Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

VB.Mi Excel vb. mi? USTALARDAN YARDIM!

Konu, 'Visual Basic' kısmında alonewolf tarafından paylaşıldı.

1. alonewolf

alonewolf Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Merhaba,
    Değerli arkadaşlar ben muhasebeciyim,ve excel ile mali tablolar ve analiz konularında çalışmaları derinleştirmek istiyorum. Basic bilgim var, ama çok değil, sizden yardımcı olmanızı rica edeceğim konu, Visual Basic üzerinde yoğunlaşıp Excel üzerinden bilgi almak mı yoksa excel içinden basic çalışmak mı daha doğru olur.
    Bu Visual Basic ile Excel e nasıl müdahale ediliyor bilgi alışverişleri nasıl oluyor çok iyi bilmiyorum.
    Mümkün ise bir küçük örnek satır ile de açıklarsanız sevinirim.
    Saygılarımı sunuyorum.

2. Sabahi

Sabahi Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Exel ile Visual basic uc genel kullanima sahip.
    1) VBA (Excel'de Tools\Macro\Visual Basic Editor olarak bulabilirsiniz)
    2) Visual Basic (VB 6.0 yada VB .NET gibi bir derleyici gerekiyor)
    3) VB Script (Windows ile ucretsiz geliyor. Notepad yada herhangi bir text editor kullanarak scriptlerinizi yazabilirsiniz)

Hazir olmasi, ogrenme kolayligi, sizinkine benzer amaclara yonelik gelistirilmis bir tool olmasi, gorsel arayuzler hazirlamadaki kolaylik gibi nedenlerden dolayi ben VBA uzerine yogunlamanizi tavsiye edebilirim.
    Kullanima ornek olarak, Excel'i calistirin, Tools\Macro\Visual Basic Editor u secin. Editorden Insert\Module u secin. Acilan pencerenin icine asagidaki fonksiyonu kopyalayip yapistirin.

Sub YeniWorkbook()
    Dim Wk As Workbook
    Set Wk = Workbooks.Add
    Application.DisplayAlerts = False
    Wk.SaveAs Filename:="C:\Temp\data.xls"
    End Sub

Ilerde baska bir zaman yine kullanmak istersek diye File menusunden Export File i secin, ve arzu ettiginiz bir klasorde saklayin. Isiniz bitince F5 e basarak yazdigimiz programi calistirin. Bu basit fonksiyon C:\Temp kalasorunde data.xls isimli bos bir excel dosyasi yaratip sizin icin bu dosyayi acacaktir. Daha kompleks islemler icin internette "excel vba" anahtar sozcuklerini kullanarak bir arastirma yaparsaniz yeterli sayida ornek bulacaginizi saniyorum. Yada sorulariniz oldukca yine burda sorarsiniz aramizda bu konuyu benden cok daha iyi bilen arkadaslar yardimlarini esirgemeyeceklerdir.
    Kolay gelsin.

3. savask

savask Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    ben de Sabahi'nin yazdığı 1. maddeyi tavsiye ederim. Ayrıca ayrıca vb derleyicilerine hiç gerek yok. çünkü excel vba ile herşeyi yapabiliyorsunuz.

excel vba'yı başlangıç düzeyinde sorunsuz öğrenmek içinde aşağıda linkini verdiğim kitabı tavsiye ederim. sonra forumlarla kendinizi geliştirirsiniz.

http://www.ideefixe.com/kitap/tanim.asp?sid=HV4E4B8LLE8EQRUXNA2L