Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

şu işleri yapan bir eleman ortalama ne kadar maaş alır

Konu, 'PHP' kısmında zalih tarafından paylaşıldı.

1. zalih

zalih Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    yazılım
    Arkadaşlar çalışmakta olduğum işyerinde yaptığım işlerden aşağı yukarı bahsedeceğim.
    bu şartlar altında ortalama maaş olarak sizce ne kadar almam gerekir ve ayrıca devamlı bilgisayar başında olan bir kişi olarak firmanın bize ne tür imkanlar veya rahatlatmalar sağlaması lazım.

yaptığımız işler;
    3 boyutlu çizim, projelendirme, web yazılım ve tasarım, foto çekimi, grafikerlik, editörlük,

kullandığım programlar ise;

3dsmax + vray render, autocad, photoshop, flash, corel,

web yazılımda ise;
    sql, php, html, giriş düzey js, css, xajax... ayrıca seo bilgim var ve fazlasıyla karşılığını da alıyoruz sitelerimizden.

Bilgisayar kullanımı hususunda ise 10 parmak klavye var. ofis vs. genel bilgisayar kullanımından pek fazla söz etmeye gerek yok diye düşünüyorum.

bunların her biri ayrı bir meslek aslında. :)
    ALLAHım öyle bir nasip ettiki tüm bunları öğrenmek zorunda kaldım.

Şu an günlük ortalama 2000 tıklama alan bir mobilya sitemiz var. onu da halen geliştiriyoruz. yaklaşık 7000 adet ürün mevcut. eticaret ile ürünlerimizi satmaya çalışıyoruz. dolayısıyle iş temposundan bahsetmemize gerek yok diye düşünüyorum. sabah 8:30 akşam 7, ctesi ise akşam 6 ya kadar çalışıyoruz. zaten pek dinlenemiyoruz. Bir mobilya şirketi ve bu tempo bizi oldukça yoruyor ve git gide yeni siteler yaptığımız için daha da iş temposu artıyor. yakında çok daha kapsamlı bir site yapacaz. haliyle daha da fazla yorulacaz. :) Ve açıkçası ileriye yönelik de korkularım var.

1. Bu söylediklerim doğrultusunda sizce ne kadar maaş almam gerekir
    2. Daha verimli olmak için ne gibi rahatlatmalar yapmalılar.
    3. Sabah bir geliyoruz işyerine, akşam 7 ye kadar full tempo, devamlı bilgisayar karşısındayız. Bunun için ne diyorsunuz?

2. I-TECH-INN

I-TECH-INN Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    1- Rakam olarak ortalama 5 personelin işini yaptığını baz alırsak, 5 x asgari ücret gibi birşey çıkar ortaya :)

2- Daha verimli olmak için, her daha kendi alanında birşeyler bilen (uzman demiyorum) eleman tahsisi sağlayabilirler. Böylece herkes daha yüksek verimde çalışacaktır.

3- Bilgisayardan zevk alıyorsanız nema problema :)

Tabii bu yukarıda saydıklarım bizim ülkemizde değil merak etmeyin :)

Çünkü aynı dertten bende muzdarip durumdayım :) Hatta maalesef ülkemizde "joker eleman" tabir edilen bu tarz çalışanlar çok daha rağbet görmekte sebepsiz yere. Evet Joker eleman her şirkette olmalı, iş arkadaşı izne çıkınca,rahatsızlanınca boşluğunu doldurabilmeli. Ama bizde sadece 1 eleman ve o da joker olduğu için, ne bir tatil ne bir izin ne bir dinlence...

Açıkcası 3d vs.. çalışmalarınızı home-office parçabaşı yaptığınızda 1 iş ile maaşınıza yakın bir rakam alacağınızı söyleyebilirim :)

Tabii burda hata birazda bizlerde var "Biliyorum" demek hata sanırım bu ülkede, bu sektörde. Ya "bilmiyorum" demeyi öğreneceğiz, yada gülün dikenine katlanacağız...

