Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Siz, bilişim yolunun yolcusu çağın değerli insanları, size sorum tam olarak şu;

Konu, 'Konu Dışı' kısmında F.Bergoni tarafından paylaşıldı.

1. F.Bergoni

F.Bergoni Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Aslında basit birkaç soruya varacak bu uzuuun yazının sonu ama soruyu sormadan önce daha iyi cevaplar alabilmek için bahsetmek istediğim şeyler var. Uzun yazı sevmeyen arkadaşların tribe girip bana hallenmek yerine okumamayı tercih etmesi daha hoş olacaktır.

Ben 22 yaşındayım. Varlıklı bir aileye mensuptum yıllar öncesine kadar. Altımda iyi kötü bi araba parası motorum, gözümde asgari maaşın yarısı güneş gözlüğümle fakirliğin F sini bile düşünmüyorum tabi. Spor, Motor, Merak üçgeninde yaşıyorum. Arada tanrıyı, dinleri, kültürleri, farklı hayatları sorguluyor, irdeliyorum arada çıkıp trafik canavarcılığı oynuyorum falan. Liseyi açıktan zar zor bitirdim o zamanlar.
    Birkaç yıl içerisinde tamamen batıp üstüne dünya kadar da borçlandık. Nezih bir semtte otururken, bir anda kimsesiz vaziyette şehrin en berbat semtlerinden birine düştük. Bırakın sigarayı ekmeğe yumurtaya muhtaç kaldığımız günler oldu. Yıllarca sıfırdan, acilen para bulma konusunda çeşitli çalışmalar yapıp enteresan tecrübeler edindim ve çoğu zaman başarılı da oldum. Tabi bu paraların da tamamı tükenmeyen borçlara, tükenmeyen ihtiyaçlara ve tükenmeyen dost kazıklarına gitti. Kötü örnek olmamak adına bu kısımları es geçiyorum.

Şuan Türkiye'nin en gözde turistik şehrinin bir köyünde yaşıyorum. "Köyünde" çünkü kiralar ucuz, ne yapalım Avrupalı manita avına gelmedik buraya. Haliyle evden dışarı pek çıkmıyorum artık. Ve ne kadar imkansız da gözükse sıfırdan, hızlı bir şekilde yeni bir yol inşa etmeye çalışıyorum. Artık sıfırdan para bulma triplerine girmiyorum, çekirgenin kaçıncı zıplayışındayız bilinmez. Günlerdir seneye adam gibi bi bölüm kazanırım belki diye sıfırdan matematik öğreniyorum, arada üniversite muhabbetinden vazgeçip internetin fenomen yazılımcıları html ile başla dediği için html öğreniyorum ve kafama taktığım bi konuda günde 12 saat ve üzeri pek dinlenmeden çalışabilen biriyim(daha ciddi konularda bu uykusuzluktan bayılana kadar uzayabilir). Ama şuan hangi yolu izlemem gerektiğini kafama takmış durumdayım.

Bi hukuk kazanmaya mı kassam diyorum, bi yazılım müh. kazanmaya mı kassam diyorum, bi okulu boşver direk google amca üniversitesine başla diyorum, bi boşver bunları emlakçı adamsın git arsa arazi portföyü topla bi ofis bağlayıp ortak çalış diyorum, bi bırak bu ayakları git bulaşıkçı ol diyorum açıkcası hangisini arzuladığımı bile tam olarak bilmiyorum.
    Siz, bilişim yolunun yolcusu çağın değerli insanları, size sorum tam olarak şu;
    Hakkımda edindiğiniz bilgiler doğrultusunda,
    1 -) Sizce bu yol bana ben bu yola gider miyim?
    2 -) Bu iş için okullu olmak çok mu gerekli?
    Öyleyse direk üniversite muhabbetine kasacağım çünkü(hangi parayla okuyacaksak).
    3 -) Eğer sıfır okul bilgisine ve sıfır programlama bilgisine sahip olup sadece gayrimenkul konusunda ve toplumun ve vicdanınızın kabul etmediği konularda bilgi birikimine, çevre ve organizasyon becerisine sahip olsaydınız ne yapardınız?

