım ılk mesaj!

Sonunda basardık :) Lınuxsu kurduk ve kurulum sırasında server tıpını sectık.. Tum servıslerı yukledı sanırım (ftp mail vs..).. Bu aksam ADSL baglantıyı kurmaya ve statıck ıpyı gırmeye calısacaz olursa da servıslerı kurcalamaya gırısebılırız... Apache server php musql uclusu zaten kurulu durumda..

Genede ufak tefek problemler var.. Uzerınde bıraz daha calısıp sızınle burda paylasırım..

11. HunTER

HunTER ...

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Web Programlama
    Yıne ben :)

Bırıncısı ben lınux uzerınden windows makınaları nasıl goruyorum? Yada tam tersı? Sanırım bu gereklı cunku eger ADSL baglantısını lınux sa gecırırsem ınternet baglantı paylasımınıda yapmam gerekıyor.. Goremıyorsam paylastıramam sanırım? Yanı benım hem wındows makınaları gormem hemde lınux uzerındekı ınternet baglantısını bu makınelere paylastırmam gerekıyor.. nasıl?

(Suan lınux wındows makınelerı goremesede ınternete baglanabılıyor.. Yanı 192.168.0.1 e pıng attıgımda cevabını alabılıyorum.. Tersı bısey lınux ıcınde gecerlımı? )

Ikıncısı surecom ep320x ethernet kartını lınuxsa tanıtamadım.. Konuyla ılgılı nette bırcok baslık acılmıs ama hıcbırınde doyurucu bır cevap yazılmamıs.. Konu hakkında bır bılgınız varmı? (gercı desteklenen bır ethernet kartı takarak sorunu cozdum ama yınede bılmek ıstıyorum)

Ucuncusu www.burasicanakkale.com.tr adresını IP ye bagladık.. Sanırım DNS servere bır maıl atmak yeterlı oluyormus bunun ıcın :)

12. muharrem_tac

muharrem_tac Bilgisayarcý

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Yazılım Geliştirici
    Malum internete evimizden bağlanıyoruz.Şu anki işimde de tek bir bilgisayarda yazı-çizi işleriyle ilgilendiğimden network konularına biraz uzak kaldım (umarım polnet bizim büroya da gelince yeniden network işleri başlayacak).Ama teorik bilgilerimi biraz eksik buldum ve kitapları karıştırdım.

Bu soru aslında sadece bir web serever nasıl kurulur sorusu olmaktan çıktı TCP/IP bilgimizi güncellememiz için iyi bir vesile oldu.Bunun için Ertuğrul YILDIRIM'a büyük bir teşekkür.

TCP/IP pekçok katmanı olan bir protokol biçimi.Her bilgisayara bir numara verilmesi esasına dayanıyor.Ama IPV4 (4 oktetli olan IP protokolü) yeterli gelmediğinden her bilgisayara bir IP numarası verilemiyor.Oysa her bilgisayarın (ethernet kartının) ağ üzerinde kendine ait bir MAC (Media Acces Control-bu çözümlemeyi ARP ile yapabilirsiniz) adresi var.Şimdi her bilgisayara bir IP adresi yetmediği için A,B, ve C diye üç tip IP numarası oluşmuş (tabbi rakamların izin verdiği ölçüde).A sınıfı IP numarası çok geniş bir adresleme kapasitesine sahip.Her Network için 16.777.214 hostu adresleyebiliyor ve 126 networkü var.B sınıfı IP adresleri 65,534 bilgisayarı adresleyebiliyor,C sınıfı IP adresleri ise 254 bilgisayarı adresleyebilir.Şimdi bu ne demektir?Bu şu demektir:IP V6 protokolüne geçilinceye kadar biz bu DNS (Domain Name Server) saçmalığını daha çok duyacağız.İşe bakınız ki Hangi IP'nin hangi domaine hangi domainin hangi alt domaine tekabül ettiğini bulmak için bir takım bilgisayarlar veritabanı tutmaktalar.

