Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Üsküp'te Gezilecek Yerler

Konu, 'Konu Dışı' kısmında cihancesur tarafından paylaşıldı.

 1. cihancesur

  cihancesur Yeni Üye

  Kayıt:
  7 Mayıs 2018
  Mesajlar:
  2
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Şehir:
  istanbul
  [​IMG]
  Büyük İskender. Kim bilir Üsküp'ün ana sembolü, Makedonya Meydanı'nın ortasındaki At (Makedonyalı: Воин на коњ) heykeli ve çeşme savaşçısıdır. Çoğu zaman onun için resmi olarak adlandırılmamış olsa da Büyük İskender'in tasvir edilmiş olduğu düşünülmektedir. Anıt Floransa'da inşa edilmiş ve Makedonya Cumhuriyeti'nin bağımsızlığının 20 yılını anmak suretiyle 8 Eylül 2011 tarihinde resmen tamamlanmıştır. Bronz heykel 14.5 m (47.6 ft) uzunluğundadır ve kendisinin 10 m (32.8 ft) yüksekliğinde olan silindirik bir sütun üstünde yer alır. Kolon, her biri daha ince bir bronz halka ile ayrılmış üç büyük fildişi bölümden oluşur. Her bölüm kabartma ihtiva eder. Sütun bir çeşme içinde duruyor. Kolonun dibinde her biri 3 m (9,8 ft) uzunluğunda 8 bronz asker bulunmaktadır. Ek olarak, her biri çeşmenin bir parçası olarak hareket eden ve ağızlarından su bırakan çeşme havuzunun kenarlarının çevresinde, her biri 2.5 m (8,3 ft) uzunluğunda 8 tane bronz aslan bulunmaktadır. Çeşme de müzik çalıyor.
  [​IMG]
  Üsküp Kalesi. Üsküp vadisindeki en yüksek tepede bulunan Kale Kalesi, şehrin görkemli manzaralarını sunmaktadır. Kalenin en eski kısmı günümüz surları içinde. 121m uzunluğundadır ve Üsküp civarlarındaki Taorion köyünde doğan Bizans İmparatoru Justinianus tarafınca opus qvadrum tarzında (dışarıdaki büyük taş bloklar ve içinde minik taşlar) inşa edilmiştir. Eski Skupi'nin yıkıldığı 518 büyük depreminden sonrasında, Justinian doğum kasabası için bir şeyler halletmeye karar verdi ve bugünkü Üsküp'te Justinijana Prima'yı inşa etti. Ne yazık ki, Justinijana Prima'nın kalıntılarını keşfetmek için büyük bir arkeolojik emek verme yapılmamıştır. Günümüzdeki tahkimatların bir çok, 10. yüzyıldan (kare kule) ve 13. yüzyıldan (yuvarlak kule) meydana gelmektedir. Kulenin sayısı 70'e çıkmış olduğu süre (bugün yalnız 3 tane duruyor) ve kale Vardar nehrine inip bugün de Conteporary Sanat Müzesi'nin bulunmuş olduğu tepede yer alır. Eski çarşı tarafındaki minik kapı, halen ayakta duran tek kapıdır ve 1446 senesinde inşa edilmiştir. Kale MS 89 senesinde ve 63. zelzele esnasında daha da artmıştır.
  [​IMG]
  Taş Köprü. Taş Köprü 6. yüzyılda Bizans imparatoru Justinian tarafınca yaptırılmıştır. O zamandan beri kentin sembolü olmuş ve her hükümdar, Üsküp'ün son 10 yılını restore eden en büyük madalyası bile üstünde bir iz bırakmaya çalıştı. Köprünün en büyük tekrardan inşası Sultan II. Mehmed tarafınca 15. yüzyılın ikinci yarısında yapılmıştır. Sonrasında taş çit ve koruma kulesi eklendi. Maalesef son olarak restorasyon esnasında nöbetçi kulesi düştü ve tekrardan inşa edilmeyi bekliyor. Ana meydan ve eski pazarın ana bağlantısı hala. Üstünde yürürken, 6. yüzyıla ilişkin büyük taş blokları fark etmeye çalışın. Köprünün 13 kemeri vardır ve 214 metre uzunluğundadır.
  [​IMG]
