Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Türkçe Karakterler ile işlem yapmak?

Konu, 'D Dili' kısmında mzgg tarafından paylaşıldı.

1. mzgg

mzgg Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    kullanıcıdan alınan bir türkçe karakteri if yapısında karşılaştırma yapmak için kullanamıyorum sizce nasıl çözebiliriz bu sorunu?

2. acehreli

acehreli Ali Çehreli

Beğenilen Mesajlar:
    2
    (Kodunu görmedeğimiz için ancak tahmin edebiliyorum.)

D'nin stdout ve stdin akımları UTF-8 kodlaması varsayarlar. O yüzden kullanıcının çalıştığı ortamın öncelikle öyle ayarlanması gerekir:

* Linux ortamlarında gereken ayar: yok. :)

* Windows ortamlarında gereken ayar: Konsolu örneğin 'chcp 65001' ile UTF-8'e çevirmek ve hiç olmazsa yaygın olan Unicode karakterlerini destekleyen 'Lucida Console' gibi bir font seçmek.

Ortamın UTF-8'i öylece desteklediğini varsayarsak belki de şunun gibi bir program yazmışsındır:

Kod:
    import std.stdio;

void main()
    {
        write("Bir harf giriniz: ");

dchar harf;
        readf(" %s", &harf);

writeln("Okuduğum harf: ", harf);
    }
    Kod:
    $ ./deneme
    Bir harf giriniz: ğ
    Okuduğum harf: Ä    <-- YANLIŞ

Bunun nedeni, D çalışma ortamının (D runtime) şunlardan hangisini istediğimize karar veremiyor olmasıdır:

* Tek char okuyayım ve onu dchar olarak mı sunayım,

* yoksa iki (veya gerektiği kadar) char okuyayım da onları birleştirerek bir dchar mı yapayım?

Ben olsam ikinci seçeneği uygulardım ama anlaşılan D çalışma ortamı birincisini uyguluyor.

O zaman bir çözüm, bütün girişi tek satır olarak okumak ve ilk harfine bakmak olabilir:

Kod:
    import std.stdio;
    import std.string;
    import std.array;

void main()
    {
        write("Bir harf giriniz: ");

string satır = chomp(readln());

writeln("Okuduğum harf: ", satır.front);
    }
    Şimdi doğru:

Kod:
    $ ./deneme
    Bir harf giriniz: ğ
    Okuduğum harf: ğ

Hâlâ stdout ve stdin'i akımlar olarak sunacak olan bir modülün geliştirilmesini bekliyoruz. O tamamlandığında girişten dchar çekmek benim yukarıdaki beklentime uygun olacak. (Şimdilik std.cstream ve std.stream var ama onlar emekliye ayrılacaklar.)

Ali

3. mzgg

mzgg Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Sayın kardeşim çok teşekkur ederim zahmet edip baya yazmışsın ama ben çok özür dilerim konuyu ben C de açığımı zannediyorum yanlış yerde açmışım tekrar kusuruma bakmayın...