Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Site Hakkında-II

Konu, 'Konu Dışı' kısmında Hakki Öcal tarafından paylaşıldı.

1. Hakki Öcal

Hakki Öcal Gazeteci-Yazar

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Internet Teknolojileri Uzmani
    Düşünüyorum da.. Ocal.net'e bir şey olsa (Allah korusun) her halde güncel ve siyasal konulurda mutasyon.net'e BT konularında da ceviz.net'e yazardım.

Bunun bir çok sebebi var.. Ama iki başlıca sebebi belirtmek isterim:

1. Bu siteleri kuran ve yürüten kişilerin benim gözümde kendilerini tasarımcı olarak, programcı olarak kanıtlamış kişiler olması. Yaptıkları işlerin matematik altyapısının sağlam, business-logic'inin çok iyi düşünülmüş olduğunu defaatle gördük.

2. Kimlikleri-kişilikleri ile onlara beslediğimiz saygı ve sevgiyi hak eden insanlar olmaları.

Burada dikkat ederseniz, sadece yaptığınız işin önemini vurgulamakla kalmıyorum. Ki bu çok çok önemli. Yani bilgiyi paylaşmak, bildiklerini kıskanmadan ve kendisine rakip yarattığı zehabına kapılmadan başkalarının istifadesine sunmak.. Bu herkesin harcı değildir.

Ben bu davayı savunmak üzere BT dergilerinde yazı yazmaya başladığımda, bir çok sözüm-ona uzman kişi, "Yaa, sokaktaki adamlara bu kadar ayrıntı vermeye ne gerek var! Hepsi uzman mı olacak başımıza!" diye tepki gösterdiklerini asla unutamam. Bana inanarak ilk günden beri bu davanın en iyi öğretmenlerinden olan bir arkadaşıma, çalıştığı firmanın sahibi olan genç (!) adam "Kızılay yararına bilgi dağıtmakla bir yere varamazsınız!" demişti. Bir profesör arkadaşım da karıma dönerek "Kocana söyle; öğretmeyi bıraksın, öğrettiğini icra etsin.. Yoksa ömür boyu öğretmen olarak kalır!" demişti de zavallı kızcağız günlerce üzülmüştü. (Benim ömür boyu öğretmen kalacağıma değil!!! Böyle bir kişiyi nasıl arkadaş diye bağrımıza bastığımıza!!!)

Evet yaptığınız iş önemli. Ama bu önemli işi yaparken nasıl yaptığımız da en az işin kendisi kadar önemli.

Mutasyon'un değil ama ceviz.net'in "elemanları" :p önemli bir ölçüde ocal.net'in de müdavimleridir ve dolayısıyla yazdıklarını, çizdiklerini dikkatle okuyorum ve okuduklarımdan bir eğilim, bir genel tutum çıkarsaması yapabiliyorum.

Görüyorum ki burada yazan arkadaşların, bildiklerini paylaşanların, bilmedikleini açık kalple soranların, sorulara elbirliği ile cevap arayanların ortak bir tarafı var: yaptıklarından zevk alan kişiler.. Yani bu işe kalbini koymuş kişiler.. BT ve daha genel anlamda computing onlar için araçtan çok amaç! Bir diğer ortak husus, bilen insanlardan çoğu zaman görülen gurur ve kibirin bu arkadaşlarda ya hemen hemen hiç görünmemesi, ya da çok çok çok az görünmesi. (Belli belirsiz!! O da fazlaca genç olmalarından belki!)

Bir başka ortak nokta teşhisim ise şu: Kardeşlerimde çok sık olmasa bile arada bir, kırk yılda bir değilse bile 20 yılda bir düzeyinde bir entervalle, bir yorgunluk, hatta bir bezginlik görülmesi.

Bunu çok iyi anlıyorum ve anladığımı belirtmek için size kendimden bir örnek vermek isterim.. Ve böylece belki de PCLife'dan ayrılmam dahil bir çok esrarengiz durumu da aydınlatmış olurum..

Bir kaç yıl önce, Necip Fazıl'ı yitirdik.. O sırada ben zaten hergün sayılamayacak kadar olumsuzluklarla dolu onlarca mektup alıyordum. BT'ci olmak isteyip de bunu önlemek için ne kadar feci durum varsa hepsi birden başına gelmiş genç arkadaşların yazılarını oku.. hepsine cevap ver.. Bu çocuklara umut dağıt, ama umutlarının birer birer çökmesine şahit ol. Ve bunu önlemek için hiç bir şey yapamaz durumda bulun!