Biz işte sahip olduğumuz C sınıfı (192-223 arası) statik IP'mizi DNS'ye vererek bak kardeşim benim networkümün IP adresi budur ben bu IP adresiyle internete çıkıyorum aman bunu bir yere yaz sakın ola ki unutma diyoruz.Bu C sınıfı IP adreslemesinde de böyledir.A sınıfı sözgelimi IBM'in IP adresinde de...

Hepimiz biliyoruz ki internete bağlı olduğumuzda makinemizde bir web server kuruluysa bu ip numarasını browserın adres çubuğuna yazanlar bizim arasayfamızla karşılaşırlar.Buradaki fark ne?Bizim IP'miz değişiyor.Statik IP'de ise IP hep aynı.Peki bu domainin bu IP adresine ait olduğu nerede yazılı?DNS sunucularında.Onlardaki veritabanlarında kayıtlı.Bir küçük hatırlatma:IP'mizin dinamik olmasının nedeni ISS'lerimizin ellerindeki IP'lerin genelde B sınıfı olması ve adresleyebileceği bilgisayar sayısının sınırlı olması.(Devam edecek...)

13. muharrem_tac

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Yazılım Geliştirici
    TCP/IP diye bize çok büyük bir ilimmiş gibi öğretilmeye çalışılan subnetler,aliasingler,DNS'ler DHCP (Dinamic Host Configuration Protokol)'ler tamamen IP V4 protokolünün eseridir.IP v6 'ya geçilebilinirse -ki ellerindeki birinci sınıf IP ardeslerini çok pahallıya kapatmış firmalar bundan pek hoşnut olmayacaktır- her MAC adresine bir Ip tekabül edecek ve her bilgisayar bir web server gibi çalışabilecektir.

Dahili intranete gelince;burada TCP/IP sadece bir web server olarak iş görmez aynı zamanda kullanıcı ve grup politikaları da burada konfigüre edilir.Yani siz belli kullanıcıların belli erişim haklarına sahip olmasını buradan yönetebilirsiniz.Eğer server'ınız Linux ise SAMBA ve NFS(Network File System) ile MAC ise AppleTalk ile yok Windows ise NetBEUI,NetBios ve/veya IPX/SPX ile istemcilerinize değişik erişim düzeyleri verebilirsiniz.

Linux'da bu işlemleri Türkçe olarak yapmak için webmin programı birebir çözüm.Bu sunucuyu makinaya kurunca localhost:10000'den tamamen web arabirimli (konqueror,mozilla,galeon hiç fark etmez) olarak sisteminizin bütün ayarlarını ve bu arada BIND DNS sunucusunu da yapabilirsiniz.Yalnız bir küçük hatırlatma bütün PERL modüllerini kurmanız iyi olur.Zira ben bazı yerlerde PERL modüllerinin yüklü olmamasından kaynaklanan sorunlar yaşadım.Buradan SAMBA'nın da yüklenmiş olması durumunda istediğiniz gibi kullanıcı ekleyebilir,Windows istemcilerine erişim verebilirsiniz.

<denenmemiştir>
    NFS ile çalışmak da yazılan o ki normal bir disk bağlamadan çok farklı değil.Örnek:NFS sunucusu olan muharrem adlı makinede yer alan /home dizinini yerel makinedeki mnt/yerel dizinine almak için
    #mkdir /mnt/yerel
    #mount muharrem:/home/ mnt/yerel

NFS genel yazımı:

mount -t nfs sunucu-adresi:paylaşma-dizini yerel-dizin -o seçenekler

</denenmemiştir>

Buraya kadar yazdıklarımda hatalar olabilir.Dediğim gibi bunları test edecek imkanlara şu an için sahip değilim ama benim anladığım mantık budur.Sevgiler...