(Hayır demeyi tavsiye etmiyorum, maalesef sektörde,"hayır" kelimesi pek hayırlı olmuyor :D)

3. zalih

zalih Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    yazılım
    @I-TECH-INN cevabınız için teşekkür ederim.

aslında şöyle oldu; işyerine girdiniz. ilk girdiğiniz zamanlar haliyle kendinizi anlatmak istersniz işçi olarak. sonrasında ise aldığınız parayı haketmek için şirkette bildiğiniz herşeyi yapıp, daha da verimli olmak istersiniz.

Ama işte şu noktalara gelebiliyor...

4. I-TECH-INN

I-TECH-INN Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    @zalih,

İşte bu noktada size katılmakla beraber hatalı olduğumuzu özellikle belirtiyorum.

İş yerine ilk girdiğimizde kendimizi tanıtmak ve hatta sevdirmek isteriz evet ama bunu nedense çoğumuz bağlı bulunduğu birim adına değilde tüm birimlere yönelik kabiliyetini gösteririz.

Misal , ben PHP kodlama üzerine girdiysem kendimi php ve mysql üzerinde göstermeliyim aslında. Ama olmaz , dayanamam (dürüst ve keriz konumumuz var ya hani :)) Flash'da da birşeyler yaparım, Photoshop ile de uğraşırım, hatta işin tadını kaçırıp 3d's max ile 3 boyutlu panaromik tasarımlar çıkartırım...

Eh haliyle karşımda kim olsa "mal bulmuş harami" gibi bu personele yüklenecek ve tabiri caizse, etinden,sütünden,postundan,tüyünden,kılından,yününden vs.. faydalanmaya çalışacaktır...

Aslında sektörümüzün amatörlüğü birazda bizlerin bu tavırlarından kaynaklanmakta. Çünkü işe ve gelire ihtiyaç olduğu için, sömürülmeye göz yumuyoruz...

Not : yukarıdaki benzetmeler kimseyi rencide etmek amaçlı değildir. Ben de aynı sorunları yaşadığım için kendi adıma bir isyandır :) temiz olan ve insanları sömürmeyen yöneticilere selam olsun...

Not 2 (forum yöneticilerine : yününden kısmı, vBulletin tarafından otomatik olarak boşluklandırılmaktadır. Yazım hatası yoktur.)

Saygılar

5. BitaMig

BitaMig Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    2
    Meslek:
    MIS / BI
    Güzel yazışma olmuş.@zalih çalışmalarınızı gerçekden merak ettim.

6. zalih

zalih Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    yazılım
    3dmax + vray renderle yapılmış bir çizim

7. I-TECH-INN

I-TECH-INN Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    <konu dışı> Güzel çalışma gerçekten ancak bir noktaya dikkat ettim. Sol arka köşedeki kot pantolonlu kişi, ortada duran, mor tshirt'lü kişiye göre biraz daha yukarda duruyor gibi bir izlenim edindim.

Sanırım bunun sebebi zemindeki yansıma ile aradaki farktan kaynaklı. Sütunlar direk zeminle birleştiği noktada yansıma yaparken, kişilerin yansıması ile ayakları arasında bir miktar boşluk var. Özellikle sol arka köşedeki kişi, havada duruyor gibi görünüyor:)

Fakat bunlar çalışmada emek olmadığını veya kötü olduğunu göstermez. Ellerinize sağlık </konu dışı>

8. BitaMig

BitaMig Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    2
    Meslek:
    MIS / BI
    Çok güzel bir çalışma olmuş elinize sağLık.

9. zalih

zalih Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    yazılım
    teşekkürler. konuyu toparlamak gerekirse;

I-TECH-INN in de söylediği gibi aslında bildiğiniz herşeyi firmaya bildirmeye gerek yok elbette ama bazen öyle durumlar oluyor ki müdahele etmemek elde değil. yani örneğin binlerce dolar ödeyip te bir iki resim çektirmek gibi. Profesyonel fotoğrafçılara saygı duyuyorum. ama şirketimiz sonuçta alt tarafı bir mobilya sunacak. böyle bir durumda müdahele etmemek bence kendi bindiğin dalı kesmek gibi birşey olurdu. yani fotoya, sağa sola gereksiz harcamalar kurumsal bir firma olma yolundaki ilerleyişini maddi anlamda etkileyebilir, yani doğru harcamalar yapılmalı. örneğin bir siteye reklam için ücret istiyorlar. hemde oyle basit ücretler değil. Şimdi siz bunun getirisini biliyorsunuz. Firma yetkilinizi uyarmazmısınız??? Bu siteden ziyaretçi gelmez diye???

