Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Visual Basic için paylaşımlı veri tabanı

Konu, 'Veritabanları' kısmında walder tarafından paylaşıldı.

1. walder

walder Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Merhaba vb de bir proje geliştirmem gerekli. Ancak veri tabanları konusunda çok bilgim yok(şu ana dek sadece orta üstü düzeyde access kullandım).
    Program bir (çok detaylı) arama motoru olacak.
    Minimum 10.000 kayıt yer alacak(ilişkili kayıtlar)
    Programı ağdan 3-4 kullanıcı kullanacak.
    Program için en fazla win98 işletim sistemi kullanılacak.
    Lisans problemi var.
    Bu durumda ne kullanmamı tavsiye edersiniz? Yukarıdaki kısıtlamalrı ben değil müşteri veriyor. Ben MySQL düşündüm ama bunun için bir server gerekiyor dediler. Yani win2000 server ya da linux gibi. Ama win98 işletim sisteminde olması gerekli.
    Ha birde intrernetten günlük olarak otomatik güncellenicek bu veri tabanı.
    Kayıt sayısı her gün artacak elbette.
    Tavsiyeleriniz bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

2. mkarabulut

mkarabulut Misafir

mysql için windows 2000 kısıtlaması yok. win98 de de çalışır..
    mysql ve odbc denemeye değer.

mysql gerçekten oldukça hızlı bir veritabanı ama bazı özellikleri desteklemiyor ,mesela subselect gibi.

Yine,mesela Transaction desteği var ama bildiğim kadarıyla ücretli versiyonlarda var.

10.000 kayıt çok fazla değil. Hatta buralarda bi yerde veritabanları konusunda çok iyi olduğunu bildiğimiz acemi isimli arkadaş bir konu sırasnda 100.000 kayıt için bile fazla değil dmeişti.
    Ve access'ın dahi 100.000 kayıt için seçilebilir bir veritabanı olduğunu söylemişti.

mySQL'i öneririm. Ama Acess da hala iyi bi alternatif olabilir.

3. acemi

acemi Misafir

MySQL kullanmani ben de tavsiye ederim. MS Access ikinci secenegin olsun. Acik kaynak kodlu ve ucretsiz secenekler varken kapali kodlu ve ucretli secenekleri kullanmanin bi anlami yok, tersine zarari var.

Transaction kullanacaksan bir sorun cikmaz cunku artik MySQL'in de transaction destegi var (InnoDB kullanildiginda) ve bunun icin bir ucret odemek gerekmiyor.

MySQL kullandiginda belki iliskiler (relationship) ve veri tutarliligi (referential integrity) konusunda bazi eksiklikler hissedebilirsin ama bu da asilamayacak bir sorun degil.

4. CrazyCat

CrazyCat Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    lecturer
    internetten günlük olarak otamatik güncellenecek derken yerel ağın dışından internet üzerinden vt ye ulaşılıp güncellenebileceğini mi kastettin?

MySQL & ODBC yi VB için bende tavsiye ederim.

5. walder

walder Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Merhabalar
    Kayıt sayısı çok fazla değil biliyorum ama acemi5'in dediği mantıkla hareket edersek access kullanmak daha kötü.
    Çünkü bu program uzun yıllar kullanılacak ve ilerde sayılar vs artabilir.
    Güncellemeden kastım şu bu program inrernete bağlanıp veri tabanının güncel halini alacak belli aralıklarla.
    Cevaplarınız doğrultusunda Mysql kullanmak mantıklı geliyor.
    Ancak bu konuda bilmediğim temel ve çok basit sorular var.
    Ben MySQL ile bir veri tabanı oluşturacağım. Peki aynı access gibi bir tek dosya bu veri tabanı mı olacak? veriler.mdb gibi yani.
    Yoksa bu durum MySQL de daha mı farklı.
    Ağda sunucu görevi kuracak olan makinenin işletim sistemi yukarıda söylediğiniz gibi win 98 olması bir sakınca teşkil etmez değil mi?
    MySQL access gibi basit bir arayüzle işlemiyor sadece kod kabul ediyor biliyorum. Elbetteki böyle detaylı bir işlem için çok basit bir arayüz aramıyorum gerekeni öğreneceğim. Ancak MySQL için bir arayüz programı vs varmıdır?
    Son olarak da VB ile MySQL veri tabanına bağlanıp işlem yapan örnekler nerede bulabilirim?
    Şimdiden teşekkürler. Yatınlarınız yol gösterici oldu

6. mkarabulut

mkarabulut Misafir

Dediğim gibi mysql win98 de sorunsuz çalışıyor. mySQL için en çok kullanılan araçlar phpmyadmin ve mysqlfront. Google'dan arayarak bulabilirsiniz.

mySQL veritabanını tek dosya olarak kaydetmiyor. mySQL'in kurulduğu klasör altında data klasörü bulunur. Her veritabanı bu data klasörü içinde bir klasördür. Ve içinde tablo sayısına göre değişen pek çok dosya bulunur.