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 29 Kasım 2002
  14. aglia

aglia Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    peyzaj teknikeri
    Redial ustad sagolaasin anlatmissin apacheyi kurduk sorunsuz calisiyo ..aslinda benim makinede apache zaten calisiyosiyordu ama senin anlattigin gibi olmasi gereken yerde degil /usr/sbin alidndaydi bende ./httpd start ile baslatiyosum .. neyse simdi ben apacheyi tekrar kurdum sizin anlattiginiz sekilde artik 2 tane apachem oldu galiba cunku yeni dizinin adi /usr/local/apache2 :)) rica etsem su php olayinida bi anlatirmisin ?? bide onu bastan kendim kursam sorun kalmayacak .. simdiden tesekkur ettim hepinize iyi calismalar ..

15. HunTER

HunTER ...

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Web Programlama
    Selamlar.. Oncelıkle saol muharrem.. Soyledıklerını denedım ve kısmende olsa basarılı oldum.. Fakat sorun su: lan:/ yazdıgımda makıne ısımlerını lısteleyemıyor yada smb:/192.186.0.2/C yazdıgımda dosyaları goremıyorum.. Dosyalar FAT yada NTFS dosya sıstemınde oldugu ıcınmı yoksa eksık bır protokol yukledıgımdenmı olmuyor anlamadım.. Ben bu noktaya samba servısını calıstırarak ve KDE ıcındekı LAN Tarama uygulmasının adımlarını ızleyerek geldım.. (yoksa mount mu etmem gerekıyor gerekıyosa nasıl?)

Ikıncısı httpd yı bır turlu calıstıramadım.. Dun ısyerıde denerken bır ethernet ve ag baglantısı vardı.. Ve ag uzerınde apache kurulu bır 98 daha bulunuyordu.. Oncelerı buyuzden calısmadıgını dusundum ama ADSL baglı ve apache kurulu ana makıneyı kapatıp lınux makınayı tek basına denedıgımde de http server start etmedı (acılıs ekranında start edemedıgını acıkca soyledı)

98 makınada ayarlar sole
    1. ethernet : 192.168.0.1
    2. ethernet : 212.174.56.50 (ADSL baglı olan)
    LocalIP: 127.0.0.1
    Localhost: localhost
    Workgruop:boğaznet
    TCP/IP, NetBEUI, IPX/SPX ve Internet Baglantı paylasımı yuklu.. Ayrıca PPP Over ethernet protocol dıye bısey..

Linux makına ıse suna benzıyor:
    Yayın IP: 192.168.0.10 /255.255.255.0 (DHPC tarafından otomatık saglanıyor)
    Loopback IP: 127.0.0.1 /255.0.0.0
    Makine adı: localhost.localdomain
    DNS Adı: localhost
    DNS IP: 192.168.0.1

Bu sekılde ana makına uzerınden nete baglanabılıyorum ve ag uzerındekı dıger makınalara ping atabılıyorum.. Ama httpd ve localhost calısmıyor.. Evde yaptıgım denemelerde ıse bır ethernet kartı olmadıgı ve ag ayarlamalarını yapmadıgım (yanı tum ag baglantılarını sıldıgım) halde localhosta yada 127.0.0.1 e ulasamadım.. Oysa baslangıc ekranında httpd yı start ettıgını soyluyordu..

Bu noktaya kadar apache ıle hıc ugrsamadım cunku yuklu oldugu dusunuyodum.. Ama dosyalarda bul ıle arattıgımda ızıne rastlayamadım.. Aytıca /etc/httpd klasoru altında da apache ıle ılgılı herhangı bır klasor yoktu.. Yanı benım bıraz kafam karıstı yuklumu dıılmı anlıyamadım..

