Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Umarım ilgilenen vardır.

Konu, 'Konu Dışı' kısmında Predator tarafından paylaşıldı.

 1. Predator

  Predator Daimi Üye

  Kayıt:
  30 Ağustos 2002
  Mesajlar:
  1,509
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Yaz başında bir bukalemun aldım. Haywanı yazın kolayca besliyordum etraftan sinek ve böcek bulabiliyordum ama kış şartlarında bunlar imkansız hale geliyor.

  Kurt üretimi öğrendim ama oda koku yapıyor.Dışarıdada yapılması imkansız çünkü soğuk buna engel oluyor.

  Azınada zorla bişiler sokmak istemiyorum ev ortamında kolay üretilebilecek böcek falan bilen varsa yazsın yaw...

  Öff hangi insan evinde böcek olmasını isterki
  :rolleyes:
   
 2. Sahin

  Sahin Daimi Üye

  Kayıt:
  28 Mayıs 2002
  Mesajlar:
  8,943
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Hangi insan evinde bukalemun beslerki :D Kedi besle kardeş, köpek besle hatta at besle ama bukalemunu nerden buldun ya, bir kaybolursa arazi olur ondan sonra ara dur evin içinde :D

  Şaka bir yana veterinerlere ya da hayvan yemi satanlara danış onlar bilir ne yiyeceğini ;)
   
 3. Eylem

  Eylem Aktif Üye

  Kayıt:
  30 Haziran 2002
  Mesajlar:
  409
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Meslek:
  Ögrenci & Webdesigner
  Şehir:
  Sweden
  Bukalemun Beslenmesi ve Bakımı:

  Bukalemunların evde beslenmesi zorcadır, zira bukalemunlar esaret altında uygun koşullar sağlanmadıkça fazlaca yaşayamazlar. Özellikle Akdeniz ve Ege bölgesinde yaşayan kişilerin
  haricindekilerin bukalemun beslemeleri pek doğru değildir. Zira bu bölgelerin dışında kalan bölgelerin iklimi bukalemunlar için fazla serttir.
  Bukalemunlar böcek yiyerek beslenirler, yaşayabilmeleri için gerekli olan günde en az 20-30 canlı sineği veya hamam böceğini ona sağlamak doğal ortamda mümkünse de ev içinde mümkün olamayabilir. Günde en azından 20-30 canlı sinek veya bulamazsanız, 7-8 orta boy canlı çekirge, yada 10 kadar ufak canlı hamamböceği ile beslenmelidir. Bu da sağlanamazsa en azından balıklar için üretilmiş; Kurutulmuş karidesler bukalemuna verilmelidir ama yine de buna ilaveten, mutlaka canlı yem verilmesi gerekir. (Bukalemunların esarette yaşayamamasının en önde gelen sebebi, beslenme sorunlarıdır) Çünkü bukalemun, bu miktardaki (ki bu minumum ihtiyactır) böceği hatta daha da fazlasını, uzun dili sayesinde doğada çok kolay yakalayabilir, ancak bu miktardaki böceği ona canlı (Eğer sinek ise yarı sersemlemiş) olarak temin etmek, hak verirsiniz ki oldukca zordur.
  Normal bir kertenkele için yapılmış terraryum bukalemuna ufak gelecektir, ayrıca terraryumu yan ve üst kenarlarını sinek telinden yaparsaniz bulakemun ölebilir, çünki onun doğal olarak sinek yakalayabilmesi gereklidir. Sinek teli ile yapilmis bir kafese sinek giremeyeceğinden, Bukalemun canli yiyecek bulamayacaktir. Eger bir terraryum yapmak niyetindeyseniz, yan ve üst kenarlarını sinek teli değil, Bukalemunun kaçamayacaği kücüklükte bir kümes teli kullanmaniz daha uygun olacaktır.
  Ancak daha önce de anlatıldığı üzre bukalemunlar esarette fazla yaşayamazlar yine de yaşayabilmesi için, en az 1 metre x 1 metre x 1.5 metre boyutlarında oldukca büyükçe bir terraryum gereklidir. Bunun içinde hayvanın rahatca tırmanabileceği büyüklükte bitkiler ve saksı içinde ufak ve dalları bulunan bir ağaç olmalıdır ki tırmanıcı olan bukalemun, rahat edebilsin.

