Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sunucu İle Etkileşimli Web Programlama

Konu, 'Yazılım Geliştirme' kısmında CodErode tarafından paylaşıldı.

 1. Okan Akyüz

  Okan Akyüz Daimi Üye

  Kayıt:
  8 Mart 2009
  Mesajlar:
  998
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Meslek:
  Makine Yüksek Mühendisi
  Aynen öle hatta PHP ile biraz daha kolay yazılır. (Referans karmaşası az olur)

  Kütüphane yazmak ile program yazmak arasında da fark yok. Program programdır. Yazarsın işte..
   
 2. Yivci

  Yivci Üye

  Kayıt:
  21 Ocak 2011
  Mesajlar:
  59
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Aslında teorik olarak C++ ile yaptığınız her şeyi PHP ile yapabilirsiniz. Tabii bilgisayar ile doğrudan ilgili bazı şeyler hariç.
  Düzeltme:Okan Hocam size itafet yazmadım, benden önce özdeş şeyi söylemişsiniz... :D
   
 3. CodErode

  CodErode Üye

  Kayıt:
  13 Ocak 2009
  Mesajlar:
  119
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Şehir:
  LocalHost
  C++ öğrenmek gerek o zaman... :)
   
 4. msatic

  msatic Üye

  Kayıt:
  22 Ocak 2008
  Mesajlar:
  69
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Başlıkta bir anlam düşüklüğü var herhalde.
  Sanırım siz frontend'de php gibi bir betik dili kullanıp, sunucu tarafında ise gerçek bir programlama dili ile etkileşime girmek istiyorsunuz.
  Bu zaten uzun zamandır yapılan bir şey.Php/Java bridge kavramını internetten araştırabilirsiniz.Gitti Gidiyor'da bu sistemi kullanıyor.
  Ayrıyetten kodaman.org'da yazılmış bir yazı var Php ve Python uygulamasının sunucu tarafında haberleşmesi ile ilgili.

  Php gerçek bir programlama dili olmamakla beraber bir betik dilidir.Büyük projelerde sunucu tarafında gerçek programlama dillerine ihtiyaç duyulmaktadır.
  Örneğin Facebook frontend'de php kullanırken sunucu tarafında C++ ile geliştirilmiş kendine has "RPC" adında bir framework kullanmaktadır ve tabiki tonla linux araçları.

  Saygılar, sevgiler.
   
 5. yaso_19

  yaso_19 Daimi Üye

  Kayıt:
  29 Nisan 2007
  Mesajlar:
  557
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Meslek:
  Web Developer
  Şehir:
  İzmir
  msatic haklı fakat değinmek istediğim bir konu var. Madem masaüstü olacak, ne diye ayırıyorsunuz ki? Birbiriyle en iyi etkileşimli olan dilleri seçmeniz gerek. Mesela C# .Net gibi. Arasında etkileşimde çok kolay bi yapı sağlar eminim. PHP / java etkileşimi nasıl olur hiçbi bilgim yok ama dediğim gibi en iyi etkileşim önemli. Php java etkileşimi birbaşka dile karşı daha yavaş veya daha kararsız veya daha pahalıya mal oluyorsa kullanmak gereksiz olur. Örnek olarak söylüyorum. Ama illa php ile etkileşim diyorsanız, sanki bana python daha iyi gibi geliyor?.. Konunun muhatapları (Java veya pythoncular) daha ii cevap vereceklerdir.
   
 6. msatic

  msatic Üye

  Kayıt:
  22 Ocak 2008
  Mesajlar:
  69
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ne demek istediğini anlamadım. .Net bir dil değil. Etkileşim derken, değinmek istediğimiz şeyi tam anladığını sanmıyorum. Örneğin video streaming olayında sunum katmanında flash ve php kullanırken. Video üzerinde yapılacak bir işlem için (örneğin sepya tonlama) sunucuda çalışan bir C++ programı ile muhatap olmak ? Sanırım anlatmak istediğimiz şey bu.