  Porta Makedonya. Porta Makedonya (Makedonca: Порта Македонија) Pella Meydanı'nda bulunan bir zafer takıdır. Kemer, 20 senelik Makedon bağımsızlığına adanmıştır ve dış yüzeyi, Makedonya tarihinin sahnelerini betimleyen, mermerle oyulmuş 193 m2'lik kabartmalarla kaplıdır. Ek olarak, biri devlete ilişkin hediyelik eşya dükkanının bir fonksiyonuna haiz olan iç mekan odalarının yanı sıra, düğünler için mekan olarak tasarlandığı iddia edilen çatıya halka açık erişim elde eden asansör ve merdivenler de içermektedir.
  [​IMG]
  Makedonya Meydanı. İlginç manzaraların bir çok Taş Köprü'nün öteki tarafında olmasına karşın, Makedonya Meydanı çevresinde birkaç garip yer var. Depremden sonrasında meydan fazlaca değişti, neoklasik binaların bir çok merkezdeki minik bir bölüm haricinde gitti. Bazıları Maksim Gorki sokağında ve çevresinde (İtalyan Büyükelçiliği ve Arap Evi Otel'i) bulunmaktadır. Ana meydandan avmsine girdiğinizde işaretli bir yer arayın. Bu, Rahibe Teresa'nın evinin ayakta durduğu yer. Bu evde dünyaya geldi ve ilk kez İrlanda'ya ve hemen sonra Hindistan'a gidince 18 yaşına kadar burada yaşadı. Goce Delcev Dame Gruev şeklinde eski Makedon devrimci figürlerin heykelleri de görülüyor. Bunların içinde Tsar Samuil ve Justinian the First şeklinde eski kişiler de yer ediniyor. Şimdiye kadar en etkisinde bırakan boy, 26 metre yükseklikte bulunan Büyük İskender'inki.
  [​IMG]
  Parlamento Binası, (Parlamento Binası). 1938'de Viktor Hudak tarafınca modernist tarzda inşa edilmiştir.
  [​IMG]
  Kent Hastanesi, (Parlamento Binası'ndan çapraz). 1831'de Hırvat mimar Drago Ibler tarafınca inşa edilmiş ve Üsküp'teki çağdaş mimarinin en güzel örneğidir.
  [​IMG]
  Feodal Kule, (Ana meydanda, Eski Demiryolu İstasyonuna doğru giden Makedonya Caddesi'ne doğru aşama kaydediyor. Sokakta bir kaç güzel kafe var. Sağa sola geçtikten sonrasında Feudal Kulesi'ni görmek için soldan bakın.). Ne süre yapıldığı yada amacının ne olduğu bilinmemektedir. Muhtemelen bir Türk aristokratının mülkünde bir müdafa kulesi olarak hizmet etti. Bugün bir hediyelik eşya dükkanı olarak hizmet veriyor ve içeriden içeri girip görebiliyorsunuz. Eski Katolik kilisesinin (depremde yok edilen) arazisinin derhal önünde, Rahibe Teresa'ya ilişkin bir anıt var.
  Kaynak: www.cesurgezgin.com
   
  veli10 bunu beğendi.
 2. cetinemre

  cetinemre Yeni Üye

  Kayıt:
  1 Ekim 2018
  Mesajlar:
  5
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Şehir:
  bolu
  Teşekkürler not aldım.
   
 3. armaganchn

  armaganchn Yeni Üye

  Kayıt:
  7 Ocak 2019
  Mesajlar:
  6
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Şehir:
  bolu
  Çok gitmek istiyorum, hatta ölene kadar nereyi gezebilirsem o kadar çok istiyorum ki.
   
 4. veli10

  veli10 Yeni Üye

  Kayıt:
  27 Mart 2019
  Mesajlar:
  2
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Meslek:
  hukuk
  Şehir:
  Bursa
  Bu yaz tatilinde gidip görmek istediğim yerler balkanlar sanırım üskübede uğramam gerek :) Teşekkürler yazı için
   
 5. selen12

  selen12 Yeni Üye

  Kayıt:
  27 Mart 2019
  Mesajlar:
  3
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Meslek:
  web
  Şehir:
  bursa
  Ne güzel yerler ya insanın kalkıp gidesi göresi geliyor ama işte işler güçler malum :(
   
Benzer Konular
Yüklüyor...