Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Samba ile Linux'sı NT Domain Olarak Yapılandırma

Konu, 'Bilgi Güvenliği' kısmında HunTER tarafından paylaşıldı.

1. HunTER

HunTER ...

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Web Programlama
    --------------------------------------------------------------------------------

#======================= Genel Yapilandirma =====================================
    [global]

# Workgroup yada NT Domain adi
    workgroup = BOGAZ

# Sunucu tanimi
    server string = Bogaz Server %v

# Otomatik ve ontanimli servisler
    auto services = BOGAZ

# Log dosyasi yapilandirmasi
    log file = /var/log/samba/%m.log
    max log size = 0

# Guvenlik yapilandirmasi
    security = user
    unix password sync = Yes
    encrypt passwords = yes
    password level = 2
    username level = 2
    smb passwd file = /etc/samba/smbpasswd
    passwd program = /usr/bin/passwd %u
    passwd chat = *New*password* %n\n *Retype*new*password* %n\n *passwd:*all*authentication*tokens*updated*successfully*

# Ag yapilandirmasi
    socket options = TCP_NODELAY SO_RCVBUF=8192 SO_SNDBUF=8192
    interfaces = 90.0.0.1/24

# Master browser ve diger yapilandirmalar
    local master = yes
    os level = 33
    domain master = yes
    preferred master = yes
    domain logons = yes

# Duyuru yapilandirmasi
    remote announce = 90.255.255.255/BOGAZ
    announce version = 4.2
    announce as = NT

# Logon yapilandirmasi
    ; logon script = %m.bat
    ; logon script = %U.bat
    ; logon path = \\%L\Profiles\%U

# Kucuk buyuk harf duyarliligi
    ; preserve case = no
    ; short preserve case = no
    ; default case = lower
    case sensitive = no

#============================ Paylasim Tanimlamalari ==============================
    [homes]
    comment = Client Files
    browseable = no
    writable = yes
    valid users = %S
    create mode = 0664
    directory mode = 0775

[BOGAZ]
    comment = Server Files
    path = /home/bogaz
    public = yes
    writable = yes
    browseable = yes

Selamlar yukarda yapılandırma dosyasını verdıgım sambayla ılgılı bı kac sorunum var..

Bırıncısı NT 4.0 uzerınde BOGAZ domaınıne baglanmaya calıstıgımda nt bana "The machine account for this computer either does not exist or is not accessible." hatasını verıyor.. Kullanıcı ısmını yada sıfreyı yanlıs yazdıgımda ıse bu tur bır hesap yok anlamında bıseyler soyluyor..

Anladıgım kadarı ıle kullanıcı hesaplarında bı sorun var ama tam olarak ne oldugunu cozemıyorum.. Hesapla ılgılı mevcut yapılandırma su sekılde:

#/etc/passwd
    NET1:x:500:500::/home/NET1:/bin/bash

#/etc/samba/smbpasswd
    NET1:500:44EFCE164AB921CAAAD3B435B51404EE:32ED87BDB5FDC5E9CBA88547376818D4:[UX ]:LCT-3E296747:

Yeni bir kullanıcı yaratırken kıtapta yazıldıgı gıbı
    adduser NET1
    passwd NET1
    smbadduser -m NET1:NET1 ' komutlarını kullanıyorum.. Dogrusu confla sureklı oynadıgım ıcın genelde farklı farklı ıletıler alsamda yukardakı yapılandırma seceneklerıyle hatasız olarak bu ıslemıde tamamlıyorum.. Ama yınede durum yukarda anllatıgım gıbı

Bu arada webtekı bı kaynakta "Bazi kullanicilar, Samba ve NT istemcilerinin farkli alt aglarda bulunmasindan dolayi bazi sorunlarla karstıklarını iletmektedir. Sunucu ve istemcilerin ayni alt agda olmasina da dikkat edin." denıyor ama ben ag dakı tum makınalara ıp lerını zaten dhcp kullanrak verıyorum.. Bu durumda makınaların farklı alt aglarda olması olası degıl dımı?

Ikıncı sorunum ıse [BOGAZ] hızmetı ıle ılgılı.. Dızını root kullanıcısıyl acıp dızın haklarını 777 yapmıs olmama ragmen "\\Server\BOGAZ is not accessible, The network name cannot be found" ıletısını alıyorum.. Oysa home dızınıme rahatlıkla ulasabılıyorum.. Herseyı denememe ragmen bu sorununda ustesınden gelemedım..

Suanda makınalar Bogaz sunucusunu ag uzerındekı herhangı bır makına olarak goruyorlar..