Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

sistem çakışması

Konu, 'Donanım' kısmında bozo13 tarafından paylaşıldı.

1. bozo13

bozo13 Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    arkadaşlar normal çalışmakta olan sistemde donanım çakışması olurmu? olursa bunun nedeni nedir?
    not: çakışma sonucunda pc kapanıyor, ilk ekran gelip ram taraması yapılıyor, ve pc kendisini resetliyor
    tesekkürler...

2. smavci

smavci Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    bana sorunun driver çakışması değilde yazılım hatası veya elektriksel aksam problemi gibi geldi donanım çakışmalarında makinanın çakışan driverlarını kullanamassın olur biter ama bu farklı makinanın reset atması yazılım problemi veya elktriksel sorundur.

Saygılarımla

Technolojik Internet Solitions
    System Admin
    Semih AVCI
    www.technolojik.com

3. Grafik

Grafik Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Grafik Designer
    1 ne il ne çakışıyor ?
    2 ne zaman ne yaparken çakışıyor ?
    3 düzenli olarakmı rastgelemi çakışıyor ?

şeklindeki sorulara cevap verirsen daha çabuk çözüme ulaşabiliriz.

4. mucar

mucar Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Bilgisayarına yeni bir kart taktıysan, baska bir slota taktıysan veya bios'ta IRQ'larla ilgili bir degisiklik yaptıysan bu meydana gelmiş olabilir. Eğer windows'u açabiliyorsan xp'de çalıştır'a girip msinfo32 yazıp. Donanım kaynakları (Hardware Recourses) bölümünde -> Çakışmalar ve Paylaşım (Conflicts/Sharing) bölümünde aynı IRQ'ları kullanan donanım kaynaklarında çakışma olabilir. Eğer bilgisayarı açamıyorsanız bir de güvenli modda açmayı deneyin. Eğer en başta her seferinde kendini resetliyor ve açamıyorsanız çakışmayı kartların slotlarını değiştirmek, kartları teker teker takıp bilgisayarı başlatmak suretiyle hangi kartın çakıştığını tesbit edebilirsiniz.

5. Gh@sT

Gh@sT Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Web Dizayn
    smavci bence sorunun yazılımdan olması(bios) hariç imkansız çünkü makinada bios yükleniyo yada yarım kalıyo daha işletim sisteminin yüklenmesi bile başlamıyo ben ce de donanım da yada büyük ihtimalle bios tan kaynalanıyo. Şunları yaparsan da 70% çözülür sorunun.
    1- Biosu resetle
    2- Ekran Kartın Haric tüm donanımları çıkar (IDE Kablalolarını bil ) Sonra teker teker tak. ve sorunun ne de olduğunu bul.
    Büyü ihtimalle artık sorunun çözüldü :)

6. bozo13

bozo13 Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    mucar arkadaşım verdiğin bilgiler çok işme yaradı teşekkürederim

7. syntax

syntax Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Sistemde IRQ yollarının çakışması mümkündür. Bu değerleri sistem açılışında pause\break tuşu sayesinde inceliyebilirsiniz. Yahutta bilgisayarım-> özellikler->donanım->aygıt yöneticisi -> donanıma çift tıklayıp kaynak bölümden ulaşabilirsiniz.
    Hazır aklıma gelmişken biraz chipset kavramından bahsetmek isterim. Böylelikle anakartımızın çalışması hakkında biraz blgi edinmiş oluruz. Gerçi bu konu birçok hardware sitesinde bahsedilir. Konuyla alakasızlar için olsun ozaman :)Şimdi chipsetler normalde kuzey ve güney köprüsü olarak 2 kutup aracılığıyla çevre birimlerin haberleşmesini sağlar. Yeni teknoloji kartlarda bu kavram sadece bir kutup ( kuzey ) olarak değiştirilmeye başlanmıştır. Şimdi kuzey köprüsü ve güney köprüleri birbirinden farklı yapılara sahiptir. Kuzey köprüsü bellek içeiren uygulamalara bakar güney köprüsü ise PCI, USB.. gibi tak çalıştır. Ortamlarıyla ilgilenmektedir. anakart içerisinde meydana gelen işlemlerin, misal ethernet kartının verdiği bir veriyi güney köprüsü alır ve kuzey köprüsüne iletir. Buradan sonra veri işlemciye ulaşır ve buradan sonra uygulamalar. işleyiş sırasına göre uygulamaya konur. bazı durumlarda sistemin kitlenmesi gibi durumlar oluşur. Hiç olmadık yere sisteminiz kitlenir. Bunun nedeni chipsetleri oluşturan kuzey ve güney köprülerinin haberleşmesinin dar boğaza girmesidir. Ancak bu sorun yeni teknolojik kartlarda giderilmiştir. Eski kartlarda meydana gelmesinin nedeni ise bir veri yoluna bir veri gideceğine aynı anda birkaç verinin gönderilebilmesiydi. Yeni teknolij kartlarda bu uygulamaları sistem kendi denetlemektedir. Gidecek her veriyi önem sırasına göre sıralandıracaktır. Dahasını biraz araştırmanız gerekecek, çünkü ben bu kadar hatırlıyabiliyorum
    saygılarımla

8. mucar

mucar Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Eyavallah kardeş, yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.

9. gizemli_yabanci

gizemli_yabanci Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    bence sen kasanın içini açıp çok kurcalayan birisin...
    kasayı çok kurcalarsan çok başın yanar...
    :kuuul:

10. mucar

mucar Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Beni mi kastettin bilmiyorum ama öğrendiklerin sadece pratikte kalırsa bilgisayar dünyasında (aslında her konuda böyle) kendine bir yer bulamazsın bence. Haklılık payın da var tabi. Hiç bilmediğim şeyleri kurcalamam zaten.

11. gizemli_yabanci

gizemli_yabanci Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    ben bozo13 'den bahsediyorum... :kuuul:

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 1 Kasım 2004