Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

teorik bilgi?

Konu, 'Mekatronik / Robotik' kısmında dwyane_wade tarafından paylaşıldı.

1. dwyane_wade

dwyane_wade Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Arkadaşlar data sheetlerde yazan şeylerin ne olduğunu anlamıyorum internetten bakarak yaptığım projeler de çalışmıyor.Hatamın nerde olduğunu da bulamıyorum.Bu teorik bilgi eksikliğinden mi kaynaklanıyor?Eğer öyleyse bu bilgi eksikliğini gidermek için önerebileceğiniz kaynaklar nelerdir?Her türlü yardıma açığım.Şimdiden yardım edecek herkese çok teşekkür ediyorum...

2. Furkan Onka Uğur

Furkan Onka Uğur Moderatör Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    48
    Tabi ki altyapı eksikliğinden oluyor:)

Nasıl bir eğitim aldınız ya da altyapınız var bilemiyorum fakat önce işin abecesini öğrenmek gerekir. Elektrik - Elektronik Doğru Akım Devreleri, Prof. Dr. Uğur Arifoğlu, Alfa Kitap adlı yapıt ağır gelebilir fakat oldukça iyidir. Yine bir seçenek de MEGEP'in Elektrik - Elektronik Teknolojisi alanındaki modüllerdir. Önce elektriğin temel esasları, sonra doğru akım devreleri ve daha sonra alternatif akım devreleri modüllerini inceleyiniz. Kolay gelsin.

3. Maradona

Maradona Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Sevgili arkadasim, senin gibi yardiran herkes internetten iki datasheet okuyup iki devre lehimleseydi ortalik elektronikciden gecilmezdi. Herkes Ironman filmindeki gibi oturup bodrumda ucan elbise falan yapardi. Ben senelerce akademik egitimini aldim, yazilimci olarak birkac sene calisip donanimla ilgilenmezsen herseyi unutuyor insan. Kolay degil calisir ve ise yarar bir devre yapmak. Sen bence biran önce herseyi yapmak istiyorsun, cok ayrintiya girmeyi sevmiyorsun. Hem burada forumda cok aktifsin hem de bir yandan devre yapmaya calisiyorsun. Bence bir koltukta iki karpuz tasimadan önce teker teker tasimayi ögren. Kendini ya sadece elektronige ver, ya da sadece programlamaya yogunlas. Birisini pekistirdin mi öbür konuya da ayni sekilde yogunlasabilirsin.

4. dwyane_wade

dwyane_wade Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    :D :D Yani haklısın aslında da elektroniğe de bir yerden başlamak istiyorum.Bir de bir an önce aklıma gelen projeyi hayata geçirebilecek seviyeye ulaşmak istiyorum da bu konuda bir yönlendirme istiyorum normalde elektronik müh. 1. sınıfım da taa 3. sınıfta gösterilecekmiş böyle şeyler iki sene bekleyemem valla kendim öğrenip bir şeyler yapmam lazım :D

5. dwyane_wade

dwyane_wade Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Aldığım eğitim herhangi bir eğitim yok açıkçası söylediğiniz kitabı da ilk fırsatta edinip çalışmalara hemen başlayacağım.Tekrar teşekkür ederim :)

6. sulik

sulik Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Elektrik-elektronik müh
    Basit kirscoff ve mcu lar hakkında temel şeyleri biliyorsan bodoslama dalman o kadar da kötü değil kanımca (tabi yeterince para da varsa ve uğraştığın şey digital elektronik ise) Eğer analog devreler ile uğraşıyorsan oturup okumalısın.
    doğrusu datasheet bakmak gayet olumlu bir adım. Körlemesine bir şeyler yapmaya çalışan insanlar görüyorum datasheetlere bakmadan.

İkincisi ingilizce bilgin. datasheet ler malum hep ingilizce.

Hazır anlatımı olan basit projelerden başla çalıştır sonra nasıl çalıştığına bak değişiklik yap.

7. Erdem⁣

Erdem⁣ Üye

Beğenilen Mesajlar:
    22
    Meslek:
    Programcı
    Kitap olarak Türkçe kitaplardan Prof Dr. Uğur Arifoğlu'nun kitabını ben de beğendim. İçerisinde devre analizi yöntemleri Thévenin, Norton, düğüm yöntemi vs.. örnekler var.

Gene de hani şöyle olsaymış dediğim noktalar da var. Örneğin düğüm yöntemindeki soruları hep matris yöntemiyle çözümünü anlatmış. Ama bize derste anlatan hoca pratik yöntemi göstermişti. Matris yöntemini bilgisayarların kullandığını ve sadece genel kültür olarak bilginiz olsun demişti. Hoş benim açımdan ek olarak faydalı olabilir. Ama ben kitabın yazarı Uğur hoca olsam matris yönteminin yanında pratik yöntemi de anlatırdım.

Ama gene bahsettiğim gibi bu kitap güzel bir kitap. Tavsiye ederim. Konu olarak MIT'nin 6.002.x kitabının ilk döneminde anlatılan konuları anlatıyor.

Eğer yabancı dilin varsa MIT'nin 6.002x devreler elektronik dersini de almanı tavsiye ederim.

https://www.edx.org/courses/MITx/6.002x/2013_Spring/about

Gene bu dersin hocalarından Profesör Anant Agarwal'ın yazdığı kitap Foundations of Analog and Digital Electronic Circuits de bu konudaki en iyi kaynaklardan biri. Ama söyleyeyim hiç basit bir kitap değil. Ben ilk okuduğumda hiç bir şey anlamamıştım. Ama kitapla beraber derste öğrendikten sonra artık hem konuları anlayıp hem de soruları çözebilmeye başladım. Anlatım kısmı biraz teknik ama zaten bu dersi alırsan Profesör Anant Agarwal müthiş bir hoca. Belki de dünyadaki bu konudaki en iyi bir kaç hocadan biridir diye düşünüyorum. Örneğin elektronikteki geri besleme konusunu anlatırken bir bakmışsın mekanik mühendisliğine geçiş yapmış. Arabaların kilitlenmeyen fren sistemlerini anlatıyor.

Kitabın soruları gerçekten çok zor. Zaten MIT'de mühendislik eğitimi alan öğrencilerin bu seviyede hatta bazen daha zor soruları çözmesi bekleniyor. Ben de bu aralar bu kitabın tüm sorularını çözüyordum bir süre ara verdim.

Eğer merak ediyorsan bu adreste örnek sorular bulabilirsin. Hatta eğer elektroniğin teorik kısmı ya da matematik konusunda soruların varsa bu adreste sorabilirsin. Umarım bir cevaplayan bulunur :)

http://www.sorular.temelelektronik.net

Eğer elektroniğin teorik kısmı dışında; mikrodenetleyiciler, elektronik projeleri vs.. gibi elektronikle ilgili başka bir konuda sormak istediğin bir şey olursa burada sorabilirsin:

http://sohbet.temelelektronik.net

8. dwyane_wade

dwyane_wade Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Çok teşkkür ederim kardeşim :)