Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

SendMail

Konu, 'Linux' kısmında Scorpion tarafından paylaşıldı.

1. Scorpion

Scorpion Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    arkadaşlar send mail den biraz bahsedermisiniz?

Php ile html mailler hazırlayacağım bunları kendi bilgisayarımda denemek için ne yapabilirim...
    Yani iki adet mail adresi oluştursam birinden birine göndersem diyorum

bu arada mail denemesi yapmak için baktığımda root@localhost.localdomain şeklinde bir mail var ama bunun şifresi root şifresinden farklı...ben bir ayarlama yapmadım..
    nasıl olcek bu iş...?

2. redial

redial Misafir

sisteme root olarak login olup konsolda
    mail
    dersen,
    root@localhost.localdomain olarak adi gecen box a gelmis mailleri gorursun, istedigin mailin sira numarasini yazarak onu okuyabilir, ve isin bitince exit diyerek sisteme donebilirsin...

@ den sonraki bolum makinanin host adidir, eger makinanin ismini baska.herhangi.bisi.com yaparsan @ den sonra o gorunur...

3. Mingitau

Mingitau Misafir

sendmail mta yı ayarlarsan yeni mail ktuları oluşturabilirsin.
    Bi zamanlar biliyordum ama şimdi unuttum :)

4. Scorpion

Scorpion Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    radial benim problemim mailleri okuyamam değil (aslında oda var)
    yeni bir mail adresi tanımlamak istiyorum sisteme ve kendi makinam içinde mail gönderip almak...
    AyrıcaKDE mail gibi bir programla maili okumaya çalıştığımda root şifresinden farklı bir şifre istiyor benden...

5. HunTER

HunTER ...

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Web Programlama
    Mail almak (gondermek dııl) ıcın sabıt bır IP ye ve bu IP ye yonlendırılmıs bır domaine ıhtıyacın var.. Bu ıhtıyacları karsıladıktan sonra:

1. /etc/sendmail.cf dosyası ıcınde "DM" ıle baslayan satırı bulup DM den sonraki kısma domain adını yazman,

2. /etc/mail/local-host-names (daha degısık bır yolda ornegın /etc/sendmail.cw da olabılır) dosyası ıcıne domain nını eklemen,

3. Konsolda "service sendmail start" komutunu vermen yeterlı olucaktır..

Bu asamdan sonra KMail ıcınde yapılandırma ayarlarına (Ayarlar>Yapılandırma) gırerek "öntanımlı" kısının maıl adresını degıstırerek kendı domaının altından maıl gonderebılır ve eger dns yonlendırmelerı dogru yapılandırılmıssa maıl alabılırsın..

Bu arada eger bu senı tatmın etmıyor ve sınırsız pop3 eposta hesabı acabılecegın, vırtual domaınler yaratabılecegın hatta webmaıl hzmetı verebılecegın bır maıl server kurmak ıstıyorsan "qmail - qinstall" pakateını ındırıp kurabılırsın.. tar.gz olan paketı actıgında kurulum yonergelerını ve paket detaylarını ıceren turkce bır readme dosyasınıda bulabılırsın.. Download ıcın www.obua.org .. (v1.1 tavsıye ederım)

Not: Bu arada sendmail uzerınde yenı kullanıcılar tanımlamak ıcın sıstemde gercek bır kullanıcı olusturman yeterlı.. ornegın scorpion adından bır kullanıcı yarattıgında artık scorpıon@domainname adında bır maıl hesabında var demektır..

6. Scorpion

Scorpion Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    yani ben kendi makinemde mail alamıyormuyum?
    127,0,0,1 şeklindeki yerel ıp 'im var sadece :)

7. Turok

Turok Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Kurucu Ortak, Turkcell ,Vodafone, Avea 3.Party Sof
    Anladığım kadarıyla sen kendi makinanda htmla formla php ye oradan sendmaile mail çekmek vve o maili görek istiyorsun denemek için! Konu buysa evet alırsın

8. Turok

Turok Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Kurucu Ortak, Turkcell ,Vodafone, Avea 3.Party Sof
    [Alıntı]
    radial benim problemim mailleri okuyamam değil (aslında oda var)
    yeni bir mail adresi tanımlamak istiyorum sisteme ve kendi makinam içinde mail gönderip almak...
    AyrıcaKDE mail gibi bir programla maili okumaya çalıştığımda root şifresinden farklı bir şifre istiyor benden...
    ----
    Sana tavsiyem Eğer linuxda iyi degilsen
    http://www.webmin.com adresinden webmini indirip kurup browserdan veya uzaktan istediğin ayarlamaları ve yönetimi yapabilirsin.Senmail ayarları, apache ,userlar gruplar vesaire.
    Baslangic için en uygun çözüm bence .İleride daha fazla alternatifin olur elbette.

9. Scorpion

Scorpion Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    ewet aynen ole html mailleri denemek istiyorum...
    Webmin kurulu zaten ama ondan denememiştim birde oradan inceleyim.
    Bu aralar çok yoğunum Penguenim ne halde bilmiyorum...
    İşleri biraz hafifletince tekrar bir hal hatır soracağım

10. goldenboy

goldenboy Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Linux Mail Server Hk.

Merhaba ,
    Redhat Advanced Server 3.0 kurulu bir makinam var ve ben bu makinayı mail server olarak çalıştırmak istiyorum.Bu konuda bir bilgimde yok , öncelikli olarak bunun için fazladan bir software kurmam gerekirmi? yoksa üzerindeki sendmail service'i ile bu işi yapabilirmiyim?
    Bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.
    Çok teşekkürler ,

Goldenboy ,
    gold100@mynet.com

11. Rapsodi

Rapsodi Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Unix Sys Admin.
    uzerinde kurulu olan sendmail ile yapabilirsiniz. Farkli bir mail sunucu programi denemek isterseniz qmail veya postfix'i arastirabilirsiniz.