Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Siteye İçerik Ekleme ve Genel Tasarım Ücret Belirleme

Konu, 'Genel Webmaster Konuları' kısmında kingtiger tarafından paylaşıldı.

1. kingtiger

kingtiger Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Arkadaşlar Merhaba forumda yeniyim ve başlıkta belirttiğim iştede yeniyim diyebilirim yani daha önce bir çok sitenin düzenlemesini yaptım ama bunu ticari anlamda ilk defa yapıyorum ve işveren bizden bir fiyat belirlememizi istedi. Bende bu işlerde yeni olduğum için sizin gibi deneyimli insanlardan yardım almak ve fikirlerinize başvurmak istedim. Yapacağımız işleri aynen aşağıya yazıyorum üç aşşağı beş yukarı bir fiyat çıkarmamda bana yardımcı olursanız çok sevinirim.
    Yapılacak İşler;
    -Sitenin genel görünümünün düzenlenmesi(Belirlenen şablonun dışına çıkılmadan)
    -200 kalem ürünün resimlerinin ve açıklamalarının girilmesi
    -Ürünlerin dahil olduğu kategorilerin düzenlenmesi ve ürünlerin ilgili kategoriye eklenmesi
    -Sitenin ödeme seçenekleri,indirim durumları ve ücretsiz kargo uygulaması ile ilgili görsellerin hazırlanıp siteye yüklenmesi

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

2. ali guner

ali guner Üye

Beğenilen Mesajlar:
    31
    merhabalar,

işveren değil de müşteri desen daha iyi olur :D
    sitenin ödeme seçenekleri demişsin. bu bir e ticaret sitesi mi ? o vakit işin zor çünkü.
    ilk ticari projen ise şunları dikkate alman gerekir;
    bu bir e ticaret sitesi ise, gerekli güvenliği sağlaman gerekir hem de her konuda. deneyimin yok ise gerçekten zor diyebilirim.
    bana kalırsa eğer devam da edecek isen e ticaret projelerine, kendine iyi bir proje oluştur ve o paketi pazarla.
    versiyonlarını geliştir.

ürün gireceksen interaktif bir şekilde bunları müşterinin girmesini sağla. kategorinin müşteri tarafından belirlenmesini sağla. bu projenin değerini arttıracaktır.

ödeme seçenekleri, ücretsiz kargo ve kampanyalar için de bir ayar oluşturman gerekiyor. istediği ürünleri kendi oluşturabilsin, istediği seçenekleri ekleyebilsin diye...

sitenin genel görünümü demişsin ama uzak durman gereken bir diğer konu da hiçbir sitenin bakımını üstlenme derim. yani müşteri, bu benim sitem, buna şu özelliği ekle, şunu çıkar, şurayı düzelt derse uzak dur. kendi yapmadığın bir projeyi düzenlemek iki kez yeni bir site yapmak kadar zor demek.

son olarak, diyorsan şimdilik yetiştirmem lazım, bu bir dinamik site değil, e ticaret sitesi de değil, basit bir tasarıma sahip olan bir site diyorsan bahse konu olan site için yine de bin liranın altında fiyat verme derim.

artı, kesinlikle ücretin bir kısmını sözleşme yaparak al derim. yoksa boşu boşuna yorulmuş ve hakkını alamamış olabilirsin.

hürmetler...

3. ali guner

ali guner Üye

Beğenilen Mesajlar:
    31
    merhabalar,

işveren değil de müşteri desen daha iyi olur :D
    sitenin ödeme seçenekleri demişsin. bu bir e ticaret sitesi mi ? o vakit işin zor çünkü.
    ilk ticari projen ise şunları dikkate alman gerekir;
    bu bir e ticaret sitesi ise, gerekli güvenliği sağlaman gerekir hem de her konuda. deneyimin yok ise gerçekten zor diyebilirim.
    bana kalırsa eğer devam da edecek isen e ticaret projelerine, kendine iyi bir proje oluştur ve o paketi pazarla.
    versiyonlarını geliştir.

ürün gireceksen interaktif bir şekilde bunları müşterinin girmesini sağla. kategorinin müşteri tarafından belirlenmesini sağla. bu projenin değerini arttıracaktır.

ödeme seçenekleri, ücretsiz kargo ve kampanyalar için de bir ayar oluşturman gerekiyor. istediği ürünleri kendi oluşturabilsin, istediği seçenekleri ekleyebilsin diye...

sitenin genel görünümü demişsin ama uzak durman gereken bir diğer konu da hiçbir sitenin bakımını üstlenme derim. yani müşteri, bu benim sitem, buna şu özelliği ekle, şunu çıkar, şurayı düzelt derse uzak dur. kendi yapmadığın bir projeyi düzenlemek iki kez yeni bir site yapmak kadar zor demek.

son olarak, diyorsan şimdilik yetiştirmem lazım, bu bir dinamik site değil, e ticaret sitesi de değil, basit bir tasarıma sahip olan bir site diyorsan bahse konu olan site için yine de bin liranın altında fiyat verme derim.

artı, kesinlikle ücretin bir kısmını sözleşme yaparak al derim. yoksa boşu boşuna yorulmuş ve hakkını alamamış olabilirsin.

hürmetler...

