Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sera otomasyonu. (Arduino)

Konu, 'Mekatronik / Robotik' kısmında Ferhat Ozdemir tarafından paylaşıldı.

1. Ferhat Ozdemir

Ferhat Ozdemir Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    3
    Meslek:
    Electronics and Computer Engineer
    Merhaba arkadaslar. Hobi olarak bahce isleriyle ugrastigimdan 2-3 ay once topraksiz tarima basladim. Her ne kadar zevkli bir is olsa da, bu sistemi otomasyona dokmek istedim. Bir kac hafta once blok cizimini tamamladigim Arduino tabanli projemin kodlamasina baslayabildim cok sukur. Simdilik sizinle blok cizimini paylasiyorum. Ilerleyen asamalarda kodlari ve detaylari paylasirim insallah.
    Blok diyagrami
    Eki Görüntüle 13166

2. findux

findux Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    R&D Engineer.
    Elektronik malzeme listesini paylaşırmısınız. Benzer bir projede ben yapma düşüncesindeydim. kodlama konusunda da omuz atabilirm.

3. Ferhat Ozdemir

Ferhat Ozdemir Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    3
    Meslek:
    Proje icin simdilik Arduino Mega ve W5100 Ethernet Shield aldim. Diger malzemeler sensorlerden ve bir takim modullerden olusacak. Onlarin projesi henuz hazir degil. Hazir edince onlari da paylasirim ins.
    Kodlama konusunda simdilik web arayuzunu tasarliyorum. O da bitmek uzere. Ondan sonraki is arduino programi.
    Duruma gore bilgilendirirm ins.
    Hayirli gunler.

4. findux

findux Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    R&D Engineer.
    Bende ilk önce elimde hali hazırda bulunan arduino uno ile prototip geliştireyim istedim. Sıcaklık ve nem için uygun sönsör olan sht11 sensörünü temin ettim.Su sıcaklığıda içinse daldırmalı bir sensör arayışı içersindeyim.Uzaktan kablosuz iletişim için Xbee modülleri temin ettim. EC ve PH sensörü konusunda kafamda soru işaretleri var . Bulduğum ürünler pahalı. Fakat işi fiziksel yanına bakınca sensör geliştirmek çok ta zor değil. Diğer tüm donanımları en hesaplı bir şekilde toplama düşüncesindeyim . Bende de bir gelişme olursa paylaşırım Hayırlı çalışmalar.

5. Ferhat Ozdemir

Ferhat Ozdemir Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    3
    Meslek:
  6. findux

findux Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    R&D Engineer.
    Evet DS1820 yi söylediğiniz iyi oldu, izoleli yapıp kullanılabilir. İlk aklıma gelen , daha ucuz LM35 var fakat analog çıkış veriyor kablo boyu uzadıkca ofsetli değer vermesi olası.Diğer bir husus , öğrendim ki bitkinin PH ve EC değerleri aralığı baya bi geniş ilgili sensörlerin çok hassas noktasal çalışmasına gerek yok bence. Bunları kendimizin yapabileceği bir probla yapıp, PH ve EC ölçücü ile kalibre ederek kullanmak ucuza gelir gibi geldi.

7. Ferhat Ozdemir

Ferhat Ozdemir Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    3
    Meslek:
    Ben DS18B20 kullanmayi dusunuyorum. Texas'ta yasiyorum. Bu yuzden amazondan uygun fiyata bir cok seyi bulabiliyorum. 1-2 dolarlik urunler var ve Cin'den kargo ediliyor, ve ucretsiz kargo. Bu adamlar nasil kazaniyor anlamis degilim. :)
    Diger bir husus, bitkilerin PH ve EC istekleri dediginiz gibi toleransli biraz, lakin ne kadar hassas calisirsaniz o kadar verim aliyorsunuz. Unutmamaniz gereken bir husus var. PH veya EC sensorlerini hafife alip basit bir sey yaparak elde etmek elbette mumkun. Fakat zamanla olusabilecek oksitlenme veya benzeri sorunlardan dolayi hatali olcum yaparlar ise, bu bitkilerin sonu olur. Bitkilerin kokleri dogrudan besin icerisinde oldugundan, isteklerinden fazla uygulanan besin dogrudan bitkiye ulasacagindan bu bitkinin kesin ölümüne sebep olacaktir. Yani sistem her ne kadar basitse de bir o kadar da hassas.
    Ben bugun amazonda 28$ a PH olcum devresi gordum. Onu almayi dusunuyorum. Aksi taktirde kendim yapmaya kalksam zaman ve neredeyse ayni fiyata yakin bir tutara mâl olacak.
    Yine de kesin bir karar vermis degilim.

8. sword25

sword25 Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Merhabalar,
    Bende böyle bir sistem tasarlamak istiyorum.sistem hakkında kod ve detayarı paylaşmanız mümkün müdür?
    İyi akşamlar.