Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sıfırdan Bilgisayar Yazılım Programlama

Konu, 'Yazılım Geliştirme' kısmında donvitocarleone tarafından paylaşıldı.

1. donvitocarleone

donvitocarleone Üye

Beğenilen Mesajlar:
    5
    Elektrik otomasyon bölümünde staj yapıyorum . Bu sene kısmetse Üniversite sınavına gireceğim . Bilgisayar programcılığı düşünüyorum üniversitede . ancak Bilgisayarla ilgili pek bir temelim yok elektrik okuduğumdan dolayı zorluk çekebileceğimi düşündüm . Kendimi geliştirmek amaçlı sıfırdan programlama dersleri öğrenmek istiyorum . İlk olarak ne yapmam lazım :)

Şimdiden yardımcı olanlara teşekkürlerimi iletiyorum .. :)

2. Erdem⁣

Erdem⁣ Üye

Beğenilen Mesajlar:
    22
    Meslek:
    Programcı
    opera ve donvitocarleone bunu beğendi.
  3. donvitocarleone

donvitocarleone Üye

Beğenilen Mesajlar:
    5
  4. donvitocarleone

donvitocarleone Üye

Beğenilen Mesajlar:
    5
    Başka fikri önerisi olan yok mu ?

5. dinlex

dinlex Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    88
    Yukarıdaki arkadaş direkt D dili demiş ama birçok yazılım dili var. Şahsen ben web siteleri yapıyorum, bilgisayar programlarından pek anlamam ama D dilini de bugüne kadar 2-3 kez anca duymuşumdur. Tabi yine Erdem beye saygısızlık yapmak istemem, onun söylediği daha iyidir belki ama sen hangisi hangi alanda daha çok kullanılıyor bir araştır. En çok tercih edilenler C++ ve Java benim bildiğim kadarıyla. Hem eski, hem de bilindik. Ve benim tavsiyem de sanırım java olur bu ikisi arasında. Hem C++'a göre biraz daha basit olduğu söyleniyor, hem de ülkemizde de kullananı çok yine. (Javascript ile karıştırma sakın, bu sadece Java. Javascript ayrı bir dil). Bir de yeni başlayacak olanlar için öğrenmesi daha kolay ve kodlaması pratik olan Python var. Yüksek lisans ve doktora öğrencileri tezlerini tamamlamak için buna başvuruyormuş öğrenmesi daha kolay diye ama tabi c++ veya javaya göre ne derece özelliği var bilemiyorum. Ben sadece bildiğimi söyledim, sen kendin tekrar bi araştır ve soruştur iyice. Sorumluluk üstüme kalmasın :))

donvitocarleone bunu beğendi.
  6. gk

gk Üye

Beğenilen Mesajlar:
    21
    Meslek:
    Yazılım Geliştirici
    Son düzenleme: 9 Şubat 2018
  7. donvitocarleone

donvitocarleone Üye

Beğenilen Mesajlar:
    5
    Çok teşekkür ederim hocam . bir sorum daha olucak elektrik okuduğumdan dolayı üniversitede bilgisayar okursam zorlanırmıyım sizce ?

8. gk

gk Üye

Beğenilen Mesajlar:
    21
    Meslek:
    Yazılım Geliştirici
    Ben lisedeyken Türkçe-Matematik bölümünü okudum, böyle olmasına rağmen yazılımcılıkta zorlanmadım, bence sen de zorlanmazsın. Sana gönderdiğim linklerde çok güzel ders notları var. Ders notlarını gönderdiğim hoca Necati Ergin, çok iyi bir eğitmen, C ve Sistem Programcıları Derneğinde (www.csystem.org) eğitim veriyor.

Son düzenleme: 12 Şubat 2018
  9. donvitocarleone

donvitocarleone Üye

Beğenilen Mesajlar:
    5
    @gk Verdiğiniz motive için çok teşekkür ederim . sınava az kaldı içim içimi yiyordu hangi bölümü seçmeliyim diye . en azından tereddütlerim daha da azaldı :)

