Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Socket programlama uygulaması (çorbanın tuzu eksik)

Konu, 'C / C++' kısmında CrazyCat tarafından paylaşıldı.

1. CrazyCat

CrazyCat Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    lecturer
    Sanırım bütün forumlarda olduğu gibi en az ziyaret edilen bölüm burası :)

Messenger benzeri bi program yazmaya başladım. Ama tek başına sıkıcı oluyor. test ederken makineden makineye koşturmak bayağı yorucu :D

Böyle bir program (çorba) için katkıda bulunmak isteyen arkadaşlar varsa işi biraz daha eğlenceli(veya öğretici) hale getirebiliriz.

Programın sistem analizini yapmaya çalıştım ama araya giren işlerim yüzünden diyagramlar biraz karıştı. zaten olay sürüşlü bir mantık için düşünmüştüm ama ona göre en uygun model State event olduğunu düşünerek vaz caydım (ELH den gözüm korktu :D )

Sonuç olarak programı salla pati yapmaya başladım (Tam bana göre bir yöntem). programın iskeleti bitti ama kullanışlı hale getirilmesi için bir çok özellik eklenmesi gerekiyor.

Kısaca işlerinden vakit ayırıpta çorbada tuzunun olmasını isteyen arkadaşlar ile programın geliştirilmesi, denenmesi için fikir, zaman , iş gücü , kodlama vs için katkıda bulunmak isteyenler

bu işin nassıl olacağını burada tartışabiliriz.

Not: Programın sunucu kısmı için C++, Kullanıcı kısmı için ise Vb yada Delphi kullanmayı düşünüyordum, düşündüm ve aslında C++ ve Vb ile yazdım ama önerileriniz doğrultusunda değişebilir :rolleyes:

bi not daha: bir elin nesi var dört patisinde de pençesi var :D

2. Sahin

Sahin Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Bu ve bu tür bütün Türk yapimi programlara cani gönülden destek olurum kendä adima. Eminim ki arkadaslarimda benimle ayni düsüncededir. Yarin birgün ICQ'ya, Kazaa'ya suna buna rakip bir program ciktiginda corbada mutlaka www.ceviz.net inde tuzu olsun isteriz.

Kendi adima beta tester olabilirim ve bu konuyu her zaman üstte tutabilirim :)

Sevgiler...

3. RaiST

RaiST Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    linuxrocker
    programların lisansı ne olacak?

4. ee++

ee++ Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    GPL harici herhangi bi sey :) Begendin mi? :)

Bu arada program icin yardimci olabilirim, en azindan fikir belirtebilirim (islerime bagli katki oranim).

Kolay gelsin.

5. RaiST

RaiST Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    linuxrocker
    :p

begenmedim!!!

:D

6. hmustak

hmustak PersianBulls

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    BT/QA
    way be, 2 gün gidiyoz neler oluyo buralarda :=)

Beta Tester seve seve olurum, izmitte dolayısıyla nette olduğum sürece.
    Şu bana gönderdiğin client/server lar la bi ilgisi varmı projenin?

7. CrazyCat

CrazyCat Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    lecturer
    Burası gece hareketleniyormuş demek :)

Öncelikle yardım teklifleriniz için çok saolun. Eğer programı geliştirmeye çalışacak isek her türlü yardıma ihtiyacımız olacak.

Nasıl yardımlaşabileceğimizi tartışmadan önce biraz programdan bahsetmem lazım sanırım ama daha da önce bir kaç soruyu cevaplayayım .

Programın test edimesi çok önemli ama henüz tasarım aşamasında sayılır. Şu an için yazılmış olan kısmı sadece local network içinde test edilebilir. tam olarak internet üzerinde test edebilmek için tutarlı bir kullanıcı kayıt sistemi oluşturulması lazım.

RaiST: Lisans işini hiç düşünmemiştim o yüzden de bir tercihim yok ama eminim senin bu konudaki tecrüben bize ışık tutacaktır.

ee++ :Senin socket programlama ile ilgili olarak daha önce çalıştığını biliyorum. (bu konu ile ilgili ocal.netteki bütün eski msgleri okudum :) ) özellikle non-blocking ve thread ile ilgili konularda daha önceki deneyimlerine ihtiyacımız olacaktır.

hmustak : sana gönderdiğim client/server programları bu konudaki en temel örneklerden. Bu programda da o örneklerdeki gibi winsock kitaplığının temel fonksiyonları kullanılacak (Tabi daha ii bir altarnatif bulmassak)