Arayüz programları hakkında ufak bi not : phpmyadmin çok yaygın bi arayüzdür ama web tabanlıdır. Çalışması için sistemde web server (pws gibi) ve php kurulu olması gerekir. Ama mysqlfront ise win tabanlı bi uygulama olduğu için bunlara ihtiyaç duymaz.

Bu durumda sana mysqlfront daha çok uyuyor gibi...

Ben web'de vb ve mysql örneklerine rastlamadım. Ama ODBC kullnacağın için standart odbc örnekleri bile işini görecektir sanırım..

7. walder

walder Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    İşte aradığım yanıtlar bunlardı. Hemen gereken programları indirip işe girişeceğim çok teşekkürler oldukça faydalı oldu benim için.
    Bilgisayarımsa iis kurulu ama php kurmadım çünkü asp kullanıyorum. Bu yüzden mysqlfront daha uygun bence de (benim için).
    Pscode sitesinde bir miktar örnek de buldum. Vb il MySql hakkında.
    Tekrar teşekkürler hoşçakalın

8. mkarabulut

mkarabulut Misafir

Bugünlerde referential integrity konusu ile biraz ilgileniyorum da, merak ettiğim için soruyorum...

Acaba foreign keys ( Yabancı anahtarlar ) - ki innodb tipinde destekleniyor - dışında refenrial integrity eksikliği derken ne gibi şeyleri kastediyorsun ?

Sadece veri tutarlılığı konusunu biraz öğrenmek istiyorum da..

9. acemi

acemi Misafir

Artik InnoDB kullanildiginda, MySQL'in referential integrity konusunda tam destegi var. Iyi bir tasarim ve temiz bir kurulum sonrasinda bu konuda sorun yasanacagini sanmiyorum.

Ama yakinda tamamlanacak bazi ufak tefek eksiklikler var. Index ve foreign key baglantisinin MySQL tarafindan takip edilememesi, bazi durumlarda Index kaybolunca foreign key'nin calismamasi gibi... Bunlar da asilamayacak seyler degil. Ne yaptigini bilen biri icin sorun olmayacaktir.

Bu arada HunTER'in talebiyle baslayan isi biraz gelistirip MySQL veritabaninin MS Access ile tasarlanmasina imkan saglayan bir uygulama ustunde calisiyorum. MS Access ile tasarlanan veritabaninin, iliskiler, primary/foreign key, index'ler de dahil MySQL'e tasinabilmesini saglayacak birsey.

Sanirim tasarimi MS Access ile yapip bunu dogru sekilde MySQL'e gecirebilmek, birck kisinin isini oldukca kolaylastiracaktir.

10. mkarabulut

mkarabulut Misafir

Açıklamaların için teşekkür ederim...

Çalıştığın proje oldukça işe yarayacak bi şeye benziyor, kolay gelsin..

Ama aslında veritabanı tasarımı konusunda yazacakların veya bildiklerini paylaşman o projeden daha faydalı oluyor ( olacaktır )

Tekrar kolay gelsin...

11. Sahin

Sahin Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Peki snitz gibi mdb ile verilerin tutulduğu dosyalardanda mysql için çıktı alınabilecek mi? Sanırım mysqle çevirdikten sonra vbulletin ya da phpbb gibi forumlara aktarmak daha kolay olur, belkide yanılıyorum :)

12. acemi

acemi Misafir

Evet, alinabilecek. Hatta bu is icin beklemeye bile gerek yok. Snitz verilerini, MySQL formatina cevirecek bir sey hemen yapilabilir.

Hatta Snitz verilerini dogrudan phpBB formatina ceviren birsey de 5-6 saatte yapilabilir ama simdi onunla kim ugrasacak.

13. acemi

acemi Misafir

Sahin, sayende aklima cok hos birsey geldi. Programda, veritabani donusum bilgileri kaydedilip saklanabiliniyor. Cok kullanilabilecek donusumleri onceden tanimlayip programda hazir gelmesini saglamak mumkun.

Mesela:
    Snitz MDB'yi - phpBB MySQL'e cevir
    Snitz MDB'yi - Snitz MySQL'e cevir
    phpBB MDB'yi - vBullettin MySSQL'e cevir

gibi seyler tanimli gelebilir. Programi download ettikten sonra tek tiklama ile is biter.

14. p&a

p&a Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    aceleee cevapp

:super: merhabalar biz access den veri tabanıyla ilgili bir proje aldık ve zamanımız çok kısıtlı bu kütüphane hastane programı olabilir fakat yeni başladığımız için nasıl bir tasarım yapacagımız konusunda bir bilgimiz yok yardımcı olan birileri olursa seviniriz şimdiden teşekkürler...

15. galip_9474

galip_9474 Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    arkadaşlar bende vb ile ağda çalışan bir memur sevk programı yazmam lağzım benim ödevim ve çok kısa sürem kaldı herkez mysql le yazmamı öneriyo ama mysql kodları veriyo ama ben bunları nerde yazmam gerekiyo bi program mı var? acele yardımmmmm

galip_9474@hotmail.com yazarmısınız !!!!!!!!