Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Türkçe-İngilizce ve İngilizce-Türkçe sözlük için veri arayanlar...

Konu, 'İçerik Yönetimi' kısmında acemi tarafından paylaşıldı.

1. acemi

acemi Misafir

Sözlük veritabanı

Türkçe-İngilizce ve İngilizce-Türkçe sözlük uygulaması yazmak isteyenler veya bir nedenle bu verilere ihtiyaç duyanlar, yukarıda linki verilen dosyada, aradıklarını bulabilirler.

Dosya, tar.gz formatındadır. GNU/Linux ve benzeri sistemlerde dosyayı açmak için şu komutu kullanmanız yeterlidir:
    tar zxf proje_sozluk_db.tar.gz

Dosya açıldıktan sonra içinden 3 adet metin formatında dosya çıkacaktır. Bu dosyalar, MySQL veritabanında kullanılmak üzere hazırlanmıştır. Ufak bazı değişikliklerle, başka veri formatlarına da çevrilebilir. Çıkacak dosyalar sunlar:
    • create_tables.sql
    • insert_sozluk_en2tr.sql
    • insert_sozluk_tr2en.sql

İlk dosya, gerekli olan tablolari oluşturur. Diğer ikisi ise sırasıyla İngilizce-Türkçe ve Türkçe-İngilizce verilerini tablolara ekler.

2. acemi

acemi Misafir

Türkçe Sözlük ve İmla Kılavuzu

Bu dosyada da Türkçe sözlük ve imla kılavuzu bulunmaktadır. Bu verilerin formatı biraz karışık.

İmla kılavuzu, bir metin dosya halinde ve her satıra bir kelime gelecek şekilde hazırlanmıştır.

Sözlük kısmı ise her harf için bir XML dosya olarak hazırlanmıştır.

3. drlog

drlog Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Çok teşekkür ederim güzel bir paylaşım olmuş

4. Magic2Melody

Magic2Melody Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    saol iş yapar veriler, kaç adet sözcük var bu arada ?

5. acemi

acemi Misafir

İngilizce-Türkçe 35.000
    Türkçe-İngilizce 66.000

Türkçe Sözlük'te ise Türk Dil Kurumu'nun yayınladığı sözlükte var olan bütün kelimeler var.

6. DotNetKid

DotNetKid Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    cok yararlı bir çalışma tşk. ederim...

7. cybrus

cybrus Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Çok yararlı bir paylaşım, tebrikler, teşekkürler.

8. Philippines

Philippines Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Student
    bu bilgiyi nasil degerlendirecegimiz hakkinda bilgi vermek isteyen varmi ?

9. acemi

acemi Misafir

Örneğin biz, MSN için sözlük servisi yazdık.
    Yine bu verileri kullanan sözlük siteleri var
    Lale gibi masaüstü sözlük uygulamalarında kullanılabilir.

Şöyle bir Mozilla Firefox eklentisi yapilsa örneğin benim çok hoşuma gider: Bir İngilizce siteyi Firefox ile açacaksın. Fareyi üstüne getirdiğin kelimenin Türkçe anlamı, popup pencerede gözükecek.

10. cybrus

cybrus Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Her yerde; nerede kullacağınızı bulmak ve proje geliştirmek size kalmış birşey, sonuçta bu bir içerik.

Firefox'un Extensions sayfasında bu tip add-on'lar mevcut.

11. acemi

acemi Misafir

İngilizce metindeki bir kelimenin Türkçe karşılığını gösteren bir Firefox eklentisi mi var?
    Adı ne? Ben hiç görmedim de...

12. zbahadir

zbahadir where id='Linux'

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Bilgisayar ve Internet Hizmetleri
    Teşekkürler acemi paylaşımın için.

13. BerkeSandal

BerkeSandal Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 4 Eylül 2006
  14. cybrus

cybrus Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Eğer buradaki Magic2Melody ile oradaki Magic2Melody aynı kişiyse yazıklar olsun diyorum.

Not : Sanırım aynı kişiler veya onun adını kullanan başka birisi (en azından yakınındaki birisi) çünkü diğer forumdaki imzasındaki sitenin whoislerine bakılırsa kullandığı nameserverlar ile kendi sitesinde kullandığı nameserverlar aynı ve sitelerin her ikiside şu anda yayında, yani ptechnics tarafından host ediliyor, burada da kendi sitesini tanıtmış, 80% aynı kişi, diyecek birşey bulamıyorum.

Pes dedim doğrusu. :?:):

15. BerkeSandal

BerkeSandal Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    http://www.r10.net/script-istek/16293-arama-scripti-yazdirilicaktir.html#post181404
    http://img168.imageshack.us/img168/6695/uyan305k2cz3.gif

16. acemi

acemi Misafir

Bu verilerin satılmasında herhangi bir sakınca görmüyorum, isteyen satabilir. Sonucta bunu müşteriye ileterek bir servis veriyor ve istediği takdirde bu servis için para talep edebilir.

17. cybrus

cybrus Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Burada söz konusu olan onun bunu servis olarak hizmete sunması değil başkasının iyi niyetiyle paylaşımda bulunduğu birşeyi parayla satmasıdır, ayrıca sizide tavrınızdan dolayı tebrik ettim doğrusu :)

18. acemi

acemi Misafir

Öyleyse özgür yazılımların parayla satılması sana ters geliyordur. Bu şekilde işleyen devasa bir sektör var.

19. cybrus

cybrus Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Yukarıdaki mesajımdada söylediğim gibi, benim yadırgadığım nokta paylaşımda bulunulan birşeyi en ufak bir emek bile harcamadan direkt olarak satışa sunmasıdır.

Mesela olaylar böyle gelişmeyipte, arkadaş php ile çalışan bir sözlük yazıp veritabanında bu verileri kullanıp, hazırladığı yazılımı satışa sunmuş olsaydı bunda herhangi bir problem olmazdı, çünkü geliştirip, kendi emeğini ortaya koyduktan sonra bundan karşılık bekliyor olacaktı, yazılım sektöründe satışa sunulan open source nimetleride aynen böyle işliyor.

Mantıksal olarak bir problem var, fakat sizin tarafınızdan bunun satılmasında herhangi bir problem yoksa satabilir, kaynak belirtmediğine göre sizden izin aldığınıda sanmıyorum.

20. Meteryus

Meteryus Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    bana tuhaf gelen ise özgür bir kaynağın para ile satılması değil , bir siteden alınan kaynağın başka bir sitede satılması, mesela şimdi ben daha önce programlama bölümüne gönderilmiş örnek kodları derleyip satabilirmiyim, yada cevzi.net de yayınlanan makaleleri derleyip satabilirmiyim ?

bunun dışında, bu şahıs bu sitede üye olan m2m olmayabilir de , daha önce başka forumlarda benim adıma, benim hazırladaığım sitelri satanlara bile rastladım.