  Burada önemli olan bir konuda yeterli performansı gösteremeyen teknolojiye sunucu tarafında kardeş bir teknoloji ile destek vermek. Php/Java bridge sistemini bilseydiniz ne demek istediğimi anlardınız.
   
 7. yaso_19

  yaso_19 Daimi Üye

  Kayıt:
  29 Nisan 2007
  Mesajlar:
  557
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Meslek:
  Web Developer
  Şehir:
  İzmir
  yazdıklarımı yanlış anlamışsınız, bende aynı şeyleri söylemeye çalışmıştım temel olarak. php/java bridge olayında da dediğim gibi bi bilgim yok, eğerki yeterliyse yeterlidir. Bana python gibi geliyor o kardeş teknoloji, ha java daha iyidir o zaman cevap javadır. Ama her ikisi ile de yapılabilir sonuçta. Yada başka bir dil. İncelemek, şartları ele almak, ona göre karar vermek lasım.
   
 8. CodErode

  CodErode Üye

  Kayıt:
  13 Ocak 2009
  Mesajlar:
  119
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Şehir:
  LocalHost
  Teşekkür ederim, ben böyle cevap(lar) bekliyordum. Python ya da java dememin sebebi ikisi de hem masaüstünde hemde webde uygulama geliştirmeye uygun olmasıdır. Bunu sağlayan dilde iki platform arasında iletişim halinde olabilir diye düşündüm. Php ile etkileşimli olmaları şart değil zaten.
   
 9. çaðrý_aksu

  çaðrý_aksu Üye

  Kayıt:
  3 Haziran 2010
  Mesajlar:
  248
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Meslek:
  bende bilmiyorum...
  Şehir:
  ist.
  python hakkında güzel duyumlar alıyorum ama hakkında pekde bir şey bilmiyorum bu sebeple python konusunda yorum yapmayacağım. Java konusunda biraz bilgi sahibiyim, bu sebeple java teknolojilerinin ihtiyaçlarını karşılayacağını düşünüyorum. Java ile web uygulaması geliştirmenin 40 dan fazla yolu olduğu söyleniyor. Benim ilk etapda aklıma gelenler servlet, jsp, jsf. Java ile web uygulaması olamaz gibi şeyler okudum, gözlerime inanamadım!!! Ayrıca java ee konusunda da araştırma yaparsan iyi olur. Javanın en iddialı olduğu konu budur diye biliyorum. Birde tabi java dünyası diye bir şey var. İşte bu diğerlerinde yok..!

  Bunun dışında hangi dil ile çalışmak hoşuna gidiyorsa ve tabi hangi dili gerçekten biliyorsan onla çalışmanı tavsiye ederim. Önemli olan uygulamayı birazda kimin yazdığıdır.
   
 10. cemozden

  cemozden Daimi Üye

  Kayıt:
  19 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  728
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Meslek:
  Bilgisayar Mühendisi
  Şehir:
  Macaristan
  Bende hayretler içerisinde o mesajları okuyordum. Hatta bir mesajda java ile sadece büyük tabanlı projeler yapılır. büyük tabanlı projeler haricinde java kullanmayın diyende vardı hatta.
  Java'nın en güçlü yanı seninde dediğin gibi Enterprise kısmı birde mobile kısmı var tabi ağır basan. Local program olarak pek tercih edilmiyor Java.

  Java bridge konusuna gelirsek eğer. Java bridge sizin java sunucunuzda (Tomcat vs.) PHP scriptlerini çalıştırmanızı sağlar. bu şekilde bir kullanım var.

  http://php-java-bridge.sourceforge.net/pjb/tomcat6.php Buradanda inceleyebilirsiniz.
   
 11. MyProgramming

  MyProgramming Aktif Üye

  Kayıt:
  26 Eylül 2010
  Mesajlar:
  316
  Beğenilen Mesajlar:
  0