Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Şifreyi kırdı, 10 bin dolar kazandı

Konu, 'Konu Dışı' kısmında hmustak tarafından paylaşıldı.

1. hmustak

hmustak PersianBulls

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    BT/QA
    http://www.program.arsivi.com/ adresinden alınmıştır...
    -------------

İnternet için sayısal şifreleme programları üreten “Certicom Corp.” adlı şirket tarafından geliştirilen, “dünyanın kırılması en zor şifresinin”, Indiana Üniversitesi Notre Dame Okulu matematik hocalarından biri tarafından kırıldığı açıklandı.

Şifrenin, 549 gün boyunca, günde 24 saat çalışan 10 bin bilgisayar ve Chris Monico adlı matematik dahisinin zekası sayesinde kırılabildiği bildiriliyor. Şifrenin kırıldığı “Certicom” firmasının kurucusu Scott Vanstone tarafından da doğrulandı. Monico bu başarısına karşılık firmadan 10 bin dolar ödül alacak.

Kodun kırılması bizzat Certicom firması yetkilileri tarafından istenmiş ve yetkililer matematik dahilerinin yanı sıra bilim adamları, şifreleme uzmanları ve bilgisayar korsanlarına (hacker) yaptıkları çağrıda, şifreyi kırana 10 bin dolar ödül verileceğini duyurmuşlardı.

Elde edilen sonucun büyük başarı olduğunu vurgulayan Scott Vanstone, İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanların, gizli haberleşme için kullandıkları ve “Enigma Code” (Esrarengiz Şifre) olarak adlandırdıkları şifrenin, kendi kodlarını kırmak için kullanılan yöntemlerle sadece birkaç saniyede kırılacağını açıkladı.

2. Sahin

Sahin Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Sen bizim ana sayfaya pek uğramıyorumusun hakancım? :rolleyes: :p

3. hmustak

hmustak PersianBulls

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    BT/QA
    :D:D:D

Aynen öyle... :D:D

---
    Walla herşey Microsoft İNTERNET Explorer'ın yüzünden oluyo (Walla Amerikan adalet bakanlığı haklı...) . F harfine basmamla, adeta tahrik edercesine
    http://forum.ceviz.net
    sub domainin gösteriyo, e bende dayanamıyor, tıklıyorum :) Tekelcilik olayı bu tamamen, Diğer sitelere sokmuyor beni Explorer, hatta bizim anasayfaya bile :D:D:D

4. realmusti

realmusti Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Grafik Tasarımcı
    Aynı olay bende de mevcut direkleme foruma dalıyorum. :D :D

5. hmustak

hmustak PersianBulls

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    BT/QA
    Coğrafimi acaba? Bi ara$tırsak :D

6. BoraN

BoraN .

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Meslek:
    Ögrenci
    aynen...

ceviz.net yazip siteye girmektense, forum.ceviz.net yazip direk foruma girmek daha cazip geliyor bana... :)

7. hmustak

hmustak PersianBulls

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    BT/QA
    ya ozaman site içeriğini silip, tamamını foruma ayıralım :) Herkez (yöneticiler bile) bu teknikle zaman kazanıyorlarsa, site boşuna mı detaylandırılıyor(bababababa sanki ben uğraşıyorum :) ).

İnanın şu Forumda olmasa ne sıkıcı olurdu hayat...