4. kingtiger

kingtiger Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Kardeşim cevabın için çok teşekkür ederim evet bu bir e-ticaret sitesi şöyle söyleyeyim sitenin alt yapısı oluşturulmuş admin panelinden girip bir çok işlemi otomatik yapabiliyorsun ama bazı durumlarda sitenin izin vermediği şeyler var örnek vermek gerekirse butonların rengini arka planını filan değiştirme işlemi bunları değiştirebilmem içinde bu sistemi yapan firma kaynak kodlarına erişim imkanı sağlamış istediğimiz herhangi bir değişikliği kaynak kodlarla oynayarak yapıyorum fakat başkasının yazdığı kodlarda aradığımı bulmak zor dediğiniz gibi 4-5 görsel tasarım ve ürün ekleme menuleri düzenleme sayfaların tasarımı dışında yaptığım bir şey yok aslında yazdığınız fiyatı makul buluyorum çünkü ben tam ayrıntılı bir şekilde aktaramamışım işin ne olduğunu bu verdiğim bilgiler ışığında tekrar bir fiyat biçmemiz mümkün mü acaba çünkü işi neredeyse bitirdim fakat müşteriye hala bir fiyat veremedim

5. ali guner

ali guner Üye

Beğenilen Mesajlar:
    31
    1000 liranın üstünde bir rakam olmaz o vakit. geri kalanı etik kurallara bağlı. müşterinin alım gücü, arz talep gibi oranlara bağlı. 500 ile 1000 lira arasında değişebilir.

6. ali guner

ali guner Üye

Beğenilen Mesajlar:
    31
    fazla söyleyip de müşteriyi kaçırmamak da gerekir... 50 - 100 liraya bile e ticaret paketleri geziyor ortalıkta. tabii anlamayan için 5000 liralık paketlerle aynı değermiş gibi ele alıyor bazı müşteriler...

öyle değil mi @dinlex ve @sedirAğacı :) Sizden de bir fiyat yorumu alalım :D

Siz ne öderdiniz :)

dinlex bunu beğendi.
  7. kingtiger

kingtiger Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Hocam tekrar teşekkür ederim ama 500-1000 arası çok değil mi bugun veritabanı bağlantısı olmadan düz html css siteleri 0 dan 300 liraya yapan arkadaşlarım var ve benim yaptığım değişikliler hep hazır sistem üzerinde

8. ali guner

ali guner Üye

Beğenilen Mesajlar:
    31
    e ticaret sitesi diyorsun, neden bahsettiğin konusunda bir düşün bence. ticaret sitesi başka, e ticaret sitesi başka. bir e ticaret sitesi üzerinde manipülasyon yapıyorsun, sitenin mevcudiyetinden farklı çalıştığını düşün. Hatalı çalıştığını, adama para kaybettirdiğini. Tekrar ediyorum ürünlerini listeleyeceği ticaret sitesi farkıdır, ürünlerini listelemek bir yana satabileceği e ticaret sitesi farklıdır.

bugün hazır paketler binlerce lira. özel bir tema değil, düzeltme, özellik istiyorsan saçma sapan rakamlar istiyorlar. sen e ticaret sitesine özellik ekledim diyorsun. bu database ile de olacak bir husus. ürün ekle butonu koydum diyorsun, ürünleri nereye ekliyorsun database e değil mi ?

500 lira mı pahalı geldi :) ya ucuz iş yapıyorsun ya da gerçekten ne üzerinde uğraştığını bilmiyorsun. iyi niyetle söylüyorum, sen de hoşgörü ile algıla.

bu insanlar 500 lira bile alamayacaksa yaptıkları işlerden nasıl evlerine ekmek götürecekler, ayın sonunu nasıl çıkaracaklar ?