Ve son olarak dunku ADSL baglantısını lınux a aktarma denemelerımızde basarısız oldu.. Once Ag yapılandırması altında uygun ayarlamaları yaptık.. Yanı once ethernet kartını tanıttık daha sonra xDSL aygıtını yukledık ve aygıtın donanımı olarak yukledıgımız eth0 ı gosterdık.. Ardından KDE PPP ıle numarayı cevırmeye calıstık.. Ama ne yazıkkı KDE PPP sadece modemlerı cevırebılıyordu.. 98 de oldugu gıbı ethernet kartını cevırmesını saglayamadık..

Kısacası dun butun gun lınux da elımı neye attıysam kurudu.. Ve dokuman okumaktan beynım abondone oldu.. Agdakı bılgısayarların IP lerıne ulasmak dısında da yol alamadım.. Sızden ıstedıgım yukarda sıraladıgım mevzular ıcın bana yol gostermenız.. Cunku kılavuzsuz daha fazla ılerlıyebılecegımı sanmıyorum..

Hepınız saolun

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 30 Kasım 2002
  16. muharrem_tac

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Yazılım Geliştirici
    ADSL (Assimetric Digital Subscriber Line) konusunda hiç birşey diyemiyorum.Linux bunu yapar mı yapamaz mı onu da bilmiyorum.Onun dışında Apache'yi nasıl kuracağın konusunda Redial'in yukarıda anlattığı metodla veya tabii daha kolayı olan RPM'den yüklemek mümkün.Redhat kullandığınıza göre CD'lerden birinde yanılmıyorsam 1.Cd'deki RPM dizininde Apache RPM'si olacak oradan kurman ve PHP'nin MySQL'in adını gördüğün tüm RPM'leri yüklemen gerekecektir.Ve tabii PostgreSQL kullanacaksanız onları da...

Şimdi bu 198.168.0.1 meselesi var.Bilirsin genelde paylaşımı yapacak makine bu adresi alır.Sizdeki ağda server Linux olacaksa bu makinenin ethernet IP'si 192.168.0.1 olmalı DHCP hizmetini de bu makine yerine getirmeli.Diğer istemciler IP'lerini buradan almalı yani.Ayrıca DHCP'yi yüklediğinde windows istemcilere ağ komşularından IP vermen gerekmez.Eğer sen de birer IP verirsen IP çakışması olabilir.

Aslında Linux değil de Windows 2000 Server kullansaydınız bence herşey daha kolay yürürdü ama neyse...(Linux'çuları kızdırmayalım :) )

17. redial

redial Misafir

Eger apache rh dagitimi ile birlikte kurulmussa,
    /etc/rc.d/init./ dizinine gecip
    # httpd start komutu ile apacheyi çalıştırabilirsin, eger çalışmassa bie sana neden çalışmadığıhakkında bir şeyler söyler...
    Eger buradan bir sey bulamssan, /var/log/httpd dizini altindaki log dosyalarini inceleyiver...
    tail _dosya_adi_ diyerek dosyadaki son 5 kaydi gore bilirsin...
    cat _dosya_adi_ diyerek dosyanin tamamini ekrana basabilirsin...
    cat _dosya_adi_ |mail mail@adresin.com diyerek, daha sonra incelemek üzere loglari mailine yollayabilirsin...

Eger buralrda sorunu bulamiyorsan, makinanin host ismini kontrol ediver, sonra httpd.conf dosyasina bir goz ativer...
    eger, istersen bunlari birlikte de yapabiliriz...

Bu arada linux un adsl ile ilgili bir sorunu yok, ve ayrica, linux kullanarak internet baglanstisini dagitabilmen icin makinalrin birbirlerini pinglemesi yeter...

Bu aradafarkinda iseniz, bir kac gundur uzak kalmak zorunda kaldim, bunun icin ozurdilerim....

Son olarak bir ricam olacak, soru sorarken olabildigince fazla detay yaziver, zira simdi adsl modeminin marka ve modelini bilsem, daha fazla seyi cozebilecektik...

Sevgiyle kalin...