Prestij ve kurumsallık adına her yere reklam vermek şirketinizi ilerletmek bir yana hatta belkide batırabilirde...
    iyilik yap denize at, balık bilmezse halik bilir diyorsun. fakat gün geçtikçe şartlar ağırlaşınca ve ayrıca kullanılmaya başlanıldığını anlayınca hakkını istiyorsun.

Konuyu okuyan arkadaşlar yorumlarınızı eksik etmeyin.

10. Dabulucan

Dabulucan Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    İşe girdiğinde hangi pozisyon ve ne kadar maaş ile başladığın önemli. Başladığınız pozisyon ile şuan ki yaptığınız işler arasındaki farkları baz alarak şirketten yeni ücret değerlendirmesi istemenizi öneririm.

11. zalih

zalih Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    yazılım
    @Dabulucan
    işe girişte çizim işleri ve web tasarımcısı diye alındık.
    Tamamıyle görüşmeler bununla ilgili idi.

Şu an açılış msj ımda belirttiğim işlerin tamamını yapıyorum. Yani şöyle dersem konu daha net anlaşılır.
    Çalıştığım firmanın tüm bu saydığım branş ve programlara ihtiyaçları var. Aksi halde işler yürümez. Ama bu vasıflar ister bir kişide olsun ister bir çok kişide olsun bir şekilde birilerinin bunu yapması lazım. tabiki bir kişide olursa onlar için daha iyi.
    Sonuç itibariyle ben burada çalışıyorum ve firma ile konuşmak istiyorum.
    Maaş miktarı yaptığım işe oranla artmaz ise çalışmamın bir anlamı yok.
    Piyasada meslektaşlarım sadece çizim yaparak şu an aldığım maaşı alıyorlar zaten.
    ben sadece çizim yapmıyorum ki! Sonra bir de yine aynı şirkette bilgisayar bilgisi olmadığı halde sadece mağazaya gelen müşterilerle ve telefon açan müşterilerle görüşme karşılığında satışa bakan arkadaşlar ortalama 1000 tl alıyorlar. yani mağazaya müşteri geldi geldi. kimse gelmez ise sorun yok onlar için. Ama bizde öyle değil. bizim teknik kısım. müşteri gelsin gelmesin. biz devamlı gelsin diye, olsun diye, bitsin diye çalışyoruz. kafadan web sitemize hiç bitmez tükenmez mobilya ürünü giriyoruz.
    zaten bunun için en az genel pc kullanımı, genel internet kullanımı, biraz yorumlama kabiliyeti(bunun için mobilya sektörü tecrubesi olması lazım), photoshop kesinlikle ve son olarak biraz da el çabukluğu. çünkü ne kadar data o kadar getiri demektir.

http://forum.ceviz.net/php/74302-php-coder-ne-kadar-maas-alir.html

Bakın bu verdiğim adreste benim sorunuma yakın bir konu açılmış.
    Arkadaşlar vaktinizi alıp, konuyu fazla uzatmak istemiyorum.
    Cevaplarınız için teşekkürler.

12. ezoryak

ezoryak Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Art Director
    belki bir fikir verir;
    yaklaşık aynı koşullarda çalışıyoruz. sadece 3d olayı yok bende. onun dışında grafikerlik (photoshhop, illustrator, indesign, quarkxpress, corel vs..) web (xhtml, html, php, sql, az biraz js -Allah'tan jquery var-, xml, css, rss, flash) birde kişiye özel tasarımlar (davetiye, indirim kuponları, tebrik kartları vs... için) ve hafta işi 09:00 - 19:00 c.tesi 10:00 - 15:30 mesai karşılığı 3.200 TL. unutmadan. son 6 senedir hiç tatil yapmadığımı da ekleyim. bugünlerde çalışma koşulları yada maaş konusunda bir iyileştirme yapmazlarsa ayrılmayı düşünüyorum...