9. kingtiger

kingtiger Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Hocam söylediklerinizde çok haklısınız ben yapılan işi küçümseme kastıyla söylemedim bunları lütfen yanlış anlaşıldıysam özür dilerim ben emeğimin karşılığı tam olarak neyse onu almak istiyorum ne bana ne de başkasına hak geçmesin istiyorum. Şöyle söyleyeyim e-ticaret sitesinde fonksiyonlara dair bir değişiklik yapılamıyor bir buton anasayfaya yönlendiriyorsa o buton sadece anasayfaya yönlendirir ürün ekleme özelliği sitede mevcut ve bu ürünlere ait bir çok değerde girilebiliyor bu girilen değerlere göre sıralama filanda yapma olanağı sağlıyor site yani size şöyle söyleyeyim gittigidiyor biraz uç bir örnek olucak ama siteyi size veriyorlar ürün eklemek için ekstra bir şey yapmanıza gerek yok sadece size gönderilen dökümanları kopyalıyorsunuz hangi kategoriye giriyorsa onlarıda vermişler size onlarıda ayarlıyorsunuz bunun dışında size diyorlar ki işte gittigidiyor yazısı sağda olsun arkaplan rengi şöyle olsun birde işte kendizin tasarladığı bir kaç bilgilendirici görsel öğeyide ekliyorsunuz siteye ve bunların bir çoğu sitenin size sağladığı imkanlar dahilinde gerçekleşiyor sadece sitenin kendisinde bulunmayan bir kaç ayar için kaynak kodlara girip değişiklik yapıyorsunuz zaten en zor kısım burası oluyor genelde çünkü başkasının yazdığı kod derya deniz arasında kayboluyorsun en basit değişikliği yapmak için bile

10. ali guner

ali guner Üye

Beğenilen Mesajlar:
    31
    sistem işleyişinde değişiklik yapmıyorsan tamam. o vakit bu gibi durumlarda adamla önceden görüşmeni tavsiye ederim. ne düşünüyorsunuz dersin, adam 50 - 100 diyerek mahçup olmamak için bir 200 - 250 der en azından. (cimri değilse) razı isen başka. 300 denir misal, bu rakamlarda anlaşılabilir.

bir de kaç saat, kaç gün vakit gerektirdiğine bağlı. sadece tema üzerinde bir değişiklik ister (misal buğulu cam teması istiyorlar apple iphoneda olduğu gibi, sadece buna 1000 lira isteyenler var) css blur diye ara google resimler kısmında görürsün.

11. kingtiger

kingtiger Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    anladım hocam tema ile ilgili bir değişiklik yok şuan görünürde ama şuan tam bir fiyat oluştu zaman olarak tam bir tarih veremiyorum çünkü sürekli sizinde bildiğiniz gibi yaptığın işi müşteriye beğendirememe durumu var şunu şöyle yapsak daha iyi olmaz mı diye söyleniyorlar en iyisini yapsan dahi yinede verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim gerçekten çok yardımcı oldunuz :) Hakkınızı helal edin

12. ali guner

ali guner Üye

Beğenilen Mesajlar:
    31
  13. kingtiger

kingtiger Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    gerçekten acımasızlıkta son nokta ama aslında yapılması gereken bence bu arkadaşın anlattığı gibi olmalı bir çok sorunu önceden önlemek için yapılması gerekenleri anlatmış çokta hak verdim kendisine

ali guner bunu beğendi.
  14. ali guner

ali guner Üye

Beğenilen Mesajlar:
    31
    hepimiz hayattan birşeyler arzuluyoruz ve ne yazık ki hayat şartları git gide zorlaşıyor. katma değerli bir sektörde çalışıyoruz ve ne yazık ki kullandığımız cihazlar ve programlar gerçekten pahalı.
    evet, bilişim sektörü dahil diğer tüm sektörler şuan hareketli değil. ama bir şekilde barınma, yemek içmek dışında ekstra kenara köşeye para da koymamız gerekiyor. hepimizin bir hayatı var, az buçuk da olsa zevki, lüksü, nefes alıyorum demesi için gereken ihtiyaçları...
    bana lükslerimi verin gereksinimlerim olmadan da yaşarım demiş oscar wilde.
    reklamlar dönüyor yok bilmem ne villaları, lansmana özel sadece 2 milyon falan filan. kaba bir hesap yapsan 5 milyar kazandığını düşün. evde hatun var, evladın var, evin ihtiyacı var, cartı curtu hastalığı sağlığı var. hadi daha fazla kazanıyorsun ve 5 milyar kenara atabiliyorsun.
    5 x 12 senede 60 milyar eder.
    10 yılda 600 milyar eder.
    30 yılda 1.800 milyar eder.
    bak hala evi alamadın. araba ?
    neyse çok mu lüks geldi. hayır gelmemeli. bir kere geliyor dünyaya insan ve eğer sen doğru düzgün adam gibi bir müstakil evi dahi 35 senede alamıyorsan ki çalışmaya 20 yaşında başladığını düşün 55 yaşında ayda 5 bin lira kazansan bile olmuyor, ki ayrıca kim sana ayda 5 bin lira kazandırıyor, bir düşün.
    çok lüks değil. bazıları para ile oynuyor. para içerisinde cirit atıyor.
    binlerce konut, binlerce villa, her sene çıkan farklı model arabalar !?!
    bir iphone 3500 lira, bir samsung s8 4000 lira.
    evet, okey, çakal çok piyasada. 27 milyar a e ticaret sitesi (2 milyara yapılacak bir projeyi) o kadar paraya satan insanlar var. ama 2000 liralık bir projeyi de 100 liraya yaptırmaya çalışanlar da var.
    biz geliştiricilere düşen, katma değerli projeler yapmak, ülkemizle beraber sektörümüzü el üstünde tutmaktır.
    karın tokluğuna çalışacak dönemde değiliz. gözümüzü kapatsak diğer ülkeler ezmek için fırsat kolluyor, bekliyor.