Hayat guzel ;)

18. HunTER

HunTER ...

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Web Programlama
    ADSL ıcın
    Model Name: Alcatel Speed Touch home POTS Network Termiator
    Model Number: 3EC18604BCAB05 (External)

Aslında ısın acıgı benım temelde bı cok eksıklıgım var.. Ornegın RPM kurulumları hakkında hıcbır fıkrım yok yada howto larda sıklıkla ıstenen kernel derlenmesı uzerıne hıcbırsey bılmıyorum.. Hatta daha once soyledıgım gıbı linuxsa elımde driverları (yada boylemı denıyor?) oldugu halde ethernet kartını tanıtamadım.. Tek yapabıldıgım wındows ta bıldıklerım uzerıne lınux da fıkır yurutmek.. Bu yuzden de konsolda dııl pencerelerde gezınıyorum..

Neyse sımdı bı kac sorum olucak..

Ilkı lınux uzerınde ag yapılandırma aracını actıgımda karsımda aygıtlar donanımlar makınalar ve dns tabları bulunan bır pencere cıkıyor.. Suankı konfıgurasyon...

aygıt: eth0 | donanım: realtek | makinalar: 127.0.0.1 localhost | DNS: tamamıyle bos

Sonuc yıne basarısız.. Sızden ıstedıgım neyın ne oldugunu ve lınuxsu web server yapmam ıcın neyı ne yapmam gerektıgını anlatmanız.. Cunku sanırım olay burda dugumlenıyor..

---------------------------------

Redıal soyledıklerının tumunu yaptım.. Soyleyebılecegım httpd sorunsuz start edılıyor ve logları bombos.. Zaten bu boot.log da aynı sekılde gorulebılıyor.. Ama makına kapatılırken httpd yı kapatamadıgını yazıyor. httpd.conf uzerınde ıse fazlaca bı fıkrım yok ama gordugum kadarıyla sorun yok.. olmassa sana maıl ıle gecerım..

Herneyse bu aksam evde muharremın bahsettıgı rpm paketlerını kurmayı denıycem.. Olmassa lınuxsu yenıden kurucam ama adres cubugune http://localhost yazdıgımda bısey gorememekten artık cok sıkıldım.....

Not: ADSL ıcın bır howto buldum.. Ama becerebılırmıyım bılmıyorum..

19. redial

redial Misafir

:)
    sakin ol ustadim,

apacheyi kapatmadin diyorsa, sende gidip /etc/rc.d/init.d dizinine
    ./httpd stop yazarsin apache durur...

Yok, apache yi kendin derledi isen, bu sferde,
    /usr/local/apache/bin dizinine gidersin
    ./apachectl stop yazarsin durur...

emin olmak icin ./apachectl status yazarsin (ya da httpd status) servisin ne durumda oldugunu gorebilirsin...

DNS isine gelince, orasi biraz karisik...
    bir vakit bulup, uzun uzun anlatayim bugun...

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 2 Aralık 2002
  20. Scorpion

Scorpion Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Selamlar bu konunun yazılalı baya olu ama neyse bende burada yazayım
    Agliga yüzünden linux'a takıldık ve mandrake 9,0 kurduk..İlk başta cdleriniz bozuk falan desede bi şekilde aştık olayı(paketlerin hepsini seçince hata veriyor.Muhtemelen 3,cd de hata veriyor.Ama üç makinaya kurduk sadece benim makinada hata verdi)

Şimdi apache kurulu.Mysql Kurulu(mysqli bulamadım nerere kurar yafs?)Php kurulu...Ancak browsera http://localhost yaınca localhost bilgisayarına bağlanamadığını söylüyor.ETC nin altından apache yi çalıştırdım yine aynı yazı...

Problem nerede?

İkinci soru ise diyelimki ben elle kurmak istedim nasıl kaldırıcam Mandrakenin kurduğu Apache yi?

Şimdilik bu kadar....