13. BitaMig

BitaMig Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    2
    Meslek:
    MIS / BI
    @zalih ben senin mesleğini tam olarak anlayamadım.Bazen mobilya firmaları grafiker ve web tasarımcı arıyorlar ancak nedenini kavrayabilmiş değilim.Bu konuda beni aydınlatırsan sevinirim.
    @erozyak 3200 çok iyi bir para bence.İstanbulda java konusunda çok tecrübeli bilgisayar mühendisi arkadaşlarım okadar almıyor.Ben bişey bildiğim iddaasında değilim ancak şöyle söyliyeyim
    11 yıldır Photoshop kullanıyorum ,3 yıldır 3DsMAX ve Vray,5yıl kadardır vektörel tasarım programları(feehand ile başlamıştım) bunun dışında iki yıldır adobe premier ve adobe after effect ile iç içeyim.Flash la actionscript 1 den beri tanışıklığım var.Ancak AS 3.0 a tam anlamı ile geçiş yapamadım.

web konusunda da Php portal blog ve en son olarak bir forum yazdıkdan sonra Flash - AS- XML ile full flash bir forum daha yazdım nedense daha sonra bıraktım kodlamayı.

javascript konusunda iyimiyim bilmiyorum ama en azından forumlarımda yada blogda editörümü kendim kodlamıştım.Bi ara AJAX teknolojisi ile ilgileniyordum ama bırakmıştım.Yeniden gaza gelirsem en azından AJAX entegreli bir blog çalışması yapabilirim.Ama ben ne web masterım ne de grafiker.Mühendisim.Ne dersin sence bende İstanbul'a gelip bu sektöre atılayım mı?
    Bence sen işi bırakıcağına şirketin ile tatil olayını konuş.6 yıl ne demek.Birde cumartesileri de çalışıyorsun.İstanbul piyasasını bilmem ama bence Türkiye şartlarında iyi.
    Bu arada sadece grafik tasarım we web şablonu yapan birisi Fransa'da bilgisayar mühendisinden daha fazla para kazandığını biliyorum.İşlerini de ayrıca ben hiç beğenmedim.Ancak orda tasarımcının işini tasarımcı programcının işini programcı yapıyor.

14. bestreaction

bestreaction Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Matematikçi
    açık konuşmak gerekirse: ben patron olsaydım ve seni grafik tasarım bilen biri olarak aldıysam. ekstaradan bildiğin programlar için sana ücret ödemezdim. yani biliyor olabilirsin ama o adam seni bu amaçla almış ve herşeye biliyorum diye cevap veren bir çalışanım olsaydı(darılmaca yok) bütün işleride üzerine yıkar. arkadan da gazlardım. İş dünyası ne yazık ki böyle arkadaş. :) darılmaca gücenmece yok. o yüzden daha çok bildiğini düşünüyor ve bunun için ek ücret talep ediyorsan ya patronunla bu mevzuyu konuşursun yok konuşmam diyorsa ya işine devam edersin ya da sana daha iyi bir ücret ödeyebilecek bir şirkete transfer olursun.

Ayrıca bu konuda Türkiye'de çok garip bir sistem var. Bir çalışana 10 çalışanın yapacağı işi yüklüyor işveren, bizim millette mecburen 10 kişinin yapacaığı işi yapmak için uğraşıyor. Yerinde olsaydım istedikleri kadar bilirdim.:) fazlası fazlasını hakedene :) Ama sen ipleri baştan patrona teslim etmişsin. :) kolay gelsin

15. zalih

zalih Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    yazılım
    Aslında tam olarak autocad ve 3dsmax konuları için çizimci olarak başlamıştım.
    Tam mesleğimi sorarsan kardeşim; şu dünya şartlarında helalinden para kazanmak için öğrenmeyeceğin iş, girmeyeceğin meslek dalı yoktur. Elbette sabır sebatla orjin kulvarında devam etmek daha iyidir ama işte o noktada beni anlayabilmen için benim hayat imtihanımı sana yaşatmaları lazım. Soruyorum sana ben makine resim konstrüksiyon mezunu iken ne işim var web yazılımıyla??? Yani demek istediğim hayatta bazen istemesekte bazı yönlere itiliyoruz. En azından benim geçmişte böyle oldu.

