Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Web programlama dilleri

Konu, 'PHP' kısmında Highlander tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. Highlander

Highlander Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    ogrenci
    PHP, Perl, Asp, cfm, xml vs bundan sonra özellikle php ve asp ye rakip çok daha hızlı kolay tutulacak bir alternatif çıkabileceğini düşünüyormusunuz?

2. LoS.ToF

LoS.ToF Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    PHP Developer
  3. Mingitau

Mingitau Misafir

o zaten asp nin parçası değil mi? :D
    Bu arada ben asp ve php yi aynı kategoriye koymayalım diyorum aynı işi yapsalarda...
    Çıkabilir ne olacağı bilinmez...
    Şimdi Linus un Minix ten daha iyi bişi yapmak için kastığını düşünürsek her an birileri bişiye kızıp daha iyisini yapabilir.
    Ama bu sonsuz bir döngü gibi geliyor bana yani güzel Kimyacıımın işareti kuyryğunu ağzına almış yılan gibi... ;)

4. mkarabulut

mkarabulut Misafir

Ben sanmıyorum ...

Zira mesela php ve asp iki ayrı sektorü diyeyim temsil ediyor.
    Açık kaynak kod ve ticari olanları..

Her ne kadar ticari olanlara CF giib başka diller örnek verilebilinsede.. Bunlar kendi temsil ettikleri grupda en ileri olanlar..

Bunlara bir rakip olacaksa bu iki gruptan çıkmaz.. Yani ticari olmayan ve açık kaynak kod felsefesinde yayınlanmayan bir şey olursa bekli rakip gösterilebilir...

Ama rakip gösterilmek ayrı rakip olabilmek ayrı.

BEn şahsen PHP nin şu önceden derlenebilme olayını da çözdükten sonra rakip filan tanıyacağını sanmıyorum...

Mesela PHP - bence - klasik ASP ye bi fark atmıştı. Ama .NET biraz olsun yenilikleriyle PHP için çok ama çok ciddi bi rakip şu an.. En büyük yenilik de bence derlenebilirlik...

Bakalım açık kaynak kod dünyası ne zaman cevap verecek bu derlenebilir script olayına..

Yakında olması ümidiyle...

5. redial

redial Misafir

her ne kadar php nin tartismasiz liderligini kabul etsem de, (zira farkinda iseniz php tayfasi ticari kaygidan uzak olmanin avantajini yol su elektrik olarak donduruyor bize, .net ile gelen compile destegi icin harcanan zaman ve cabayi hesaplayin, .net scripting teknolojisi olarak php den en az bu kadar geride demektir) python'u da takip etmek zorunda hissediyorum kendimi...
    Yerinde durmayacagi kesin olanlar arasinda...

6. Scorpion

Scorpion Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Walla Php gusel bence...Gerçi yeni başladım PHP ye ama çok kullanışlı...Tabi aktif olarak kullanmadığım için henüz tam randıman alamıyorum Ama PHP güzel...

7. Mingitau

Mingitau Misafir

@redial python konusunda haklısın... ;)

8. Elik

Elik Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Php'yi seviyorum :super:

9. terstokat

terstokat Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Profisyonel Serseri. Tipim de musayıt!
  10. LoS.ToF

LoS.ToF Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    PHP Developer
    Hayır c# asp nin bir parcası değil .net in bir parçası ayrıca .net ile asp ayrı şeylerdir bunu karıştırmayın. açıkcası yakın zamanda c# a başlıcam. :)

11. Mingitau

Mingitau Misafir

12. LoS.ToF

LoS.ToF Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    PHP Developer
    Walla ben başkasının yalancısıyım :)

13. LoS.ToF

LoS.ToF Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    PHP Developer
    axion açıkcası ben php yi sadece forumlar, manual ve vasat yarım yamalak ingilizce demeye diyemeyeceğim bir ingilizce ile öğrendim. Adres için saol :)

14. Sahin

Sahin Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Yanılmıyorsam ilk önce Perl vardı, sonra ASP ve PHP bundan sonrada yeni bir dil çıkıp rakip olabilir demek müneccimlik olmaz ve mutlaka çıkmalıdır varolan dillerin yeni versiyonları ile nereye kadar gidebilir web programlamacılığı?

15. Scorpion

Scorpion Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Kesinlikle çıkıcaktır çıkmalıdırda...Ama çıkanlar birbirine çok yakın oluyorlar...Farklı bir şeyler yok

16. Mingitau

Mingitau Misafir

Aynı şeyleri yapıyorlar bu normal...

17. LoS.ToF

LoS.ToF Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    PHP Developer
    Sanırım biraz daha hızlı ve sağlam oluyor ?

18. Mesut

Mesut Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    php cgi den çıkdı sonuçta ve cgi yi sollamakla kalmadı tur atlattı. :) neden biride pitondan felan yeni bir dil çıkarmasınki. bu hayatta herşey mümkündür.
    Bilgisayarı ilk bulanda 2000 yılında 10m² küçüklüğünde bilgisayarlar olucak demişti ama dili sürçmüş olucak :)

19. noNick

noNick Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    ASP.NET'te kodlar derlenmiş olduğu için scripting olayı yoktur. Kod derlendiği için programlama vardır. Ayrıca işin içine devasa .NET kütüphanesi de girince işiniz çook kolay oluyor.

Ben mecbur kaldığım için bir kaç ASP procesine bulaştım. Ama VBScript'ten ve bir çok eksikliğinden dolayı ASP'den nefret ettim. Allah beni bir daha ASP işine bulaştırmasın. Tam PHP olayına başlamıştım ki .NET çıktı.

.NET ise kimilerine göre Java'nın Microsoft versiyonu. Ama hoş bir ürün... Hoş bir ortam çook şeyi, web, windows ve mobil programlamak için. :cool:

20. ridvan

ridvan Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Python için arkadaşlara katılıyorum. Genel programlama ve web için alternatif olabilecek birşey daha yeni yeni başladım sayılır ama baya popüler bir dil Türkiye dışında... O yüzden de Türkçe kaynak da oldukça kısıtlı... Ama bir tane kitabı var... Fena sayılmaz bence..

Kolay gelsin...

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.