Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Simdi Odulu hakettiler...

Konu, 'Bilgi Güvenliği' kısmında redial tarafından paylaşıldı.

1. redial

redial Misafir

Buyrun:

:) Birde bunlarin os una guvenli diye odul verilmiyor mu,

:sus:

2. realmusti

realmusti Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Grafik Tasarımcı
    Ve de söylediklerine ek olarak bu kadar açık olmasına rağmen hala windows u savunanlar.Of offf neyi savunup ne ödülünden bahsederlerki.Bu ödül güenlik için değil açıklık ödülü olmalıydı diyorum.

3. ee++

ee++ Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Tekrarlıyorum, tarafsız bakalım. Linux'un hic ciddi acigi yok mu, cikmadi mi?

4. realmusti

realmusti Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Grafik Tasarımcı
    Çıktı ise yaz bizde öğrenelim bizde bilelim.Microsoft gibi çıkıp şurda açık var burda açık var diye duyuru yapıyorlarsa yada birileri duyuruyorsa buyur alıntı yaparak yada yorum yaparak yayınlayın burada.Tabii bu açık ne kadar etkili onuda bilelim
    Bekliyoruz bilgilendirin bizi....?????

5. Predator

Predator Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    1 aydır Linux kullanıyorum.

XP min yerini daha tutamadi.Hala sürekli XP ye boot ediyorum.Alışayım diye her işimi linuxte görmeye çalışıyorum ama olmuyor.

Konumuza gelirsek,Linuxte güvenliği sağlamak için döküman aradım.Eminimki linuxte güvenliği sağlamak windowstan daha zor.

Bilgisayarda normal olarak işlerini halledip kapatan günde 1-2 saat bilgisayarda işi olan biri bunlarla uğraşamaz.

Linux yuklerken 8GB mp3 ve arkadaşlarıma çektiğim 2.5 GB manga gitti Sinir oldum SWAP mıdır nedir Hirrr!!

8 tane webbrowser olurmu kardeşim düzgün çalışan bi konqueror varçBirisi cookie almaz biri fontlari büyütür biri küçültür.

ikide birde consoledan bişiler yazarsın uğraşırsın

rpm yüklersin nerede oldugunu bilmeesin sadece ismini yazarsın çalışır :)

Bide firewall var bu RH8.0 içinde bunun loglarini ayarlarini nasil yapıcam :)

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 30 Kasım 2002
  6. redial

redial Misafir

Sevgili Predator;

Zaten onundeki rh8 i xp ile karsilastirmaya devam ettigin surece dertlerin hic bitmeyecek, cunku RH nin amaci xp yi klonlamak degildi, bir suru fazla var, bir suru de eksik var...
    Su surekli xp yi boot etmek zorunda kalman ise norlaml, zira daha bastan xp yi boot etmeyi kafana koyarak cikmissin yola, xp orda durdugu surece de her zorlandiginda xp yi boot edeceksin...

Lİnuxta guvenligi saglamaktan kastin nedir bilmiyorum ama, rh 8 sana kurulum esnasinda, bir firewall konfigurasyonu onerir ve bu seklekli ile bile, butun xp lerden daha saglam olduguna emin olabilirsin...

MP3lerine ve giden digerlerine uzuldum, ama farkinda isen, bu senin deneyimsizliginin sonucu, linuxkun kotu olmasinin degil...

8 tane web browser neden olmasin? eger konqueror un duzgun calistigina kanaat getirdi isen, digerlerini unut gitsin, 8 tane olmasi hepsini kullanmani gerektirmirki? Alternatif sahibi olmanin nesi kotu?

7. muharrem_tac

muharrem_tac Bilgisayarcý

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Yazılım Geliştirici
    Benim asıl merak ettiğim Linux'u masaüstü PC'lerde kullanmanın ne denli doğru olduğu.
    Evet birgün gelecek o da olacaktır mutlaka ama bilindiği gibi Redhat,Suse ve Caldera gibi Linux devleri Linux'u bir server gibi düşünüyorlar,önemli şirketler için (mesela IBM gibi) optimize ediyorlar.Mandrake gibi Win Linux gibi Lindows gibi bazı dağıtımlar hariç genelde masaüstünde Linux için çok önemli çabalar görülmüyor.Ama şu var Mandake Linux'un kurulum ve kullanımı Windows'dan hiç de zor değil.Birkaç PC'de yaptığım denemelerde teoride zaten var olan çok geniş bir donanım desteğini pratikte de gözlemledim.BT 878 çip setli TV kartını otomatik olarak tanıması da beni çok şaşırttı.Geleceğe doğru özellikle Madrakesoft PC'lerde yeni bir Microsoft olursa hiç şaşırmamak lazım.15-20 dakikada kurulan ve hiçbir donanımı tanıtmanıza gerek bırakmayan Türkçe bir işletim sistemi.Şimdi yeni kernellerde HyperThreading (Intel'in yeni işlemci teknolojisi) de destekleniyor.E zaten network ve Internet konularında üzerine yok bu OS'a birkaç wizard ve bir iki donanım-yazılım desteği eklendiği zaman kimsenin Windows'un yüzüne bile bakmayacağını sanıyorum.

Buradaki en büyük engel de alışkanlıkları değiştirmenin zor olması sanırım...

8. redial

redial Misafir

Gercekten de tartisilmasi gerekiyor...