Mobilyacıların grafiker ve web tasarımcı almalarına gelirsek, örneğin bizim firma dinamik çalışmayı seven bir firma. yani piyasa ürünlerini takip eder, yeni aksesuar ve trendleri yakalayıp, müşterilerine en iyi şekilde sunmaya çalışır. aslında genel itibariyle tüm firmalar tasarımcı almazlar. fakat gazete dergi vs. bunlar dışında az maliyetli internetin getirilerini daha iyi anlayan firmalar direk bünyesinde bu tarz işleri yapacak elemanlar barındırırlar. Benim düşüncem bu.

16. kbere

kbere Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    valla taze javacıların giriş ücretleri 3500 lerde dolanıyor, tecrübelileri sen düşün. arkadaşlarını uyar ucuza çalışıyorlar :)

17. kbere

kbere Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    @zalih sana gelince: aldığın maaşı bilmiyorum. ama şunu söyleyeyim php ile piyasada iyi maaşlı işler bulmak zor.

- eğitimin ne?
    - php konusunda çok iyi misin? yani büyük projeler yapan bir firmada tek başına php üzerine çalışman mümkün mü?
    - cv oluştururken bir sürü referans gösterebilir misin?
    - yaş+askerlik

benim bunların hepsiyle ilgili, özellikle de mezun olduğum bölümün sosyal bir bölüm olmasından dolayı 1 seneden fazla işsiz gezdim. şu anda yaptığım işin de php ile alakası yok. şükür yeterli para kazanıyorum.

verdiğin emekle alacağın para 3000'lerde gezinmesi lazım. ama maalesef piyasa diye bir şey var ve orada da bazıları emeğinin üstünde para kazanırken, bazıları da onun karşılığının yarısını alabiliyor.

bunları düşünerek hareket et. sorduğum soruları cevaplarsan daha somut öneriler getirebilirim

18. I-TECH-INN

I-TECH-INN Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0

Evet işte ilk mesajlarda da belirttiğim olay buydu maalesef...

@ezoryak

İzmir'deyim ve çalışma saatleri bakımından aynıyız. Grafikte çok iyi olmasamda işimi görebiliyorum, kodlama deseniz durumum forumda ortada zaten az çok. Sonuç olarak
    1000 TL + Yapılan işin fatura bedeli üzerinden %5 emek hakkı adı altında primim var.

Tavsiyem, eğer daha iyi bir koşulda iş bulamazsanız ayrılmayı aklınızın ucundan bile geçirmeyin. Piyasa koşulları ve ekonomik şartları göz önüne aldığımız zaman, verdiğiniz rakam gerçekten çok iyi...

19. BitaMig

BitaMig Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    2
    Meslek:
    MIS / BI

Söyle neresiyse bu yerler oralara yönlendireyim. :)

20. ezoryak

ezoryak Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Art Director
    herşey para değilki arkadaşlar. tamam Türkiye şartlarında oldukça iyi bir rakam aldığımı kabul ediyorum. yalnız gözden kaçan nokta son 6 senedir haftanın 6 günü aralıksız çalışma, 35 site ki bunların 6 tanesi çok büyük portallar ve 6 farklı firmanın kurumsal ve ürün tanıtımları konusunda aldığım sorumluluklar... şahsen bu kadar işin altında ezilmektene daha küçük bir firmada veya ajansta çalışıp 2000 lira almayı tercih ederim. içinizde mutlaka evli çocuk sahibi olanlar vardır. fuar zamanı olduğunda 15-20 gün boyunca göremediğim bebeğim eve gittiğimde beni tanımakta zorluk çekiyor. herşey para değil arkadaşlar. önemli olan insan gibi koşullarda insan gibi çalışıp sosyal bir hayat sürdürebilmemiz..!