Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Versiyon numaralari nasil verilmeli?

Konu, 'Yazılım Geliştirme' kısmında acemi tarafından paylaşıldı.

1. acemi

acemi Misafir

Eskiden versiyon numaralari verirken kafama gore takilirdim ama simdi acik kaynak kodlu bir proje yapmayi planliyorum. Temiz bir is olsun diye versiyon numaralarini kuralina uygun sekilde vermek istiyorum. Bu konuda bilgi veya link verebilecek olan var mi?

Mesela projenin tasarim asamasindaki ilk hali 0.0.0001 diye mi numaralandirilir?

Ilk stabil surumun numarasi 1.00 mi olmalidir?

Versiyondaki major ve minor numaralar neye gore arttirilir?

Proje icindeki her bir dosya nasil numaralanir?

gibi konular...

2. Volkan Uzun

Volkan Uzun Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Software Developer @ DELL
    kesin kurallari varmi bu isin pek bilmiyorum ama bir zamanlar calistigim bir sirketin uluslarasi versiyon sistemi soyleydi :
    stabil versiyonların minor son 2 rakamı cifttir. mesela 4.020
    deneme ve test ise tektir 4.021
    eger minor değişiklikler varsa, noktadan sonraki ilk rakamı artirirlardi, bug fix ise noktadan sonraki ikinci rakamı.
    major değişikliklerde ise noktanın sol tarafı bir artardı. 0 ile baslamak ugursuz sayarlardi hep 1 ile baslardı :)
    tabii kesin kurallari bilmiyorum. source safeden get latest version ile aldigim bir dosyayi derleyip yeniden source safe e koyarsam oda kafasına göre artırıyor rakamlar.
    content ve versiyon management toolları var bir aratirsan epey bilgi bulursun sanırım.

3. ee++

ee++ Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Selamlar,

Bu iş için mutlaka standartlar, derleyicilerin kabullenmeleri ve grupların yaklaşımları var.

GNU icin de bir NASIL belgesi vardır belki. Ama arkadaslar genelde soyle yapiyorlar:
    Surum numaraları 3 kısımdan oluşuyor: x.y.z
    İlk sürüm genelde iki kısım: 0.1 şekilden oluyor. 1.0 sürümü son kullanıcı ile buluşacak ilk sürüm olarak kabul ediliyor. x hanesinin değişimi 0'dan 1'e geçerken dediğim gibi kararli hale gelme, diğer ilerlemelerde de köklü mimari değişiklikleri simgeliyor. y hanesindeki değişiklikler mimari değişikliğinden ziyade daha küçük özellik eklentileri için kullanılıyor. z hanesi ise genelde hata düzeltmeleri için ve çok küçük değişiklikler için kullanılıyor. Bu noktada UPA (API) değişimi olmuyor. y hanesinin değişiminde UPA olarak x hanesinin ilk sürümüne sadık kalınmaya çalışıyor. Yapılan düzenlemeler, değişiklikten çok ek özellik ve tabi ki hata düzeltme getiriyor.

Bir de, gözlemlediğim, bir uygulama ya da koca bir sistem de olsa, 0.y ile emekliyor 1.y'de insanlarin kullanabilecei bir şeyler çıkıyor ortaya, eğer sistem kaliteli bir şeyse, 1.2-3 gibi sürümlerde artık çok daha iyi bir sistem için millet el atıyor, 2.y ile kurumsal bir şeyler filan çıkabiliyor, 3.y ile de fantezi sistem ortaya çıkıyor. Eğer bir uygulama 4.y'ye "gerçekten" ulaşmışsa gözü kapalı kullanabilirsiniz.. :)

Iyi calismalar.

4. ASA

ASA Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Cobanlik, part time veterinerlik
    Programcilarin uymasi gereken bircok kural varken versiyonlara takilip kalmalari uzucu olurdu. Ama ee++'in verdigi ornek gayet guzel, tek aklima takilan "v4.y'de gozumuz kapali kullanma" olayi, peki Win9x ne olaki demek istiyor benligim ama susuyorum :)

Bir$ey ekleyecegim, versiyonlar haricinde, genelde minor degisiklikler icin kullanilan "build" mevzuu var. Kurali nedir bilmem ama bugun CVS'e konan bir programin buildi "1ABBC03" olabilir mesela.

5. acemi

acemi Misafir

Hmm, bu topic one cikinca aklima geldi. Cevap veren arkadaslara tesekkur edecektim ama topic'i sonlandirmamak icin biraz daha bekleyeyim demistim.

Cevap verenlere tesekkurler.

6. enig

enig Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    internet uygulamaları geliştiricisi
    Benimde bir yerden okuduğum ve aklımda kalan kadırıyla şöyle tanımlanıyor.

A.BB.CC b/a

Buna göre;
    A: sürüm kodu; Kararlı olan, önceki sürüm paketlerinden farklı görsel ve/veya yapısal sistematiği olan yapı temsili.

BB: majör sürüm kodu; Kararlı olan, önceki sürüm paketinin yapısında görsel ve/veya yapısal olarak yapılan ekleme temsili.

CC: minör sürüm kodu; Kararlı olan, önceki sürüme ait görsel ve yapısal değişiklik göstermeyen kod düzenlemelerini temsili.

A, B ve C gurubu kodlar dışında, bu kodların sağ tarafında bulunan ve küçük harflerle gösterilen b yada a harferi b:Beta, a:Alfa olarak anılırlar ve;

a: hata çıkabilecek olası test sürümünü
    b: alfa seviyesinide bulunan tüm hataların giderildiği ve sorumluluğun kullanıcıya ait olduğu (genelde bu kullanıcılar "beta tester" olarak adlandırılır) sürümü ifade eder...

Bunlar benim okuduğumdan hatırlayabildiğim sürümleme mantığı ve firmalara göre özerklik gösterebiliyor.

Sanırım bizim ulaşmaya çalıştığımız uluslar arası sürümleme standartı...
    Bu konuyu yakından takibe alacağım zira benim de geliştirmeye çalıştığım ve protokol aşamasında olan bir projem olacak.

Diğer bir yandan; HTML, XHTML, CSS gibi standartların merkezi olan w3.org gibi bir kurum - kuruluş var mı merak ediyorum.

iyi çalışmalar.

7. Skeleton

Skeleton Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Bilg. Müh. Öğr.
    Ben de bu konuyu hep merak etmişimdir. Cevaplar için teşekkürler. Bir de bu konuyu tüm detayları ile anlatan bir kaynak bulabilirsek güzel olur.