10. dinlex

dinlex Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    88
    Hoca değilim, amatör bir yazılımcıyım kendi halimde. Asıl mesleğim inşaat üzerine :)
    Kendi fikrim olarak şunu söyleyebilirim. Çoğu kişi düz liselerden üniversiteyi kazanıp bilgisayar mühendisliğine vs. geçiyor zaten. Onlar yapıyorsa sen elektrik otomasyon bölümünde okuyan biri olarak rahatlıkla kaldırabilirsin bence. Tabi elektrik otomasyon bölümünü becerebildin mi bilemiyorum. :)) Ben meslek lisesi mezunuyum, lisede de inşaat okudum. Bizim lisede elektrik elektronik bölümünde iki kabloyu bir ampul ve bir pille bağlayamayıp ufak bir devre yapamayanlar vardı neredeyse. Az buçuk mantık olacak ama öyle büyük bir zeka ve mantığa da gerek yok. Dediğim gibi ben lisede de inşat bölümü okudum, üniversitede de. Bırak yazılımı, bilgisayar dersi bile göremedik. Kısa sürede php öğrendim ben ve ilk php sitemi de 1 yılda tamamladım öğrene öğrene. Baya da özelliği olan bir siteydi bu. O yüzden az buçuk mantığın varsa ve en önemlisi de bu işlere biraz hevesin varsa zaten geri kalanı kolay. Biraz çalışmak...

Ama kimsenin inkar edemeyeceği en iyi tavsiye şu, sen yapmak istiyor musun? Bu işe hevesin var mı? Cevabın evetse geri kalanı çok daha kolay...

11. donvitocarleone

donvitocarleone Üye

Beğenilen Mesajlar:
    5
    bende meslek lisesi mezunu olucam İnşallah bu sene Tabi ki bilgisayarı çok seviyorum . önceleri donanıma takmıştım şimdi ise dahada içeri girip yazılıma taktım :) tek tereddütüm bu işten soğumak kod yazmak program yapmak falan çok severim hoşuma gider . bu bir yandan benim için hobi :) bilgisayar mühendislerine soruyorum geçme , uzak dur, hergün bilgisayar başında sıkılırsın , eve gelincede iş yapmak zorundasın vs.vs. gibi cümleler kuruyorlar . açıkçası kafam biraz karışık birde üniversitede yazılım mühendisliği ayrı bilgisayar mühendisliği ayrı bilgisayar programcılığı ayrı bölüm bunlardan hangisini seçeceğim? puanlardada farklılıklar var :) yardımcı olduğun için çok teşekkür ederim :)

12. dinlex

dinlex Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    88
    İşte bu 3ünden hangisine daha yatkınsın. Gerçi programlama demişsin ama hangisi hangi işleri kapsıyor bir bak arama motorundan. Şahsen ben üçünün arasındaki farkları çok detaylı biliyorum desem yalan olur. Yazılımı veya programlamayı seçip kendi programlarını, oyunlarını, ve sitelerini mi yapmak istiyorsun. Grafik tasarım (photoshop, reklam, video animasyon, montaj vs...) konusunda mı daha meraklısın, yoksa ben bilgisayar eğitmeni olup öğrenci yetiştirmek istiyorum mu dersin bunu da az da olsa bir düşün. :)

Düşünmesi zor biliyorum, insan bilmediği şeyi ne kadar düşünse de içi rahat edemez ama en isabetli kararı almak için bu sıkıntıya azıcık katlanmak gerek. Evet yazılımcılar belli bir yaştan sonra bunalıyormuş kodların arasında ben de duydum ama kişiden kişiye değişir. Devlet memurları da aynı bunalıma giriyormuş. Mimarlar da sürekli ofiste oturup çizim yapmaktan usanıyormuş. Sonuçta yaş ilerleyince insan beyni illaki biraz hantallaşacak. Ben de bina projeleri (mimari projeler vs.) çiziyorum, elim de hızlıdır biraz ama düşünüyorum şimdi "50 yaşına geldiğimde de bilgisayarda sorunsuz ve hızlı bir şekilde çizim yapabilecek miyim, hatam artacak mı" diye. O yüzden çizimi bırakıp şantiyelerde usta mı olsam en azından sadece komut veririm millete diye. Ama şantiyelerdekiler de yoruluyormuş sağa sola koşturmaktan, yaş ilerleyince kaldıramıyormuş. Banlicağın her insanda, her meslekte benzer durumlar var, herkes kendi mesleğinden şikayet edip, diğer meslekleri hoş görür. Birisi biz dışarı çıkamıyoruz millet hep dışarda derken, diğeri biz yağmur çamur demeden dışardayız, millet klima başında diyor.

