Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

SEO için link metni nasıl olmalı?

Konu, 'SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)' kısmında dinlex tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
  1. dinlex

dinlex Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    88
    Merhabalar, SEO ile alakalı kafama takılan bir soru oldu. Sitelere yazı eklerken yazıyı kalın yapınca bu arama motorları tarafından daha çok dikkat ediliyor bunu fark ettim iyice. Ama link yazıları için en uygun yazım biçimi sizce hangisi olmalı?

HTML:
    a) <a href="https://url.com" title="aciklama"><b>yazi</b></a>
    b) <b><a href="https://url.com" title="aciklama">yazi</a></b>

Bugüne kadar hiç dikkat etmeden rastgele yapıyordum bunu ama şimdi düşününce B şıkkı bana daha mantıklı geldi. A şıkkında "link var ama kelime önemli", B şıkkında ise "link önemli" mesajı vermiş gibi oluyoruz diye düşünüyorum.

KrsN bunu beğendi.
  2. dinlex

dinlex Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    88
    Bu arada açıklamayı unutmuşum özür dilerim. a şıkkında <b></b> etiketlerini linkin içine, b şıkkında ise dışına koydum. Mesele bu :)

3. iseok

iseok Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    5
    Meslek:
    SEO ve Yazılım Uzmanı
    Konu belki başka arkadaşların işine yarar diye canlandırayım. Cevap ikisi de değil. Doğrusu <a href="URL" class="bir_sinif">TEXT</a> ve css için .bir_sinif{font-weight: bold;}

izmiralem ve dinlex bunu beğendi.
  4. dinlex

dinlex Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    88
    Teşekkür ederim. Tabi ki CSS ile yapmak her zaman daha doğrusudur. Tabi ben biraz genel sorduğum için belki eksik anlaşıldı.

Bir yandan bu arama motorlarının ne istediğini kestirmek açısından, bir yandan da istisnai durumalrı da göz önünde alarak sormuştum. Mesela belki google botları css değil de <b> etiketine daha çok dikkat ediyordur. Diğer yandan menüdeki sadece belli başlı birkaç linki kalın yapmak istiyorum, hepsini kalın yapmak istemiyor olabilirim. bunun için de ekstradan bir div oluşturmak yerine <b> etiketiniyle hallediyorum o birkaç linki. Bunu yapar ken de merak ettim hangisi daha doğru olabilir diye. Teşekkür ederim @iseok :)

5. iseok

iseok Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    5
    Meslek:
    SEO ve Yazılım Uzmanı
    O zaman konu ile ilgili biraz daha detaya gireyim :) <b> tagı yerine artık <strong> tagı kullanılıyor. <b> tagının tam ingilizce karşılığı "deprecated" modası geçti oldu. O nedenle <b> taglarını artık güncellemenizi öneririm. Bu tagları kullanmanın artık SEO ya çok bir etkisi kalmadı. Özellikle 2008-2010 Google güncellemelerinden sonra sadece ziyaretçiler için metnin etkin kullanımı açısından kullanıldığından Google'ın hoşuna gidiyior sadece denilebilir. Sözün kısası SEO üzerine doğrudan etki eden bu faktör artık ziyaretçiler için kullanılmakta. SEO'ya da dolaylı yollardan etki eden, eskisi gibi etkili olmayan bir tag oldu.
    Şunu da belirteyim. Anahtar kelime zorluğu ve SERPs sayılarının çoook düşük olan düşük olan kategorilerde bu durum biraz farklı. Google, bu kategoriler de ne varsa değerlendirdiği için <strong> etiketi kullanımı sonrası SERPs lerde dalgalanma az da olsa olabiliyor.

dinlex bunu beğendi.
  6. dinlex

dinlex Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    88
    @iseok Teşekkürler, bunu bilmem iyi oldu :)