Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sayfalama yerine sayfanın yüksekliğini arttırmak

Konu, 'Web Programlama' kısmında webandyazilimprofesor tarafından paylaşıldı.

1. webandyazilimprofesor

webandyazilimprofesor Üye

Beğenilen Mesajlar:
    3
    Merhaba,

arkadaşlar veritabanından veri çekiyorum bu verileri yazdırıyorum ama sayfanın yüksekliği yetmedi zaman sayfalama sistemi yapılıyor. Ben sayfalama sistemi yapmak istemiyorum. Onun yerine sayfanın yüksekliğini arttırabilir miyim? Ama nasıl yapmalıyım bilmiyorum. Diyelimki 100 tane konu var veritabanında ben 50 tanesini gösterim sayfanın sonuna geldi ben sayfanın yüksekliğini arttırmam lazım ama ne zaman arttırmam gerektiğini nasıl anlayacağım?

Umarım anlatabilmişimdir.

Yardımınıza ihtiyacım var.

2. sedirAğacı

sedirAğacı Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    237
    Meslek:
    Bilgisayar programcısı.
    faceBook gibi aşağı inildikçe gelsin istiyorsun sanırım.

Sayfa sonuna geldiğini javascript ile anlayabilirsin. Aşağıda en basit kodu koydum. 600 piksel aşağı inilmişmi kontrolu yapıyor. Sen o 600 rakamını dinamik olarak değiştirebilirsin. serverden her yeni bilgi gelişi sonrası değiştirmek gerekir. Belki listenin en altına listeden bağımsız bir element koyarsın, her seferinde o elementin scroll değerini 600 rakamı yerine koyacağın değişkenin içine yüklersin.?

belkide sayfa sonuna + işareti koyup onu tıklatırsın, istenmeyen bilgi gelmemiş olur. hemde server tarafını basitçe tetiklemiş olursun. sadece son kaydın keyini tutman yeterli olur.

Ama + koymadan otomatik yöntemde, sayfa sonuna geldiğini anladın, serverden yeni bilgi nasıl getireceksin.? Onu daha önce hiç yapmadığımdan, bu konuda bilgi vermem doğru olmaz, umarım yapan biri bilgi verir.
    Normalde ajax kullanarak server tarafı tetikleniyordur diye düşünüyorum, ama en iyi yöntem için internette yabancı sitelerde araştırmak gerekir. Kullandığın php yada asp dile göre özel bişey olabilir.

Bu kod, 600 piksel aşağı gidince içinde "sayfa başı" resmi olan span elementi butonunu sağ alt köşede çıkarıyor.
    HTML:

function pageUpDown() {

if (document.body.scrollTop > 600 || document.documentElement.scrollTop > 600) {
            document.getElementById("spnScroll").classList.add("scrollButton1");
        } else {
            document.getElementById("spnScroll").classList.remove("scrollButton1");
        }
    }
    window.onscroll = function () { pageUpDown() };

Son düzenleme: 1 Nisan 2018
  3. webandyazilimprofesor

Beğenilen Mesajlar:
    3
    Sizce internette nasıl aratmam gerek? Bu + ile konuları göstermek için.

4. sedirAğacı

sedirAğacı Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    237
    Meslek:
    Bilgisayar programcısı.
    Aslında bu konuda detaylı düşünmek gerekir, hiç yapmadığımdan cevap vermem doğru olmaz, umarım yapan biri tecrübesini paylaşır.

5. zoom699

zoom699 Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    sitenin linkini özelden atarmısınız.

6. Çarkçı

Çarkçı Üye

Beğenilen Mesajlar:
    4
    Bu işlem için "JavaScript" gibi dinamik bir yazılım dili kullanmanız gerekiyor. Aşağıdaki ücretsiz ve hazır kütüphaneleri inceleyip size uygun olanını kullanabilirsiniz:

pklauzinski/jscroll
    Infinite Scroll

7. webandyazilimprofesor

Beğenilen Mesajlar:
    3
    Hazır kütüphane olmadan yapabilir miyim?

8. webandyazilimprofesor

Beğenilen Mesajlar:
    3
    Yayınlamadım.

9. Çarkçı

Çarkçı Üye

Beğenilen Mesajlar:
    4
    Dinamik bir programlama dili bilmiyorsanız yapamazsınız. Maalesef bu tür konularda PHP ve HTML dillerinin hiçbir yardımı olmuyor. Benim size tavsiyem; her şeyi kendiniz yapmaya çalışmayın. Bu kütüphaneler oluşturulduğundan beri sürekli olarak güncelleniyor ve mevcut hatalar düzeltiliyor. Sizin yapacağınız bir JavaScript yazılımı (eğer işinizde uzman değilseniz ve bu konuyla ilgili tecrübeniz yoksa) her zaman için başınıza iş açacak ve stabil bir durumda çalışmayacaktır.