Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Taşınabilir Veritabanı

Konu, 'C#' kısmında tst tarafından paylaşıldı.

1. tst

tst Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    4
    Merhaba
    Bir stok takip programı yazmak istiyorum. Haliyle bu program veritabanı da kullanacak. Ancak taşınabilir veritabanını nasıl oluşturacağım konusunda kararsız kaldım. Şöyle ki ileride sıkıntı olur diye access kullanmak istemiyorum. .mdf dosyası oluşturup config dosyasında bu mdf dosyasının yolunu versem her bilgisayarda sql server yok . Bunun yolları nedir veya siz bu gibi durumda ne yaparsınız?
    Not: config dosyasında ip verilmeyecek. Program her bilgisayarda lokal olarak çalışacak

2. Furkan Onka Uğur

Furkan Onka Uğur Moderatör Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    43
    Gömülebilir bir veritabanı kullanabilirsiniz. Örneğin SQLite. Tabi MySQL, SQL Server gibi yazılımların tüm olanaklarını sunmayabilir.

3. tst

tst Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    4
    Peki veriler büyüdüğünde hangisi daha sorunsuz çalışır. sqlite mı access mi

4. sedirAğacı

sedirAğacı Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    185
    Meslek:
    Bilgisayar programcısı.
    geçmişte bir site yazıp vermiştim. 13 yıl hiç sorunsuz kullanıldı. tek hata yada ek istemediler. access veri tabanı vardı. ancak veri fazla değildi. Günde bi kaç yüz kelime ekleniyordu.

access uzun müddet kullanılabilr, oturmuştur sorun çıkarmaz. ama az veri destekler en son 2GB idi. çok veri ile kullanırsan yılda bir gereksiz verileri temizlik ve sıkıştırma gerekir. adı neydi onun, komut aklıma gelmedi, silinen verinin tamamen kaldırılması diye aranabilir. SHRINK olabilir.

sqlLite 32 TB destekliyor diye gördüm ama kullanmadım.

sql compact bir sitede kullandım ama siteyi servere yükleyemedim, Sorun o dönem kullandığım bilgisayardaydı, yazılıma uygun değildi... compact sanırım en son 4GB destekliyordu.

tst bunu beğendi.
  5. haXan

haXan Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    SQLite access'e göre çok daha hızlı ve performanslı bir veritabanı...SQLite öneririm...