2. CryptoTurtle

CryptoTurtle Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Öncelikle geçmiş olsun. Bu duruma düşmenin ne kadar zor olduğunu ben de çok iyi biliyorum. Bu arada buradaki ilk postumu da sana gönderiyorum.

Para kazanma konusunda yapacağın iş ve geleceğinin planını yapmak kişiden kişiye göre değişir. Sen her ne kadar yazdıklarınla kendini olabildiğince burada anlatsan da şundan eminim ki bunun çok daha büyük ayrıntıları var. Html bu işin tabiki başı ancak o kadar başı ki bunun özünü kavradıktan sonra hızlıca PHP ve sonrasında C# veya Python öğrenmen gerekiyor derim. (Bu tavsiyeler kişiden kişiye göre değişir) Ayrıca ben bu dalda ilerleyeceksen yapacaklarını söylüyorum.

1- Bu yolda ilerlemen mümkün ancak kazanç beklentisi için uzun vade beklemen gerekiyor.
    2- Bu iş için eğer kendi işini yapacaksan okullu olmana gerek yok. Başka yerde çalışacaksan diye düşünerek cevaplamam gerekirse Türkiye şartlarında bunun cevabı çok karışık. Şu anda Google bünyesine eleman almak için Lisans gerekliliğini kaldırdı mesela. Ancak Türkiyede bu duruma ayak uydurur mu bilemem. Eğer kendi dalında çok iyiysen bir şekilde bunun üstesinden gelebilirsin.
    3- Bu çok göreceli bir kavram. Öncelikle kim ne derse desin önceliğimiz rahat yaşayabilir durumda olup borç yapmadan ve kenara azda olsa bir yatırım koyarak hayata devam edebilmek olmalı. Bu alt taban oluşmadığı taktirde başka şeyleri düşünmek gerçekten çok zor. Ben bu durumu yaşadım ve geriye bakıp küfrediyorum BEDAVAYA ÇALIŞMIŞIM RESMEN zamanında. Ancak yapabileceğim birşey yoktu. Eğer zamanı geri alsaydım yine benzer şeyleri yapmak zorunda kalacaktım. Çünkü bu biraz da sorumluluk. Hele de evliysen ve çocukların varsa eyvah ki ne eyvah.

En büyük tavsiyem de. Asla ama asla ama asla Borç yapma. Zira en çok yüzüne gülüp seni asla yarıda bırakmayacak insanların gerçek yüzünü görmek insana pas tadı veriyor.

3. F.Bergoni

F.Bergoni Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Bu güzel yanıtın için teşekkür ediyorum.
    Öncelikle benim çalışarak ödenemeyecak kadar çok borcum var bro. Şuan ortalama 100 150 bin arası bi borcum vardır, evraklı ve net bi şekilde. Bu borç katlanıp gider. Bunu çalışarak ödemem mümkün değil bi mucize olmazsa.
    Benim gözümü biraz yaş mevzusu korkutuyor. İnternetten bakıyorum yazılımcılara adam sıradan, normal bi yazılımcı ama 10 15 yaşında başladım her gün durmadan öğrendim diyor adam gelmiş 30 yaşına. Tüplü ekranlı bilgisayarlardan başlamış herifler. Ben şimdi bunca mezun, alaylı varken ve gittikçe katlanarak artarken bu işi ne kadar öğrenip de hayat idame ettirebileceğim? Üstelik diploma da yok.
    Baya treni kaçırmış gibi hissediyorum. Cidden önemseyip ayrıntısıyla yazıya dökeni de görmedim bu mevzuları. Herkes kelime oyunu yapıyor.