Zira linux sunucu arenasinda kendini coktandir ispatlamis durumda, ve sanirim m$ de (yapmak zorunda oldugu resmi aciklamalar haric) bunu kabul etmis gorunuyor. (.net xp vs. kar amacli bir firmanin boyali urunlerinden oteye bir yenilik getirmedi fikrindeyim)

Bu noktada ustunde durulmasi gereken ve sorulması gereken soru su, acaba neden linux u masamizin uzerinden uzak tutma cabasindayiz? Neden m$ platformunu masamizdan indirmek icin bu kadar direniyoruz?

Linux un (kimilerince standartizasyon eksikligi oalrak algilansa da) tam bir alternatifler dunyasi olmasi bile, masaustumuzde ona karsi tutundugumuz bu 'onyargili' tavrin yanlisligini ortaya koymaya yeter aslinda...

Soyle soralim,
    Masaustunde ne istiyoruz?
    -Dosya ve klasorlerimize sadece faremizi kullanarak ulasmak?
    -Kelime işlemci, hesap tablosu, sunum araclari gibi yazilimlari kullanarak ismize, ugrasimiza hiz duzen ve profesyonellik katmak?
    -Grafik tasmak, 3d modellemek vs...
    -İnternette dolanmak, internetin altini ustune getirmek?
    -Oyun oynamak?
    -Tv izlemek, mp3 vs. multimedya ortamlarinin tadini cikarmak?
    -Calismak, uygulama gelistirmek, arastirmak vs?

Bunlar ilk aklima gelenler, eminim ornekler biraz daha cogaltilabilir... Kimi zaman bunlardan biri, kimi zaman birkaci, kimi zaman hepsi beklenilebilir...

Simdi buarada tek tek, windows masaustu breberinde bunlari getiriyor, linuxta bunlar var demek istemiyorum, ama ikisi ile yakindan ilgilenen herhangi birisi, linux un daha bu noktada beklentileri karsilayabildigini soyleyebilir...

Madem beklentiler karsilanabiliyor, iyi ama sorun ne?
    İlk sorun onyargilar, en basta da yillarin aliskanligini degistirme korkusu, ama bir parca mantikli dusunen herkes bu gecisin dos'tan 3.1 e gecis kadar sancili olmayacagini, ve hatta 3.1 den 9x e gecis kadar sancili olmayacagini da anlayabilir. Zira uzun yillarin birikimi -bizler degismedigimiz icin- hemen hemen benzer yaklasimlari, cozumleri dogurmustur. Yani, isin tiklamak oldugunu bilen birisi pekala her yerde tiklayabilir.
    Bu tabiki cok basit bir yaklasim ama isin ozu de bu kadar aslinda.
    İkinci sorun aliskanliklar, ornegin Photoshop yada Paint Shop Pro kullanan birisinin gimp ile anlasmasi pek kolay olmayacaktir, m$ office'i uzun zamandir kullananlar openoffice'in butun benzerligine ragmen, benzemeyen yonleri daha cabuk bulacak, geri donme durtusunu uyandirmak icin hic bir firsati kacirmayacaktir.
    ama bunlar, ne gimp i kotu bir image editoru yapar, ne de open office i ise yaramaz bir ofis paketi...

Ucuncu sorun ise korku, bu konu zaten acik, insanlar aliskanliklarini degistirirken korkarlar, acaba larla dolarlar...

Sonuc olarak tabiki linux ta masaustu secenkerlinin de eksiklikleri var, ama bu eksiklikler asla baska oslarin masaustlerinden fazla degil. Son alti ay icinde cikan manrake redhat suse gibi surumlerin tamami masaustune hazir surumlerdir...

9. eternity

eternity Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    <konu_disi>
    Konqueror da bir sayfada biraz fazla durunca geri yada yukari cikmaya calisinca hep cakiliyor sorun bende mi acaba yoksa genel mi?,
    </konu_disi>

10. redial

redial Misafir

Javascript in yogun kullanildigi sayfalarda bunu yapiyor...

Bu arada sorunu burada konu disi etiketleri arasinda sormaktan sa yazilim bolumunde sorsa idin, ayni sorunu yasayanlar da gorebilirdi, zira kimsenin aklina gelmez buraya bakmak...

11. Mingitau

Mingitau Misafir

12. Turok

Turok Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Kurucu Ortak, Turkcell ,Vodafone, Avea 3.Party Sof
    :) :)
    Evet Alışkanlıklar!

Redhat 6.0 yı Suse 7,0 ,Suse 8,0 kurdum denedim kullandım!

Ama Linuxun (özellikle Suseyi 8.0 in) windows dan oldukca fazla + ları olduğunu biliyorum.İsteyenin KDE yi İsteyenin gnomeyi kullanabildigi sayısız + ları olan bir sistem.
    Onun için serverda onu kurdum (Suseyi 8.0)
    Ama masaüstünde Alışkanlıklardan kurtulamadığım için tekrar Win platformuna döndüm.
    Keşke başlangıcta Linux la başlasaydım.
    Diğer yandan hala Linuxun windowsdan kullanıcı boyutunda zayıp olduğu kanısındayım.
    Zira herkeş windows konusunda az çok bir seyler bilirken Linuz arenasında bu imkan yok.Normal bir kullanıcını yeni program kurmasi kaldırması çok kolay değil.
    Ama uzmanlaşmıs biri için Linux elbette vazgeçilemez bir şeçenek değil bir yaşam tarzı .
    Ama kendi bilgisayarını evinde başkaları ilede paylaşmak zorunda olan biri için Linux daha ilk seçenek değil.
    İnsaallah en yakın zamanda O günlerde gelecek.Ve
    Bir gün Herkes LINUX Kullanacak :)