şimdi eğer yardımcı olabilirseniz nasıl olabileceğiniz konusunu tartışmamız lazım ama önce program içün
    nedenler?, niçinler? ve nasıllar? 'ı anlatmam lazım

Az sonra ... :D

8. CrazyCat

CrazyCat Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    lecturer
    Yemek insanı biraz ağırlaştırıyormuş. Bişeler yazmak için parmaklarımı kımıldatmaya bile üşenir oldum. Bence bütün programcılar aç karnına kod yazmalı daha verimli olur :D

şimdi :

icq'simtrak bir program yazmak nereden icab etti (öncelikle programa bir isim bulunması lazım). ve neden yardımlaşmak gerekli?

1. Nedenler:

Genel:

* Tüm programcılar (program yazma işine gönül vermiş amatörler)
    hayatlarının bir döneminde C/C++ gibi alt düzey programlama dillerine yada Java gibi güncel dillere merak sardıklarından araştırmaya başlarlar. şimdilerde forumlarda bir çok sorular görüyorsunuzdur:
    - C nasıl öğrenilir? nerde kullanılır kitap ne alayım?
    - C ile C++ nin fakı nedir?
    - Java ile motorsiklet arasındaki ilişki nedir vs vs..
    ama bir süre sonra aynı insanlarla bir daha karşılaşmazsınız.

kendimce sebepleri yetersiz kaynak ve öğretici olmayan örneklerdir.

* çoğu zaman da donanımla ilgili programlar ilgi çekici olmuştur. bir çok örnek indirilir fakat bir türlü çalışmaz, o örnek ve o örneğin yazıldığı dilden nefret edilir (aslında nefret de bir tür hayranlık ifadesidir) ve zamanla bazı diller tabulaşmaya başlar insanlar kendilerine yöneltilen ve nasıl yapıldığını bilmediği sorulara ortak cevaplar verirler " o iş için C kullanmak gerekir " gibi.

Bana göre bunun da sebepleri öğretici olmayan örneklerdir. mutlaka karşılaşmıssınızdır bir program kodu indirirsiniz açıklamalarını da okursunuz ama çalışmaz. Çünkü o kodu yazanlar nerden bulunacağı muamma olan bir kitaplık kullanmışlardır ve babalarının derleyicisiyle derlemişlerdir :D

* internet ortamında öğretici ve ilginç olan örenekler çoğunlukla dil problemleri yüzünden türkiyede programcılık öğrenmek isteyen meraklılar için yeterince öğretici olmamaktadır.

* Bu tür konularda bulunan örnekler hakkında yazan kişi veya gruba birşeyler sormak isterseniz çoğunlukla bulamazsınız bulsanız bili aynı dili konuşmadığınızdan sorunlar çıkar. bu nedenle forum ortamları proje geliştirmek için daha iyidir. ve internette geliştirilen bir çok projenin kendi forumu vardır.

* Öğrenmek için kitaplar konusu ise daha ilginçtir: standart seviyelerin üzerinde özel konularda yazılmış kitap çok azdır varsa ingilizcedir. türkçeye çevirilince kötü olur. türkçe yazılan kitaplarda ne yazık ki iğrençtir (bence bu konunun ivedilikle tartışılması lazım).

Özel:

- neden böyle bir program yazmaya kalkıştık ve neden yardımlaşmaya ihtiyaç duyuldu. ?

* Öncelikle profesyonel anlamda programcılığı bırakalı yaklaşık 9 yıl falan oldu bu sebeple uzun süredir örnekler hariç ciddi kodlar yazamıştım. (paslanma korkusu sardı) Ara sıra çok ihtiyaç duyulduğunda program yazıyorum ama tembel işi oluyor yani minumum kod ve maksimum işlem için hazır programları kullanıyorum.
    en son ders üçretleri bodrosu için Visual Basic , Excel ve PHP de de bir program yazdım ( ilginç bir üçlü oldu sanırım :) ) oda işin büyük bir kısmını excel veri tabanı ve tabloları hallediyordu.

* hatır için socket programı yazma sözü verdiğimde çalışan bir örneği bulmak benim 5 günümü aldı ve o sırada çalışmayan örneklerdeki yetersiz açıklamaya saydıklarımı hiç kimsenin söylemesine gerek bırakmayacak bir örnek yazayım diye kendimi inandırdım.

