Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Veri çekerken üst üste ekleme

Konu, 'Javascript' kısmında dinlex tarafından paylaşıldı.

1. dinlex

dinlex Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    88
    Merhaba arkadaşlar,

<div id="not" clas="notlar">
    not 2<br />
    not 1<br />
    </div> şeklinde bir div'im var.

Ben ajax ile çektiğim birkaç veriyi daha not 2'nin üstüne eklemek istiyorum. Yani;
    <div id="not" clas="notlar">
    not 4<br />
    not 3<br />
    not 2<br />
    not 1<br />
    </div> şekline gelecek.

ajax ile çekilen veriyi eklerken notlar.innerHTML+="not 4<br /> not 3"; olarak yazınca üstüne değil de altına yazıyor. Bunu nasıl halledebilirim?

2. Yilmazx

Yilmazx Üye

Beğenilen Mesajlar:
    10
    notlar.innerHTML = "not 4<br /> not 3 <br />" + notlar.innerHTML ;

böyle olmaz mı :)

dinlex ve sedirAğacı bunu beğendi.
  3. dinlex

dinlex Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    88
    Hmm... Sayfa yüklendiğinde ilk 2 veri kayıtlı olacak zaten. Ben verdiğiniz kodu da çalıştırırsam, bu sefer de;
    not 4
    not 3
    not 2
    not 1
    not 2
    not 1 şeklinde "not 1" ve "not 2"den iki tane olmaz mı?
    Javascript bilgim pek olmadığı için kodu yazmam bir haftamı alacak. Henüz deneme fırsatım olmadı söylediğinizi de. O yüzden saçma bir soru sorduysam affedin...

4. dinlex

dinlex Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    88
    Şimdi tekrar bir düşününce şöyle bir çare buldum.
    İlk önce notlar.innerHTML ile mevcut 1. ve 2. veriyi bir değişkene atayıp, divin içindeki 1. ve 2. veriyi silsem. Sonra 3. ve 4. verileri ajax ile çekip verdiğiniz kod gibi yapsam herhalde 1. ve 2. veri tekrar etmez. Ama sanırım veri sayısı artınca bilgisayar veya mobil cihaz çok kasacaktır. 2 değil de 200-300 tane veri olacak çünkü.

5. dinlex

dinlex Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    88
    Kısaca istediğim şey facebook'un veya whatsapp'ın mesajlaşma sistemi gibi. Yukarı çıktıkta eski mesajlar yüklensin...

6. sedirAğacı

sedirAğacı Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    235
    Meslek:
    Bilgisayar programcısı.
    Derinine düşünmeye zamanım yoktu, ilk aklıma geleni söylüyorum.

Tekrarlamaması için, her seferinde sayfada olmayanı veri tabanının dan alırsak, yukardaki ekleme mantığı çalışır.

Hangi notlar sayfada var, hangileri yok, veri tabanına gitmeden önce bu bilgi elimizde olmalı.

Hangi bilgiyi tutarsak hatasız olur.
    Son yüklenen not un, tablodaki key değerlerini tutarsak, sorunsuz olur. O key ile DB ye gider, sonraki kayıtları belli sayıda heybeye koyarız.
    Getirdiğimiz heybedeki son kaydın(not un) keyini yine yedekleriz.

heybe derken gırgır olsun diye dedim, teknik bir anlamı yok. :D akşam saati kafa çorba.

7. dinlex

dinlex Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    88
    En sonda uyardığınız iyi oldu. Yoksa bildiğim bütün yazılım sitelerinde heybeyi arayabilirdim saatlerce. :D
    Tabi bilmeyenlere de siz ne biçim yazılımcısınız diye çıkışabilirdim de. Belki de şuan hapisteydim :p

İkiniz de sağolun arkadaşlar/abiler/ablalar. Gerçi birinizin profil resminde horoz, diğerinde keçi var ama, insan olduğunuzdan şüphem yok :D
    Hayvanların forum kullandığı bir çağa gelmedik henüz. ('Dünya nereye gidiyor?' konunuza da göndermem olsun @sedirAğacı . Takipçinizim...)

İkinizin söylediklerinden yola çıkarak bieşyler yapabilecem sanırım. Mantığıma oturdu bişeyler. Teşekkürler ikinize de...

Yilmazx ve sedirAğacı bunu beğendi.
  8. zoom699

zoom699 Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    bu konuda nokta atışı çözüm için JQEURY prepend() ve append() diye arayın fazla sonuç var: scrolltop ile indikce twitter gibi yüklenen haber ve başlıklar diye arayın.

9. dinlex

dinlex Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    88
    Aşağı geldikçe yüklenmesi kolay oluyor, sürekli altına ilave ediyorsun. Onu yapmıştım daha önce. Ama yukarı çıkarken üste doğru listelenmesini yapamamıştım. Söylediklerinize bakacam, teşekkürler...