Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sahte virüs uyarılarında patlama

Konu, 'Sosyal Medya' kısmında Sahin tarafından paylaşıldı.

 1. Sahin

  Sahin Daimi Üye

  Kayıt:
  28 Mayıs 2002
  Mesajlar:
  8,943
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  İnternet dilinde Hoax olarak bilinen sahte virüs alarmları, milyonlarca kullanıcıyı bir anda huzursuz edebiliyor.  8 Ocak — Bilgisayar kullanıcılarının en büyük korkularından biri, şüphesiz bilgisayarlarına virüs bulaşması. Bazı kullanıcıların şaka amacıyla yaydığı sahte virüs alarmları ise milyonlarca kullanıcıyı huzursuz edebiliyor. İnternet dilinde ‘Hoax’ olarak tanımlanan sahte virüs uyarılarını yaymak için, bir kullanıcının önemli bilişim firmalarından birinin adını kullanarak elektronik posta yazıp bunu kullanıcılara göndermesi yeterli oluyor.


  Bilişim konusunda yeterli bilgiye sahip olmayan hedef kitlenin postayı kendi arkadaşlarına da göndermesi, tepeden aşağı yuvarlanırken çığa dönüşen kartopu gibi büyük bir panik dalgası yaratabiliyor. GuvenlikHaber.com sitesinde yer alan habere göre, 2002 yılı içerisinde en çok görülen ‘hoax’lar ve açıklamaları şöyle:

  1. JDBMGR (KARŞILAŞILMA ORANI YÜZDE 14):
  Microsoft‘un Java (bir yazılım dili) ‘debugger‘ı (hata) ile ilgili sahte bir virüs uyarısı. Ciddi bir uyarı gibi görünen bu mesaj, dünya genelinde çok yaygın olarak görülerek internet hatlarını meşgul etti. Eğer böyle bir uyarı alırsanız, başka birisine göndermeden önce gene de antivirüs yazılımınızla kontrol edin. Kesinlikle sahte bir uyarı.

  2. BUDWEİSER KURBAĞALARI (YÜZDE 6.9):
  Bir başka sahte virüs uyarısı. 1997 yılında yazılan, çok yer kaplayan ve ‘pek de eğlenceli olmayan‘ bir ekran koruyucu.

  3. A VİRTUAL CARD FOR YOU (YÜZDE 6.2):
  Aslında çok mantıklı bir uyarıymış gibi görünmekte, böyle uyarıların doğruluğunu kontrol etmek gerekli. Ancak bu yazılım gerçek virüs değil.

  4. HOTMAİL (YÜZDE 6):
  Hotmail çalışanlarından gelmiş gibi görünmekte. Uyarı şu şekilde: ‘Bütün yapmanız gereken, bu maili en az 10 kayıtlı Hotmail kullanıcısına göndermek. Eğer göndermezseniz Hotmail hesabınız kapatılacak‘. Sadece e-posta sunucularını meşgul etme amacı güden bir yaklaşım ve 4. sırada olması nispeten başarılı olduğunu kanıtlıyor gibi.

  5. NİJERYA’NIN KRALI HİKAYESİ (YÜZDE 5.9):
  Bu çok komik bir e-posta. E-postaya göre Nijerya‘nın devrik kralının hazinesinin peşinden gidiyorsunuz.

  6. BİLL GATES (YÜZDE 3.9):
  “Bill Gates servetini paylaşacak. Bu maili arkadaşlarınıza gönderirseniz, Microsoft bunu iki haftada bir kontrol edecek ve her bir ileti için 245 dolar ödeyecek.” Son derece saçma olan bu uyarıyı ne yazık ki ciddiye alanlar var.

  7. BLENDER.EXE (YÜZDE 3.7):
  Blender.exe, bant genişliğini çökerten bir animasyon ve maalesef hızla yayılıp birçok sunucunun kilitlenmesine sebep verdi. Birisi bu dosyanın popülaritesini kullanıp sonuna bir virüs ekleyinceye kadar hiç kimse zararlı olabileceğini düşünmemişti. Her zaman .exe dosyalarını açarken dikkatli olmak gerekli.

  8. JS/EXPLOİT (YÜZDE 2.7):
  JS/Exploit bazılarına göre bir virüs değil, Microsoft Internet Explorer, Outlook ve Outlook Express‘deki açığı kullanan bir uygulama.

  9. MENİNAS DA PLAYBOY (YÜZDE 2.4):
  Portekizce olarak gönderilen sahte bir virüs uyarısı. ‘Esse virus foi descoberto na Argentina e esta se espalhando muito rapidamente pelo mundo todo’ başlığı ile geliyor.

  10. MOBİL TELEFON UYARISI (YÜZDE 2.3):
  Mobil telefonlara bulaşan bir virüsle ilgili sahte bir uyarı: “Şu anda cep telefonu sisteminde bir virüs var. Eğer bir telefon çağrısı aldığınızda ekranınızda ‘UNAVAILABLE’ yazarsa telefonu yanıtlamayın ve çağrıyı derhal sonlandırın.”  AA
   
 2. Predator

  Predator Daimi Üye

  Kayıt:
  30 Ağustos 2002
  Mesajlar:
  1,509
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Icqdan gelen msglarda çok güzel,

  Eğer bunu listenteki herkeze yollamassan icq numaran kapanacaktır :p
   
 3. terstokat

  terstokat Aktif Üye

  Kayıt:
  24 Ekim 2002
  Mesajlar:
  328
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Meslek:
  Profisyonel Serseri. Tipim de musayıt!
  Şehir:
  Antalya
  Norton bizi geçek virislerden korusun :D
  insan bi garib oluyor virus uyarısı görünce :)

  Aaaaa McAfee virus yakalayınca çok hoş bir animasyon gösteriyor.
  bir böcek :)
  dilerim ki: duşmanım görmesin o böceği :D
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 10 Ocak 2003