* tek başına program yazmak programın gelişim sürecini çıkmaza soktuğuna inanıyorum. ( bir süre sonra yapılması gerekenleri bırakıp yapabildiklerinize yönelmeye başlıyorsunuz )

1. Sonuç olarak genel ve özel nedenlerden dolayı program için şunlara karar verdim

- Kullanıcı kadar yeni programcıların da ilgisini çeken çalışır bir kod yazma ihitiyacı vardır.

- Yazılan programın öğretici olması gereklidir ve standartlara yakın bir kitaplıklar kullanmalıdır.

- Yeni programcıların en çok merak ettiği bir çok kişi tarafından tabulaştırılmış C/C++ dilidir. bu yüzden program gurup çalışmasına da uygunluğu açısından C++ ile yazılmalıdır.

- her kesin kaynak kodlarını çalıştırabilmesi ve anlayabilmesi için ANSI C++ standartlrında yazılırsa ii olur

- socket programları hem kullanıcı hemde programcı tarafından ilgi çekici bir program örneği teşkil eder.

- Programın geliştirilebilir, tutarlı ve güvenilir olması için bir ekip tarafından yazılması ve test edilmesi daha faydalıdır.

- forumlar proje geliştirmek ve daha sonra destek vermek için uygun ortamlardır.

- bu projeyi geliştirilmesini teklif etme ve gelişimi aşamasında yardım etmek bana çok şey kazandıracaktır. (en azından hepinizden öğreneceğim çok şey var)

Sanırım şimdilik bu kadar. Nasılları? birazdan ... :rolleyes:

9. RaiST

RaiST Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    linuxrocker
    crazy calıstıgın platform windows sanırım.. ? kod orneklerı bulamamaktan bahsetmmıssın

10. RaiST

RaiST Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    linuxrocker
    merhaba.

ön not:
    bu mesaj bu proje ile ilgili yıkıcı bir elestri olmak yerıne yapıcı olarak yazılmıstır.. mesaj forumda ki kımseye yonelık degil, genel bir mesajdır.

mesajı sımdıye kadar kendı deneyimlerime yazıyorum..

int. ortamında birbirlerini gormeyen gonulluler tarafından gelıstırılen projeler genelde cok atesli olur.. helekı turk projeleri.
    bu projeler eger serbest yazılım ise veyada programcılar , ticari bi kazanc elde etmicekse , yurutulmesi zor bir istir..

bircok insan hemen bu turlu projelerde yardım etmek istedigini belirtir ama genellıkle sonuc soyledir: projeyi baslatan kısılerin cabalarıyla devam eder..

bizim ulesh projesi aynı dorultıda olmustur. 100'un üzerinde yardım basvurusu icinden yaklasık 15 kısı secilmis ve projeye baslanmıstır.. ne acıdır ki proje iptal edildiginde sadece 2 kisi kod yazmıstır.. x-frequency ve ben.. projemizde grafiker arkadaslarımız uzerlerine dusenı yapsalarda programcı arkadaslar genelde projeye girdikleri gunden sonra herhangi bir koz vs yazmadı..

sonucta enginle iptal etmek zorunda kaldık..

arianne adlı bir open source game engine projesinde gorev aldım / devam ediyorum.. proje finlandiya kaynaklı v 100'un uzerinde gonullu insan var.. yaklasık bir 30 kisi aktif rol alıyor..
    arianne.cx adresine bakabilirsiniz.. bu proje her nekadar isi goturmus gibi gorunsede bu projenin yurumusedi projeyi baslata miguel adlı arkadasa baglıdır.. su anda kendisi toplam yazılan kodun %80 nin sahibidir.. goruldugu gibi insanlar boyle projeler hemen atlasalarda gerisi gelmez.. proje yine baslatanların uzerine kalır..

burda demek istedigim boyle bir projeye girilmeden once enine boyuna dusunulmeli incelenmeli, yardım etmek isteyen herkes kendi kendıne yardım edip edemeyecegini incelemelidir. daha sonra ise ne kadar yardımcı olacakları vs projeyi baslatana anlatmalıdırki ilerde sorunlar cıkmasın...

arkadaslar eger boyle bir projeye baslanacaksa , detaylı konusulması gerekir.. 1gunde hadi baslayalım gibi birsey mantıksızdır..

not: dedigim gibi bu yazının amacı yapıcı olmaktır. crazynın projesini kotuleme, "bu projeyi yapmayın " demek gibi bir amacım yok...

