Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

SEO Nedir?Genel SEO Kavramları

Konu, 'SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)' kısmında bugrahanisbakan tarafından paylaşıldı.

 1. bugrahanisbakan

  bugrahanisbakan Yeni Üye

  Kayıt:
  26 Ocak 2014
  Mesajlar:
  1
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Merhaba arkadaşlar.SEO adına uzun süredir çalışmalar yapıyorum.Sizlere bu çalışmalardan elde ettiğim bilgileri toparlayarak aktarmaya çalışacağım.Bölüm bölüm olacağı için sitemiz içinde sık sık takipte kalmanızı ve sağ sidebardan e-posta gönderilerimize kayıt olmanızı öneriyorum.Dilerseniz ilk dersimizi Genel Kavramlardan bahsederek geçirelim.

  Öncelikle SEO NEDİR?
  Seo ingilizce bir kavramdır.Search Engine Optimization Türkçe olarakta Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelmektedir.Bir web sitesinin popülaritesinin artması için gereklidir.Dolayısıyla bir web sitesi en çok ziyaretçiyi google,yandex,bing gibi arama motorlarından çekmektedir.İnternette googleda bir terim aradınız.Açılan ilk sayfaya mı bakarsınız yoksa 2. 3. 4. sayfaları mı?Tabiki de ilk sayfaya bakarsınız.İşte bu sektörün doğuşu web sitelerinin ilk sayfaya yükselme ihtiyacından dolayıdır.Kısacası ilgili kelimelerde en yüksek sıraya çıkmamızı sağlar.Facebook,twitter gibi sosyal medya camiası bilindiği gibi çok popüler olmasına rağmen ziyaretçilerin büyük bir çoğunluğunun google gibi arama motorlarından geldiği bilinmektedir.Bu da bu sektörün önemini yeterince önümüze sermektedir.SEO hiçbir zaman tam anlamıyla öğrenilebilecek bir sektör değildir.Ancak büyük tahmin ve analizler sonucunda birçok verileri görmek mümkündür.

  GENEL SEO KAVRAMLARI:
  Pagerank: Google web sitelerine 10 üzerinden değerlendirmeler yapmaktadır.Bu sürekli güncellenmektedir ve bu süre yaklaşık olarak 3-4 ay arasındadır.Google sıralamalarında PR değeri bir öneme sahip değildir.Ama sitenin kalitesini belirten bir puanlama sistemidir.Örneğin bugrahanisbakan.com sitemiz PR değeri 3 olan bir sitedir.

  H1: Heading başlığı içeriklerin genel başlığıdır.H1 den H5 e kadar boyut düşecek şekilde sıralanır.Web sitelerinde seo açısından büyük öneme sahiptir.

  Black Hat Seo: Arama motorlarında yasal olmayan yollarla üste çıkmaktır.

  White Hat Seo: Web sitelerinin organik,doğal yollarla üst sıralara çıkmasıdır.

  Rel: Rel bir mikroformattır.Link verilen site ile link veren site arasındaki bilgileri arama motorlarına aktarır.Bir nevi köprü casusu diyebiliriz bu kavrama.

  Nofollow: Bir rel mikroformatıdır.Bu şekilde verilen formatın pagerank değerine etkisi olmamasını sağlar.

  Dofollow: Bir rel mikroformatıdır.Nofollow kullanılmadığı durumda dofollow olmuş olur.Arama motorunda pagerank değerinde etkisi vardır.

  Alexa: Dünya üzerindeki tüm web sitelerinin seo durumlarına göre sıralanış değerleridir.

  Dmoz: Dünyanın en büyük dizin sitesidir. Dünya üzerinde binlerce editör tarafından yönetilmektedir.

  Ping: Linklerin arama motorlarına uyarılmasını sağlamaktadır.Bu sayede indexleme hızı artmaktadır.

  İndex: İndex web sitelerinin giriş sayfasıdır.İndexlenen sayfalar arama motorlarında gösterime başlar.

  Backlink: Bir web sitesinin başka bir web sitesinde bulunan ziyaret edilebilir bağlantılarına denir.

  Google Adwords: Dünyaca ünlü bir reklam ağıdır.Google a bağlıdır.

  Robots: Robots kodları arama motoru botlarını yönlendirmeye yarar.

  Keyword: Anahtar kelime anlamına gelir.Web sitelerinin arama motorlarında üst seviyelere çıkması için doğru anahtar kelime kullanımı önemlidir.

  RSS: Seo için önemi olan anlık haber kaynağıdır.Daha çok haber sitelerinde kullanılmaktadır.

  Deindex: Arama motorları için etik ve düzgün davranmayan sitelere verilen cezadır.Çok ağır bir cezadır.Çünkü arama motorlarından o web sitesinin silinmesini sağlamaktadır.

  Hacklink: Web sitelerinin hacklenerek site yönetimi dışında gizli olarak link eklemektir.Kaynak kodunda görünecektir.Doğal bir linkleme sistemş olarak algılansada birçok kötü yanı vardır.

  Anchor Text: Linkin adıdır.Gerek Title olsun gerek anchor text olsun arama motorlarında seo açısından büyük öneme sahiptir.

  Title: Başlık anlamına gelmektedir.Linklerin isimlendirilmesinde de kullanılmaktadır.

  Css Sprite: Css kullanılan web sitelerinde görsellikle ilgili bir kodlamadır.Css Sprite tekniğiyle büyük boyutlu dosyalar tek dosya gibi kullanılır ve sitenin hızlanmasını sağlar.Bu tekniği kullanmanızda şu site faydalı olacaktır: CSS Sprite Generator, Editor, and Code Yakında bu tür konuların ayrıntılı anlatımlarını bugrahanisbakan.com/ blogumda bahsetmeye çalışacağım.

  Cpu: Sık sık duyduğumuz bir Bilgisayar terimi.İşlemci anlamına gelmektedir.Hostinginiz sahip olduğu bir donanım özelliğidir.Cpu doluluk oranı web sitenizin yavaşlamasına yol açar.

  Trustrank: İngilizcedeki trust güven anlamına gelmektedir.Pagerank gibi bir ölçüttür.Kesin ve net bir ölçümü yoktur.Ancak ve ancak yakın ve tahminsel veriler elde edilebilir.Bir sayfanın güvenilirlik ölüçütü olmakla birlikte arama motorlarında etkisi vardır.Bu sebeple pageranktan ayrılır.Web sitelerinin birbirine olan faydası arttıkça bu değer artmaktadır.

  Şimdilik bu kadar. Seo derslerimizin devamı gelecektir.Bizi takip etmeye devam edin. http://bugrahanisbakan.com
   
 2. akademig

  akademig Yeni Üye

  Kayıt:
  26 Şubat 2017
  Mesajlar:
  2
  Beğenilen Mesajlar:
  3
  Şehir:
  istanbul
  Teşekkürler güzel bilgiler için