Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sitede GSM numarası gösterme.

Konu, 'Konu Dışı' kısmında selected tarafından paylaşıldı.

1. selected

selected Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    BİM
    merhaba, internette bir sitemde tanımadığım birisinin ya da birilerinin gsm numarasını yayınlamak istiyorum. Bunun hukuken bir sakıncası varmıdır. Varsa nelerdir. Kime sormam gerek. Bir avukata mı danışmam gerek. Konu hakkında bilgisi ya da fikri olan varmı acaba.

Soruyu nereye soracağımı bilemediğimden buraya yazdım.

2. Casus

Casus Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    gsm numaranin sahibinin haberi/izni varsa bi sorun cikacagini pek sanmiyorum.

3. selected

selected Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    BİM
    hayır yok.

4. Sniper

Sniper Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Webmaster
    Kanunen bilmem ama etik olarak bence doğru bir davranış değil. Havadan aldığım koku bir intikam kokusu gibi. Eğer doğru düşünüyorsam bence sinirlerine hakim ol. Ne de olsa intikam soğuk yenen bir yemektir...

5. Gurhan

Gurhan Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Numarasını vereceğin kişiye göre değişir.

Benim numaramı veriyorsan ve seni tanıyorsan kanun manun dinlemem moraltırım gözünü.

Tanımıyorsam seni hiç birşey yapmam hattımı değiştiririm.

Benim gibi üşengeç birinin değilde hakkını arayan avukat,mahkeme vs. uğraşan birinin numarasını verirsen suç işlemiş olursun başın belaya girebilir.

Özetle yaptığın suçtur ama yaptırımları karşındaki kişiye göre değişir.

6. selected

selected Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    BİM
    intikam duygusu ile ilgisi yok. Bu tür çocuksu bir hareket yapmam zaten.

Tabiki buda gelebilecek tepkilerin içerisinde.

Şimdi asıl sorun şu. benim şahsıma özel telefon numaram seri bir numara. Ve size komik gelebilir ama bir çocuğun eline telefonu verdiğinizde rastgele numaralara basıyor ve beni arıyor. En çok bu yüzden arama geliyor.
    Bunun dışında telefon sahibinin cebinde ve tuş kilidi aktif değilse bi şekilde benim numara aranıyor. Bu benim numarama özel değil sanırım seri olan tüm numaraların böyle bir sorunu vardır diye tahmin ediyorum. Kimsenin kasıtlı olarak yaptığını da sanmıyorum çünkü numaram sadece iş çevrem tarafından biliniyor. Yanlışlıkla gelen boş mesajlar. Yanlışlıkla gönderilen mesajlar ( ki hiçbirinin benle ilgisi olmadığından pek çoğu komik ), Yanlışlıkla yapılan aramalar.
    Bu yanlış aramalar aynı numara tarafından ısrarla no'ya basmama rağmen devam ediyorsa telefonu açık bırakıyorum ve karşı taraftan kontorler normal olarak düşüyor.

bu hattımı aktif ettiğimden beri sürekli bir şekilde devam ediyor ve kesileceğinide hiç sanmıyorum. Ben burda bu numaraları sitede yayınlarsam ne gibi sorunlar ile karşılaşırım.

Günde ortalama 30 civarında bu şekilde çağrı aldığımdan bende kendimce böyle bir tepki vermek istiyorum. Sonuçta bu kişiler de bir şekilde benim numaramı arayarak benim özel hayatıma karışmış olmuyorlar mı? Buda bir suç değil mi?

7. jure

jure Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    arama engelleme varmı bilmiyorum ama olabilir. bazı cep telefonlarına bu ozellik yuklenebiliyor. arama geldikce meşgule atıyor vs. vs gibi. veya müşteri hizmetlerine telefon aç söyle belki vardır bi yolu engellerler belki. ama tabi kişinin sonradan baska numaradan aramayacağı ne malum.

8. pirilti

pirilti Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    yanlışa yanlışla karşılık verilmez!..ozamans ende suçlu olursun..

