Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

tarayiciyi kapattigim zaman session degiskenleri yok olmuyor

Konu, 'PHP' kısmında sokrates tarafından paylaşıldı.

1. sokrates

sokrates Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Web Programmer
    merhabalar
    tarayiciyi kapattigim zaman (session_destroy) yapmadan session degiskenleri yok olmuyor belli bir sure mi gecmesi gerekiyor

2. mkarabulut

mkarabulut Misafir

Eğer cookie tabanlı session kullanıyorsan, tarayıcıyı kapattığında tarayıcı cookieyi siler ve belli bi süre geçmesine gerek kalmadan oturuma erişim kapanır.

ama aslında server'da session dosyaların hala mevcuttur, sadece senin erişimin engellenmiş olur cookie silindiği için.

Yok eğer adres satırından session bilgilerini taşıyorsan, o zaman aynı session id yi yazarak tekrar ulaşabilrsin.
    index.php?PHPSESSID=asd312sdsadasd gibi...

Kolay gelsin.

3. sokrates

sokrates Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Web Programmer
    session_start la oturumu actigim zaman cookie tabanli session mu oluyor bunun adı?
    şimdi şöyle anlatayım kendi bilgisayarımda tarayıcıyı kapattığım zaman sessıon değişkenleri yok oluyor ama baska bir bilgisayarda
    denedim web üzerinden bu anlattıklarım tabiiki değişkenler yok olmuyor tarayıcı olayı filanmı nedendir anlamadım

4. mkarabulut

mkarabulut Misafir

cookie tabanlı olup olmaması doğrudan php nin derlenme paramatreleri ve php.ini ayar değişkenleri ile ilgili bi şey...
    php.ini de
    session.use_cookies
    session.use_transsid
    satırları belirliyor bu olayı.
    Eğer use_transsid kullanılacaksa php derlenirken trans_sid enable edilmiş olarak derlenmesi gerekiyor...

Olay taaryıcı ile ilgili değil bence.

5. LoS.ToF

LoS.ToF Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    PHP Developer
    HöNk!
    Anlamadım şimdi nie php.ini yi okumadım ki. Bir ara Şu php.ini yi anlatan bişiler yaz yaw... yada ben yazayım :)

6. mkarabulut

mkarabulut Misafir

Yazarsan tüm Türk php kullanıcıları sana minnettar olur :D
    Bu gaz yeter mi biraz daha vereyim mi ? :D

Şaka bi yana çok meşgulum, eğer yazabilirsen sitede yayınlamaktan memnuniyet duyarım.

7. LoS.ToF

LoS.ToF Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    PHP Developer
    ayıpsın seni mi kıracağım. Bu gün evde oturur denerim.

8. Þenol Akbulak

Þenol Akbulak Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Merhaba;

PHP hakkında bilgim yok ama senin sorunun genel olduğunu düşündüğüm için yorum yapmak istedim.

Web serverlar senin browser ındaki eventlerle ilgilenmezler. Yani senin browser ının açıldığını, kapandığını vs. anlayamazlar. Onun anladığı şey bağlantı (connection) yapılması ve belli bir süre (timeout) bağlantı yapılmamasıdır.

Web server a bir bağlantı yapıldığında yeni bir oturum açar. Oturumu kapatacağı zaman ise senin browser ı kapattığın zaman değil, oturumun zaman aşımına uğradığı (session timeout) zamandır.

Bu durumda senin zaman aşımı süren ne kadarsa browser ı kapattıktan sonra bu sürenin geçmesi gerekir oturumun kapatılması için.

Zaman aşımını kendin belirtebilirsin. Asp de
    Session.Timeout = 30
    komutu ile 30 dk yapabilirsin. Başta da söylediğim gibi PHP karşılığını bilmiyorum. Rica etsek Mustafa arkadaşımız onu bize söyler sanırım.

Kolay gelsin.

9. mkarabulut

mkarabulut Misafir

Doğrudan php.inide ki bi ayarın değişmesi gerekiyor, bunun içinde ini ayarlarını değiştiren fonksiyonu kullanıyoruz bu iş için
    PHP:
    <?

//100 saniye

ini_set("session.gc_maxlifetime",100);
    ?>
    Ama tam emin değilim...

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 20 Eylül 2002