Yani "Ya kaç, ya savaş!" denilen ve ikisini de yapamadığın için önce stress denen duruma sonra da "hayat deneyimleriyle başa çıkamadığı için kronik depresyon" illetine düş!!

Doktorlar.. ilaçlar.. Ama biliyorsun ki çare ne doktorda, ne ilaçta. Evet doktor ve ilaç seni sanki ağzını iki tarafa eliyle sündürüp tebessüm ediyormuşun gibi gösteriyor.. Ama o kadar. Eğer gerçekten gülmek istiyorsan, bir şeyler yapmalısın.

Neler mesela?

Neden BT'cisin? Neden computing senin için sadece bir araç değil de bir amaç? Bir kere computing, bu halkın yüzyıllardır ulaşamadığı bir siyasal-sosyal geçirgenliğe, bir siyasal-sosyal-ekonomik etkinliğe ulaşmasını sağlayacak mucize! Musa'nın Asası!

Firavun'un büyücülerinin (ki bunu siz kartel medyası, dışa bağımlı lisanslı endrüstri, rüşvetle çalışan devlet bürokrasisi, adalet ve kolluk hizmetleri diye anlayabilirsiniz) karşısında ilk kez onlarınkinden daha reel, onlarınkinden daha korkunç sonuçları olacak bir iletişim imkanı..

Şimdi bunu mümkün olduğunca çok kişiye yaymanın yolu nedir? Sadece yazmak mı? Sadece öğretmek mi? Yani gençleri özendireceksin, zaten kalplerinde yatan, damarlarında dolaşan BT'yi iyice galeyana getireceksin.. Sonra.. Sonrası yok.. Onlar için hiç bir şey yapamayacaksın. Tersine onları bilgisayarsızlığa, İnternetsizliğe, öğretmensizliğe, kitapsızlığa, mahkum edenlerden biri olarak kalacaksın.

İhlas Holding ile benim kişisel hiç bir ilişkim yok. Olmadı.. Olmayacak. Ona vücud veren inaç yumağına da dahil değilim. Ama Sn Enver Ören'e bir sözünden dolayı aşığım: Siz sürekli verin.. Göreceksiniz ki Allah da size verecek! Bu inançla tonla kitapçık yayınladık.. Onlan basıp dağıttıkça (dergi ile verilenler ve fuarlarda satılanlar ücretsiz dağıtılanların yayında devede kulak gibi kalırdı) ben yazdım. Gece gündüz uyumadan. Yapabildiğimiz tek şey buydu.

Ama her kitapçık, onu okuyan ve yeni bir programlama dili öğrenen bir genci, yukarıda arzettiğim ikilemin uçurumuna atıyor; bu dilemma'nın boynuzları benim taa yüreğime saplanıyordu.

Bize okullar gerekiyordu.. Kurslar gerekiyordu.. Bu gençleri sertifikalı programcılar, her türlü özel sektörcünün her türlü şartlarla donattığı işe giriş sınavlarını aşabileceği BT'ciler yapmalıydık.

Bunu yapabilecek olan devlet değil mi?

Kesinlikle hayır.. En azından bugünkü şekliyle devlet dediğimiz kamu kurumları kesinlikle bunu yapmazlar.. Yapamazlar değil.. Yapmazlar.

Sanıyor musunuz ki, AB üyesi veya adayı ülkeler arasında EN YÜKSEK bilgisayarlaşma hızına sahip olan Türkiye'nin, BT eğitiminde EN SONUNCU olması rastlantıdır?

Eğer bunu "Eee naapalım biz gelişmekte olan ülkeyiz!" masalıyla açıklayabileceğini sanıyorsanız, siz kartel medyasını, dışa bağımlı lisanslı endrüstriyi, rüşvetle çalışan devlet bürokrasisi, adalet ve kolluk hizmetlerini ciddiye alıyor veya onlara mensup bulunuyorsunuz demektir.

Halkımızın, bir çok eğitim projenini kendi ellerine aldığı zaman nasıl başarıya ulaştığını biliyoruz. Bu da onlardan biri olabilir. Veya olabilirdi. Olmalıydı.