  Terraryum Gündüz 24-25 gece 18-19 derece ısıda olmalı nem %50-70 arası olmalıdır terraryuma ısı ve ışıklandırma için UVA veya UVB ampulu takılmalı yoksa düşük Watt'lı bir ampul (60 Watt) konulmalıdır. Geceleri ise beyaz ışık veren bir ampul yakmak hayvanların sağlığını kötü etkileyeceğinden 120 Watt'lık bir kırmızı ampul kullanılmalıdır. Terraryum öğle sıcağında ve 30 derecenin üzerinde asla doğrudan güneşe konmamalıdır. Terraryum'un içinde ufak bir su kabi, hayvanın altına girip sığınabileceği bir gölgelik, gereklidir. Ancak eğer yeterli bakımı sağlayamayacaksanız, bu hayvanları doğal ortamından koparmanız hiç doğru olmaz. Eğer evde böcek yetiştirmek isterseniz:

  Toprak bir kabın içine kuyu yada havuz suyu koyun (klorsuz) ve içine küçük patates parçaları, bir avuç prinç ve bez parçaları atın, bir hafta içerisinde suyun içinde böcekler ve larvalar oluşacaktır, kabin üzerini bir sinek teli ile örtün ki hem hava alsın hem böcekler kaçamasın. Kertenkelenize lavralardan verebilirsiniz. Ayrıca yine küçük böcekler, hamam böceği yavruları, örümcekler ve çekirgeler de verebilirsiniz.
  Yine kertenkele ve bukalemunlar için bir sinek tuzağı hazırlayabilir, bununla yakaladığınız böcekleri bukalemununuza verebilirsiniz bunun için bir kartonu veya kalınca bir kağıdı huni gibi kıvırıp ataç ile sabitleyin yada seloteyp ile yapıştırın yapmış olduğunuz bu huniyi bir kavanozun üzerine oturtun.  Şekil 1
  Kavanozun içine bir muz parçası yerleştirin ve balkona koyun bir iki gün sonra muz çürüdükçe sinekler kavanoza girecek ama çıkamayacaktır kavanozu bukalemunun bulunduğu terraryumda açarak sinekleri ona verin.

  Terraryumu temiz tutmanız ve sıkça temizlemeniz gereklidir, terraryumdaki, ölmüş böcekleri ve dışkıları temizlemelisiniz. Terraryumu dezenfekte etmek için, Nolvasan (Chlorhexidine diacetate).
  kullanılabilir. Hayvanın bedeninde açılan yara veya çizikleri tedavi etmek için se Betadine (povodine/iodine) veya Baticon kullanabilirsiniz.

  Ayrıca hayvan yeterince beslenemezse ölecektir eğer verdiğiniz yiyecekleri yemezse bunu anladığınız an onu mutlaka bulduğunuz doğal ortama serbest bırakın. (Tabii eğer kış ayıysa onu kış ortasında doğaya bırakmayın)


  isine yarar sanirim:D :D :D
   
 4. Predator

  Predator Daimi Üye

  Kayıt:
  30 Ağustos 2002
  Mesajlar:
  1,509
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Eylem.
  reptile.Fisek.com.tr
  burdaki bilgiler yazın yapabileceğin şeyler...

  Zaten benim terraryum ve UV lambam vs.vs var.Daha önceden piton besliyordum.Ona yemek bulmak kolay at fareyi yesin.

  Bu sayfayı daha önce okumuştum.Kışın ortasında iki yemek yöntemide olmuyor.Artı ben un kurdu ve hamam böceği üretiminide biliyorum ama evde olmaz koku yapıyor.
   
 5. redial

  redial Misafir

  Bu adam ciddi...

  Neyse,
  Mutlu yillar Predator...
   
 6. CrazyCat

  CrazyCat Daimi Üye

  Kayıt:
  25 Temmuz 2002
  Mesajlar:
  653
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Meslek:
  lecturer
  Şehir:
  Adana
  Pitonuna nooldu?
  Her hayvan güzeldir ama sen yine de besleyemeyeceğin hayvanı alıp telef etme.

  Doğal yaşam ortamı insanlarla içiçe olan hayvanları beslemek daha kolaydır.

  Mesala bi kedi al ve ii ce besle :D

  Eğer wahşi hayvan beslemek istiyorsan vahşi bir kedi al :)

  Yok eğer ilginç bir hayvan beslemek istiyorsan ilginç bir kedi al :)

  Ama amacın insanları şaşırtmak veya korkutmak ise unutma ki aslan da bi kedidir :D

  nice mutlu yıllara :)
   
 7. Asil

  Asil Voyager

  Kayıt:
  31 Aralık 1999
  Mesajlar:
  75
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Meslek:
  web designer
  Şehir:
  Sweden
  Ne demek aslan hocam burda gizli GS propagandasimi yapiliyor :D Kanarya besle vahsi bir sey istiyorsan Sahin besle, Kartal olmaz :p
   
 8. HunTER

  HunTER ...

  Kayıt:
  15 Ağustos 2002
  Mesajlar:
  8,684
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Meslek:
  Web Programlama
  Şehir:
  İstanbul
  Bodrum katında bır kalorıfer daıresıne yada zemın katında mustakıl bır eve tasın.. Gunlerce bulasık yıkama ve yemekten kalanları yere dok.. Ayrıca cop kovası yerıne ufak posetler kullan ve fazla deterjan tukettme.. Emın ol bır hafta ıcınde ıstemedıgın kadar cok hamam bocegın olacak :D

  Not: Ogrencılık hayatımdan edındıgım tecrubelerden derlenmıstır :)