9. turker

turker Agresif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    seni arayan şahsa telefon açıp, durumunu niye bildirmiyorsun?

10. selected

selected Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    BİM
    Sabit bir ya da bir kaç numara aramıyor. Hatta aynı numara muhtemelen bir daha hiç aramıyor. önceki mesajımı okursanız sevinirim.

Bende yanlışa nasıl doğru bir cevap verebilirim onu ariyorum.

günde ortalama 30 civarında arama geliyor. Hangi birisine durumu anlatim.

11. IcenGuard

IcenGuard Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Aşcı
    Numaran ne 5555555555 filan mı :)
    Yerinde olsam numara icin bir websayfası yapardım, otomatik olarak bugun arayanları gosterirdi. Dava açmak isteyen olursada bu bizim numaranızı webde gosterme servisi, siz niye aramıştınız ki derdim. kendimede yeni bir hat alırdım.

zaten dava açacaklarını sanmam bunun için surunmek istemezler.

12. oCRaCy

oCRaCy Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Öğrenci(ydi..)
    Numarayı da çok merak ettim doğrusu :)

13. exsors

exsors Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ayrıca siz numaraları internete yayınlayınca yanlış aramalar kesilecekmi sizce?

14. selected

selected Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    BİM
    zaten aklıma böyle bir fikir geldiğinden dolayı bir foruma sorayım dedim. Acaba neler olabilir diye. Ama gerçektende çok kolay başımın belaya girebileceği bir site olabilir. :utangac:
    Yani benim başıma gelse uğraşamam, senin başına gelse uğraşamazsın ama yükseklerden birisinin başına gelirse o zaman kötü işte.

En basitinden gurhan arkadaşın verdiği cevap. Benim anlatmak istediğim telefonuna sahip çık, çoluk çocuğa verme demek. tuş kilidini kullan. vs. vs.

Tüm telefonlar kapaklı olana kadar yanlış aramaların kesileceğini sanmıyorum.

15. oCRaCy

oCRaCy Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Öğrenci(ydi..)
    eXSoRsun dediği gibi Herhangi bir web sitede Sizi arayanların numaralarını göstermeniz çözüm olucağına inanmıyorum..

16. exsors

exsors Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ne yani, site o kadar çok ünlü olacakki, herkes "aman oğlum uğraşma x nolu numarayı ararsın da numaramız yayınlanır" mı diyecek?

Aramalar kasıtlı olsa, yani belli kişiler yapıyor olsa, bu eylemden sonra belki vazgeçebilirler. Ki o zaman da böyle birşey yapmak yerine şikayetçi olursunuz en azından ceza alırlar. Zaten siz de aramaların yanlışlıkla olduğuna inanıyorsunuz, aynı numara değil de çeşitli numaraların aradığını söylüyorsunuz.

Bu durumda gsm operatörünüzün de yapacak pek birşeyi yok sanırım. Eğer çok rahatsız oluyorsanız numaranızı değiştirmenizden başka çare yok gibi..

17. selected

selected Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    BİM
    Zaten karşı taraftan 60 dakikalık kontor düştükten sonra sanmıyorum çocuğuna bir daha telefon verdiğini. Senin de başına gelse ve yüksek bir miktar kontorün gitse sanırım sende artık telefonunu bir şekil de korursun.

ayrıca sanki dalga geçerek verilmiş bir cevap gibi algılasamda soruna neden olmasın diyorum.

18. turker

turker Agresif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    uğraşmak istersen savcılığa dilekçe verirsin bu numaralar beni rahatsız ediyor diye. o şahısların kapısına polis dayanınca sanırım büyük bir kısmı daha dikkatli davranır.

19. by_ram

by_ram Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Şaka olsun diye bizim arkadaşlar yapmışlardı. bir seri ilan sitesine. ihtiyaç dolayısıyla acil satılık diye ilan verdiler ve arkadaşın telefon numarasını yazdılar...
    sonrasını tahmin ediyorsunuzdur....

senin verdiğini nereden bilecek ki!