Olmadı.. Olamadı. En azından ben bunu sağlama imkanı bulamadım. Bu imkanı ortaya çıkartacak yolları araştırmak, oluşturmak, bu uğurda çalışmak imkanım olmadı ve sonuçta "Ya kaç, ya savaş!" durumunda ikisini de yapamaz durumda buldum kendimi.. Ya da öyle sandım. Ve sonuç, Mutasyon'da yazdığım gibi "özel yaşamımda bir denge arama" dönemi oldu.

Beni böylesine karamsarlığa iten durumun, bu sitenin genç yazarlarına da zaman zaman bulaşması çok doğal. Yazıyorsunuz, öğretiyorsunuz; öğreniyorlar. Boynunuza teşekkür çelenklerinin en güzellerini takıyorlar. Sonra arkalarından bakıyorsunuz; bu kişilerin çaresizlik içinde öğrettiklerinizi uygulamak, BT alanında çalışmak, kendi programlarını yazıp pazarlamak isteyip de bunu yapamadıklarını görüyorsunuz...

Makedonyalıların bir sözü vardır: "Mehtaba piştov sıkmak!" diye..

Masallardaki gibi, az gidiyorsunuz, uz gidiyorsunuz; sonuçta kazanan kartel medyası, dışa bağımlı lisanslı endrüstri, rüşvetle çalışan devlet bürokrasisi, adalet ve kolluk hizmetleri oluyor. Halkın çocuklarının kaderlerini değişterecek iletişim imkanına sahip olmaları fiilen ve RÜTÜKen engelleniyor!

Belki hala bu dilemmanın boynuzlarında çaresizlik içinde kıvranıyorum; belki bir can dostumun, eşimin ve doktorumun gösterdiği üç çıkış yolu bir araya geldiğinde bu girdaptan kurtuldum. Tam bilemiyorum. Ama şu anda örneğin bir yıl önceki kadar çaresiz hissetmiyorum kendimi. Kendi kenimi "Ben icracı değilim; ben öğretmenim!" fikrine ikna ettim. Okullar açmanın da zamanı gelecek! Belki ben bu tür oluşumların içinde olmayacağım; belki hiç bir zaman bu işin öğrencilerden ücret almadan yapılmasını sağlayacak projelerim günyüzü görmeyecek; ama eminim ki halk kendinde olan dinamizmi, kendisi için belki de varoluşundan bu yana en büyük imkanı oğlunun-kızının eline vermek için gereken projelere tahvil edecek.

Karamsarlığın ve bilgiyi paylaşmanın bir işi yaramadığını düşünmenin alemi yok!! Biz bildiğimizi öğreteceğiz; çünkü inanıyoruz ki, bilgi paylaşıldıkça artar.

Burada, bir kere daha bildiğini paylaşan herkesi kucaklıyorum.

Elele, en ışıklı geleceğe ulaşacağız.

Bu ideali biz yitirmedikçe, kimse elimizden alamaz!

Sevgiyle

2. Sahin

Sahin Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Bir BT sitesinin alabileceği en büyük övgü budur herhalde hocam, çok teşekkür ederiz. Ne mutlu bize hakkımızda böyle düşündüğünüz için.

Cidden burada toplanan bütün arkadaşlar sadece paylaşmayı ve bildiğinden başkalarının da faydalanmasını düşünen yürekli ve güzel insanlar. Ama her biri ayrı ayrı birer yetenek ve Türk BT'sinin geleceği olan gençler.

Zaman zaman hepimizin karamsarlığa kapıldığı, sıkıldığı olsada bütün gücümüz ve bilgimizle Türkiye'deki BT rüzgarına güç kazandırmak için herşeyimizi bu sitede ortaya koyuyoruz.

Ne mutlu bize ki sizin gibi bir öğretmenimiz var ve Ocal.net okulunda ve evimizde -Ceviz.Net'te- bile bizi takip edip yolumuzu aydınlatıyorsunuz. Türk BT dünyası her zaman sizi saygıyla anacaktır bundan emin olun sevgili hocam.

3. hilmi

hilmi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    ogrenci
    Hakki Ocal hocamizi burada gormek ne guzel, ve bu forumda yailan en uzun mesaji onun yazdigini gormek :)

Sevgiler hocam. :)

4. Army

Army Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Army
    aaa Hakkı Hoca ceviz.net te :)

Selamlar hocam:)

5. Asil

Asil Voyager

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    web designer
    Aaaa Ansugo'da burada selamlar dostum hoşgeldin naber :)

6. Ansugo

Ansugo Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Biz Z.M.D ile cok konusuyoruz da, vardigimiz sonuc surekli olarak "Turk insani lame'dir" esasi oluyor.