Üstüne sakın alınma dostum lafım sana değil,
    nerden başlayacağım diyorum adamlar ne türde uzmanlaşacaksan ordan başla diyor. Cevaba bak hemşerim. Hiç yazma daha iyi. Bunu yazana kadar konuyu biraz açıp web sitesi yapacan söyle başla banka muhasebe sistemlerine gireceksen şöyle başla diye izah edemeyecek kadar yoğun bi arkadaş mısın?
    Cevaba bak "nerde uzmanlaşacaksan ordan başla"
    Harbi mi ya? Ben telefonda uzmanlaşmak istiyorum ama araba sistemlerinden başlamam gerekiyor sanıyordum baya şaşırdım şok oldum şuan nasıl olur böyle bişey?
    Düşünsene bana soruyorsun nasıl emlakçı olabilirim sana diyorum ki ne tür bi emlakçı olacaksan ordan başla. Yani dükkan satan emlakçı konut satamaz mı a*k? Biz de biliyoruz bi takım farklılıklar olduğunu da bunun ortak bi temeli yok mu?
    Baya içimi döktüm bro da sakın üstüne alınma sana hitaben yazmadım bunları cevabın güzeldi, çok teşekkür ediyorum tekrar.

4. sedirAğacı

sedirAğacı Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    237
    Meslek:
    Bilgisayar programcısı.
    :)
    Geçmiş olsun demeyeceğim hayat böyle.

Benim yaşadıklarımı diğer yoldan yaşamışsın. :)

Hayatımın 30 yılını, dışarda tuvaleti olan ve tuvalet deliğinden fareler çıkan köy evlerinde gecekondularda, kenar mahallelerinde geçirdim.
    Bu şartlarda üniversite kazanmak çok zordu, her yıl taşın, babanı hiç tanımamışsın, annen ağır psikolojik sorunlarla boğuşuyor. Pek çok hata yapıyorsun, çünki aile diye bişey yok, deneme yanılma ile hata yapa yapa öğreniyorsun. 2 sefer kısa süreli hapsede girdim, işkence gördüm filan.
    Gençliğim çocukluğum böyle geçti. Ne çocuk olabildim, nede genç.
    Zar zor en diplerde çok düşük bir yeri kazandım. işletme bölümüydü. Son sınıfta teorik yazılım dersi verdiler ama dışardan da yazılım hocası getirtiler isteyen para ile derslere katılsın dediler.
    Yemeğimden kıstım, bu hocanın derslerine katıldım. Çok iyi bir hocaydı. Yemek yemiyordum, camı kırık, içeri kar dolan, köpek kalsın diye yapılmış bir kulübede 6 ay kaldım. Yemek yemedim, portakal en ucuz meyveydi, portakal ekmek yedim. Bir kez cam önüne bir kadın yemek koydu yemedim, götürdüm apartmanın kapısına geri koydum. Kulübem apartman bahçesindeydi.

Neyse... ilk işime ben müracaat ettim, yazılım işiydi, 5 sene kadar karnımı anca doyurdum. Çok iyi işler çıkarınca iş teklifleri gelmeye başladı. Hızla yükseldim, her kes beni istiyordu. Yüksele yüksele, ayda 5 bin dolarla, istanbul zincirlikuyuda gökdelenlerden birinin 16. katında yönetmen olarak çalışacak kadar yükseldim.
    Sanırım 40 yaşlarım filandı, benim masama 2 tane güvenlikli şifreli kapıyı geçerek girebiliyordun.
    Microsoft, IBM, hollandalı, italyan, yurtiçi, yurtdışı kaynaklı pek çok ekiple pek çok proje yazdık.
    40 yaşıma kadar o kadar ağır çalışmıştımki, hayatımın yarısı hep boş kalmıştı. 1 tek aile kızının elini tutup seni seviyorum diyememiştim.
    40 yaşında istifa ettim, kuleden ayrıldım. kalan hayatımda aç bırakmayacak param var. Zaten emeklide oldum.

her neyse.
    Sana tavsiyem şu.