11. CrazyCat

CrazyCat Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    lecturer
    Raist:
    yazdıklarında haklı olduğunu bildiğimi söylemekten utanıyorum. Grup çalışalarında bir çok kişinin deneyimleri benzerlik gösterir. :confused:

Hatta bizraz daha ileri giderek şunu söyleyeyim iyi arkadaşlarınla aranı açmanın en kolay yolu birlikte iş yapmaktır.

Fakat çözümsüz değildir. Bu tür başarısızlıkların sebepleri vardır. Kökenine inilirse iyi bir planlama ile aşılır.

Proje için amaçları yazmıştım o çerçeveden bakarak bir kapsam oluşturmak gerekirse durum iç açıcı olabilir. Adımları küçük tutmak bazı sorunların ortaya çıkmasını engeller.

Yine amaçları göz önünde tutarak projedeki temel esasın çalışır, geliştirilebilir ve öğretici bir kod yazmak olduğunu düşünürsek bir sonraki adım çok küçük olacaktır dolayısıyla insanların katkıları daha sonraki adım için "fikir" içerikli olması muhtemeldir. Buda işi zevkli ve yorucu olmayan bir hale getirir.

sonunda oluşacak sadece bir çorba :) her kesin fikri bilgisi tecrübesi ve el emeği bir katkıdır. ve çeşit çoğaldıkça çorba besleyici olur.

benim umudum öğretici olması bıraktığımız noktadan birileri devam edebilir olması ve çokda aartılmadan dökümante edilebilmesi.

Tabi öğretici olacak bir şey için çk da komplex teknikler kullanılması gereksizdir bu da işi kolaylaştırır.

Basit bir antreman küçük bir iyi niyet gösterisi ve eğlenceli bir tartışma ortamı bir çok kişiye yeterince bilgi kazandıracaktır.

eğer senkronize çalışma ve takım ruhu gibi (bize uzak ) kavramlar yakalanırsa Kapsam geişletilip ciddi projeler üzerinde çalışılabilinir.

[Şahsi kanaatim]
    tanıdığım (yada uzaktan izlediğim) insanlar ortalamanın çok üstünde yetenekli fakat olması gerektiğinden daha az verimli (çok fazla ürün yok)

Toplumsal olarak pesimist bir yapıda olduğumuzu kabullenmek gerekiyor sanırım ama bunun için kendimizi veya başkalarını suçlamak da karamsarlığı pekiştirir sadece

[/şahsi kanaatim]

Bir son nokta: çorba sadece birkaç kepçe çok büyük düşünmeyin çünkü tadımlık amacımız mirablis'e rakip olmak değil piyasadakilerden daha kapsamlı socket programlama örneği yazmak :D

Hiçbirşey son değilmiş demek :D :
    gözümden kaçmış , ewt windows platformunda çalışıyorum ve bulduğum socket örneklerinin %80 i linux içindi. odamda redhat yüklü bir makine de var ama ağda deneme yapacağım diğer makinelerin %80 i windows olduğu için windows platformunu seçtim. (olay sadece demokratik :D )

12. Sahin

Sahin Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Bu konuyu takipteyim! Aksam dusuncelerimi toparlayip yazacagim arkadaslar.

13. ee++

ee++ Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Selam,

Once biraz paylasim :) :

Bugun Windows 2000 + SP3 kurdum. Siddetle tavsiye edilir. MS, tekel meseleleri dogrultusunda bir dizi degisiklik yapmis (IE'yi kaldirdim mesela :) ), tabi guvenlik onlemleri de cabasi. Bir de CD-ROM sürücüm arızalandı, bu baya sıkıcı.

Kisisel haberlerden sonra sadede gelelim:

• Platform olarak Win ve Lin tercihimdir (Platform bagimsiz gibi de dusunulebilir).
    • Bu is icin gerekli sinif kitapligini BSD Socket ve Pthread kutuphanelerini kullanarak olusturabiliriz ve platformdan bagimsizligi ve guzel bir arayuzu (API) saglamis oluruz. (Win32 demeyin lutfen.) (.NET veya JAVA dicem ama performans sorunu olur.)
    • Bu tur projelerin hep bir hevesle basladigi ve husranla bittigi mukakkak. Boyle sayisiz proje gordum. Diyelim ki bu da oyle, nolucak yani.. Vakit gecer, 'mutlaka' bir seyler ogrenilir az da olsa (bu baya onemli).

Su an icin aklima bunlar geldi. Daha cok sey soylenebilir elbet...