Lame insan da nasil mi oluyor? Mesela adama bir teknik anlattiginda, sana "Ya bunu ben su is icin kullancam. Bana kodlari yazip gonderirmisin?" diyen adam oluyor. Ya da O'Reilly Associates'in kitaplarini Turkce'lestirsek, Amerika'nin fiyatinin yarisina ve Turkce olarak sunsak, birilerinin hemen scanner ile tarayip internette bir yere zipli olarak koyarak onemli bir is yapmis gibi sevinc gulucukleri sacmasi gibi oluyor. Ya da en az 100 kisinin okudugu bir yazi da, yanlis bir suru sey olmasina ragmen bir tne feedback alamaminiz gibi...

Ben 3 aydir, bilgisayar alaninda yapilacak mantikli ve bir o kadar yararli bir is ariyorum. Daha bulabilmis degilim. Cunku o isleri Turkiye hazmedemiyor ya da o isi yapmak icin bir kac tane kartelciye paranizin hepsini emeginizinde cogunu vermeniz gerekiyor. Sonline kadar sermaye de olmadigina gore, ben artik alacagim bir MCSE'nin ya da CCNA'in hatta CCIE'nin bir şeye yaramayacagini dusunuyorum.

Ya da en basitinden Ziya Mete'ye sorun, yaptigi bir yazilimin, ortaktan para calmak hususunda nasil degistirilmek istendigini falan...

Yaptiklarim para etsin, bir ise yarasin diyorsaniz, Vergi Kacirma 1.0 ya da Mp3 Indirme 1.7, SMS'e mesaj 7.9 gibi programlar uretmek lazim.

Bu memlekette binlerce PHP INC ya da PERL INC ya da JAVA INC olsa, bunlar ilk kapitalist hurriyetlerini ilan ettiklerinde, hemen yanlarindaki ASP INC'i nasil bitirecegini dusunecektir. Ya da devletten nasil tesvik alsam da, sehrin cigerindeki ormanlik alanda nasil teknokent yapsam diye dusunecektir.

Su BTci denen camiayi kendimiz dahil sayalim. Scripti ile zarti zurtu ile toplasak 300 tane ozgun sey bulursak bravo bize. Mesela ben artik kod yazmiyorum...

Herkesin bu kadar manevi yoksunluk icinde oldugu, Ms'in urunleri lisanssiz kullanmayi helal gordugu, hicbirine 5 kurus vermedigi yuzlercee dolarlik yazilimlari sistemine kurup "Benim makiine de XP, w2k zart zurt var. Visual Studio kurdum. Sonra gittim arkadastan Martin Andersenin 10 bin dolarlik yazilimini belese aldim. Bravo deyin bana" gibi bir yaklasim icinde oldugu, vergi kacirmayi helal gordugu, baskasinin is yapmasina, baskalarinin karinlarini doyurmasina karsi olmayi bir ticaret ahlaki gordugu toplumda ben birsey etmem, edemem.

Takim calismasi olmadan, birsey olmadigini bilmemize ragmen, halen milletin kendine kiytirik bir site yapip utanmadan sikilmadan "PHP'ye baslangic" diye makale yazmasina ise hic katlanamiyorum. Oysaki PHP'ye binlerce kez Baslangic yapilmasina ragmen!

Sevgiler...

@Asil : Hosbulduk :)

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 25 Temmuz 2002
  7. Asil

Asil Voyager

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    web designer

Bizi kastetmiyorsun dimi kardes?

Ok burda bizi kastet :p

8. hmustak

hmustak PersianBulls

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    BT/QA
    Biri beni cimciklesin, yok yok ısırsın. Hocaaam, sizmisiniz.... Negüzelde yazmışsınız...

@asil
    başlarken nedemiştik?...

9. hmustak

hmustak PersianBulls

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    BT/QA
    :confused:

10. Hakki Öcal

Hakki Öcal Gazeteci-Yazar

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Internet Teknolojileri Uzmani
    Hayırdır inşallah! Bugünlerde Ansugo'yu pek fazla savunur oldum!