Hayatı bir macera olarak gör. paralıda olsan, parasızda olsan daima yaşadığın şeyi, iyi yaşamaya çalış.
    En lüks otelledede kaldım, en kötülerindede, fark yok. Farkı yaratan senin hayata nasıl baktığın.

Hangi işi yaparsan yap, yeterince çalışkansan, temiz dürüstsen, yalan söylemiyorsan, o işte istediğin kadar parayı kazanırsın.
    Para çok işe yarar ama tek başına yeterli değildir. Hayatı kendin, kendine güzelleştireceksin. Bunu para ile satın alamazsın.

Hangi meslek işine gelince.
    Emlakçılık bi kaç senedir zorda. Satışlar düşüyor ve düşmeye devam edecek. Bodrumda profesyonel emlekçı akrabam var, "emlakçılıkta kolay para dönemi bitti, artık iyiler kazanacak." Diyor.
    Emlakçılıkla hayatını kazanıp, yazılımı kursa giderek hızlı bir şekilde öğrenebilirsin. Sonra hangisini seversen ona devam edersin.

Küçük kasabalarda yazılımcı açığı çok. Becerirsen para kazanabilirsin ama köşe dönmeyi bekleme. Yazılımı ancak çok çalışanlar becerebilir, başkası beceremez. Çok ağır çalışmayı göze almalısın. Yoksa vasat programcı seviyesini geçemezsin, hayatın tadı senin için olmaz.
    Yazılımda kestirmeden iyi para, oyun programcılığında var. Cep teller için oyun programlamayı öğrenebilirsin. Kursa gitmen iyi olurdu, kurslarda büyük şehirlerde. Demekki kursa gidemeyeceksin. İnternetten ve kitap takviyesi ile öğrenebilirsin. Emlakçılıkla para kazanıp, cep telefonları için oyun yada uygulama yazmayı öğrenirsen. Borçlarını ödeyecek Bol para kazanabilirsin. Ama yılmaman gerekir. tutan oyunlar, onuncu yirminci denemeden sonra oluyor. Sakın yılma. Oyun dışında, milletin işine yarayan uygulamalarda geliştirebilirsin, onlardada bol para var. 2 günde otur kuzeyi gösteren uygulama yaz, 1 TL den sat, dünyadan 10 milyon kişi indirsin 10 milyon TL eder. Sadece 2 gününü alır, sonra google markete koyacaksın gibi..
    Yazılımcılığa gireceksen, yılmamak birinci şart. Ben bu işi beceremiyorum ben çok dedim ama geldiğim yeri anlattım.

Dürüst çalışkan bir emlakçı olursan da, çok para kazanma şansın var.
    Hukuk işini bende okulda ders olarak okudum, tamamen ezbere dayanıyor, benim hafızada kötü olduğundan hukuktan nefret ettim. Hafızası iyi olan o işi sevebilir. Birde hukukta yaratıcılık yok, benim karakterime uymadı.

Okulunu okumak sana çok kolaylık ve saygınlık sağlar. Ama para kazanmak için illede okul okuman gerekmez.
    Ben dandik bir okulun dandik bi bölümünü bitirdim ama temiz dürüst çalışkanlığımla, en iyi eğitimleri en iyi okullardan almış tüm yazılımcıların peşinde koştuğu yere kadar yükseldim. 40 yaşımda kafamı ancak kaldırdım, baktım geldiğim yerin bir anlamı yok.

Nereyi seçersen seç, hayatının her anını yaşamaya, anlamlandırmaya bak.

Arkadaşlarından, almaya alışmış olanlarla arana mesafe koy.
    Aldığı kadar sana karşılığını vermeye çalışanlarla yola devam et.

Bol şans.

Aydın-kuşadası na yakın bir sahil köyünde yaşıyorum. Bu civardaysan.

Anlattıkların doğruysa, saygısız bir genç izlenimi almazsam, beyninde bacak aranda değilse, sana ÜCRETSİZ ders verebilirdim. :)
    Ama anladığım kadarı ile antalya yada muğla nın köyündesin.

Son düzenleme: 21 Ekim 2018