14. Sahin

Sahin Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Genel kanı net üstünde tanışan insanlarla başlayan bu projenin yürümeyeceği üzerinde. İlk önce bunun yanlış olduğunu kanıtlamamız lazım.

Mesela bizim oluşumda daha yüzyüze birbirini görmüş kimse yok ama her geçen gün daha candan daha istekli görüyorum arkadaşları. Es kaza arkadaşlardan biri yada bir kaçı ayrılmak istese guruptan ne olur? Yazdıkları geriye kar kalır, kendisi için çok büyük bilgi birikimi ve tecrübe edinmiş olur, sürekli olarak bu yazılardan faydalanma imkanı olur. Daha pekçok fayda sayabilirim.

İyi bir organize ve ortaya çıkan küçükte olsa "bir şey" ile çok daha hevesli çalışmalar olacağından eminim ben.

Ortaya çıkan çok küçük şey. Evet ortaya küçük çok az fonksiyonu kullanılır halde bile olsa çalışır birşeyler çıkarmak ve bunun üzerinden gitmek daha etkili olur. Çalışan programı gören arkadaşlar daha bir istekli sarılacaklardır projeye.

Neden olmasın? Zaten çogu bu tip program yazan insanların yaşları 16-26 arası. Yaşında hiçbir önemi yok ne eksigimiz var ki yapamayalım?

Organize işini üstlenirim "dünya kadar işimin arasında" eğer isterseniz. Yeterki ortaya bir an önce çalışır bir program çıkaralım ve onu geliştirelim.

İsim olarak önerim "Ceviz Messenger".

Sevgiler...

15. RaiST

RaiST Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    linuxrocker
    benımde 1-2 onerım var:

eger multiplatform bir sockets arabirimi yazılcaksa ee++ye katılıyorum yok ama varolan bir arabirim kullancaksak:

cok basit bir multiplatform sockets arabirim kullanılan SDL_Net kullanılabilir.. ornekleri cok iyi ve dokumantasyonuda yeterli..

16. ee++

ee++ Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Simdi aricam ama su SDL_net ile yazilmis iyi bir kac uygulama gorebilir miyiz? Kucuk olsun bi zahmet.

Kolay gelsin.

17. RaiST

RaiST Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    linuxrocker
    sdl_net aslında sdl libin bir alt sınıfı..

sdl= simple directmedia library..

oyun programcıları icin buyuk kolaylıklar sagliyor..
    sdl_net onun bir alt sınıfı ama becerekli ve basit..

http://www.libsdl.org/projects/SDL_net/

source codeu cekınce yanında basit ornekler geliyor..

buda documentation
    http://jcatki.no-ip.org/SDL_net/

belki tam olarak isimizede yaramayabilir cok basit kalabilir ama yinede bir alternatif..

18. ee++

ee++ Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    O adreslere gittim ve zaten inceledim. Bana pek profesyonel gelmedi. BSD Socket islevlerinin basina SDLNet eklemis adam.. :)

Ama kullanılabilir tabi, dert değil. Bir oneri olarak, surada bir kitaplik var. Ben yine de basit bir cevizNET kutuphanesinden yanayim :)

Kolay gelsin.

19. RaiST

RaiST Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    linuxrocker
    hımm ewt haklısın..

ve bazı durumlarda ise cok basit kaciyor..

aslinda varya cevizNET olayı gercekten benımde aklıma yatıyo.. cunki hernekadar bircok lib. olsada mukemmel yakın bisi bulmak zor..

biri cok basit kaciyor ama dokumanı iyi
    biri cok iyi her ise yariyo ama ne ornek ne dokuman vs vs..

cevizNET libs :)

20. ee++

ee++ Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Tabi bu arada benim cevizNET'ten kastim sadece ust duzey ve bu projeye yonelik bir kitaplik. (Tabi ki baska projelerde de kullanilabilir olmali, iyi tasarlanmali, moduler filan..)

cevizNET_accept ya da cevizNET_listen islevlerini yazacak halimiz yok ama ornegin C++ ile guzel bir istemci/sunucu yaratma, mesajlasma, vs islerini yapan kitapliklar olusturulabilir, cevizNET_TCPServer, cevizNET_TCPServer::SendMessage() gibi.. Tekrar soyluyorum, bunlar BSD Socket API ile yapilabilir sanirim. Yani basit socket, listen, bind, send, revc islevleri ile. Bu sekilde yazilirsa da her platformda derlenir sorun olmadan (ya da cok az degisiklikle).

cevizNET::cevizNET_start() :)