Yani onun buna ihtiyacı olduğundan filan değil; tersine olsa olsa benim onun savunmasına ihtiyacım var ve nitekim buna da sık sık başvurmamız gerekiyor. Fakat nedense, bir süredir sağdan ve soldan Ansugocuğuma çoğu yanlış anlamadan kaynaklanan tariz okları geliyor!

Onun yukarıdaki mesajı bana (bize) önce mektup olarak geldi; ben bu mesajda dile gelen görüşe katılmamakla birlikte onu yazan kişinin bunu neden yazdığını çok iyi anladığımı sandığım için, ondan bu mesajı buraya iletmesini rica ettim. Bence--tekrar edeyim, bu mesajda dile gelen görüşe katılmamakla birlikte--bu mesajı son derece güçlü ve ANLAŞILIR buluyorum.

Neden?

Hadi biraz tartışalım.

Ansugo, ki bilgi paylaşma felsefesinin öncü takımında en ön saflardadır, neden şimdi birden böyle tabir yerinde ise "parlayıveriyor?"

Sevgiler

11. Sahin

Sahin Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Saat gecenin 3:45'i ve ben bu mesajı 10-15 kere okudumsa az okmuşumdur.

Z.M.D Ziya Mete galiba ve buradaki lame likten kasıt Türkçe font üretmeyip sadece hazır fontlara Türkçe eksiklerini gidermekse benim cevabım çok büyük bir eksiği kapattığımız olacaktır, Lamlıkta olsa lamelikte olsa bunu yapıyorum ve yapacağım. Ben yapmasam kim yapacak? Netteki bütün Türkçe forumlarda mutlaka "Türkçe karakter sorunu" diye bir konu mevcuttur. Ve ben aslında sistem fontlarını bile Türkçeleştirip bu sorunu kökünden halledebilirim ama bu işin pek kimse farkında değil.

PHP konusunda ise söyleyecegim sadece biz PHP konusuna ve aslında Fontlar dışındaki konulara yeni girdik biz başlangıç seviyesindeyiz ama inanıyorum ki ve herkes görecek ki çok yakın zaman içinde hiç bir site PHP konusundada www.ceviz.net in eline su dökemeyecek. Ama şu anda bile kıytırık olmayan sitemizde gayet seviyeli bir PHP başlangıcı yaptığımıza inanıyorum.

Sevgiler...

12. mkarabulut

mkarabulut Misafir

Bir topluluk güzel işi başardığında o işi onlara yaptırmak isteyen zat, o işi yaptırmak için fasık ve facirleri de istihdam edebilir

Hal böyleyken kendimizi her zaman o kusurlu insan olarak görmemiz gerek sanırım. Dava nın içinde olmak güzel ne olursa olsun...

Yalnız şu PHP ile ilgili söylenenler biraz muaallakta kalmış, şimdi sitenin PHP editorü olarak ucu bana dokunuyor mu ? :)

Her neyse ocal daki şu OOP konusundaki mesajdan sonra yeterince can sıkıcı şey gördüm zaten bugün...

13. Sahin

Sahin Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Aslında sadece font konusunda değil, diğer konulardada oldukça farklı düşünüyorum Ansugo'dan.

diye süren konuda mesela.

Evet herkes bu kadar manevi yoksulluk içinde ama herkes bu kadar maddi yoksullukta içinde. Ben inanıyorum ki eğer maddi güçleri yetse bu insanların asla ne bir MS yazılımına tenezzül ederler ne başka bir yazılıma.

Dediğim gibi biz başlagıç seviyesinde olan ama inançlı bir gurubuz. Zaten arkadaşlar inanmasa bu işe girmez gece gündüz bir şeyler hazırlayabilmek için yırtınmazlardı. Çok yakında bu ekibin çok farklı olduğunu herkes görecek. Çünkü buradaki genç arkadaşlar bencil değil ve buradaki genç arkadaşlar bilgililer bunu zaten ocal.net'ten sende biliyorsun herkeste biliyor ve bildikleri herşeyi burada ortaya dökmeye hazırlar, döküyorlar. Çalışanları var okuyanları var ertesi sabah işe gidecek olmasına ragmen sabaha kadar uyumadan site için yazı hazırladıklarını biliyorum ben.

Bu yüzden bu ekip çok farklı olacak göreceksiniz diyorum. Sadece sabır yeni adım atmaya başladık. Ama birgün koşacağız. Çok uzak olmayan bir gün.