Biraz fazla uzatıyorum ama bunları biraz rahat ol diye anlatıyorum, yani sadece sen değil herkesin mesleki kaygıları her zaman var mesleğini kazandıktan sonra bile. Yazlımcı olan bir @sedirAğacı abi vardı burda, kulakları çınlasın , ya da bildirim alsın :) "Yazılımcı olup bankalarda çalışırsan, bir grafikçi A4 kağıda bir site tasarımı çizip al kodlarla bunun aynısından bir site tasarla diye eline verir. Onu bitirdiğinde hemen ikinci bir kağıt, sonra 3, sonra 4, hep böyle sıkıcı bir şekilde devam edersin" demişti. Gerçekten kötü bir durum. Ama gel gör ki Facebook'un sahibi de okulu terk edip bir site kurmuş, şuan dünyaya hakim. Ya da oyun yapan kişiler milyonlara oyun satıyor.

Neyse ya, ne çok konuştum. Biraz sohbet tadında olsun dedim ama nerdeyse kendi dertlerimi anlatmaya başlicaktım, belki anlattımda farkında değilim :) (Tabii ki hep seni düşündüğümden, kendimi rahatlatmak için değil yani :p).

Kısacası son önerim şu, eğer sen programlama istiyorsan onu seç mutlaka. meraklısıysan güzeldir, eğlencelidir.
    Ve seçeceğin programa gelince de, üniversitede bir programlama veya yazılım dersi olacak. acaba onlar hangi dili öğretecek onu öğrenmeye çalış. Eğer Java üzerinden ders anlatcaklarsa okulunu güzelce bitirmek için Java'yı ön plana al ve sınıftakilerden geri kalmayacak kadar öğren (Tabi java değil de başka dil de olabilir, ben örnek verdim.)
    Bir de C/C++ mutlaka öğren, yazılımın asıl babaları bunlar olur :)

sedirAğacı ve donvitocarleone bunu beğendi.
  13. donvitocarleone

donvitocarleone Üye

Beğenilen Mesajlar:
    5
    @dinlex çok güzel yazmışsın hocam eline yüreğine sağlık :)

dinlex bunu beğendi.
  14. dinlex

dinlex Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    88
    Rica ederim umarım hoşuna gideni seçer ve ilerde de pişman olmazsın. Böyle forumlarda veya çevrenden akıl alırken "net" bir cevap almayı bekleme. Kimsenin de sana "kesinlikle grafik seç" veya "kesinlikle program seç" gibi bir cevap bekleme, bunu söyleyene kesin bir dil ile uyup onun dediğini yapma. Sadece tüm söylenenleri birleştirip gönlünden ve aklından geçen ortak kararı seç. Zaten mesleğini iyice öğrenip belli bir seviyeye gelince ister istemez seviyorsun zamanla. İnsan iyi bildiği bir şeyden kolay kolay nefret etmez. Ne kadar iyi bilirsen o kadar kolay gelir sana ve daha rahat yapıp daha huzurlu yaşarsın. Kaldı ki bu yazılım/programlama işleri yapabildikçe eğlenceli oluyor. Ve tabi geleceğin meslekleri de bunlar. En azından bizim ömrümüz boyunca var olacaklardır. Ben inşaat teknikeri olduğum halde bunlara yönelebildiysem sen ister yazılımı seç, ister programlamayı veya ister grafiği, bunlar aslında diğer meslekler kadar birbirinden uzak değil, birini meslek edinip diğerlerini de rahatlıkla öğrenip yapabilirsin zamanla. Sonuçta işin bilgisayarla olacak ve bilgisayara ne kadar hakim olursan okadar işine gelir. zamanla donanımı da öğrenip kendi topladığın parçalardan bir süper bilgisayar bile yaparsın kendine. Dedim ya işin bilgisayar ise, önünde her bir şey durmaz. :)

Neyse bu son olsun daha da yazmam buraya, hayatımda ilk defa bu kadar yazdım. Gaza mı geldim ne...

15. donvitocarleone

donvitocarleone Üye

Beğenilen Mesajlar:
    5
    haklısınız hocam. autocad e de çalışıyorum ayrıyetten çizim de önemli bu sene biraz zorluycaz :)

dinlex bunu beğendi.