dinlex bunu beğendi.
  15. dinlex

dinlex Üye

Beğenilen Mesajlar:
    60
    Ali bey abi madem çağırmış ben de bir fikir sunayım. Öncelikle baya uzun uzun konuşmuşsunuz, ben konuşmalarınızı okumadım, kabaca göz gezdirdim ama okumadım doğrusu. Ben de birkaç defa dışardan iş aldım yapı projeciliği sektöründe. mesela bir dershanenin metreyle ölçüsü alınacak her oda, kapı ve pencerenin, sonra da bilgisayarda projesi çizilecek. Ölçüleri almak 3-4 saat sürüyor, bilgisayarda da çizimi yine yaklaşık okadar sürüyor. Tabi dolmuşa atlayıp binaya gidip gelme de var. kısaca 1 günlük işe 200-250tl para aldım, 1 katlı veya 2 katlı orta ölçekli bir bina için. Ayrıca inşaat teknikeriyim (2 yıllık mezunu). Piyasada aldığımız maaş 1500den fazla değil. Bunları bilgi olsun diye söyledm.

En son geçenlerde müsait olmadığım için reddettiğim bir iş geldi, temiz yapılmasını istiyorlardı. 3 katlı bir emniyet müdürlüğü. Fiyat istediler, temiz iş istedikleri için fiyat da veremedim ama sonradan düşündüm, fiyatım ne olabilir diye!

Ben deneyimime göre inşaat teknikeri olarak aylık maaşımı 2000tl olarak görüyorum. Tabi sigortam olması da lazım aylık 600tl, bir de günlük yemek ona da 10tl (öğle yemeği). Aylık 2000/30= 77tl, günlük sigortam. 20tl, yemek: 10tl, 1 günlük maliyetim 77+17+10 = 107tl. Yani günlük 8 saat sürecek bir işe ben bu kadar alsam bir işyerinde çalışmış gibi olacağım. (tabi hergün çalışırsam)
    AMA!!
    Hergün iş gelmeyecek bana! Ben maaş üzerinden hesaplayıp alırsam ve herkes böyle yaparsa hiçbir patron hergün işçi çalıştırmaz, böylelerine işi düştükçe işi yaptırıp bırakır. Biz de (sık sık iş alıp yapsak bile) ayda 1000tl anca kazanacaz heralde. patronlara cazip gelmemesi gerek. Sonuçta düzenli iş daha güzeldir. Maaşın garantisi, sigortanın garantisi var. İş peşinden koşma derdi yok, gün için sakinlik olur, mola olur vs. Ben de işin kalitesine göre günde minimum 175-200 arası bu işi yaparım dedim tekniker olarak. İş büyükse ve yine 1 günde bitirebilirsem buna göre yine 3-5 kuruş fazla alırım.

Ama ben günlük 200tlden aşağı pek çalışmam iş kolay değilse. Çalışmadım da daha hiç. Mühendisler de kendine göre hesap yapabilir böyle.

16. dinlex

dinlex Üye

Beğenilen Mesajlar:
    60
    Tabi adana piyasası bu. İstanbul gibi bir yerde hayat pahalıdır. Artabilir belki. Ama dediğim gibi, işi kaç günde bitireceğine bağlı fiyat.

ali guner bunu beğendi.
  17. ali guner

ali guner Üye

Beğenilen Mesajlar:
    31
    kimisi sen çalışsan ayda 2000 lira alırsın o vakit senin günlük ücretin (nedense tatil günlerini de hesaplar çakallar) 2000 / 30 diyor.

Vay be. İyiymiş.

18. dinlex

dinlex Üye

Beğenilen Mesajlar:
    60
    Pardon Ali Bey, ben yanlış yazmışım yukarıda, 2000/30= 66tl yapar, 30yerine 26 yazmam gerekiyordu, bir anlık yanlış yazmışım. 2000/26=77tl olacak o :) Ama haklısınız, o şekilde yapmaya çalışan da vardır.