Şimdilik php, asp yarın .net, xml vs, yeni olan ne varsa BT neyi gerektiriyorsa. Ben bu ekibe güveniyorum ve bu güven bizi çok farklı yerlere taşıyacak.

Saygılarımla...

14. hilmi

hilmi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    ogrenci
    Nette başlangıç seviyesinde PHP anlatan yerlerin çok olması ihtimalini sevdim, ama en çokta ceviz.net i sevdim, mkarabulut'un şefkatli öğretmen tavırlarını sevdim.

Bizim bir yerlerden başlamamız gerekiyor. İngilizce bilmemek, sistemimizin bize ingilizce ögretemeyecek kadar kusurlu olması bizimde suçumuz biraz ama bu ortamda başlangıç seviyesindede olsa Türkçe kaynak bulabilmek ve sana sürekli yardıma hazır birini bulabilmek sadece şanstır.

Selam ile...

15. NAE4

NAE4 Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    N/A
    Öncelikle forumdaki herkese Merhaba, bu arada site eskisinden çok daha güzel olmuş..

Ansugo'cum sen hiç lisanssız ürün kullanmadın mı?

Tabii ki kullandın. Her Türk vatandaşı gibi sende kullandın. Bende kullandım ve hala kullanmaya devam ediyoruz. Lisanssız ürün kullanımı övünülecek bir şey değil bu konuda haklısın ama bozulan ekran kartının yerine yenisini alamayıpta buzdolabına bırakıp iyice soğuduktan sonra tekrar yerine takıp internete bağlanan bir adam bir işletim sistemi için 100 $ para vermez.. Veremez.

Hocam daha iyi bilir. Amerika'da benzin istasyonunda pompacı olarak çalışan kişi saat başına 5 $ para alıyor. Bu, günde 12 saat çalışma ile iki günde, bir windows işletim sistemi alacak kadar para kazanabildiği anlamına geliyor.

Ee tabii ki o pompacı işletim sistemini para vererek almalı.

Benim babam şu anda Diyarbakır'ın önemli liselerinden birinin müdürü. Ama bir ayda aldığı parayla ne Visual Studio'yu ne de Autocad'i alabilir...

Birgün -inşallah gelir o gün- toplumun büyük bir kesimi Amerika'daki benzin pompacısı kadar para kazanmaya başlarsa işte o gün senin bizi lisanssız yazılım kullandığımız için sorgulama hakkın doğar.

Sevgiler.

16. Army

Army Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Army
    Bizde olay tamamen ekonomik. Elionun dediği gibi pompacı kadar para kazansak sorun olmazdı kimsede tenezzül etmezdi ama şimdi bir şeyler yapabilmek için benim photoshopa ihtiyacım var. Ne yapabilirim? Bana free alternatifleri var deme işimi ancak Photoshop görüyor çünkü piyasada ya Corel bileceksin yada photoshop.

Ben bunun dost sürümünü kullanırsam öğrenebileceğim ve kendimi geçindirecek bir iş bulacağım aksi takdirde işsizler ordusunda yerimi alacağım. Tercih yaparken çok zorlanmıyor insan.

Ve zaten programcılarda ev kullanıcılarını kendini geliştirme amacıyla evinde kurup kullananları önemsemiyor ve zaten iş yerleride lisanslı yazılımı tercih ediyor.
    Öyle değilmi?

17. RaiST

RaiST Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    linuxrocker
    inşallah o gün hiç gelmez..
    inş. kendi adam akıllı türkçe işletim sistemlerini yazabileceğimiz gün gelir..

(linux based olabilir tabi :p )

18. hmustak

hmustak PersianBulls

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    BT/QA
    türkçe işletim sistemini hangi dilde yazacaksın?

Bide şunu düşünsek, tüm döngü ve ayrılmış kelimeleri türkçe olan bir dil... Böyle bir dille neden programlanmasın ki istediğiniz OS

Düşünsenize
    ---
    Şayet - ise döngüsü...
    ---
    <yazıkutualanı genişlik=10 yükseklik=10> filan....

19. Sahin

Sahin Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Türkçe dil değil mi?

Yoksa yanlış mı anlıyorum? Yani C falan gibimi soruyorsun?

20. hmustak

hmustak PersianBulls

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    BT/QA
    ewet
    türkçe bir programlama dili, hoş olmazmıydı...

---
    herkez kendi gözünden izliyor konuyu tabi...